REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uregulowanie zawodu dziennikarza

REKLAMA

REKLAMA

Czy zawód dziennikarza powinien zostać uregulowany? Czy przyczyni się to do podniesienia poziomu dziennikarstwa w Polsce?

Uregulowanie dostępu do wykonywania zawodu dziennikarza pozwoliłoby podnieść jego jakość, jednak obecnie jest to niemożliwe z powodu podziałów w środowisku - zgodzili się w czwartek dziennikarze i eksperci podczas debaty o wyzwaniach stojących przed tą profesją.

REKLAMA

Autopromocja

Jak powiedziała podczas czwartkowej konferencji pt. "Zawód dziennikarza wobec współczesnych wyzwań" prof. Joanna Taczkowska-Olszewska z Uniwersytetu im. Jana Kazimierza w Bydgoszczy, aby podnieść poziom dziennikarstwa w Polsce, zawód ten powinien zostać uregulowany prawnie. Jej zdaniem, wymaganie wysokich standardów dziennikarstwa bez uregulowania, kto może być dziennikarzem w Polsce, jest błędem.

"Dziennikarstwo powinno mieć szczególny status. Poważne dziennikarstwo powinno cieszyć się pewnymi szczególnymi przywilejami, ze względu na szczególną odpowiedzialność, jaka na nim ciąży" - powiedziała. Uważa jednak, że środowisko dziennikarskie obawia się takich regulacji, co wynika z niezrozumienia sensu takich rozwiązań: "Ono (uregulowanie) wzmocniłoby ich pozycję, jako wykonawców zawodu wolnego, zawodu zaufania publicznego".

Nowa wersja programu Płatnik 10.01.001. Pobierz bezpłatną instrukcję.

Prof. Taczkowska-Olszewska uważa również, że aby dziennikarstwo stało się prawdziwym zawodem zaufania publicznego, pieczę nad wykonywaniem zawodu powinno sprawować środowisko dziennikarskie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

"Każde regulowanie zawodu stawia kryteria dostępu do niego. Najłagodniejszą formą regulacji jest tworzenie korporacji, które mogą decydować o prawie wykonywania zawodu różnym osobom" - powiedziała. Jej zdaniem alternatywą jest ustalenie takich przesłanek przez ustawodawcę, jednak "wtedy nie będziemy mieli do czynienia z zawodem zaufania publicznego, a jedynie zawodem regulowanym, jak wiele innych, przez państwo".

Tymczasem, jak zauważyła ekspertka, w polskim prawie brakuje nawet precyzyjnej definicji tego zawodu. "Dziś ustawodawca nie wskazuje żadnych formalnych czy prawnych przesłanek dostępu do zawodu. Rozstrzygające jest kryterium formalno-prawne, wskazujące na upoważnienie do działania na rzecz i w imieniu redakcji. Wykonywanie tego zawodu pozostaje poza jakąkolwiek kontrolą środowiska czy państwa" - powiedziała Prof. Taczkowska-Olszewska.

Zadaj pytanie: FORUM

Drugim fundamentem jest określona forma zatrudnienia – podstawowy stosunek zatrudnienia – musi to być praca za wynagrodzeniem. "Dziennikarzem mogę być nawet jeśli pracuję nieodpłatnie, ponieważ kwestia upoważnienia redakcji jest rozstrzygająca" - dodała.

Z kolei przewodniczący rady naukowej Instytutu Dziennikarstwa UW i publicysta "Polityki" prof. Wiesław Władyka wskazał na problemy w zjednoczeniu środowiska dziennikarskiego wokół tych kwestii.

"Nie da się połączyć tabloidowego paparazzi z dziennikarzem prasy opiniotwórczej w jakąś jedną korporację, czy samorząd zawodowy. To są dwa różne zawody. Poza tym, jesteśmy też podzieleni politycznie. Jest dziewięć stowarzyszeń dziennikarskich, które nie mogą się dogadać nawet w kwestii kilku najważniejszych punktów. Nie udawajmy sielanki, jest jak jest” - powiedział Władyka.

Jego zdaniem, wysokie standardy dziennikarskie można wprowadzać jedynie w mediach publicznych, ponieważ nad mediami prywatnymi nie sposób zapanować. "Mogę założyć dziś gazetę w internecie, być jej jedynym dziennikarzem i udzielić sobie pełnomocnictwa, co czyni mnie dziennikarzem" – dodał.

Podobnego zdania był przewodniczący Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczpospolitej Polskiej Marek Kuliński. "Nie mam złudzeń. Środowisko dziennikarskie nie zjednoczy się w kwestii uregulowania zawodu dziennikarza samodzielnie. Jeśli nie będzie zdecydowanych działań ze strony ustawodawcy, to nic się w tej kwestii nie zmieni" - powiedział.

Kuliński zgodził się również z poglądem o potrzebie poprawienia jakości i rzetelności dziennikarstwa. "Otwierając gazetę, włączając radio lub telewizor, muszę wiedzieć, że w warstwie informacyjnej czy publicystycznej nie jestem oszukiwany, czy człowiek który przekazuje mi informacje jest osobą zaufania publicznego. Jeżeli do tego nie doprowadzimy, będziemy dalej ogłupiali społeczeństwo, a tego nam (dziennikarzom) historia nie wybaczy" - dodał.

Konferencja "Zawód dziennikarza wobec współczesnych wyzwań" odbyła się w czwartek. Zorganizował ją Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego przy współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Izbą Wydawców Prasy.

Przeniesienie pracowników z TVP do Leasing Team

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA