REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynagrodzenie Prezydenta RP - ile wynosi?

Beata Świętochowska-Lewczuk
Młodszy Specjalista ds. Personalnych
Wynagrodzenie Prezydenta Rzeczypospolitej - ile wynosi? / Fot. Fotolia
Wynagrodzenie Prezydenta Rzeczypospolitej - ile wynosi? / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wynagrodzenie Prezydenta RP obejmuje wynagrodzenie zasadnicze, dodatek funkcyjny oraz dodatek za wysługę lat. Ile zarabia urzędujący Prezydent? Jaką pensję otrzymuje były Prezydent? Czy przysługuje mu emerytura?

Wynagrodzenie Prezydenta RP

Wynagrodzenie jakie otrzymuje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej uregulowane zostało w trzech podstawowych aktach prawnych:

Autopromocja
 1. Ustawie z dnia 31 lipca 1981 r. o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe,
 2. Ustawie budżetowej na 2015 r. z dnia 15 stycznia 2015 r.

Natomiast wynagrodzenie ustępującego Prezydenta RP określono w Ustawie z dnia 30 maja 1996 r. o dożywotnim uposażeniu byłego prezydenta RP.

Wysokość wynagrodzenia Prezydenta RP

Jak stanowi ustawa budżetowa wynagrodzenie podstawowe, jakie otrzymuje i będzie otrzymywać głowa państwa w 2015 r. będzie wynosiło 12 365,22. Jest to wynagrodzenie zasadnicze, które odpowiada siedmiokrotności kwoty bazowej wynoszącej w 2015 r. 1766,46 zł (art. 5a pkt 1ustawy), do którego doliczony zostaje jeszcze dodatek funkcyjny w wysokości 5 299, 38 zł (stanowiący trzykrotność kwoty bazowej) wraz z dodatkiem za wysługę lat, co ogółem daje kwotę 20 137,64 zł miesięcznie.

Rekomendowany produkt: 100 pytań o wynagrodzenia w 2015 r. (książka)

Składki ZUS, podatek, ulgi

Jako, że jest to kwota brutto, a więc odprowadzane są od niej składki na ubezpieczenie społeczne. Prezydent RP wykonuje swoją funkcję na podstawie wyboru (art. 2 k.p.), a oznacza to, że przysługują mu standardowe koszty uzyskania przychodu, jakie przysługują pracownikom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę lub innej podstawie wymienionej w Kodeksie pracy. Do przychodu stosuje się zwyczajowo przyjętą w przepisach prawa skalę podatkową wynoszącą 18% do kwoty 85 528 zł rocznie bądź 32% powyżej kwoty 85 528 zł. Standardowo osoba taka może korzystać z ulg podatkowych jak: prorodzinna, odsetkowa czy internetowa, zaś diety z tytułu licznych wyjazdów służbowych, jakie musi odbyć głowa państwa, są zwolnione z podatku w myśl ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zadaj pytanie na FORUM

Pozostałe benefity

Oprócz opisanych powyżej kwot stanowiących wynagrodzenie Prezydenta RP do puli tej należy dodać także dodatkowe benefity, jakie przysługują z racji pełnionej funkcji. Mianowicie na pierwszym miejscu będzie to oczywiście ,,lokal”, jaki należy zapewnić Prezydentowi RP i jego rodzinie na czas pełnionej funkcji, czyli Pałac Prezydencki. Chodzi tu bowiem nie tylko o zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych głowy państwa, ale również reprezentacyjnych. Jak każdemu pracującemu obywatelowi tak i Prezydentowi i jego rodzinie przysługuje opieka medyczna w razie nagłego zachorowania lub urazu, wypadku, zatrucia lub leczenia szpitalnego. Opieka ta przynależy Prezydentowi także w trakcie oficjalnych wyjazdów służbowych w kraju i za granicą (art.5a ust. 1 i 2 ustawy z 1981 r.).

W związku z powyższymi gratyfikacjami Prezydentowi RP przysługuje prawo do korzystania z limuzyn, helikoptera czy prywatnego samolotu oraz prawo do ochrony jego osoby i rodziny pozostającej na jego utrzymaniu.

Uposażenie byłego Prezydenta

Prawo polskie Prezydentowi RP, który zakończył pełnienie swojej funkcji przyznaje dożywotnie uposażenie odpowiadające 75% kwoty wynagrodzenia zasadniczego ustalonego w ustawie z 31 lipca 1981 r. Jest ono wypłacane po zakończeniu okresu, za który przysługuje wynagrodzenie ustalone i pobierane w trakcie kadencji. Zgodnie z art. 2 ust. 3 niniejszej ustawy uposażenie to pod względem podatkowym oraz zus jest traktowane tak jak wynagrodzenie za pracę.

Zwolnienie od pracy na udział w komisji wyborczej

Zbieg świadczeń

W przypadku jeżeli prawo do uposażenia zbiegnie się z prawem do renty inwalidzkiej lub emerytury wypłacane jest tylko jedno ze świadczeń wybrane przez byłego Prezydenta (art.3 ust.2). Byłej głowie państwa i jego rodzinie przysługują również świadczenia zdrowotne, a w razie jego śmierci, rodzina uzyskuje prawo do renty rodzinnej oraz inne świadczenia w wysokości określonej w przepisach o zaopatrzeniu emerytalnym lub ubezpieczeniu społecznym (art. 7). Wszelkie te jednak uprawnienia, z których może korzystać były Prezydent i/ lub jego rodzina mogą zostać odebrane na podstawie wyroku skazującego wydanego przez Trybunał Stanu (art. 8 ustawy).

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Działalność socjalna. Wczasy pod gruszą – dofinansowanie do wypoczynku ze środków ZFŚS to najpopularniejsze świadczenie socjalne

  Wczasy pod gruszą to jedna z form działalności socjalnej. Polega na dofinansowaniu wypoczynku pracowników ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Wczasy pod gruszą powinny być wsparciem dla pracowników w gorszej sytuacji materialnej.

  Nowe zalecenia co do zatrudniania niepełnosprawnych

  W lutym 2024 r. wydano nowe zalecenia co do zatrudniania niepełnosprawnych m.in. w administracji publicznej. Okazuje się, że wciąż istnieje wiele barier proceduralnych, instytucjonalnych, organizacyjnych i kompetencyjnych, które utrudniają czy wręcz nawet uniemożliwiają osobom ze szczególnymi potrzebami (w tym z niepełnosprawnościami) udział w procesach rekrutacyjnych oraz świadczenie pracy w urzędach. Wciąż jest wiele do zrobienia.

  Separacja jak rozwód - nie otrzymasz odprawy po zmarłym małżonku

  Czym jest separacja? Jakie są skutki majątkowe separacji? Kto ma prawo do odprawy po śmierci pracownika? Czy mając separację należy się odprawa po zmarłym małżonku? Ile wynosi odprawa pośmiertna?

  Waloryzacja emerytur 2024 – tabela netto

  Waloryzacja emerytur od 1 marca 2024 roku - o ile procent wzrosną emerytury? Kiedy będzie wypłata pierwszych wyższych emerytur? Tabela przedstawia podwyżki emerytur od 1 marca 2024 roku. Ile wynoszą kwoty netto emerytur po waloryzacji?

  REKLAMA

  Mama 4+ czyli emerytura matczyna w 2024 roku [WYWIAD]

  Mama 4 plus w 2024 roku - to już 5 lat funkcjonowania świadczenia w Polsce. Czy w tym czasie zmieniły się przepisy? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać RSU? Ile wynosi rodzicielskie świadczenie uzupełniające do końca lutego, a ile od 1 marca 2024 roku? Jakie dokumenty dołączyć do wniosku? Czy na emeryturze matczynej można pracować? Czy ojcowie pobierają emeryturę matczyną? Na te i inne pytania odpowiada rzecznik ZUS województwa dolnośląskiego Iwoną Kowalską-Matis

  Nie możesz pójść do ZUS i załatwić sprawy? Możesz wysłać pełnomocnika. Trzeba tylko wypełnić formularz ZUS PEL

  Za pomocą formularza ZUS PEL klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą udzielić pełnomocnictwa do załatwiania swoich spraw. Formularz można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl lub z PUE ZUS. Druk jest także dostępny w każdej placówce ZUS.

  W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

  Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. Trwa kampania BHP w cyfrowym świecie pracy

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. To zarządzanie pracą przez sztuczną inteligencję może mieć ogromny wpływ na jakość świadczonej pracy, jej ilość jak i utratę. Świat pracy i rynek się zmieniają - ale w tym wszystkim najważniejszy jest człowiek, nie kapitał. Konieczne jest więc budowanie wiedzy, doświadczenia i zaufania przez informowanie pracowników i zasięganie ich opinii oraz umożliwienie im udziału w projektowaniu i wdrażaniu technologii i systemów cyfrowych w nowej postindustrialnej erze pracy. „Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy dotyczy każdego. Jest dobre dla ciebie. Dobre dla firmy” – tak głosi kampania „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”, która jest prowadzona w latach 2023-2025. Kampania odbywa się w ramach projektu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.

  REKLAMA

  Ukraińcy będą przebywać legalnie w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

  Pobyt w Polsce obywateli Ukrainy, którzy przybyli w związku z wojną prowadzoną w tym kraju będzie uznawany za legalny do 30 czerwca 2024 r. To zmiana, jaką wprowadziła nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Nowelizacja obowiązuje od 22 lutego. 

  Nie na każdej uczelni podwyżki o 30%. Na publicznej adiunkt zarabia 6840 zł a na niepublicznej często otrzymuje tylko minimalną krajową 4242 zł!

  Nawet ponad 2500 zł może wynosić różnica w zarobkach doktora, który jest zatrudniony na stanowisku adiunkta na uczelni niepublicznej, w stosunku do doktora - adiunkta, który jest zatrudniony na uczelni publicznej i po podwyżkach zarabia minimalnie 6840 zł. Mało kto wie, że podwyżki wynagrodzeń na uczelniach o 30% nie dotyczą uczelni niepublicznych. Wyższe wynagrodzenie, zgodnie z nowym rozporządzeniem otrzymują tylko pracownicy uczelni publicznych. 

  REKLAMA