REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozwiązać umowę zlecenia?

Natalia Stawecka
Wypowiedzenie umowy zlecenia. /fot. Fotolia
Wypowiedzenie umowy zlecenia. /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Umowa zlecenia obok umowy o dzieło stanowi jedną z najczęściej wybieranych cywilnoprawnych form zatrudnienia. Obok innych licznych zalet, jakie każda ze stron wiążę z jej zawarciem, dodatkową stanowi łatwy sposób jej rozwiązania.

Umowa zlecenia stanowi umowę zawieraną w celu zobowiązania jednej ze stron do dokonania określonej czynności na rzecz zleceniodawcy. W odróżnieniu od umowy o pracę jest ona regulowana przepisami Kodeksu cywilnego, które nie precyzują, w jakiej formie powinna zostać zawarta, ani nie wymagają, aby jej postanowienia przewidywały wynagrodzenie dla zleceniobiorcy. W praktyce jednak zazwyczaj zawierane są odpłatne umowy zlecenia. Wymogiem, jakie przepisy stawiają zleceniobiorcy, jest wykonanie zleconej czynności z należytą starannością.

Autopromocja

Zobacz również: Płaca minimalna w umowach cywilnoprawnych

Wypowiedzenie umowy zlecenia

Podobnie, jak w umowach o pracę, w przypadku umowy zlecenie jedną z obowiązujących form zakończenia stosunku prawnego między stronami jest jej wypowiedzenie. W zależności od jego przyczyn przepisy k.c. przewidują jednak odmienne konsekwencje dla stron umowy. Nie ma przy tym znaczenia, czy przyczyny wypowiedzenia mają charakter obiektywny czy subiektywny.

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na nasz newsletter

Na podstawie przepisów k.c. zleceniodawca może dokonać wypowiedzenia w dowolnym czasie. Ma on wtedy obowiązek zwrócenia zleceniobiorcy wydatków, jakie ten poczynił w celu należytego wykonania zleconej czynności. Jeśli dana umowa miała odpłatny charakter, zleceniodawca powinien uiścić taką cześć obiecanego wynagrodzenia, jaka odpowiada dokonanym już przez zleceniobiorcę czynnościom. Jeśli wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, zleceniodawca ma obowiązek dokonać naprawy powstałej w ten sposób szkody.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy także: Umowa zlecenia - zmiany w 2014 r.

Wypowiedzenia umowy zlecenia może również dokonać druga strona umowy. Jeśli jednak dane zlecenie było odpłatne, a zleceniobiorca wypowiedział umowę bez ważnego powodu, będzie on odpowiedzialny za powstałą szkodę.

Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 28 września 2004 r. (o sygn. akt IV CK 640/2003) opisana powyżej regulacja k.c., która umożliwia wypowiedzenie umowy zlecenia każdej ze stron w dowolnym momencie, ma względnie obowiązujący charakter. Oznacza to, że w treści umowy można wyłączyć to uprawnienie względem jednej bądź dwóch stron. Przepis art. 746 § 3 k.c. wyłącza bowiem jedynie możliwość zrzeczenia się uprawnienia do wypowiedzenia umowy zlecenia z ważnych powodów. W pozostałych przypadkach jest to zaś możliwe.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM

Co jeszcze należy wiedzieć?

Podobnie, jak wszystkie oświadczenia woli, wypowiedzenie umowy zlecenia powinno zostać doręczone drugiemu kontrahentowi w taki sposób, aby mógł on zapoznać się z jego treścią. Jest to wystarczająca przesłanka skuteczności wypowiedzenia - odmowa przyjęcia zawierającego je pisma nie będzie miała znaczenia.

Uprawnienie do wypowiedzenia umowy zlecenia przysługuje niezależnie od czasu, na jaki zawarta została umowa zlecenia. W praktyce najwięcej problemów sprawia jednak wypowiedzenie jej, jeśli została zawarta na czas określony.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zmiana umowy o zarządzanie PPK a uzgodnienie ze stroną społeczną

  Nie zawsze zmiana umowy o zarządzanie PPK powinna być uzgodniona ze stroną społeczną. Kiedy można od tego odstąpić? Poznaj wyjątki.

  Umowy pracowników będą rejestrowane. A co z prawem do prywatności i ochroną danych?

  Umowy pracowników będą rejestrowane w CRU, a co z prawem do prywatności, co z prawem do ochrony danych osobowych, co z prawem do godności pracowników? W opozycji do tego stoją przepisy dot. prawa dostępu do informacji publicznej w zakresie sektora finansów publicznych. Ważniejsze jest dobro ogółu czy jednostki?

  Co z rentą socjalną w 2024? Czy będzie 4242 zł a od 1 lipca 4300 zł?

  Projekt ustawy o zmianie renty socjalnej ma tylko dwa artykuły a wciąż nie został uchwalony. Premier zapowiadał pilne prace, a nawet nie było jeszcze drugiego czytania. Osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie czekają na podwyżkę świadczenia. Renta socjalna - czy będzie podniesiona do kwoty minimalnego wynagrodzenia? Co to jest renta socjalna? Komu przysługuje prawo do renty socjalnej? 

  Przetwarzanie danych osobowych dotyczących zdrowia [45 tys. kary dla Kancelarii]

  45 tys. zł kary dla spółki, która docierała do osób poszkodowanych głównie w wypadkach komunikacyjnych, by nawiązać z nimi współpracę w zakresie reprezentowania ich m.in. przed towarzystwami ubezpieczeniowymi, w sprawach sądowych  w celu uzyskania na ich rzecz odszkodowań, zadośćuczynienia i rent, a także zwrotu kosztów leczenia i rehabilitacji. Informacje o potencjalnych klientach uzyskiwała na podstawie m.in. wiadomości prasowych, publikacji internetowych, w tym treści dostępnych w mediach społecznościowych, a także informacji przekazywanych lub rozpowszechnianych przez organizacje zajmujące się działalnością dobroczynną. Podczas spotkania przedstawiciel Kancelarii PIONIER odbierał ustną zgodę na przetwarzanie danych osobowych do czasu ewentualnego zawarcia umowy z tymi osobami o świadczenie usług. Sprawa trafiła do WSA, ale ten oddalił skargę Kancelarii na deczję PUODO.

  REKLAMA

  Rozwiązanie umowy o pracę: Obowiązek pracodawcy konsultacji zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę. Wzór zawiadomienia organizacji związkowej

  Pracodawca musi zawiadomić reprezentującą pracownika organizację związkową o zamiarze wypowiedzenia mu umowy o pracę. Zawiadomienie składa się na piśmie, podając w nim przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy.

  Nowelizacja kodeksu pracy: W 2025 r. pracodawcy będą prowadzili nowy rejestr prac i pracowników je wykonujących [Dyrektywa z 2022 r.]

  Nowelizacja Kodeksu pracy: zmiana artykułu 222 o ochronie pracowników przed szkodliwymi czynnikami. 

  Uprawnienia rodzicielskie: Przerwy na karmienie dziecka piersią - jak długo pracownica może korzystać z przerw na karmienie, wzór wniosku o przerwę

  Przerwy na karmienie piersią są zwolnieniem od pracy. Przerwy wliczane są do czasu pracy - pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia. 

  Komunikaty ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. Niedostępne wnioski w PUE ZUS

  ZUS informuje o ograniczeniach w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. W PUE ZUS będą niedostępne niektóre wnioski.

  REKLAMA

  W którym miesiącu najkorzystniej przejść na emeryturę w 2024 r.? Zbliża się ten termin

  Złożenie wniosku o emeryturę jest możliwe w razie osiągnięciu wieku emerytalnego - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Przed złożeniem takiego wniosku warto jednak zastanowić się, czy to jest właściwy moment. Jest bowiem kilka czynników, które decydują o wysokości świadczenia.

  ZUS: Przekazano więcej formularzy RUD, ale zgłoszono mniej umów o dzieło

  1,2 mln formularzy RUD przekazano do ZUS i zgłoszono na nich 1,6 mln umów o dzieło - ZUS podał dane za 2023 r.

  REKLAMA