REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy urlop bezpłatny chroni przed wypowiedzeniem

Ewa Ryś
wypowiedzenie umowy o pracę, ochrona przed wypowiedzeniem, urlop bezpłatny Fot. Fotolia
wypowiedzenie umowy o pracę, ochrona przed wypowiedzeniem, urlop bezpłatny Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Urlop bezpłatny polega na zawieszeniu stosunku pracy pomiędzy pracownikiem a pracodawcą za porozumieniem stron. W okresie urlopu bezpłatnego zawieszeniu ulegają prawa pracownika. Czy można jednak zwolnić pracownika przebywającego na urlopie bezpłatnym?

Czym jest urlop bezpłatny

Urlop bezpłatny jest udzielany na wniosek pracownika złożony na piśmie. W okresie urlopu bezpłatnego stosunek pracy ulega zawieszeniu co oznacza, że do zakończenia urlopu pracownik i pracodawca są zwolnieni z wzajemnych świadczeń. Pracodawca nie musi wypłacać pracownikowi wynagrodzenia i innych świadczeń, a pracownik nie ma obowiązku świadczenia pracy na rzecz pracodawcy. Warto jednak podkreślić, że stosunek pracy trwa nadal, jest on tylko zawieszony.

Autopromocja

Okresu urlopu bezpłatnego nie wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

Szczególnym rodzajem urlopu bezpłatnego jest urlop udzielany na okres świadczenia pracy u innego pracodawcy. Taki urlop wlicza się do okresu, od którego zależą prawa pracownika.

Zobacz także: Kiedy pracownik ma prawo do urlopu bezpłatnego

Urlop bezpłatny a wypowiedzenie

Jak wspominano wyżej w czasie urlop bezpłatnego stosunek pracy ulega zawieszeniu, ale trwa nadal. Czy oznacza to, że w trakcie urlopu nie można wypowiedzieć pracownikowi umowy o pracę? W okresie urlopu bezpłatnego zastosowanie mają przepisy o ochronie trwałości stosunku pracy. Chronią one pracownika przebywającego na urlopie bezpłatnym przed rozwiązaniem umowy o pracę. Pracodawca nie może także wypowiedzieć pracownikowi warunków pracy lub płacy. Od tej reguły istnieje wyjątek, mianowicie w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, pracodawca może rozwiązać z pracownikiem przebywającym na urlopie bezpłatnym umowę o pracę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ponadto zgodnie z ustawą o zwolnieniach grupowych pracodawca może wypowiedzieć pracownikom umowy o pracę, jeśli urlopu trwa przynajmniej 3 miesiące. Pracodawca może również zastosować wypowiedzenie zmieniające wobec pracownika przebywającego na urlopie bezpłatnym. W przypadku zwolnień indywidualnych z przyczyn niedotyczących pracowników regulowanych ustawą o zwolnieniach grupowych pracodawca może wypowiedzieć umowę o pracę pracownikom przebywającym na urlopie bezpłatnym, który trwa co najmniej 3 miesiące. Istnieje jednak warunek, że w terminie 14 dni od dnia otrzymania zawiadomienia o zamierzonym wypowiedzeniu zakładowa organizacja związkowa nie zgłosi sprzeciwu.

W okresie korzystania przez pracownika z urlopu bezpłatnego pracodawca może rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.

Zobacz także: Wypowiedzenie umowy o pracę

Podstawa prawna: Kodeks pracy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Babciowe - od 500 zł do 1900 zł miesięcznie na dziecko. Od października będą trzy nowe świadczenia dla rodziców

  Program „Aktywny rodzic” zakłada trzy rodzaje dofinansowania do opieki nad dziećmi do lat 3. Będą to świadczenia dla rodziców – aktywni rodzice w pracy, aktywnie w żłobku i aktywnie w domu. Program ma wejść w życie 1 października 2024 r.

  120 mln zł dla firm na poprawę BHP

  120 mln zł z ZUS dla firm na poprawę BHP - kto może trzymać dofinansowanie? Ile pieniędzy z ZUS można uzyskać? Ile razy można ubiegać się o środki na poprawę warunków pracy w firmie?

  Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Czy będzie waloryzacja?

  Pracodawcy przysługuje ze środków PFRON comiesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych. Wysokość dofinansowania zależy od stopnia niepełnosprawności pracownika.

  Zwolnienia grupowe wiszą w powietrzu

  Zwolnienia grupowe wiszą w powietrzu. Pracownicy mogą być zwalniani w przemyśle i IT. Jakie firmy zwalniają? Jakie są przyczyny zwolnień?

  REKLAMA

  ZUS: Dobra kondycja finansowa Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. To drugi taki rok od 25 lat

  Stabilna sytuacja na rynku pracy przełożyła się na dobrą kondycję finansową Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Prognozy ZUS wskazują, że najbliższych latach nadal tak pozostanie.

  ZUS: Coraz więcej cudzoziemców pracuje w Polsce. Spadek zanotowano w jednym województwie

  Polska staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem do pracy dla cudzoziemców. Liczba obcokrajowców ubezpieczonych w ZUS pod koniec marca przekroczyła 1,138 mln osób. To więcej o 10,7 tys. niż w grudniu 2023 r.

  Podwyższenie wieku emerytalnego. Ekspertka: To jest niezbędne. Gdzieniegdzie 70 lat w niedługiej perspektywie

  Z prognoz GUS wynika, że w 2060 r. liczba ludności w Polsce wyniesie 30,9 mln. Populacja zmniejszy się w większości regionów, najbardziej w śląskim. Wyjątkiem będzie region warszawski stołeczny, gdzie zakłada się wzrost liczby ludności.

  Diety zagraniczne 2024 - tabela

  Diety zagraniczne w 2024 roku – ile wynoszą stawki diety zagranicznej w takich państwach jak Niemcy, Hiszpania, Włochy, Francja? Tabela z załącznika do rozporządzenia wskazuje wysokość diety za dobę w podróży zagranicznej. Jak liczyć dietę zagraniczną? Jak jest kwota limitu za nocleg?

  REKLAMA

  Podwyżka emerytur i rent dwa razy w roku – 1 marca i 1 września. Jest projekt dodatkowej waloryzacji

  10 kwietnia 2024 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Projekt nowelizacji zakłada m.in. wprowadzenie dodatkowej waloryzacji w przypadku, gdy wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu roku, w którym przeprowadzona była roczna waloryzacja od 1 marca przekroczy 5%.

  30 dni lub 36 dni urlopu wypoczynkowego. Kiedy pracownik ma prawo do urlopu w takim wymiarze?

  Zwykle pracownicy mają prawo do 20 dni lub 26 dni urlopu wypoczynkowego, w zależności od ogólnego stażu pracy. Jednak niektórym pracownikom przysługuje urlop wypoczynkowy w powiększonym wymiarze.

  REKLAMA