Jak rozwiązać umowę zlecenia?
REKLAMA
REKLAMA
Umowa zlecenia stanowi umowę zawieraną w celu zobowiązania jednej ze stron do dokonania określonej czynności na rzecz zleceniodawcy. W odróżnieniu od umowy o pracę jest ona regulowana przepisami Kodeksu cywilnego, które nie precyzują, w jakiej formie powinna zostać zawarta, ani nie wymagają, aby jej postanowienia przewidywały wynagrodzenie dla zleceniobiorcy. W praktyce jednak zazwyczaj zawierane są odpłatne umowy zlecenia. Wymogiem, jakie przepisy stawiają zleceniobiorcy, jest wykonanie zleconej czynności z należytą starannością.
REKLAMA
Zobacz również: Płaca minimalna w umowach cywilnoprawnych
Wypowiedzenie umowy zlecenia
Podobnie, jak w umowach o pracę, w przypadku umowy zlecenie jedną z obowiązujących form zakończenia stosunku prawnego między stronami jest jej wypowiedzenie. W zależności od jego przyczyn przepisy k.c. przewidują jednak odmienne konsekwencje dla stron umowy. Nie ma przy tym znaczenia, czy przyczyny wypowiedzenia mają charakter obiektywny czy subiektywny.
Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na nasz newsletter
Na podstawie przepisów k.c. zleceniodawca może dokonać wypowiedzenia w dowolnym czasie. Ma on wtedy obowiązek zwrócenia zleceniobiorcy wydatków, jakie ten poczynił w celu należytego wykonania zleconej czynności. Jeśli dana umowa miała odpłatny charakter, zleceniodawca powinien uiścić taką cześć obiecanego wynagrodzenia, jaka odpowiada dokonanym już przez zleceniobiorcę czynnościom. Jeśli wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, zleceniodawca ma obowiązek dokonać naprawy powstałej w ten sposób szkody.
Polecamy także: Umowa zlecenia - zmiany w 2014 r.
Wypowiedzenia umowy zlecenia może również dokonać druga strona umowy. Jeśli jednak dane zlecenie było odpłatne, a zleceniobiorca wypowiedział umowę bez ważnego powodu, będzie on odpowiedzialny za powstałą szkodę.
Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 28 września 2004 r. (o sygn. akt IV CK 640/2003) opisana powyżej regulacja k.c., która umożliwia wypowiedzenie umowy zlecenia każdej ze stron w dowolnym momencie, ma względnie obowiązujący charakter. Oznacza to, że w treści umowy można wyłączyć to uprawnienie względem jednej bądź dwóch stron. Przepis art. 746 § 3 k.c. wyłącza bowiem jedynie możliwość zrzeczenia się uprawnienia do wypowiedzenia umowy zlecenia z ważnych powodów. W pozostałych przypadkach jest to zaś możliwe.
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM
Co jeszcze należy wiedzieć?
Podobnie, jak wszystkie oświadczenia woli, wypowiedzenie umowy zlecenia powinno zostać doręczone drugiemu kontrahentowi w taki sposób, aby mógł on zapoznać się z jego treścią. Jest to wystarczająca przesłanka skuteczności wypowiedzenia - odmowa przyjęcia zawierającego je pisma nie będzie miała znaczenia.
Uprawnienie do wypowiedzenia umowy zlecenia przysługuje niezależnie od czasu, na jaki zawarta została umowa zlecenia. W praktyce najwięcej problemów sprawia jednak wypowiedzenie jej, jeśli została zawarta na czas określony.
Zadaj pytanie: Forum Kadry
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat