REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozwiązać umowę zlecenia?

Natalia Stawecka
Wypowiedzenie umowy zlecenia. /fot. Fotolia
Wypowiedzenie umowy zlecenia. /fot. Fotolia

REKLAMA

Umowa zlecenia obok umowy o dzieło stanowi jedną z najczęściej wybieranych cywilnoprawnych form zatrudnienia. Obok innych licznych zalet, jakie każda ze stron wiążę z jej zawarciem, dodatkową stanowi łatwy sposób jej rozwiązania.

Umowa zlecenia stanowi umowę zawieraną w celu zobowiązania jednej ze stron do dokonania określonej czynności na rzecz zleceniodawcy. W odróżnieniu od umowy o pracę jest ona regulowana przepisami Kodeksu cywilnego, które nie precyzują, w jakiej formie powinna zostać zawarta, ani nie wymagają, aby jej postanowienia przewidywały wynagrodzenie dla zleceniobiorcy. W praktyce jednak zazwyczaj zawierane są odpłatne umowy zlecenia. Wymogiem, jakie przepisy stawiają zleceniobiorcy, jest wykonanie zleconej czynności z należytą starannością.

Zobacz również: Płaca minimalna w umowach cywilnoprawnych

Wypowiedzenie umowy zlecenia

Podobnie, jak w umowach o pracę, w przypadku umowy zlecenie jedną z obowiązujących form zakończenia stosunku prawnego między stronami jest jej wypowiedzenie. W zależności od jego przyczyn przepisy k.c. przewidują jednak odmienne konsekwencje dla stron umowy. Nie ma przy tym znaczenia, czy przyczyny wypowiedzenia mają charakter obiektywny czy subiektywny.

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na nasz newsletter

Autopromocja

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców 2023

Kup książkę:

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców 2023

Na podstawie przepisów k.c. zleceniodawca może dokonać wypowiedzenia w dowolnym czasie. Ma on wtedy obowiązek zwrócenia zleceniobiorcy wydatków, jakie ten poczynił w celu należytego wykonania zleconej czynności. Jeśli dana umowa miała odpłatny charakter, zleceniodawca powinien uiścić taką cześć obiecanego wynagrodzenia, jaka odpowiada dokonanym już przez zleceniobiorcę czynnościom. Jeśli wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, zleceniodawca ma obowiązek dokonać naprawy powstałej w ten sposób szkody.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy także: Umowa zlecenia - zmiany w 2014 r.

Wypowiedzenia umowy zlecenia może również dokonać druga strona umowy. Jeśli jednak dane zlecenie było odpłatne, a zleceniobiorca wypowiedział umowę bez ważnego powodu, będzie on odpowiedzialny za powstałą szkodę.

Autopromocja

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 28 września 2004 r. (o sygn. akt IV CK 640/2003) opisana powyżej regulacja k.c., która umożliwia wypowiedzenie umowy zlecenia każdej ze stron w dowolnym momencie, ma względnie obowiązujący charakter. Oznacza to, że w treści umowy można wyłączyć to uprawnienie względem jednej bądź dwóch stron. Przepis art. 746 § 3 k.c. wyłącza bowiem jedynie możliwość zrzeczenia się uprawnienia do wypowiedzenia umowy zlecenia z ważnych powodów. W pozostałych przypadkach jest to zaś możliwe.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM

Autopromocja

Termin na przejście z telepracy na pracę zdalną wygasa 7 października 2023 r.

Pracodawcy dotychczas zatrudniający pracowników na podstawie umów o telepracę powinni wdrożyć wobec nich nowe zasady.

Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Co jeszcze należy wiedzieć?

Podobnie, jak wszystkie oświadczenia woli, wypowiedzenie umowy zlecenia powinno zostać doręczone drugiemu kontrahentowi w taki sposób, aby mógł on zapoznać się z jego treścią. Jest to wystarczająca przesłanka skuteczności wypowiedzenia - odmowa przyjęcia zawierającego je pisma nie będzie miała znaczenia.

Uprawnienie do wypowiedzenia umowy zlecenia przysługuje niezależnie od czasu, na jaki zawarta została umowa zlecenia. W praktyce najwięcej problemów sprawia jednak wypowiedzenie jej, jeśli została zawarta na czas określony.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Polacy nie boją się utraty pracy?

  Polacy nie boją się utraty pracy? CBOS poinformowało, że we wrześniu wzrosło poczucie bezpieczeństwa zatrudnienia. Kto czuje się najbardziej stabilnie?  

  Karta Praw Dziecka w Biznesie ma już pierwszych sygnatariuszy!

  20 września 2023 r. w Domu Innowacji Społecznych “Marzyciele i Rzemieślnicy” pierwsze firmy podpisały Kartę Praw Dziecka w Biznesie. Czym jest ta deklaracja? Do czego zobowiązuje przedsiębiorców? Które firmy zdecydowały się ją podpisać? 

  Programowanie neurolingwistyczne w biznesie i życiu osobistym - przykłady zastosowania. Zmień swoje „oprogramowanie” na nowsze i lepsze!

  Programowanie Neurolingwistyczne, znane jako NLP, to nie tylko skomplikowana nazwa, lecz także potężne narzędzie pozwalające ulepszyć nasz sposób myślenia i komunikowania się. Podobne do programowania komputera, NLP umożliwia nam wpływ na własne "oprogramowanie", otwierając drzwi do większych sukcesów, lepszej efektywności i większej pewności siebie. W rozmowie z ekspertem Markiem Wzorkiem, dowiadujemy się, jakie konkretnie zastosowania ma ta metoda w życiu codziennym oraz biznesie, jakie szanse niesie ze sobą, a także jak ustrzec się przed ewentualnymi nadużyciami. 

  Nowelizacja KPC ważna dla pracowników wchodzi w życie. Co zmieni się 22 września

  Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego dotycząca spraw z zakresu prawa pracy wchodzi w życie 22 września 2023 r. Wprowadza ona niewielkie, ale ważne zmiany dotyczące postępowań w sprawach o uznanie wypowiedzenia umowy o pracę za bezskuteczne lub o przywrócenie do pracy. Co zmienia się w przepisach K.p.c.? Kogo dotyczą zmiany? Wyjaśniamy.

  REKLAMA

  Czy doradcy zawodowi są jeszcze potrzebni? Sztuczna inteligencja rekomenduje ścieżki kariery i pomaga w szukaniu pracy

  Ponad 60 proc. młodych ludzi w wieku 18–25 lat ma utrudniony dostęp do pracy z powodu braku niezbędnych informacji. Głównie z myślą o nich i osobach ze specjalnymi potrzebami, ale też wypalonych zawodowo i myślących o przebranżowieniu, powstała wykorzystująca zaawansowaną technologię AI platforma, oferująca bezpłatnie możliwość wykonania testu profilującego i udzielająca rekomendacji na temat kierunków kariery. Według danych Jobbli, osoby poniżej 25 lat chętnie wybrałyby pracę wywierającą pozytywny wpływ na środowisko. Aż połowa osób, które dopiero znalazły pierwszą pracę lub właśnie jej szukają obawia się, że w przyszłości w obowiązkach zastąpi ich sztuczna inteligencja. 

  Nowe kierunki zawodowe: Jakie branże rosną na rynku pracy

  Rynek pracy podlega nieustannym zmianom, które wynikają z rozwoju technologii, zmian społecznych i ekonomicznych. W miarę jak świat staje się coraz bardziej zglobalizowany i zautomatyzowany, pojawiają się nowe kierunki zawodowe, które przyciągają uwagę zarówno młodych adeptów kariery, jak i doświadczonych profesjonalistów. 

  Big Data

  Big Data, czyli Wielkie Dane, to termin, który zyskuje coraz większą popularność w dzisiejszym świecie cyfrowym. Ale co dokładnie oznacza ten tajemniczy termin i dlaczego jest tak ważny?

  Tydzień pracy trwa w Polsce 40,4 godz. Polacy na 2. miejscu w UE pod względem liczby godzin przepracowanych w tygodniu

  W Polsce przeciętny tydzień pracy trwa 40,4 godziny. Polacy są na drugim miejscu w Unii Europejskiej pod względem liczby godzin przepracowanych w tygodniu – podał Eurostat.

  REKLAMA

  Ochrona stosunku pracy nauczycieli a urlop dla poratowania zdrowia

  Ochrona stosunku pracy nauczycieli a urlop dla poratowania zdrowia - to wbrew pozorom kontrowersyjne zagadnienie. Są dwie linie orzecznicze, które wskazują, na dwa różne podejścia. Jedno, że w okresie urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciel podlega szczególnej ochronie i nie jest możliwe wypowiedzenie mu w tym okresie umowy o pracę, drugie, że nauczycielowi na urlopie dla poratowania zdrowia można wypowiedzieć umowę o pracę, m.in. ze względu na zmiany organizacyjne w szkole.

  16 języków Europy. Miłość, sport, biznes. O czym najczęściej rozmawia się w poszczególnych krajach Starego Kontynentu?

  Analiza słownictwa, tweetów i wyszukiwania w Google, obejmująca 16 języków europejskich, wyłoniła najbardziej interesujące tematy dla poszczególnych kultur. Dzięki badaniu Preply wiemy już, które narody najlepiej wyrażają konkretne emocje i jakie podejmują tematy, kto najczęściej rozmawia o jedzeniu i które słownictwo uważane jest za najbardziej „stylowe”.

  REKLAMA