REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wprowadzić skuteczny system motywacyjny?

 MonsterPolska.pl
lider w sukcesywnym łączeniu ludzi z ich wymarzoną pracą
Małgorzata Majewska
redaktor naczelny miesięcznika „PORADNIK Rachunkowości Budżetowej”, ekonomista, praktyk – była wieloletnia księgowa w jednostkach sektora finansów publicznych posiadająca certyfikat księgowy Ministra Finansów, członek Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, autor artykułów z zakresu rachunkowości budżetowej i finansów publicznych
Jak wprowadzić system motywacyjny? / Fot. Fotolia
Jak wprowadzić system motywacyjny? / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Okazuje się, że w dzisiejszych czasach wynagrodzenie przestało był jedynym skutecznym środkiem motywującym pracowników. Jak wprowadzać efektywne systemy motywacyjne w firmie?

Program motywacyjny - jak stworzyć go w firmie?

Skuteczny i zmotywowany do pracy zespół to marzenie każdego szefa. Aby osiągać cele założone przez firmę, potrzeba ludzi, którzy wykonują swoją pracę w 100%. Jak to osiągnąć? Jak sprawić, by pracownicy chcieli pracować właśnie dla nas i wykonywali swoje obowiązki z należytą starannością? Motywować! Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl, podpowiada jak wprowadzić w firmie skuteczny program motywacyjny.

Autopromocja

Konkurencja na rynku pracy spowodowała, że wynagrodzenie przestało być głównym motywatorem. Potwierdzają to wyniki badania przeprowadzonego przez Monster w 2014 roku, z którego wynika, że dużo ważniejsza jest atmosfera, możliwość rozwoju zawodowego czy elastyczne godziny pracy. Aby pracownicy dawali z siebie jak najwięcej, a jednocześnie czerpali radość z pracy w danej firmie, pracodawcy starają się zaspokajać ich potrzeby i tworzyć systemy, które pomogą ściągnąć oraz zatrzymać u siebie najlepszych pracowników.

INFORAKADEMIA poleca: Efektywne systemy wynagrodzeń

Dobry przełożony to podstawa

Systemy i pakiety motywacyjne mogą przybierać różne formy, jednak nie przyniosą dużych korzyści, jeśli nie będzie osoby z odpowiednimi kwalifikacjami menedżerskimi potrafiącej je wdrożyć i właściwie z nich korzystać. Jedną z podstawowych umiejętności dobrego managera powinno być zarządzanie zespołem. Dobry szef nie tylko dąży do realizacji określonych celów, ale potrafi motywować i inspirować zespół do pracy. Musi zdawać sobie sprawę, że jego zachowania wpływają na podległy mu zespół i jego zaangażowanie – mówi Małgorzata Majewska.

Porozmawiaj o tym na FORUM

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Chwal i doceniaj

Zanim jednak nadejdzie etap projektowania i wdrażania programu motywacyjnego, warto zastanowić się czy pracownicy czują się doceniani, czy wiedzą, że ich praca jest potrzebna i przynosi efekty. Nic tak nie motywuje do działania jak pochwała za dobrze wykonane zadanie. Jeśli pracownik wie, że jego wysiłki są doceniane, chętniej będzie przykładał się do kolejnych zadań. Czasem wystarczy mail, czy ustna pochwała na forum publicznym lub w rozmowie w cztery oczy na temat dobrze wykonanego zadania. To nic nie kosztuje, a może przynieść zaskakujące efekty!

Badaj potrzeby

Programy i systemy motywacyjne mogą przybierać formę materialną i niematerialną. Poza stosownym do stanowiska, doświadczenia i warunków w branży wynagrodzeniem oraz ewentualnymi premiami czy bonusami, firmy korzystają z szeregu różnych dodatków pozapłacowych. Żeby jednak spełniały swoją rolę i motywowały do działania, trzeba wiedzieć czego potrzebują pracownicy. Bezdzietny singiel nie będzie zmotywowany rodzinnym pakietem ubezpieczeniowym, a wegetarianin nie zadowoli się zniżkami do sieci burgerowni. Dobrym sposobem na zbadanie potrzeb jest ankieta. Dzięki niej, możemy dowiedzieć się jakie pozapłacowe dodatki do pensji staną się motywatorami. Już samo badanie potrzeb sprawi, że pracownicy poczują się zadbani – podpowiada Małgorzata Majewska.

Pozapłacowe bonusy dla pracowników

Wspieranie rozwoju

W dzisiejszym świecie ciągły rozwój jest niezbędny do satysfakcjonującego funkcjonowania na rynku pracy. Mając pewien wachlarz określonych kompetencji, pracownicy większości branż stale poszerzają je o nową wiedzę i umiejętności. Zarówno w życiu zawodowym, jak i osobistym. Projektując program motywacyjny w firmie warto pamiętać, żeby dać pracownikowi nie tylko, np. pakiet sportowy, dzięki któremu będzie mógł rozwijać się poza pracą, ale także umożliwić mu uczestniczenie w szkoleniach wspierających rozwój zawodowy. Zmotywowany taką postawą pracodawcy pracownik chętnie wykorzysta nowe umiejętności, czym będzie przyczyniał się do rozwoju firmy.

Dobre samopoczucie to podstawa

Jak pokazuje badanie przeprowadzone przez Monster, niezdrowa i nieprzyjazna atmosfera może skutecznie zniechęcić do pracy w danej firmie. Dlatego dobrze jest poznawać zespół, wiedzieć o nim jak najwięcej, żeby móc działać szybko w kryzysowych sytuacjach. Dobry manager powinien zadbać o to, aby miejsce pracy było przyjazne, a zespół zintegrowany. Dobra atmosfera pracy sprawia, że nawet jeśli pojawiają się trudności, czy spadek formy, pracownik skupia się na ich pokonaniu, a nie zagłębianiu się w niechęci do wykonywania kolejnych zadań.

Niestandardowe rozwiązania motywujące pracowników

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kiedy najlepiej wziąć urlop 2024?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim plany wyjazdowe. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby wypoczywać jak najdłużej. Zaplanuj wyjazd w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu. Poniższy kalendarz wskazuje, kiedy zaplanować wakacje w 2024 r. - 4 dni lub więcej.

Podwyżki wynagrodzenia w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo duże, mogą zarobić nawet 25 tys. zł

Wynagrodzenia specjalistów IT rosną, mimo trudniejszego okresu w branży. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo wysokie.

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.

GUS: Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 5,3 proc. Więcej zwolnień grupowych

W marcu br. było 822,2 tys. bezrobotnych w Polsce. Stopa bezrobocia wyniosła 5,3 proc.

REKLAMA

Prawo cywilne, karne i rodzinne - będą nowe kodeksy!

Rząd zrobił nie małą niespodziankę. Można spodziewać się nowych projektów takich aktów prawnych jak: kodeks karny, kodeks cywilny i kodeks rodzinny. Co więcej powołał też Komisję Kodyfikacyjną Ustroju Sądownictwa i Prokuratury - czy będą nowe ustawy o SN czy KRS - wydaje się, że tak. Rok 2024 i 2025 to będzie czas wzmożonych prac nad tymi kluczowymi obszarami prawa w Polsce. Zmiany są potrzebne.

30 kwietnia 2024 r.: W tym terminie złóż wniosek do ZUS, jeśli chcesz zachować ciągłość wypłaty świadczenia

ZUS przyjmuje wnioski o 800 plus na okres świadczeniowy 2024/2025. Dokumenty trzeba złożyć do 30 kwietnia, żeby zachować ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego.

Jawność wynagrodzeń w Polsce. Jakie zmiany wprowadzi dyrektywa unijna od 2026 roku? Dlaczego warto wiedzieć ile zarabia kolega z pracy?

Różne badania potwierdzają, że wysokość wynagrodzenia jest dla pracowników bardzo ważna ale i tak brak widełek płacowych w ogłoszeniu o pracę zwykle nie zniechęca kandydata do wysłania aplikacji. W naszej kulturze jest często obecna zasada, że o pieniądzach się nie rozmawia. Znajduje to swój wyraz nie tylko w procesie rekrutacji, lecz także przez cały okres zatrudnienia. Jak wynika z raportu Aplikuj.pl "Czy potrafimy rozmawiać o pieniądzach z pracodawcą" z kwietnia 2024 r., ponad połowa pracowników przyznaje, że w ich miejscu nie panuje jawność wynagrodzeń. Jednak już wkrótce ma się to zmienić.

Nowy Kodeks Pracy jeszcze nie teraz - likwidacja Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy

Niespełna 50 lat temu uchwalono Kodeks Pracy. To niezwykle ważny akt prawny, który reguluje prawa i obowiązki pracowników oraz pracodawców. Kodeks był wielokrotnie nowelizowany, ponieważ realia życia społeczno-gospodarczego ciągle się zmieniają. Aktualny rynek pracy nie jest już tym samym rynkiem pracy co 10 czy 20 lat temu, a tym tym bardziej 50! Jednak na ten moment nie będzie rewolucyjnych zmian w KP, ponieważ rząd postanowił znieść funkcjonowanie Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy. Szkoda, tym bardziej, że powołano nowe Komisje: Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego (KKPC), Komisja Kodyfikacyjna Prawa Karnego (KKPK), Komisje, tj: Kodyfikacyjna Prawa Rodzinnego oraz Komisja Kodyfikacyjna Ustroju Sądownictwa i Prokuratury.

REKLAMA

Komunikat MRPiPS: 770 mln zł na dofinansowanie wynagrodzeń osób z niepełnosprawnościami

Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych oraz wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, wspólnie z Ministerstwem Finansów proponuje zwiększyć o 15% stawki dofinansowań do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Wydatki na ten cel wyniosą 220 mln zł w 2024 r. i 550 mln zł w 2025 r.

Zmiany w składce zdrowotnej - prace ruszają już w tym kwartale 2024

Zmiany w składce zdrowotnej już niedługo! Ministerstwo Finansów oraz Ministerstwo Zdrowia poinformowały, że analizy doprowadziły do jednoznacznego wniosku, że wyeliminowanie problemów wymaga wdrożenia zmiany normatywnej na poziomie ustawowym. Na teraz - zatem drugi kwartał 2024 r. przewidziane są prace nad zmianami ustaw. Wejście w życie zaproponowanych zmian w zakresie składki zdrowotnej przewidziane są na 1 stycznia 2025 r.

REKLAMA