reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Umowy cywilnoprawne > Wypowiedzenie umowy zlecenia - wzór

Wypowiedzenie umowy zlecenia - wzór

Zasadą jest, że zlecenie może wypowiedzieć każda ze stron w każdym czasie. Wypowiedzenie powinno nastąpić na piśmie z niezbędnymi elementami. Poniżej wskazówki jak wypowiedzieć umowę zlecenia oraz wzór wypowiedzenia.

Czym jest umowa zlecenia?

Zgodnie z art. 734 Kodeksu cywilnego stronami umowy zlecenia jest zleceniodawca i zleceniobiorca. Na mocy umowy zlecenia przyjmujący zlecenie (zleceniobiorca) zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie (zleceniodawcy).

Podkreślić należy, że do umów zlecenia nie stosuje się przepisów Kodeksu pracy, a jedynie regulacje Kodeksu cywilnego. Oznacza to, że zleceniobiorca nie jest chroniony na gruncie prawa pracy czyli nie jest traktowany na równi z pracownikiem i przysługuje mu znacznie mniej przywilejów.

Umowa zlecenia może być zawarta na czas, w którym będą wykonywane wskazane w umowie czynności. Może zawierać oznaczony termin rozwiązania, np. termin określony datą kalendarzową. W przypadku braku określonego terminu umowa taka może zostać wypowiedziana w trakcie jej trwania przez każdą ze stron.

Polecamy: Dokumentacja kadrowa. Nowe zasady prowadzenia i przechowywania

Wypowiedzenie umowy - charakterystyka

Zlecenie czy umowa o świadczenie usług to stosunki oparte na wzajemnym zaufaniu stron, dlatego też art. 746 K.c. pozwala wypowiedzieć umowę zlecenia każdej ze stron w każdym czasie, nawet bez ważnych powodów.

Również umowa zlecenia zawarta na czas oznaczony może być wypowiedziana przez każdą ze stron w każdym czasie (wyrok SN z dnia 28 września 2004 r., sygn. akt IV CK 640/2003).

Strony mogą jednak wyłączyć w umowie możliwość wypowiedzenia umowy zlecenia w każdym czasie, nie mogą wyłączyć jednak możliwości wypowiedzenia umowy z ważnych powodów.

Do ważnych powodów można zaliczyć, np. uzasadnioną utratę zaufania w uczciwość, staranność czy umiejętności przyjmującego zlecenie. Natomiast dla przyjmującego zlecenie ważnym powodem może być, np. nieudzielenie mu przez dającego zlecenie potrzebnej zaliczki.

Forma wypowiedzenia

Oświadczenie woli o wypowiedzeniu umowy nie wymaga żadnej szczególnej formy. Jeżeli jednak umowa zlecenia została zawarta na piśmie, to wypowiedzenie powinno być złożone w takiej samej formie.

Wypowiedzenie tej umowy nie musi być więc uzasadnione, chyba że strona wypowiada umowę z ważnych powodów, wówczas winno znaleźć się w uzasadnienie wypowiedzenia.

Warto pamiętać, że wypowiedzenie umowy zlecenia powinno nastąpić w takiej formie, by druga strona mogła z łatwością zapoznać się z jego treścią.

Pisaliśmy o tym ->> Rozwiązanie umowy zlecenia

Moment rozwiązania umowy zlecenia

Strony umowy mogą dowolnie uregulować między sobą stosunek prawny, w tym określić termin wypowiedzenia w dniach, tygodniach, miesiącach lub latach. Termin oznaczony w tygodniach, miesiącach lub latach kończy się z upływem dnia, który nazwą lub datą odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim miesiącu nie było (29 lutego) – w ostatnim dniu tego miesiąca (28 lutego).

Strony określiły 7 – dniowy termin wypowiedzenia umowy zlecenia. Zleceniobiorca wypowiedział umowę 9 maja 2016 r. Początek okresu wypowiedzenia należy liczyć od następnego dnia, tj. od 10 maja 2016 r. Zatem umowa rozwiąże się 16 maja 2016 r.

Strony zawarły umowę zlecenia na czas nieokreślony. W umowie zlecenia określiły, że umowa może być rozwiązana przez każdą ze stron poprzez jednostronne wypowiedzenie na miesiąc wcześniej. Wobec tego jeśli zleceniobiorca wypowiedział umowę z dniem 31 maja 2016 r., to dopiero od 1 lipca 2015 r. umowa przestanie być wiążąca. Oznacza to, że zleceniobiorca nie może rozwiązać umowy bez zachowania okresu wypowiedzenia, chyba że druga strona zgodzi się na takie rozwiązanie lub umowa przewiduje możliwość rozwiązania umowy bez zachowania okresu wypowiedzenia.

Zobacz serwis: Umowa o pracę

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Michał Górski

Adwokat, doktor nauk prawnych, absolwent prawa i historii na Uniwersytecie Warszawskim

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama