REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwolnienie od pracy na udział w komisji wyborczej

Magdalena Opalińska
 Zwolnienie od pracy na udział w komisji wyborczej. / Fot. Fotolia
Zwolnienie od pracy na udział w komisji wyborczej. / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Członkowie obwodowych komisji wyborczych w wyborach na Prezydenta RP mają prawo do 5 dni wolnych od pracy w związku z realizacją zadań związanych z wykonywaniem prac w komisjach. Na jakich dokładnie warunkach pracownikom przysługuje zwolnienie od pracy na udział w komisji wyborczej?

Zwolnienie od pracy na udział w komisji wyborczej

Wybory Prezydenta RP odbyły się 10 maja 2015 r. Pracownikom, którzy byli członkami obwodowej komisji wyborczej, przysługuje zwolnienie od pracy zawodowej na czas realizacji zadań związanych z wykonywaniem prac w tych komisjach w wymiarze do 5 dni.

REKLAMA

Autopromocja

Pracownik nie musi wykorzystać wszystkich 5 dni zwolnienia od pracy, jakie mu przysługują w związku z pracą w obwodowej komisji wyborczej. Nie ma przeszkód, aby skorzystał z mniejszej liczby dni wolnych.

Zwolnienie od pracy

Zwolnienie od pracy w związku z udziałem pracownika w pracach obwodowej komisji wyborczej jest traktowane jak nieobecność usprawiedliwiona i pracodawca ma w tym przypadku obowiązek zwolnić pracownika od pracy.

Polecany produkt: e-wydanie Dziennika Gazety Prawnej

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracodawca nie może odmówić pracownikowi udzielenia zwolnienia od pracy w związku z jego udziałem w obwodowej komisji wyborczej.

Za czas takiego zwolnienia pracownik zachowuje prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnienia ze stosunku pracy, z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia (art. 154 § 4 Kodeksu wyborczego). Pracownik, w razie zamiaru skorzystania ze zwolnienia od pracy w związku z wykonywaniem swoich zadań jako członek obwodowej komisji wyborczej, jest zobowiązany, co najmniej na 3 dni przed przewidywanym terminem nieobecności w pracy, uprzedzić pracodawcę w formie pisemnej o przyczynie i przewidywanym okresie nieobecności. Natomiast nie później niż następnego dnia po upływie okresu nieobecności w pracy powinien dostarczyć pracodawcy zaświadczenie usprawiedliwiające nieobecność w pracy w związku z wykonywaniem zadań w komisji.

Zadaj pytanie na FORUM

Zaświadczenie to powinno zawierać:

  •  imię i nazwisko osoby wchodzącej w skład danej komisji wyborczej,
  • wskazanie podstawy prawnej zwolnienia od pracy,
  • przyczynę i czas nieobecności w pracy.

Zaświadczenie opatrzone pieczęcią obwodowej komisji wyborczej podpisuje przewodniczący danej komisji wyborczej, a dla przewodniczącego komisji – jego zastępca. Zaświadczenie jest sporządzane w 2 egzemplarzach, z których jeden otrzymuje zainteresowany członek komisji, a drugi pozostaje w dokumentacji komisji.

Wzór zaświadczenia usprawiedliwiającego nieobecność pracownika w pracy w związku z wykonywaniem zadań w komisji wyborczej

Okres zwolnienia pracownika związany z pełnieniem funkcji członka obwodowej komisji wyborczej należy traktować jak okres usprawiedliwionej nieobecności w pracy.

Inne uprawnienia członków komisji wyborczej

Oprócz zwolnienia od pracy członkom obwodowych komisji wyborczych przysługują:

  • diety,
  • zwrot kosztów podróży,
  • zwrot kosztów noclegów,
  • zryczałtowane diety za czas związany z przeprowadzeniem głosowania i ustaleniem wyników głosowania.

Świadczeń tych nie wypłacają pracodawcy. Członkom obwodowych komisji wyborczych należności wypłaca właściwy wójt (burmistrz, prezydent miasta) albo konsul, a dla członków obwodowych komisji wyborczych na polskich statkach morskich – dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego właściwej dla siedziby armatora statku, za pośrednictwem armatora.

Dopuszczalne jest zastosowanie korzystniejszego, niż opisane, rozwiązania – pracodawca może wypłacić pracownikom wynagrodzenie za czas zwolnienia od pracy w związku z zasiadaniem w obwodowej komisji wyborczej, np. na podstawie istniejących w zakładzie przepisów wewnątrzzakładowych.

Dzień wolny za pracę w komisji wyborczej

Podstawa prawna:

  • art. 154 § 1, § 4 i § 7 ustawy z 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy – j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 21, poz. 112; ost.zm. Dz.U. z 2014 r., poz. 1072
  • § 2 postanowienia Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z 4 lutego 2015 r. o zarządzeniu wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – Dz.U. z 2015 r., poz. 188
  • § 1 pkt 2 lit. b, § 9, § 11 ust. 1 pkt 4 i pkt 5 uchwały Państwowej Komisji Wyborczej z 14 marca 2011 r. w sprawie należności pieniężnych przysługujących członkom komisji wyborczych i osobom powołanym w skład inspekcji w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Parlamentu Europejskiego oraz sposobu dokumentowania dni zwolnienia od pracy – M.P. Nr 23, poz. 252; ost.zm. M.P. z 2014 r., poz. 184
Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Umowa o pracę bez formy pisemnej, uproszczone zatrudnianie cudzoziemców – jaką deregulację postulują przedsiębiorcy?

Konfederacja Lewiatan od lat przedstawia propozycje zmian, które mają zmniejszyć liczbę skomplikowanych regulacji. Odejście od obowiązku stosowania umowy pisemnej w przepisach prawa pracy czy też skrócenie czasu trwania procedur legalizujących pobyt i pracę cudzoziemców oraz uproszczenie wymogów przy zmianie warunków ich zatrudnienia – to tylko niektóre z postulatów deregulacyjnych.

Komunikat ZUS: Wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe 2025/2026

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że wysłał płatnikom zawiadomienia o wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe na rok składkowy 2025/2026.

Wolne 2 maja i 10 listopada 2025 r. dla wybranych pracowników. Jest zarządzenie premiera

Prezes Rady Ministrów wydał zarządzenie w sprawie czasu pracy i dni wolnych. Wiadomo już kto zgodnie z nowymi przepisami ma wolne 2 maja i 10 listopada 2025 r. Dwa dodatkowe dni wolne są jednak tylko dla niektórych pracowników.

Pierwsze trzynaste emerytury ZUS wypłaci 1 kwietnia. Jaka będzie wysokość dodatkowej emerytury?

1 kwietnia pierwsze trzynastki wpłyną na konta emerytów i rencistów. Nie każdy dostanie dodatkową trzynastą emeryturę w takiej samej kwocie. Kwota, która wpłynie na konta seniorów jest uzależniona od tego jak wysoka jest ich comiesięczna wypłata z ZUS, ponieważ trzynastka będzie opodatkowana i oskładkowana.

REKLAMA

BHP: Komu przysługuje obuwie ochronne?

Obuwie ochronne BHP – kto powinien je stosować i dlaczego jest niezbędne? Odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa w miejscu pracy. W wielu branżach stanowi podstawowy środek ochrony indywidualnej, zabezpieczając pracowników przed poważnymi urazami. Dobrze dobrane buty nie tylko chronią stopy przed uderzeniami, przecięciami czy przebiciami, ale także zapewniają stabilność, wygodę i odporność na czynniki środowiskowe. W jakich zawodach obuwie ochronne jest konieczne i jakie zagrożenia może ograniczyć?

Czy dodatek motywacyjny będzie dla wszystkich pracowników? Obecne rozwiązania są krzywdzące

Związek Miast Polskich przyjął stanowisko w sprawie dofinansowania wynagrodzeń pracowników pomocy społecznej. Zdaniem samorządowców włączenie wszystkich pracowników realizujących zadania z zakresu szeroko rozumianej pomocy społecznej do programu dodatku motywacyjnego przełoży się na jakość świadczonych usług.

Obowiązkowe odpisy i dobrowolne zwiększenia na ZFŚS w 2025 r. Ile wynoszą i w jakim terminie je wpłacić?

Do 31 maja 2025 r. pracodawca tworzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych musi wpłacić na rachunek funduszu kwotę stanowiącą co najmniej 75 proc. równowartości dokonanych odpisów. Pozostałą kwotę dokonanych odpisów i zwiększeń należy przekazać na rachunek bankowy ZFŚS w terminie do 30 września 2025 r. Jaka jest wysokość odpisów i zwiększeń na ZFŚS w 2025 r.?

Komu przysługuje renta wdowia i w jakiej wysokości? ZUS zaprasza na dyżur telefoniczny

Od 1 lipca 2025 r. osoby owdowiałe będą mogły pobierać swoją emeryturę oraz powiększyć ją o część renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Alternatywnie będą mogły pobierać rentę rodzinną wraz z częścią swojej emerytury. Jak starać się o rentę wdowią odpowiedzą eksperci ZUS podczas dyżuru telefonicznego.

REKLAMA

Komunikat ZUS: Wdrożenie nowej metryki programu Płatnik

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o planowanym wdrożeniu nowej metryki 307 dla wersji 10.02.002 programu Płatnik.

Polacy żyją coraz dłużej - GUS opublikował tablicę średniego dalszego trwania życia. Czy ZUS przeliczy emerytury?

Nowa tablica średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn wskazuje, że Polacy żyją coraz dłużej. Czy warto składać wnioski o ponowne przeliczenie już otrzymywanej emerytury?

REKLAMA