reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenie > Wysokość wynagrodzenia > Wynagrodzenie Prezydenta RP - ile wynosi?

Wynagrodzenie Prezydenta RP - ile wynosi?

Wynagrodzenie Prezydenta RP obejmuje wynagrodzenie zasadnicze, dodatek funkcyjny oraz dodatek za wysługę lat. Ile zarabia urzędujący Prezydent? Jaką pensję otrzymuje były Prezydent? Czy przysługuje mu emerytura?

Wynagrodzenie Prezydenta RP

Wynagrodzenie jakie otrzymuje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej uregulowane zostało w trzech podstawowych aktach prawnych:

  1. Ustawie z dnia 31 lipca 1981 r. o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe,
  2. Ustawie budżetowej na 2015 r. z dnia 15 stycznia 2015 r.

Natomiast wynagrodzenie ustępującego Prezydenta RP określono w Ustawie z dnia 30 maja 1996 r. o dożywotnim uposażeniu byłego prezydenta RP.

Wysokość wynagrodzenia Prezydenta RP

Jak stanowi ustawa budżetowa wynagrodzenie podstawowe, jakie otrzymuje i będzie otrzymywać głowa państwa w 2015 r. będzie wynosiło 12 365,22. Jest to wynagrodzenie zasadnicze, które odpowiada siedmiokrotności kwoty bazowej wynoszącej w 2015 r. 1766,46 zł (art. 5a pkt 1ustawy), do którego doliczony zostaje jeszcze dodatek funkcyjny w wysokości 5 299, 38 zł (stanowiący trzykrotność kwoty bazowej) wraz z dodatkiem za wysługę lat, co ogółem daje kwotę 20 137,64 zł miesięcznie.

Rekomendowany produkt: 100 pytań o wynagrodzenia w 2015 r. (książka)

Składki ZUS, podatek, ulgi

Jako, że jest to kwota brutto, a więc odprowadzane są od niej składki na ubezpieczenie społeczne. Prezydent RP wykonuje swoją funkcję na podstawie wyboru (art. 2 k.p.), a oznacza to, że przysługują mu standardowe koszty uzyskania przychodu, jakie przysługują pracownikom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę lub innej podstawie wymienionej w Kodeksie pracy. Do przychodu stosuje się zwyczajowo przyjętą w przepisach prawa skalę podatkową wynoszącą 18% do kwoty 85 528 zł rocznie bądź 32% powyżej kwoty 85 528 zł. Standardowo osoba taka może korzystać z ulg podatkowych jak: prorodzinna, odsetkowa czy internetowa, zaś diety z tytułu licznych wyjazdów służbowych, jakie musi odbyć głowa państwa, są zwolnione z podatku w myśl ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zadaj pytanie na FORUM

Pozostałe benefity

Oprócz opisanych powyżej kwot stanowiących wynagrodzenie Prezydenta RP do puli tej należy dodać także dodatkowe benefity, jakie przysługują z racji pełnionej funkcji. Mianowicie na pierwszym miejscu będzie to oczywiście ,,lokal”, jaki należy zapewnić Prezydentowi RP i jego rodzinie na czas pełnionej funkcji, czyli Pałac Prezydencki. Chodzi tu bowiem nie tylko o zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych głowy państwa, ale również reprezentacyjnych. Jak każdemu pracującemu obywatelowi tak i Prezydentowi i jego rodzinie przysługuje opieka medyczna w razie nagłego zachorowania lub urazu, wypadku, zatrucia lub leczenia szpitalnego. Opieka ta przynależy Prezydentowi także w trakcie oficjalnych wyjazdów służbowych w kraju i za granicą (art.5a ust. 1 i 2 ustawy z 1981 r.).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Asseco Business Solutions

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama