REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Maksymalny okres trwania umów na czas określony

Katarzyna Pietrasik
Maksymalny okres trwania umów na czas określony. /Fot. Fotolia
Maksymalny okres trwania umów na czas określony. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kodeks pracy nie przewiduje maksymalnego okresu trwania umów o pracę na czas określony. Może się to jednak zmienić już w 2015 r. Najdłuższa możliwa umowa na czas określony ma wynosić 36 miesięcy.

Maksymalna umowa na czas określony

Na pierwszym posiedzeniu Sejmu po wakacjach zapowiedziano wprowadzenie ograniczenia maksymalnego okresu trwania umów na czas określony na okres 36 miesięcy. Zmiany w Kodeksie Pracy mają dotyczyć także długości okresów wypowiedzenia. Aż do teraz w prawie polskim brakowało uregulowania w tej kwestii.

REKLAMA

Autopromocja

Zmiany w umowach o pracę od 2015 r.

Umowa na czas określony – korzyści dla pracodawcy

Umowy na czas określony są jedną z najwygodniejszych form umów dla pracodawców. Ulegają one automatycznemu rozwiązaniu wraz z nadejściem określonego przez strony terminu. Dodatkowo te, które podpisywane są na okres dłuższy niż 6 miesięcy, mogą przewidywać jedynie 2-tygodniowy okres wypowiedzenia. Zwolnienie osoby jest zatem pozbawione skomplikowanych formalności. 

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM

Umowa na czas określony – minusy dla pracownika

Dla pracowników nie są one jednak tak bardzo korzystne – nie gwarantują pewności zatrudnienia. Jedną z  form ich ochrony jest przywrócony z 2012 r. art. 251 Kodeksu pracy mówiący o tym, że trzeci raz zawarta umowa na czas określony z tym samym pracownikiem z mocy prawa staje się umową na czas nieokreślony (pod warunkiem, że okres rozwiązania poprzedniej, a nawiązania kolejnej umowy nie przekroczył 1 miesiąca).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Problem okresu trwania umów na czas określony niejednokrotnie był przedmiotem sporów sądowych. Brak regulacji prawnych sprawiał, że wiele osób stawało się ofiarami wykorzystywania i omijania prawa, gdyż ich niekończące się umowy na czas określony zastępowały umowę bezterminową. Dotychczasowe sposoby ochrony pracowników okazały się nieskuteczne i wprowadzenie nowelizacji było konieczne.

Długość okresów wypowiedzenia

Zaktualizowana ma być także kwestia długości okresów wypowiedzenia. Dąży się do uzależnienia długości wypowiedzeń od stażu pracy, tak jak w przypadku umów na czas nieokreślony.

Zmiany w Kodeksie pracy - umowy na czas określony oraz okresy wypowiedzenia

Uzasadnienie zmiany

Zmiana ta spowodowana jest wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości UE z 13 marca 2014 r., który stwierdził, że możliwość rozwiązania każdej umowy na czas określony za 2-tygodniowym wypowiedzeniem nie jest zgodna z prawem Unii Europejskiej. Uznano, że ma to charakter dyskryminujący – pracowników zatrudnionych na czas określony traktuje się inaczej niż tych zatrudnionych na czas nieokreślony.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. W 2025 r. emerytury i renty wzrosną o 6,78 proc.

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

REKLAMA

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

REKLAMA

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

4 dni albo 35 godzin pracy w tygodniu w Polsce do 2027 roku? Inne państwa już testowały: efekty są zachęcające

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

REKLAMA