reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wypowiedzenie > Wypowiedzenie umowy o pracę > Jak rozwiązać umowę zlecenia?

Jak rozwiązać umowę zlecenia?

Umowa zlecenia obok umowy o dzieło stanowi jedną z najczęściej wybieranych cywilnoprawnych form zatrudnienia. Obok innych licznych zalet, jakie każda ze stron wiążę z jej zawarciem, dodatkową stanowi łatwy sposób jej rozwiązania.

Umowa zlecenia stanowi umowę zawieraną w celu zobowiązania jednej ze stron do dokonania określonej czynności na rzecz zleceniodawcy. W odróżnieniu od umowy o pracę jest ona regulowana przepisami Kodeksu cywilnego, które nie precyzują, w jakiej formie powinna zostać zawarta, ani nie wymagają, aby jej postanowienia przewidywały wynagrodzenie dla zleceniobiorcy. W praktyce jednak zazwyczaj zawierane są odpłatne umowy zlecenia. Wymogiem, jakie przepisy stawiają zleceniobiorcy, jest wykonanie zleconej czynności z należytą starannością.

Zobacz również: Płaca minimalna w umowach cywilnoprawnych

Wypowiedzenie umowy zlecenia

Podobnie, jak w umowach o pracę, w przypadku umowy zlecenie jedną z obowiązujących form zakończenia stosunku prawnego między stronami jest jej wypowiedzenie. W zależności od jego przyczyn przepisy k.c. przewidują jednak odmienne konsekwencje dla stron umowy. Nie ma przy tym znaczenia, czy przyczyny wypowiedzenia mają charakter obiektywny czy subiektywny.

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na nasz newsletter

Na podstawie przepisów k.c. zleceniodawca może dokonać wypowiedzenia w dowolnym czasie. Ma on wtedy obowiązek zwrócenia zleceniobiorcy wydatków, jakie ten poczynił w celu należytego wykonania zleconej czynności. Jeśli dana umowa miała odpłatny charakter, zleceniodawca powinien uiścić taką cześć obiecanego wynagrodzenia, jaka odpowiada dokonanym już przez zleceniobiorcę czynnościom. Jeśli wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, zleceniodawca ma obowiązek dokonać naprawy powstałej w ten sposób szkody.

Polecamy także: Umowa zlecenia - zmiany w 2014 r.

Wypowiedzenia umowy zlecenia może również dokonać druga strona umowy. Jeśli jednak dane zlecenie było odpłatne, a zleceniobiorca wypowiedział umowę bez ważnego powodu, będzie on odpowiedzialny za powstałą szkodę.

Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 28 września 2004 r. (o sygn. akt IV CK 640/2003) opisana powyżej regulacja k.c., która umożliwia wypowiedzenie umowy zlecenia każdej ze stron w dowolnym momencie, ma względnie obowiązujący charakter. Oznacza to, że w treści umowy można wyłączyć to uprawnienie względem jednej bądź dwóch stron. Przepis art. 746 § 3 k.c. wyłącza bowiem jedynie możliwość zrzeczenia się uprawnienia do wypowiedzenia umowy zlecenia z ważnych powodów. W pozostałych przypadkach jest to zaś możliwe.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM

Co jeszcze należy wiedzieć?

Podobnie, jak wszystkie oświadczenia woli, wypowiedzenie umowy zlecenia powinno zostać doręczone drugiemu kontrahentowi w taki sposób, aby mógł on zapoznać się z jego treścią. Jest to wystarczająca przesłanka skuteczności wypowiedzenia - odmowa przyjęcia zawierającego je pisma nie będzie miała znaczenia.

Uprawnienie do wypowiedzenia umowy zlecenia przysługuje niezależnie od czasu, na jaki zawarta została umowa zlecenia. W praktyce najwięcej problemów sprawia jednak wypowiedzenie jej, jeśli została zawarta na czas określony.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Aktualizacja: 08.07.2014

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Wypowiedzenie umowy zlecenia. /fot. Fotolia
Wypowiedzenie umowy zlecenia. /fot. Fotolia

Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Sztymelski

Specjalista z zakresu podatków i rachunkowości, księgowy w biurze rachunkowym

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama