REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wprowadzić skuteczny system motywacyjny?

 MonsterPolska.pl
lider w sukcesywnym łączeniu ludzi z ich wymarzoną pracą
Małgorzata Majewska
redaktor naczelny miesięcznika „PORADNIK Rachunkowości Budżetowej”, ekonomista, praktyk – była wieloletnia księgowa w jednostkach sektora finansów publicznych posiadająca certyfikat księgowy Ministra Finansów, członek Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, autor artykułów z zakresu rachunkowości budżetowej i finansów publicznych
Jak wprowadzić system motywacyjny? / Fot. Fotolia
Jak wprowadzić system motywacyjny? / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Okazuje się, że w dzisiejszych czasach wynagrodzenie przestało był jedynym skutecznym środkiem motywującym pracowników. Jak wprowadzać efektywne systemy motywacyjne w firmie?

Program motywacyjny - jak stworzyć go w firmie?

Skuteczny i zmotywowany do pracy zespół to marzenie każdego szefa. Aby osiągać cele założone przez firmę, potrzeba ludzi, którzy wykonują swoją pracę w 100%. Jak to osiągnąć? Jak sprawić, by pracownicy chcieli pracować właśnie dla nas i wykonywali swoje obowiązki z należytą starannością? Motywować! Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl, podpowiada jak wprowadzić w firmie skuteczny program motywacyjny.

REKLAMA

Autopromocja

Konkurencja na rynku pracy spowodowała, że wynagrodzenie przestało być głównym motywatorem. Potwierdzają to wyniki badania przeprowadzonego przez Monster w 2014 roku, z którego wynika, że dużo ważniejsza jest atmosfera, możliwość rozwoju zawodowego czy elastyczne godziny pracy. Aby pracownicy dawali z siebie jak najwięcej, a jednocześnie czerpali radość z pracy w danej firmie, pracodawcy starają się zaspokajać ich potrzeby i tworzyć systemy, które pomogą ściągnąć oraz zatrzymać u siebie najlepszych pracowników.

INFORAKADEMIA poleca: Efektywne systemy wynagrodzeń

Dobry przełożony to podstawa

Systemy i pakiety motywacyjne mogą przybierać różne formy, jednak nie przyniosą dużych korzyści, jeśli nie będzie osoby z odpowiednimi kwalifikacjami menedżerskimi potrafiącej je wdrożyć i właściwie z nich korzystać. Jedną z podstawowych umiejętności dobrego managera powinno być zarządzanie zespołem. Dobry szef nie tylko dąży do realizacji określonych celów, ale potrafi motywować i inspirować zespół do pracy. Musi zdawać sobie sprawę, że jego zachowania wpływają na podległy mu zespół i jego zaangażowanie – mówi Małgorzata Majewska.

Porozmawiaj o tym na FORUM

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Chwal i doceniaj

Zanim jednak nadejdzie etap projektowania i wdrażania programu motywacyjnego, warto zastanowić się czy pracownicy czują się doceniani, czy wiedzą, że ich praca jest potrzebna i przynosi efekty. Nic tak nie motywuje do działania jak pochwała za dobrze wykonane zadanie. Jeśli pracownik wie, że jego wysiłki są doceniane, chętniej będzie przykładał się do kolejnych zadań. Czasem wystarczy mail, czy ustna pochwała na forum publicznym lub w rozmowie w cztery oczy na temat dobrze wykonanego zadania. To nic nie kosztuje, a może przynieść zaskakujące efekty!

Badaj potrzeby

Programy i systemy motywacyjne mogą przybierać formę materialną i niematerialną. Poza stosownym do stanowiska, doświadczenia i warunków w branży wynagrodzeniem oraz ewentualnymi premiami czy bonusami, firmy korzystają z szeregu różnych dodatków pozapłacowych. Żeby jednak spełniały swoją rolę i motywowały do działania, trzeba wiedzieć czego potrzebują pracownicy. Bezdzietny singiel nie będzie zmotywowany rodzinnym pakietem ubezpieczeniowym, a wegetarianin nie zadowoli się zniżkami do sieci burgerowni. Dobrym sposobem na zbadanie potrzeb jest ankieta. Dzięki niej, możemy dowiedzieć się jakie pozapłacowe dodatki do pensji staną się motywatorami. Już samo badanie potrzeb sprawi, że pracownicy poczują się zadbani – podpowiada Małgorzata Majewska.

Pozapłacowe bonusy dla pracowników

Wspieranie rozwoju

W dzisiejszym świecie ciągły rozwój jest niezbędny do satysfakcjonującego funkcjonowania na rynku pracy. Mając pewien wachlarz określonych kompetencji, pracownicy większości branż stale poszerzają je o nową wiedzę i umiejętności. Zarówno w życiu zawodowym, jak i osobistym. Projektując program motywacyjny w firmie warto pamiętać, żeby dać pracownikowi nie tylko, np. pakiet sportowy, dzięki któremu będzie mógł rozwijać się poza pracą, ale także umożliwić mu uczestniczenie w szkoleniach wspierających rozwój zawodowy. Zmotywowany taką postawą pracodawcy pracownik chętnie wykorzysta nowe umiejętności, czym będzie przyczyniał się do rozwoju firmy.

Dobre samopoczucie to podstawa

Jak pokazuje badanie przeprowadzone przez Monster, niezdrowa i nieprzyjazna atmosfera może skutecznie zniechęcić do pracy w danej firmie. Dlatego dobrze jest poznawać zespół, wiedzieć o nim jak najwięcej, żeby móc działać szybko w kryzysowych sytuacjach. Dobry manager powinien zadbać o to, aby miejsce pracy było przyjazne, a zespół zintegrowany. Dobra atmosfera pracy sprawia, że nawet jeśli pojawiają się trudności, czy spadek formy, pracownik skupia się na ich pokonaniu, a nie zagłębianiu się w niechęci do wykonywania kolejnych zadań.

Niestandardowe rozwiązania motywujące pracowników

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA