REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynagrodzenie Prezydenta RP - ile wynosi?

Beata Świętochowska-Lewczuk
Młodszy Specjalista ds. Personalnych
Wynagrodzenie Prezydenta Rzeczypospolitej - ile wynosi? / Fot. Fotolia
Wynagrodzenie Prezydenta Rzeczypospolitej - ile wynosi? / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wynagrodzenie Prezydenta RP obejmuje wynagrodzenie zasadnicze, dodatek funkcyjny oraz dodatek za wysługę lat. Ile zarabia urzędujący Prezydent? Jaką pensję otrzymuje były Prezydent? Czy przysługuje mu emerytura?

Wynagrodzenie Prezydenta RP

Wynagrodzenie jakie otrzymuje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej uregulowane zostało w trzech podstawowych aktach prawnych:

REKLAMA

Autopromocja
  1. Ustawie z dnia 31 lipca 1981 r. o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe,
  2. Ustawie budżetowej na 2015 r. z dnia 15 stycznia 2015 r.

Natomiast wynagrodzenie ustępującego Prezydenta RP określono w Ustawie z dnia 30 maja 1996 r. o dożywotnim uposażeniu byłego prezydenta RP.

Wysokość wynagrodzenia Prezydenta RP

Jak stanowi ustawa budżetowa wynagrodzenie podstawowe, jakie otrzymuje i będzie otrzymywać głowa państwa w 2015 r. będzie wynosiło 12 365,22. Jest to wynagrodzenie zasadnicze, które odpowiada siedmiokrotności kwoty bazowej wynoszącej w 2015 r. 1766,46 zł (art. 5a pkt 1ustawy), do którego doliczony zostaje jeszcze dodatek funkcyjny w wysokości 5 299, 38 zł (stanowiący trzykrotność kwoty bazowej) wraz z dodatkiem za wysługę lat, co ogółem daje kwotę 20 137,64 zł miesięcznie.

Rekomendowany produkt: 100 pytań o wynagrodzenia w 2015 r. (książka)

Składki ZUS, podatek, ulgi

Jako, że jest to kwota brutto, a więc odprowadzane są od niej składki na ubezpieczenie społeczne. Prezydent RP wykonuje swoją funkcję na podstawie wyboru (art. 2 k.p.), a oznacza to, że przysługują mu standardowe koszty uzyskania przychodu, jakie przysługują pracownikom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę lub innej podstawie wymienionej w Kodeksie pracy. Do przychodu stosuje się zwyczajowo przyjętą w przepisach prawa skalę podatkową wynoszącą 18% do kwoty 85 528 zł rocznie bądź 32% powyżej kwoty 85 528 zł. Standardowo osoba taka może korzystać z ulg podatkowych jak: prorodzinna, odsetkowa czy internetowa, zaś diety z tytułu licznych wyjazdów służbowych, jakie musi odbyć głowa państwa, są zwolnione z podatku w myśl ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zadaj pytanie na FORUM

Pozostałe benefity

Oprócz opisanych powyżej kwot stanowiących wynagrodzenie Prezydenta RP do puli tej należy dodać także dodatkowe benefity, jakie przysługują z racji pełnionej funkcji. Mianowicie na pierwszym miejscu będzie to oczywiście ,,lokal”, jaki należy zapewnić Prezydentowi RP i jego rodzinie na czas pełnionej funkcji, czyli Pałac Prezydencki. Chodzi tu bowiem nie tylko o zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych głowy państwa, ale również reprezentacyjnych. Jak każdemu pracującemu obywatelowi tak i Prezydentowi i jego rodzinie przysługuje opieka medyczna w razie nagłego zachorowania lub urazu, wypadku, zatrucia lub leczenia szpitalnego. Opieka ta przynależy Prezydentowi także w trakcie oficjalnych wyjazdów służbowych w kraju i za granicą (art.5a ust. 1 i 2 ustawy z 1981 r.).

W związku z powyższymi gratyfikacjami Prezydentowi RP przysługuje prawo do korzystania z limuzyn, helikoptera czy prywatnego samolotu oraz prawo do ochrony jego osoby i rodziny pozostającej na jego utrzymaniu.

Uposażenie byłego Prezydenta

Prawo polskie Prezydentowi RP, który zakończył pełnienie swojej funkcji przyznaje dożywotnie uposażenie odpowiadające 75% kwoty wynagrodzenia zasadniczego ustalonego w ustawie z 31 lipca 1981 r. Jest ono wypłacane po zakończeniu okresu, za który przysługuje wynagrodzenie ustalone i pobierane w trakcie kadencji. Zgodnie z art. 2 ust. 3 niniejszej ustawy uposażenie to pod względem podatkowym oraz zus jest traktowane tak jak wynagrodzenie za pracę.

Zwolnienie od pracy na udział w komisji wyborczej

Zbieg świadczeń

W przypadku jeżeli prawo do uposażenia zbiegnie się z prawem do renty inwalidzkiej lub emerytury wypłacane jest tylko jedno ze świadczeń wybrane przez byłego Prezydenta (art.3 ust.2). Byłej głowie państwa i jego rodzinie przysługują również świadczenia zdrowotne, a w razie jego śmierci, rodzina uzyskuje prawo do renty rodzinnej oraz inne świadczenia w wysokości określonej w przepisach o zaopatrzeniu emerytalnym lub ubezpieczeniu społecznym (art. 7). Wszelkie te jednak uprawnienia, z których może korzystać były Prezydent i/ lub jego rodzina mogą zostać odebrane na podstawie wyroku skazującego wydanego przez Trybunał Stanu (art. 8 ustawy).

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wkrótce będą wyższe świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Wzrost o 100 proc. – od kiedy?

Wraz ze wzrostem kosztów utrzymania rosną też potrzeby osób uprawnionych do alimentów. Nowelizacja przepisów o ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów zwiększy wysokość wsparcia materialnego z funduszu alimentacyjnego.

4650 zł brutto płacy minimalnej w 2025 roku - to postulat wszystkich związkowców. Czy rząd ustąpi?

Na posiedzeniu w dniu 15 lipca 2024 r. Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 r. To oznacza, że rząd do 15 września ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie.

Zmiany w raportach ZUS RPA i ZUS RIA. Będą nowe kody tytułu ubezpieczenia

Zmienią się wzory imiennego raportu miesięcznego o przychodach ubezpieczonego/okresach pracy nauczycielskiej – o symbolu ZUS RPA oraz wzoru raportu informacyjnego – o symbolu ZUS RIA. Pojawią się też nowe kody tytułu ubezpieczenia. Trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Będzie zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ile wyniosą świadczenia zależne od płacy minimalnej?

Minimalne wynagrodzenie za pracę zmieni się od 1 stycznia 2025 r. Wraz z minimalną płacą zmieni się także wysokość świadczeń powiązanych z minimalnym wynagrodzeniem. Jakie to świadczenia? Ile wyniosą?

REKLAMA

Odpowiedzialność pracodawcy za pogorszenie stanu zdrowia pracowników w czasie upału. Jaka jest, czy polisa ochroni

Jeżeli pracownik zasłabnie lub dozna udaru słonecznego lub cieplnego w czasie pracy, pracodawca naraża się na ewentualne roszczenie z żądaniem wypłaty odszkodowania. Przed tego rodzaju finansowymi konsekwencjami upałów firmy mogą się ubezpieczyć. Słuzy do tego polisa OC pracodawcy.

Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co robić?

Dlaczego pracownicy niezadowoleni z pracy wciąż w niej tkwią? Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co można zrobić, aby podnieść swoją atrakcyjność na rynku pracy? Jak rozwijać kompetencje i szkolić się u dotychczasowego pracodawcy? Dlaczego tak mało pracowników decyduje się na rozmowę o podwyżce wynagrodzenia? Oto wskazówki eksperta rynku pracy, Mateusza Żydka.

Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

REKLAMA

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA