| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Kodeks pracy > Czas pracy > Zmiana czasu z zimowego na letni w 2015 r.

Zmiana czasu z zimowego na letni w 2015 r.

Zmiana czasu zimowego na letni w 2015 r. przypada na noc z 28 na 29 marca (z soboty na niedzielę). Zegarki przestawia się z godziny 2:00 na godzinę 3:00. Pracownicy będący wówczas na nocnej zmianie przepracują o jedną godzinę mniej. Zachowają jednak za ten czas prawo do wynagrodzenia.

Zmiana czasu zimowego na letni w 2015 r.

W najbliższą niedzielę 29 marca nastąpi zmiana czasu z zimowego na letni. Podstawą do tej zmiany jest Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 5 stycznia 2012 roku w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2012-2016.

Zgodnie z ww rozporządzeniem czas letni środkowoeuropejski wprowadza się w 2015 roku 29 marca o godz.2.00. Wprowadzenie czasu letniego polega na zmianie wskazań zegarów z godz. 2.00 na 3.00.

Czas pracy

Zmiana czasu na letni powoduje, że pracownicy pracujący w najbliższy weekend na nocnej zmianie przepracują godzinę krócej. Wprawdzie według przepisów prawa pracy wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną, ale Ci pracownicy zachowują prawo do wynagrodzenia za tę godzinę. Wprowadzenie czasu letniego jest bowiem skutkiem okoliczności niezależnych od pracowników i w związku z tym nie mogą oni ponosić negatywnych konsekwencji z tym związanych.

Redakcja poleca produkt: KODEKS PRACY 2015 z komentarzem + CD

Wynagrodzenie przestojowe

Za niedopracowaną godzinę pracownicy zachowują prawo do wynagrodzenia przestojowego, które zgodnie z art. 81 Kodeksu pracy jest równe stawce godzinowej lub miesięcznej wynikającej z jego osobistego zaszeregowania, a jeżeli taki składnik nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania - 60% wynagrodzenia.

Zatem niedopuszczalne jest obniżanie wynagrodzenia pracowników za tę jedną nieprzepracowaną godzinę na nocnej zmianie z soboty na niedzielę 28/29 marca 2015. To pracodawcę obciąża ryzyko wypłaty wynagrodzenia w razie niezawinionej przez pracownika przerwy w wykonywaniu obowiązków.

Zapraszamy na FORUM

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Comarch

Producent i dostawca nowoczesnych systemów informatycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »