Kategorie

Wynagrodzenie Prezydenta RP - ile wynosi?

Beata Świętochowska-Lewczuk
Młodszy Specjalista ds. Personalnych
Wynagrodzenie Prezydenta Rzeczypospolitej - ile wynosi? / Fot. Fotolia
Wynagrodzenie Prezydenta RP obejmuje wynagrodzenie zasadnicze, dodatek funkcyjny oraz dodatek za wysługę lat. Ile zarabia urzędujący Prezydent? Jaką pensję otrzymuje były Prezydent? Czy przysługuje mu emerytura?

Wynagrodzenie Prezydenta RP

Wynagrodzenie jakie otrzymuje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej uregulowane zostało w trzech podstawowych aktach prawnych:

 1. Ustawie z dnia 31 lipca 1981 r. o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe,
 2. Ustawie budżetowej na 2015 r. z dnia 15 stycznia 2015 r.

Natomiast wynagrodzenie ustępującego Prezydenta RP określono w Ustawie z dnia 30 maja 1996 r. o dożywotnim uposażeniu byłego prezydenta RP.

Wysokość wynagrodzenia Prezydenta RP

Jak stanowi ustawa budżetowa wynagrodzenie podstawowe, jakie otrzymuje i będzie otrzymywać głowa państwa w 2015 r. będzie wynosiło 12 365,22. Jest to wynagrodzenie zasadnicze, które odpowiada siedmiokrotności kwoty bazowej wynoszącej w 2015 r. 1766,46 zł (art. 5a pkt 1ustawy), do którego doliczony zostaje jeszcze dodatek funkcyjny w wysokości 5 299, 38 zł (stanowiący trzykrotność kwoty bazowej) wraz z dodatkiem za wysługę lat, co ogółem daje kwotę 20 137,64 zł miesięcznie.

Rekomendowany produkt: 100 pytań o wynagrodzenia w 2015 r. (książka)

Składki ZUS, podatek, ulgi

Jako, że jest to kwota brutto, a więc odprowadzane są od niej składki na ubezpieczenie społeczne. Prezydent RP wykonuje swoją funkcję na podstawie wyboru (art. 2 k.p.), a oznacza to, że przysługują mu standardowe koszty uzyskania przychodu, jakie przysługują pracownikom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę lub innej podstawie wymienionej w Kodeksie pracy. Do przychodu stosuje się zwyczajowo przyjętą w przepisach prawa skalę podatkową wynoszącą 18% do kwoty 85 528 zł rocznie bądź 32% powyżej kwoty 85 528 zł. Standardowo osoba taka może korzystać z ulg podatkowych jak: prorodzinna, odsetkowa czy internetowa, zaś diety z tytułu licznych wyjazdów służbowych, jakie musi odbyć głowa państwa, są zwolnione z podatku w myśl ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zadaj pytanie na FORUM

Pozostałe benefity

Reklama

Oprócz opisanych powyżej kwot stanowiących wynagrodzenie Prezydenta RP do puli tej należy dodać także dodatkowe benefity, jakie przysługują z racji pełnionej funkcji. Mianowicie na pierwszym miejscu będzie to oczywiście ,,lokal”, jaki należy zapewnić Prezydentowi RP i jego rodzinie na czas pełnionej funkcji, czyli Pałac Prezydencki. Chodzi tu bowiem nie tylko o zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych głowy państwa, ale również reprezentacyjnych. Jak każdemu pracującemu obywatelowi tak i Prezydentowi i jego rodzinie przysługuje opieka medyczna w razie nagłego zachorowania lub urazu, wypadku, zatrucia lub leczenia szpitalnego. Opieka ta przynależy Prezydentowi także w trakcie oficjalnych wyjazdów służbowych w kraju i za granicą (art.5a ust. 1 i 2 ustawy z 1981 r.).

W związku z powyższymi gratyfikacjami Prezydentowi RP przysługuje prawo do korzystania z limuzyn, helikoptera czy prywatnego samolotu oraz prawo do ochrony jego osoby i rodziny pozostającej na jego utrzymaniu.

Uposażenie byłego Prezydenta

Prawo polskie Prezydentowi RP, który zakończył pełnienie swojej funkcji przyznaje dożywotnie uposażenie odpowiadające 75% kwoty wynagrodzenia zasadniczego ustalonego w ustawie z 31 lipca 1981 r. Jest ono wypłacane po zakończeniu okresu, za który przysługuje wynagrodzenie ustalone i pobierane w trakcie kadencji. Zgodnie z art. 2 ust. 3 niniejszej ustawy uposażenie to pod względem podatkowym oraz zus jest traktowane tak jak wynagrodzenie za pracę.

Zwolnienie od pracy na udział w komisji wyborczej

Zbieg świadczeń

W przypadku jeżeli prawo do uposażenia zbiegnie się z prawem do renty inwalidzkiej lub emerytury wypłacane jest tylko jedno ze świadczeń wybrane przez byłego Prezydenta (art.3 ust.2). Byłej głowie państwa i jego rodzinie przysługują również świadczenia zdrowotne, a w razie jego śmierci, rodzina uzyskuje prawo do renty rodzinnej oraz inne świadczenia w wysokości określonej w przepisach o zaopatrzeniu emerytalnym lub ubezpieczeniu społecznym (art. 7). Wszelkie te jednak uprawnienia, z których może korzystać były Prezydent i/ lub jego rodzina mogą zostać odebrane na podstawie wyroku skazującego wydanego przez Trybunał Stanu (art. 8 ustawy).

Podstawa prawna:

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  "Blaski i cienie PPK" - niezależne badanie naukowe

  PPK - jakie są opinie o programie? Poznaj wyniki niezależnego badania naukowego "Blaski i cienie PPK".

  Tata wybiera urlop ojcowski

  Urlop ojcowski to urlop najczęściej wykorzystywany przez ojców urlop po narodzinach dziecka. Najrzadziej korzystają z urlopu rodzicielskiego.

  Monitoring poczty elektronicznej pracownika a przepisy

  Monitoring poczty elektronicznej pracownika - jakie są przepisy prawne? Czy to nie narusza dóbr osobistych pracownika?

  Zasiłek macierzyński i opiekuńczy - będzie okres wyczekiwania?

  Okres wyczekiwania przy zasiłku macierzyńskim i opiekuńczym? To propozycja ZUS mająca zapobiegać nadużyciom.

  Zwolnienie z ZUS - do kiedy wniosek?

  Zwolnienie z ZUS - do kiedy można złożyć wniosek o zwolnienie ze składek za grudzień 2020, styczeń, luty, marzec i kwiecień 2021 r. z tarczy 9.0?

  Pracownik niepełnosprawny – jakie prawa?

  Pracownik niepełnosprawny - jakie prawa przyznaje Kodeks pracy i ustawa o rehabilitacji zawodowej? Jaki jest wymiar czasu pracy i urlopu?

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę - jak przechowywać?

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę polega na złożeniu oświadczenia woli w postaci elektronicznej i opatrzeniu go kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Jak je przechowywać?

  Czas wolny za nadgodziny a odpoczynek tygodniowy

  Czas wolny za nadgodziny może zostać zaliczony do 35-godzinnego odpoczynku tygodniowego. To stanowisko MRPiT z dnia 5 maja 2021 r.

  PIP kontroluje małe budowy

  Kontrole PIP - mała budowa to miejsce, gdzie najczęściej w budownictwie występują wypadki przy pracy. PIP rozpoczęła więc akcję "Kontrole na małych budowach".

  Przeciętne wynagrodzenie 2021

  Przeciętne wynagrodzenie w 2021 r. wzrosło o 10% w stosunku do roku poprzedniego. Ile wynosi?

  Amerykański pracodawca wymarzony dla Polaków

  Amerykański pracodawca jest pracodawcą wymarzonym dla Polaków. Najchętniej pracowaliby dla korporacji z zagranicznym kapitałem, przede wszystkim z USA.

  Praca na magazynie - ile zarabia pracownik i kierownik magazynu

  Praca na magazynie - jakie są zarobki? Ile zarabia pracownik, a ile kierownik magazynu?

  Pandemia lekcją dla HR-owców

  Pandemia jest dla HR-owców lekcją, która wpłynie na przyszłość tego zawodu

  Stawka godzinowa 2022 – netto, zlecenie

  Stawka godzinowa 2022 i umowa zlecenie – kwota netto i brutto? Ile wynosi minimalne wynagrodzenie na umowach cywilnoprawnych, a ile na umowie o pracę?

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl - nowa ustawa

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl to ułatwienie dla mikroprzedsiębiorcy, rolnika i osoby fizycznej. Za pomocą systemu będzie można zawrzeć umowę o pracę i zlecenia. Automatycznie dokona zgłoszenia do ZUS i KAS, wyliczy wynagrodzenie, składki, podatki i rozliczy urlopy.

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia 2022 a inne świadczenia

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. wpłynie na wysokość innych świadczeń, np. odprawy, odszkodowania, wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i przestój, dodatek za pracę w nocy. Ile wyniosą?

  Praca w upały - zalecenia GIP

  Praca w upały - GIP wydał zalecenia dla pracodawców w związku z wysokimi temperaturami. Jakie obowiązki bhp mają pracodawcy względem pracowników?

  Staż z urzędu pracy 2021 - wynagrodzenie, urlop, L4, ciąża

  Staż z urzędu pracy odbywa osoba bezrobotna. Jakie wynagrodzenie za staż należy się w 2021 r.? Czy stażysta ma prawo do L4 i urlopu? Co w przypadku ciąży?

  Umowa o pomocy przy zbiorach - KRUS 2021

  Umowa o pomocy przy zbiorach w 2021 r. - rolnicy ubezpieczeni w KRUS mogą podpisywać umowy cywilnoprawne na pomoc przy zbiorach. Jaka jest stawka godzinowa?

  Strategia Demograficzna 2040 - zmiany w Kodeksie pracy

  Strategia Demograficzna 2040 przewiduje duże zmiany w Kodeksie pracy. Rodzice będą chronieni przed zwolnieniem i zapewnia się im elastyczną pracę.

  Urlop rodzicielski - rewolucyjne zmiany w 2022 r.

  Urlop rodzicielski - do 2 sierpnia 2022 r. wejdą w życie rewolucyjne zmiany w urlopach rodzicielskich dla ojców. Co się zmieni?

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - PIP

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - co na to PIP? Czy to zgodne z Kodeksem pracy?

  Sygnalista - nowe przepisy od grudnia 2021 r.

  Sygnalista - nowe przepisy implementujące dyrektywę unijną mają wejść w życie w grudniu 2021 r. Kto to sygnalista? Jaki będzie system zgłaszania nieprawidłowości w zakładzie pracy?

  Pracownicy fizyczni w czasie pandemii [RAPORT]

  Pracownicy fizyczni - jak wpłynęła na nich pandemia COVID-19? Zapoznaj się z wynikami raportu "Kariera okiem fachowca".

  Ilu Polaków pracuje po 60. roku życia?

  Praca po 60. roku życia - ilu Polaków nadal pracuje po ukończeniu 60 lat?