REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wypowiedzenie umowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ciąża w okresie wypowiedzenia. Przepisy, orzecznictwo

Nierzadko zdarza się, że kobieta nie wie o tym, że w chwili otrzymania wypowiedzenia umowy o pracę jest w ciąży. Może się zdarzyć także sytuacja, że co prawda w chwili otrzymania wypowiedzenia kobieta nie była w ciąży, ale zaszła w ciąże w okresie biegu wypowiedzenia.

Wypowiedzenie umowy o pracę - zmiany

Nowelizacja Kodeksu pracy wdrażająca tzw. dyrektywę rodzicielską oraz work-life balance zmodyfikuje zasady wypowiadania umowy o pracę. Co się zmieni?

Wypowiedzenie umowy zlecenia 2023

Umowa zlecenia wygasa na ogół przez wykonanie zleconej czynności – zdarzają się jednak sytuacje kiedy trzeba wypowiedzieć umowę. Jak to zrobić? Czy każdą umowę zlecenia można wypowiedzieć? Czy za wypowiedzenie grożą jakieś konsekwencje prawne?

Rozwiązanie umowy a prawo do zasiłku

Rozwiązanie umowy - jaki ma wpływ na prawo do zasiłku dla bezrobotnych? Odpowiadamy.

REKLAMA

Jak liczyć okres wypowiedzenia?

Okres wypowiedzenia - jak liczyć? Jakie są okresy wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na okres próbny, na czas określony i nie określony? Czy można skrócić okres wypowiedzenia i czy pracownikowi przysługuje coś z tego tytułu? Poniżej omówienie z przykładami.

Okres wypowiedzenia — ustalenie jego daty początkowej i końcowej

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, jedną z możliwości zakończenia stosunku pracy jest rozwiązanie umowy o pracę przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia – czyli rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem. Jak ustalić jego datę początkową i końcową?

Naruszenie przepisów o wypowiedzeniu umowy a dodatkowe odszkodowanie

Sąd Najwyższy w wyroku z 27 stycznia 2021 r. (II PSKP 1/21) uznał, że w razie naruszenia przepisów o wypowiedzeniu umowy o pracę może przysługiwać dodatkowe odszkodowanie ponad przyznane wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy. Wyrządzenie szkody przez pracodawcę musi nastąpić wskutek celowego naruszenia przesłanek rozwiązania umowy o pracę.

Umowa o pracę na czas określony - zmiany 2022

Umowa o pracę na czas określony - jakie zmiany w 2022 roku przewiduje projekt Kodeksu pracy? Co z wypowiadaniem umów terminowych?

REKLAMA

Jak rozwiązać umowę o pracę?

Rozwiązanie umowy o pracę może nastąpić na kilka sposobów. Jak można rozwiązać umowę zgodnie z Kodeksem pracy? Jest 5 sposobów. Stosunek pracy rozwiązuje się: na mocy porozumienia stron, za wypowiedzeniem, bez wypowiedzenia, z upływem czasu, na jaki umowa została zawarta. Może dojść również do wygaśnięcia stosunku pracy w przypadku śmierci pracownika lub pracodawcy oraz 3-miesięcznej nieobecności w pracy z powodu aresztowania.

Wypowiedzenie umowy o zakazie konkurencji (COVID-19)

Wypowiedzenie umowy o zakazie konkurencji od 24 czerwca 2020 r. przysługuje pracodawcom. Tę możliwość wprowadziły przepisy ustawy covidowej. W związku z tym do RPO napływają liczne skargi.

Czym jest okres wypowiedzenia?

Okres wypowiedzenia to czas pomiędzy złożeniem wypowiedzenia drugiej stronie stosunku pracy do rozwiązania umowy. Kodeks pracy wskazuje, ile trwa okres wypowiedzenia dla umowy na czas próbny, umowy na czas określony i umowy na czas nieokreślony. Może być podany w dniach, tygodniach i miesiącach. Jak liczyć ten czas? Czy można go skrócić? Czy trzeba pracować w czasie okresu wypowiedzenia?

Jakie umowy pracodawcy wypowiadają najczęściej?

Wypowiedzenie umowy przez pracodawców w czasie epidemii najczęściej dotyka umów czasowych i cywilnoprawnych. Tymczasem aż 20-30% Polaków pracuje na podstawie tego typu umów. O czym świadczy wzrost liczby samozatrudnionych? Jak wyrównać szanse na rynku pracy?

Likwidacja stanowiska pracy jako przyczyna rozwiązania stosunku pracy

Likwidacja stanowiska pracy jest jedną z przyczyn uzasadniających wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę. W przypadku jednak gdy będzie to pozorne działanie służące jedynie pozbyciu się pracownika, pracodawca musi liczyć się z obowiązkiem jego ponownego zatrudnienia.

Koronawirus - które firmy będą zwalniać pracowników?

Koronawirus diametralnie zmienił sytuację finansową polskich firm. Najbardziej negatywnie wypowiadają się mikrofirmy. Chcą jednak utrzymać poziom zatrudnienia. Które firmy będą zwalniać pracowników?

Wypowiedzenie umowy zlecenie

Umowę zlecenie i jej wypowiedzenie reguluje Kodeks cywilny. Zarówno zleceniodawca jak i zleceniobiorca mogą wypowiedzieć umowę w każdym czasie. Jakie mogą być przyczyny wypowiedzenia zlecenia? Co jeśli wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu?

Postojowe a umowa zlecenie - 5 pytań do eksperta

Postojowe należy się, gdy z powodu epidemii koronawirusa zostaje rozwiązana umowa zlecenie. Do którego pracodawcy zleceniodawca składa wniosek o świadczenie postojowe, gdy pracował na podstawie dwóch umów zlecenia? Czy przestój u pracodawcy uzasadnia prawo do postojowego, jeśli umowa nie została wypowiedziana? Na te i inne pytania czytelników odpowiada ekspert.

Umowa o praktykę absolwencką – co warto wiedzieć?

Praktyki absolwenckie umożliwiają zdobycie doświadczenia, które może okazać się bardzo cenne na rynku pracy. Aby zostać praktykantem należy spełniać jednak pewne kryteria. Warto wiedzieć, jak wygląda umowa o praktykę absolwencką oraz do czego prawo ma praktykant.

Rozwiązanie umowy o pracę a długotrwała choroba

Kodeks Pracy zapewnia szereg instrumentów ochrony praw pracowników, jednym z nich jest zakaz wypowiedzenia umowy o pracę w czasie trwania zwolnienia lekarskiego. Należy jednak podkreślić, że nawet długotrwała choroba nie gwarantuje nieograniczonej ochrony przed zwolnieniem, a jedynie czasową. Jak długo trwa okres ochrony pracownika i w jaki sposób jest obliczany?

Rewolucja w wypowiadaniu umów o pracę

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy już za kilka dni przedstawi projekt nowego kodeksu pracy. Rewolucyjne zmiany mają dotknąć przepisów dotyczących wypowiadania umów o pracę.

Warunek rozwiązujący w klauzuli konkurencyjnej

Możliwość wcześniejszego rozwiązania umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy ma oczywiście bardzo istotne praktyczne znaczenie dla ochrony interesów gospodarczych pracodawcy oraz interesów ekonomicznych pracownika. Czy i na jakich warunkach można więc wcześniej niż to założono w podpisanej umowie (ustalając okres obowiązywania zakazu konkurencji) rozwiązać umowę o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy? Jedną z możliwych do zastosowania instytucji jest instytucja warunku rozwiązującego (art. 89 kodeksu cywilnego w związku z art. 300 kodeksu pracy).

Wypowiedzenie umowy zlecenia - wzór

Zasadą jest, że zlecenie może wypowiedzieć każda ze stron w każdym czasie. Wypowiedzenie powinno nastąpić na piśmie z niezbędnymi elementami. Poniżej wskazówki jak wypowiedzieć umowę zlecenia oraz wzór wypowiedzenia.

Jak wybrać pracowników do zwolnienia?

Pracodawcę przy wyborze pracowników do zwolnienia ograniczają pewne reguły. Przede wszystkim nie może naruszyć zasady niedyskryminacji w zatrudnieniu. Powinien stosować obiektywne i sprawiedliwe kryteria oceny pracowników i wyników ich pracy oraz doboru ich do zwolnienia. Jeśli pracodawca planuje zwolnienia grupowe, musi określić kryteria, którymi będzie kierował się, dobierając pracowników do zwolnienia.

Umowa na czas określony - zmiany 2015/2016

Przepisy Kodeksu pracy dotyczące umów o pracę na czas określony ulegną zmianie. Liczba umów okresowych została ograniczona przepisami prawa. Co do zasady, umowa okresowa rozwiązuje się z upływem czasu na który była zawarta. Wypowiedzenie umowy na czas określony jest dopuszczalne w pewnych, konkretnych przypadkach. Co się zmieni w latach 2015-2016?

Konieczność zwolnienia pracownika

Konieczność zwolnienia pracownika to często bardzo trudna decyzja dla pracownika zarządzającego. Najczęstszym powodem zwolnień jest szukanie oszczędności w redukcjach personelu. Jak przekazać pracownikowi informację o rozwiązaniu z nim umowy?

Umowa na zastępstwo - okres wypowiedzenia i ciąża

Umowa na zastępstwo to rodzaj umowy o pracę zawarty w Kodeksie pracy. To umowa okresowa zawierana na czas zastępstwa pracownika nieobecnego w pracy z przyczyn usprawiedliwionych (np. choroba, urlop macierzyński). Ile wynosi okres wypowiedzenia umowa na zastępstwo? Czy ciąża na umowie na zastępstwo chroni pracownicę przed zwolnieniem i przedłuża stosunek pracy do dnia porodu?

Zatarcie kary porządkowej w trakcie postępowania o jej uchylenie

Pracownik ma prawo do wystąpienia do sądu pracy o uchylenie z mocą wsteczną kary porządkowej, którą nałożył na niego pracodawca. Jaki wpływ na postępowanie przed sądem ma zatarcie kary po roku nienagannej pracy?

Urlop w okresie zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy

Pracownik ma obowiązek wykorzystać urlop wypoczynkowy w okresie wypowiedzenia, jeśli pracodawca mu go w tym czasie udzieli. Co w sytuacji, gdy podwładny został zwolniony z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia? Czy wówczas może zostać wysłany na urlop?

Ochrona przed osiągnięciem wieku emerytalnego

Kodeks pracy chroni przed zwolnieniem pracowników, którym do przejścia na emeryturę (osiągnięcia wieku emerytalnego) zostały tylko 4 lata pracy. Warunkiem ochrony przedemerytalnej jest osiągnięcie do tego czasu okresu zatrudnienia uprawniającego do uzyskania emerytury.

Co należy wiedzieć przy podpisaniu umowy o pracę?

Podpisanie umowy o pracę oznacza nawiązanie stosunku pracy. Pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem. Na co należy zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy o pracę?

Umowa o pracę tymczasową a standardowa umowa o pracę

Umowa o prace tymczasową staje się coraz bardziej popularną formą zatrudnienia w Polsce. Czym różni się od standardowej umowy o pracę? Jakie są jej zalety? Czy pracodawca płaci składki na ubezpieczenie społeczne?

Zwolnienie z pracy - 6 symptomów

Sprawdź, czy pracodawca planuje zwolnienie Cię z pracy. Przedstawiamy 6 symptomów świadczących o tym, że Twoja posada w firmie może być zagrożona.

Wypowiedzenie podczas zwolnienia lekarskiego złożone w trakcie wypowiedzeń zmieniających

Wypowiedzenie podczas zwolnienia lekarskiego złożone w trakcie wypowiedzeń zmieniających zdarza się coraz częściej. Przyczyną tego typu zwolnień są masowe zwolnienia grupowe.

Nowe okresy wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że polskie przepisy dotyczące okresu wypowiedzenia umowy na czas określony są niezgodne z prawem Unii Europejskiej. Czy zostaną wprowadzone nowe przepisy regulujące okresy wypowiedzenia umów terminowych?

Maksymalny okres trwania umów na czas określony

Kodeks pracy nie przewiduje maksymalnego okresu trwania umów o pracę na czas określony. Może się to jednak zmienić już w 2015 r. Najdłuższa możliwa umowa na czas określony ma wynosić 36 miesięcy.

Rozwiązanie umowy zlecenie

Rozwiązanie umowy zlecenie może nastąpić za wypowiedzeniem. Jak zgodnie z KC może dojść do rozwiązania umowy zlecenia? Czy wypowiedzenia można dokonać tylko z ważnych powodów? Czy jest różnica pomiędzy umową na czas określony i nieokreślony? Czy rozwiązać umowę może zarówno zleceniodawca i zleceniobiorca? Kiedy dochodzi do rozwiązania zlecenia w trybie natychmiastowym? Jak wypowiedzieć umowę? Pobierz wzór.

Forma oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę a jego skuteczność

Oświadczenie każdej ze stron o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie. Tak stanowi art. 30 § 3 k.p. Co to oznacza i jakie konsekwencje niesie za sobą niedochowanie formy pisemnej oświadczenia, przede wszystkim czy i kiedy wywołuje ono skutki w sferze stosunku pracy?

Jak zatrudnić na umowę zlecenie?

Zlecenie jest jedną z dwóch umów cywilnoprawnych, na podstawie której wykonywana jest praca. Jej ogólne ujęcie pozwala na dość elastyczny sposób kształtowania obowiązków stron tej umowy.

Przywrócenie do pracy członka zarządu

Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego w przypadku rozwiązania z naruszeniem prawa umowy o pracę z członkiem zarządu spółki kapitałowej odwołany pracownik ma prawo wystąpić z roszczeniem o przywrócenie do pracy. Co w sytuacji, gdy przywrócenie do pracy dotyczy członka zarządu, który już nie może pełnić swojej dotychczasowej funkcji? Czy wówczas, zamiast przywrócenia do pracy, pracownik może otrzymać odszkodowanie?

Zwolnienie pracownika z powodu choroby

Co do zasady, pracodawca nie może wypowiedzieć pracownikowi umowy w czasie choroby. Są jednak okoliczności, w których przedłużająca się choroba pracownika może poskutkować utrata zatrudnienia. Kiedy pracodawca może zwolnić pracownika z powodu choroby?

Jak rozwiązać umowę zlecenia?

Umowa zlecenia obok umowy o dzieło stanowi jedną z najczęściej wybieranych cywilnoprawnych form zatrudnienia. Obok innych licznych zalet, jakie każda ze stron wiążę z jej zawarciem, dodatkową stanowi łatwy sposób jej rozwiązania.

Zwolnienie monitorowane

Co kryje się pod tym pojęciem i jakie obowiązki ma pracodawca w związku ze zwolnieniem monitorowanym? Jakie prawa przysługują pracownikom, którzy w ten sposób utracili zatrudnienie?

Uprawnienia w trakcie okresu wypowiedzenia

W związku z obwiązującym okresem wypowiedzenia, na pracownika mogą zostać nałożone pewne obowiązki. Ma on również uprawnienia, z których może w tym okresie skorzystać. Jakie uprawnienia przysługują pracownikowi w okresie wypowiedzenia?

Zmiana statusu nauczycieli placówek opiekuńczo-wychowawczych od 2014 roku

Nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej uchyla stosowanie Karty Nauczyciela w stosunku do nauczycieli, wychowawców i innych pracowników pedagogicznych zatrudnionych w placówkach opiekuńczo-wychowawczych. Od 1 stycznia 2014 r. staną się oni pracownikami samorządowymi.

Wypowiedzenie zlecenia przez zleceniobiorcę – wzór

Umowa zlecenia jest funkcjonującą na szeroko pojętym rynku pracy umową, traktowaną jako swego rodzaju formę zatrudnienia. Jest to jedna z umów cywilnoprawnych, regulowanych przez przepisy kodeksu cywilnego.

Kiedy pracodawca nie ma obowiązku podawania przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę

Zasadą jest, że pracownik musi podać przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony. W przypadku umów terminowych na pracodawcy nie ciąży taki obowiązek.

Jak liczyć okresy wypowiedzenia pracy?

Przepisy kodeksu pracy wskazują dokładnie okresy wypowiedzenia umów o pracę. Jak dokładnie liczyć okresy wypowiedzenia?

Czy urlop bezpłatny chroni przed wypowiedzeniem

Urlop bezpłatny polega na zawieszeniu stosunku pracy pomiędzy pracownikiem a pracodawcą za porozumieniem stron. W okresie urlopu bezpłatnego zawieszeniu ulegają prawa pracownika. Czy można jednak zwolnić pracownika przebywającego na urlopie bezpłatnym?

Jak wypowiedzieć umowy o pracę na okres próbny

Umowa próbna ma na celu wzajemne sprawdzenie pracownika i pracodawcy. Maksymalny czas, na jaki może zostać zawarta umowa na okres próbny wynosi 3 miesiące. Czy możliwe jest wcześniejsze jej rozwiązanie przez wypowiedzenie.

Czy można zwolnić pracownicę w ciąży pracującą na umowę próbną

Pracownice w ciąży nie mogą zostać pozbawione pracy w czasie trwania umowy o pracę na okres próbny. Czy istnieje wyjątek od tej zasady?

Dni wolne od pracy na poszukiwanie pracy w okresie wypowiedzenia

W okresie wypowiedzenia pracownik ma prawo do dni wolnych na poszukiwanie pracy. Jest to ukłon w stronę pracownika, który traci zatrudnienie i musi szukać nowej pracy. Pracodawca nie może pracownikowi odmówić prawa do takich dni.

REKLAMA