REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwolnienie od pracy na udział w komisji wyborczej

Magdalena Opalińska
 Zwolnienie od pracy na udział w komisji wyborczej. / Fot. Fotolia
Zwolnienie od pracy na udział w komisji wyborczej. / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Członkowie obwodowych komisji wyborczych w wyborach na Prezydenta RP mają prawo do 5 dni wolnych od pracy w związku z realizacją zadań związanych z wykonywaniem prac w komisjach. Na jakich dokładnie warunkach pracownikom przysługuje zwolnienie od pracy na udział w komisji wyborczej?

Zwolnienie od pracy na udział w komisji wyborczej

Wybory Prezydenta RP odbyły się 10 maja 2015 r. Pracownikom, którzy byli członkami obwodowej komisji wyborczej, przysługuje zwolnienie od pracy zawodowej na czas realizacji zadań związanych z wykonywaniem prac w tych komisjach w wymiarze do 5 dni.

REKLAMA

Autopromocja

Pracownik nie musi wykorzystać wszystkich 5 dni zwolnienia od pracy, jakie mu przysługują w związku z pracą w obwodowej komisji wyborczej. Nie ma przeszkód, aby skorzystał z mniejszej liczby dni wolnych.

Zwolnienie od pracy

Zwolnienie od pracy w związku z udziałem pracownika w pracach obwodowej komisji wyborczej jest traktowane jak nieobecność usprawiedliwiona i pracodawca ma w tym przypadku obowiązek zwolnić pracownika od pracy.

Polecany produkt: e-wydanie Dziennika Gazety Prawnej

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracodawca nie może odmówić pracownikowi udzielenia zwolnienia od pracy w związku z jego udziałem w obwodowej komisji wyborczej.

Za czas takiego zwolnienia pracownik zachowuje prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnienia ze stosunku pracy, z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia (art. 154 § 4 Kodeksu wyborczego). Pracownik, w razie zamiaru skorzystania ze zwolnienia od pracy w związku z wykonywaniem swoich zadań jako członek obwodowej komisji wyborczej, jest zobowiązany, co najmniej na 3 dni przed przewidywanym terminem nieobecności w pracy, uprzedzić pracodawcę w formie pisemnej o przyczynie i przewidywanym okresie nieobecności. Natomiast nie później niż następnego dnia po upływie okresu nieobecności w pracy powinien dostarczyć pracodawcy zaświadczenie usprawiedliwiające nieobecność w pracy w związku z wykonywaniem zadań w komisji.

Zadaj pytanie na FORUM

Zaświadczenie to powinno zawierać:

  •  imię i nazwisko osoby wchodzącej w skład danej komisji wyborczej,
  • wskazanie podstawy prawnej zwolnienia od pracy,
  • przyczynę i czas nieobecności w pracy.

Zaświadczenie opatrzone pieczęcią obwodowej komisji wyborczej podpisuje przewodniczący danej komisji wyborczej, a dla przewodniczącego komisji – jego zastępca. Zaświadczenie jest sporządzane w 2 egzemplarzach, z których jeden otrzymuje zainteresowany członek komisji, a drugi pozostaje w dokumentacji komisji.

Wzór zaświadczenia usprawiedliwiającego nieobecność pracownika w pracy w związku z wykonywaniem zadań w komisji wyborczej

Okres zwolnienia pracownika związany z pełnieniem funkcji członka obwodowej komisji wyborczej należy traktować jak okres usprawiedliwionej nieobecności w pracy.

Inne uprawnienia członków komisji wyborczej

Oprócz zwolnienia od pracy członkom obwodowych komisji wyborczych przysługują:

  • diety,
  • zwrot kosztów podróży,
  • zwrot kosztów noclegów,
  • zryczałtowane diety za czas związany z przeprowadzeniem głosowania i ustaleniem wyników głosowania.

Świadczeń tych nie wypłacają pracodawcy. Członkom obwodowych komisji wyborczych należności wypłaca właściwy wójt (burmistrz, prezydent miasta) albo konsul, a dla członków obwodowych komisji wyborczych na polskich statkach morskich – dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego właściwej dla siedziby armatora statku, za pośrednictwem armatora.

Dopuszczalne jest zastosowanie korzystniejszego, niż opisane, rozwiązania – pracodawca może wypłacić pracownikom wynagrodzenie za czas zwolnienia od pracy w związku z zasiadaniem w obwodowej komisji wyborczej, np. na podstawie istniejących w zakładzie przepisów wewnątrzzakładowych.

Dzień wolny za pracę w komisji wyborczej

Podstawa prawna:

  • art. 154 § 1, § 4 i § 7 ustawy z 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy – j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 21, poz. 112; ost.zm. Dz.U. z 2014 r., poz. 1072
  • § 2 postanowienia Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z 4 lutego 2015 r. o zarządzeniu wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – Dz.U. z 2015 r., poz. 188
  • § 1 pkt 2 lit. b, § 9, § 11 ust. 1 pkt 4 i pkt 5 uchwały Państwowej Komisji Wyborczej z 14 marca 2011 r. w sprawie należności pieniężnych przysługujących członkom komisji wyborczych i osobom powołanym w skład inspekcji w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Parlamentu Europejskiego oraz sposobu dokumentowania dni zwolnienia od pracy – M.P. Nr 23, poz. 252; ost.zm. M.P. z 2014 r., poz. 184
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Święta w 2025 r. przypadające w sobotę. Kiedy pracownik otrzyma dzień wolny za święto w sobotę?

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w dniu innym niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Czy oznacza to, że za święto przypadające w sobotę należy udzielić innego dnia wolnego od pracy? Czy w 2025 r. będą święta w sobotę?

Opieka 75+: MRPiPS zapewnia, że program będzie kontynuowany w 2025 r.

Program „Opieka 75+” w 2025 r. będzie kontynuowany – zapewnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Celem programu jest zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób w wieku 75 lat i więcej. Planowane jest doprecyzowanie niektórych założeń programu.

Cyfryzacja HR: E-podpis ułatwia dostosowanie się do nowych przepisów

Od 1 stycznia 2025 r. zmieni się minimalne wynagrodzenie za pracę. Dla działów HR oznacza to konieczność podpisania w krótkim czasie wielu aneksów do umów o pracę. Najnowsze badania przeprowadzone przez KIR pokazują, że e-podpis może znacząco usprawnić pracę kadrowców.

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa?

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

REKLAMA

Zakaz handlu w niedziele: Czy będzie trzecia niedziela handlowa w grudniu? Jest zapowiedź złożenia poprawki w Senacie

Od 2025 roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników. Jednak dla pracowników handlu trzy niedziele poprzedzające Boże Narodzenie mają być dniami roboczymi. Czy będzie poprawka do nowelizacji wprowadzającej dzień wolny w Wigilię?

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Znowu przesunięto okres, od którego wsparcie będzie obowiązywać

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zmiana ma dotyczyć podwyższenia wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.

Nie mam już urlopu, a potrzebuję wziąć wolne. Co zrobić?

Zbliża się koniec roku kalendarzowego. Niektórzy pracownicy nie mają już urlopu wypoczynkowego. Co mogą zrobić w sytuacji, gdy potrzebują wziąć wolne od pracy? Podpowiadamy kilka rozwiązań z Kodeksu pracy.

Nowelizacja Kodeksu pracy: Wydłużony urlop macierzyński dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych

27 listopada 2024 r. Sejm znowelizował Kodeks pracy. Nowelizacja wydłuży urlop macierzyński rodzicom wcześniaków oraz dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu. Prawo do urlopu będą mieli także prawni opiekunowie, rodzice zastępczy czy adopcyjni.

REKLAMA

Raport: 75 proc. działów HR wykorzystuje sztuczną inteligencję co najmniej raz w tygodniu

Raport: 75 proc. działów HR w firmach deklaruje, że korzysta z generatywnej sztucznej inteligencji co najmniej raz w tygodniu. Rosnące zainteresowanie AI wśród menedżerów i pracowników odpowiedzialnych za zarządzanie zasobami ludzkimi to nie tylko specyfika amerykańskiego rynku. Badania przeprowadzone w Polsce wskazują na podobny trend.

14 zasad prawa pracy [LISTA]. Jeśli pracujesz lub zatrudniasz, musisz znać je wszystkie

Prawo pracy to przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych, które określają przede wszystkim prawa i obowiązki pracowników i pracodawców. Jako pracownik lub pracodawca musisz znać 14 podstawowych zasad prawa pracy uregulowanych w Kodeksie pracy. Oto lista.

REKLAMA