REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiana statusu nauczycieli placówek opiekuńczo-wychowawczych od 2014 roku

Patrycja Dados
Zmiana statusu nauczycieli placówek opiekuńczo-wychowawczych od 2014 roku / fot. Fotolia
Zmiana statusu nauczycieli placówek opiekuńczo-wychowawczych od 2014 roku / fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej uchyla stosowanie Karty Nauczyciela w stosunku do nauczycieli, wychowawców i innych pracowników pedagogicznych zatrudnionych w placówkach opiekuńczo-wychowawczych. Od 1 stycznia 2014 r. staną się oni pracownikami samorządowymi.

Systemowa zmiana organizacji placówek opiekuńczo-wychowawczych z 2000 r. wprowadziła konieczność określenia statusu prawnego nauczycieli tych placówek. W związku z powyższym do ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z późn. zm., zw. dalej: „ukn”) dodano art. 1 ust. 1a. Dzięki tej regulacji przyjęto, że pragmatyce nauczycielskiej podlegają także nauczyciele, wychowawcy i inni pracownicy pedagogiczni zatrudnieni przed dniem wejścia w życie nowelizacji w publicznych placówkach opiekuńczo-wychowawczych i ośrodkach adopcyjno-opiekuńczych. Potwierdzono tym samym, że Karta Nauczyciela jest aktem określającym uprawnienia pracownicze tych nauczycieli.

Autopromocja

Polecamy serwis: Zatrudnianie i zwalnianie

Ustawą z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej uchylono jednak art. 1 ust. 1a Karty Nauczyciela. Na jej podstawie w stosunku do wyżej wspomnianych nauczycieli Kartę Nauczyciela stosuje się już tylko przez okres dwóch lat, licząc od 1 stycznia 2012 r. Po upływie tego okresu, a więc od 1 stycznia 2014 roku utracą oni swój dotychczasowy status, stając się pracownikami samorządowymi.

Przekształcenie stosunku pracy nauczycieli zatrudnionych w placówkach opiekuńczo-wychowawczych wiąże się ze zmianą warunków pracy i płacy. W nowym stanie prawnym zmianie ulegnie wiele kwestii, m.in.: zasady przebywania na urlopie wypoczynkowym, wychowawczym, wynagrodzenie urlopowe, zasady przyznawania świadczeń z funduszu świadczeń socjalnych. Poniżej przedstawione zostały jedynie kwestie problematyczne związane z ustaniem stosunku pracy i ewentualną wypłatą odpraw.

Jak przedłożyć pracownikom informację o zmianie warunków pracy?

Pytanie brzmi, czy konieczne jest zastosowanie wypowiedzenia zmieniającego. Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 28 kwietnia 2009 r. (sygn.: II PK 277/08, OSNP 2010, nr 23-24, poz. 290, OSP 2012/7-8/68) stwierdził, że wejście w życie, zmiana lub uchylenie ustawy powoduje automatyczną zmianę treści stosunku pracy. Zmiana warunków płacy, która wynika wprost z ustawy, może być wprowadzona także na niekorzyść pracownika i w takim wypadku wypowiedzenie zmieniające nie jest wymagane. W związku z powyższym zmiana warunków pracy odbędzie się w drodze złożenia pracownikom informacji o nowych zasadach ich zatrudnienia.  Pracodawca powinien określić wszystkie te elementy, które ulegną zmianie w związku ze zmianą statusu: wymiar czasu pracy, wysokość wynagrodzenia i zasady jego wyliczania, wysokość urlopu. W ten sposób nie można jednak dokonać zmian wynikających z umowy pomiędzy pracodawcą a pracownikiem. Zmiana ta nie polega bowiem na uczynieniu zadość nakazowi prawodawcy, a jest wyłączną decyzją pracodawcy. W tym wypadku konieczne jest zastosowanie wypowiedzenia zmieniającego, o którym mowa w art. 42 Kodeksu pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94., zw. dalej: „kp”) przy zachowaniu odpowiedniej procedury.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Urlop wypoczynkowy nauczyciela

Pracodawca zmuszony jest do zmiany wymiaru zatrudnienia nauczyciela z pełnego na część etatu. Ta zmiana jest decyzją pracodawcy i wynika z jego wewnętrznych potrzeb. Konieczne jest zastosowanie wypowiedzenia zmieniającego.

Jednak należy pamiętać, że w okresie obowiązywania Karty Nauczyciela wypowiedzenie zmieniające skierowane może być tylko do nauczycieli zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Zgodnie z wyrokiem SN z dnia 23 lutego 1999 r. (sygn.: I PKN 595/98, OSNP 2000/8/300) do nauczycieli mianowanych art. 42 kp nie ma zastosowania. Pracodawca nie może zatem do 31 grudnia 2013 r. zmienić warunków pracy w drodze wypowiedzenia zmieniającego nauczycielom mianowanym.

Rozwiązanie stosunku pracy

Do 31 grudnia 2013 r. rozwiązanie stosunku pracy z nauczycielami odbywać się będzie na podstawie Karty Nauczyciela. Uzależnia ona sposób rozwiązania stosunku pracy od rodzaju i wymiaru zatrudnienia pracownika. Inne normy i procedury prawne stosuje się odnośnie pracownika zatrudnionego na podstawie mianowania, a inne dla pracownika zatrudnionego na umowę o pracę na czas nieokreślony w pełnym lub niepełnym wymiarze czasu pracy.

Od 1 stycznia 2014 r. obowiązywać będzie już tylko ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz przepisy Kodeksu pracy, ponieważ nauczyciele z placówek opiekuńczo-wychowawczych staną się pracownikami samorządowymi. Bez konieczności badania zakresu działania norm Kodeksu pracy, będzie on miał pełne zastosowanie do stosunków pracy nawiązywanych w placówkach-opiekuńczych.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Odprawa

Jak wcześniej zostało powiedziane, jeszcze do końca tego roku stosunki pracy w placówkach opiekuńczo-wychowawczych mogą być wypowiadane na mocy Karty Nauczyciela. Wypowiedzenie stosunku pracy w ten sposób nakłada na pracodawcę obowiązek wypłacenia pracownikowi odprawy na mocy art. 20 ust. 2 ukn.

Pracodawca nie ma jednak obowiązku wypowiadania umów na podstawie obecnie obowiązujących przepisów. Może zaczekać na zmianę przepisów i dokonać przekształceń kadrowych po 1 stycznia 2014 r., na nowej podstawie prawnej. Czy w takim przypadku nadal będzie przysługiwało pracownikowi prawo do odprawy? Jeśli rozwiązanie stosunku pracy nastąpi na mocy nieprzyjęcia wypowiedzenia zmieniającego lub pracodawca wypowie stosunek pracy, należy uznać, że przyczyna wypowiedzenia stosunku pracy leży po stronie pracodawcy. Wtedy ewentualne prawo do odprawy powstanie na mocy ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (ustawy o zwolnieniach grupowych). Podstawową przesłanką zastosowania ustawy jest zwolnienie pracownika wyłącznie z przyczyn go niedotyczących, a zmiany organizacyjne skutkujące wypowiedzeniem stosunku pracy są bez wątpienia przyczyną leżącą wyłącznie po stronie pracodawcy. Co ważne, by ustawa miała zastosowanie szkoła musi zatrudniać co najmniej 20 pracowników na stanowiskach pedagogicznych i niepedagogicznych. Dodatkowo, wydaje się, że by można było mówić o zastosowaniu ustawy, zwolnienie powinno objąć odpowiednią liczbę nauczycieli określoną w art. 1 ustawy. Jednak na mocy art. 10 ust. 1 ustawę stosuje się także, jeśli zwolnienia w okresie nieprzekraczającym 30 dni obejmują mniejszą liczbę pracowników niż określona w art. 1. W związku z tym w omawianej sytuacji pracownikowi przysługuje prawo do odprawy z tytułu rozwiązania stosunku pracy na podstawie art. 10 ust. 1 ustawy o zwolnieniach grupowych w wysokości określonej w art. 8 ust. 1 ustawy.

Polecamy serwis: Stosunek pracy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

REKLAMA

Kalendarz maj 2024 do druku

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

REKLAMA

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

REKLAMA