Kategorie

Praca na akord a wynagrodzenie za przestój

Katarzyna Wrońska-Zblewska
Praca na akord a wynagrodzenie za przestój. / Fot. Fotolia
Praca na akord a wynagrodzenie za przestój. / Fot. Fotolia
Fotolia
Zdarza się, że pracownicy wykonujący pracę na akord nie mogą jej kontynuować z powodu różnego rodzaju awarii. Za czas przestoju należy wypłacić im wynagrodzenie. Jak obliczyć wynagrodzenie przestojowe dla pracujących na akord?

Pracownicy nie mogli wykonywać pracy z powodu awarii. Czy należy im się za ten czas wynagrodzenie? A jeżeli tak, to jak je wyliczyć, jeśli są zatrudnieni na akord – pyta Czytelnik z Lubina.

Za czas niewykonywania pracy pracownikom przysługuje wynagrodzenie, jeśli przejawiali gotowość do jej podjęcia, lecz doznali przeszkody z przyczyn dotyczących pracodawcy, a do takich należy zaliczyć awarię. Wynagrodzenie przysługujące za czas przestoju pracownikom wynagradzanym akordowo ustala się według zasad przyjętych do ustalenia wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy.

Za wykonaną pracę pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Natomiast za czas jej niewykonywania wynagrodzenie przysługuje tylko wówczas, gdy przepisy prawa pracy tak stanowią.

Rekomendowany produkt: Serwis Prawno-Pracowniczy

Reklama

Prawo do wynagrodzenia w czasie, w którym pracownik nie wykonuje pracy, mogą także zapewnić korzystniejsze przepisy obowiązujące w danym zakładzie pracy (np. regulamin wynagradzania, zakładowy układ zbiorowy pracy itp.), gwarantując pracownikowi wynagrodzenie w sytuacji, w której Kodeks pracy go nie przewiduje, np. wynagrodzenie za czas przestoju spowodowanego warunkami atmosferycznymi dla pracowników zatrudnionych przy pracach uzależnionych od tych warunków (art. 81 § 3 k.p.), lub gwarantując wynagrodzenie wyższe, niż przyznaje Kodeks pracy, np. 80% lub nawet 100% wynagrodzenia w przypadku przestoju dla pracowników wynagradzanych akordowo.

Przyczyny dotyczące pracodawcy mogą być przez niego zawinione lub nie. Do przyczyn zawinionych można zaliczyć np. złą organizację pracy lub podejmowanie nietrafnych decyzji dotyczących pracy w zakładzie pracy. Natomiast wśród przyczyn niezawinionych można wymienić przykładowo przerwy w dostawie energii elektrycznej, spadek popytu na produkowane towary lub awarię kluczowego urządzenia w zakładzie pracy (np. pieca do wypieku pieczywa w piekarni).

Porozmawiaj o tym na FORUM

Pracownicy mają prawo do wynagrodzenia za czas przestoju, ale pod warunkiem, że byli gotowi do wykonywania pracy, lecz nie mogli do niej przystąpić z przyczyn dotyczących pracodawcy. Pracownicy wynagradzani stałą stawką miesięczną lub godzinową za czas przestoju powinni otrzymać wynagrodzenie wynikające z osobistego zaszeregowania określonego stawką miesięczną lub godzinową. Natomiast pracownicy, w których wynagrodzeniu nie wyodrębniono takiego składnika wynagrodzenia jak stała stawka miesięczna lub godzinowa (przykładowo pracownicy wynagradzani prowizyjnie, akordowo itp.), powinni otrzymać za ten czas 60% wynagrodzenia. Miesięczna kwota wynagrodzenia przestojowego nie może być niższa od minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Ustalając wynagrodzenie w celu obliczenia procentowego wynagrodzenia przysługującego pracownikowi za czas przestoju, należy stosować zasady obowiązujące przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy:

Krok 1. zmienne składniki wynagrodzenia, jak w przypadku wynagrodzeń akordowych, uwzględnia się w łącznej wysokości wypłaconej pracownikowi w okresie 3 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym wystąpił przestój,

Krok 2. obliczając należność za jedną godzinę przestoju, wynagrodzenie otrzymane w powyższy sposób należy podzielić przez liczbę godzin przepracowanych przez pracownika w okresie, z którego ustala się to wynagrodzenie, a następnie obliczyć 60% otrzymanej kwoty,

Krok 3. ustalone w ten sposób wynagrodzenie za jedną godzinę przestoju należy pomnożyć przez liczbę godzin, jakie pracownik przepracowałby, gdyby nie było przestoju.

Wynagrodzenie za przestój w 2015 roku

Pracownik jest zatrudniony w zakładzie produkcyjnym w pełnym wymiarze czasu pracy na stanowisku tokarza. W grudniu uległy awarii przewody elektryczne doprowadzające prąd do zakładu pracy i przez 6 dni (48 godzin) pracownik nie mógł wykonywać pracy. W tym czasie nie powierzano mu innej pracy. Wyłączając przestój w grudniu, pracownik przepracował 120 godzin i zarobił 1837 zł.

W listopadzie przepracował 144 godziny i otrzymał 2514 zł wynagrodzenia, w październiku – 184 godziny i otrzymał 2322 zł, a we wrześniu – 176 godzin i otrzymał 3558 zł.

Za przestój w grudniu wynagrodzenie pracownika należy obliczyć w następujący sposób:

Krok 1. obliczyć łączną wysokość wynagrodzenia wypłaconego pracownikowi w okresie 3 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym wystąpił przestój:

2514 zł + 2322 zł + 3558 zł = 8394 zł;

Krok 2. obliczyć należność za jedną godzinę przestoju:

144 godz. + 184 godz. + 176 godz. = 504 godz.,

8394 zł : 504 godz. = 16,65 zł,

16,65 zł × 60% = 9,99 zł;

Krok 3. pomnożyć wynagrodzenie za godzinę przestoju przez liczbę godzin, których pracownik nie przepracował:

9,99 zł × 48 godz. = 479,52 zł.

Za przestój pracownik powinien otrzymać 479,52 zł wynagrodzenia.

Podstawa prawna:

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?