Czy urlop bezpłatny chroni przed wypowiedzeniem
REKLAMA
REKLAMA
Czym jest urlop bezpłatny
Urlop bezpłatny jest udzielany na wniosek pracownika złożony na piśmie. W okresie urlopu bezpłatnego stosunek pracy ulega zawieszeniu co oznacza, że do zakończenia urlopu pracownik i pracodawca są zwolnieni z wzajemnych świadczeń. Pracodawca nie musi wypłacać pracownikowi wynagrodzenia i innych świadczeń, a pracownik nie ma obowiązku świadczenia pracy na rzecz pracodawcy. Warto jednak podkreślić, że stosunek pracy trwa nadal, jest on tylko zawieszony.
REKLAMA
Okresu urlopu bezpłatnego nie wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
Szczególnym rodzajem urlopu bezpłatnego jest urlop udzielany na okres świadczenia pracy u innego pracodawcy. Taki urlop wlicza się do okresu, od którego zależą prawa pracownika.
Zobacz także: Kiedy pracownik ma prawo do urlopu bezpłatnego
Urlop bezpłatny a wypowiedzenie
Jak wspominano wyżej w czasie urlop bezpłatnego stosunek pracy ulega zawieszeniu, ale trwa nadal. Czy oznacza to, że w trakcie urlopu nie można wypowiedzieć pracownikowi umowy o pracę? W okresie urlopu bezpłatnego zastosowanie mają przepisy o ochronie trwałości stosunku pracy. Chronią one pracownika przebywającego na urlopie bezpłatnym przed rozwiązaniem umowy o pracę. Pracodawca nie może także wypowiedzieć pracownikowi warunków pracy lub płacy. Od tej reguły istnieje wyjątek, mianowicie w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, pracodawca może rozwiązać z pracownikiem przebywającym na urlopie bezpłatnym umowę o pracę.
Ponadto zgodnie z ustawą o zwolnieniach grupowych pracodawca może wypowiedzieć pracownikom umowy o pracę, jeśli urlopu trwa przynajmniej 3 miesiące. Pracodawca może również zastosować wypowiedzenie zmieniające wobec pracownika przebywającego na urlopie bezpłatnym. W przypadku zwolnień indywidualnych z przyczyn niedotyczących pracowników regulowanych ustawą o zwolnieniach grupowych pracodawca może wypowiedzieć umowę o pracę pracownikom przebywającym na urlopie bezpłatnym, który trwa co najmniej 3 miesiące. Istnieje jednak warunek, że w terminie 14 dni od dnia otrzymania zawiadomienia o zamierzonym wypowiedzeniu zakładowa organizacja związkowa nie zgłosi sprzeciwu.
W okresie korzystania przez pracownika z urlopu bezpłatnego pracodawca może rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.
Zobacz także: Wypowiedzenie umowy o pracę
Podstawa prawna: Kodeks pracy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat