REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozwiązać umowę zlecenia?

Natalia Stawecka
Wypowiedzenie umowy zlecenia. /fot. Fotolia
Wypowiedzenie umowy zlecenia. /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Umowa zlecenia obok umowy o dzieło stanowi jedną z najczęściej wybieranych cywilnoprawnych form zatrudnienia. Obok innych licznych zalet, jakie każda ze stron wiążę z jej zawarciem, dodatkową stanowi łatwy sposób jej rozwiązania.

Umowa zlecenia stanowi umowę zawieraną w celu zobowiązania jednej ze stron do dokonania określonej czynności na rzecz zleceniodawcy. W odróżnieniu od umowy o pracę jest ona regulowana przepisami Kodeksu cywilnego, które nie precyzują, w jakiej formie powinna zostać zawarta, ani nie wymagają, aby jej postanowienia przewidywały wynagrodzenie dla zleceniobiorcy. W praktyce jednak zazwyczaj zawierane są odpłatne umowy zlecenia. Wymogiem, jakie przepisy stawiają zleceniobiorcy, jest wykonanie zleconej czynności z należytą starannością.

REKLAMA

Autopromocja

Zobacz również: Płaca minimalna w umowach cywilnoprawnych

Wypowiedzenie umowy zlecenia

Podobnie, jak w umowach o pracę, w przypadku umowy zlecenie jedną z obowiązujących form zakończenia stosunku prawnego między stronami jest jej wypowiedzenie. W zależności od jego przyczyn przepisy k.c. przewidują jednak odmienne konsekwencje dla stron umowy. Nie ma przy tym znaczenia, czy przyczyny wypowiedzenia mają charakter obiektywny czy subiektywny.

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na nasz newsletter

Na podstawie przepisów k.c. zleceniodawca może dokonać wypowiedzenia w dowolnym czasie. Ma on wtedy obowiązek zwrócenia zleceniobiorcy wydatków, jakie ten poczynił w celu należytego wykonania zleconej czynności. Jeśli dana umowa miała odpłatny charakter, zleceniodawca powinien uiścić taką cześć obiecanego wynagrodzenia, jaka odpowiada dokonanym już przez zleceniobiorcę czynnościom. Jeśli wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, zleceniodawca ma obowiązek dokonać naprawy powstałej w ten sposób szkody.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy także: Umowa zlecenia - zmiany w 2014 r.

Wypowiedzenia umowy zlecenia może również dokonać druga strona umowy. Jeśli jednak dane zlecenie było odpłatne, a zleceniobiorca wypowiedział umowę bez ważnego powodu, będzie on odpowiedzialny za powstałą szkodę.

Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 28 września 2004 r. (o sygn. akt IV CK 640/2003) opisana powyżej regulacja k.c., która umożliwia wypowiedzenie umowy zlecenia każdej ze stron w dowolnym momencie, ma względnie obowiązujący charakter. Oznacza to, że w treści umowy można wyłączyć to uprawnienie względem jednej bądź dwóch stron. Przepis art. 746 § 3 k.c. wyłącza bowiem jedynie możliwość zrzeczenia się uprawnienia do wypowiedzenia umowy zlecenia z ważnych powodów. W pozostałych przypadkach jest to zaś możliwe.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM

Co jeszcze należy wiedzieć?

Podobnie, jak wszystkie oświadczenia woli, wypowiedzenie umowy zlecenia powinno zostać doręczone drugiemu kontrahentowi w taki sposób, aby mógł on zapoznać się z jego treścią. Jest to wystarczająca przesłanka skuteczności wypowiedzenia - odmowa przyjęcia zawierającego je pisma nie będzie miała znaczenia.

Uprawnienie do wypowiedzenia umowy zlecenia przysługuje niezależnie od czasu, na jaki zawarta została umowa zlecenia. W praktyce najwięcej problemów sprawia jednak wypowiedzenie jej, jeśli została zawarta na czas określony.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Komunikat ZUS: Portal PUE/eZUS będzie niedostępny

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o konieczności przeprowadzenia prac serwisowych portalu PUE/ZUS. W związku z powyższym portal będzie niedostępny.

Będzie dłuższy termin ważności zaświadczeń lekarskich. Zostaną też określone wzory mLegitymacji osoby niepełnosprawnej

Już wkrótce zmienią się przepisy rozporządzenia o orzekaniu o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Zostanie wydłużony termin ważności zaświadczeń lekarskich. Ponadto określone zostaną wzory mLegitymacji osoby niepełnosprawnej.

Skuteczna inwestycja w zdrowie psychiczne pracowników – komu się opłaca i dlaczego? [DEBATA]

7 listopada o godzinie 12.00 debatą Skuteczna inwestycja w zdrowie psychiczne pracowników – komu się opłaca i dlaczego? Rozpoczynamy kampanię #jesieńzGŁOWĄ.

Przemoc psychiczna [PRZYKŁADY] - jak rozpoznać i jak sobie z nią radzić?

Przemoc psychiczna jest jedną z najbardziej destrukcyjnych form przemocy, która dotyka wielu ludzi na całym świecie. Choć nie zostawia widocznych śladów, jej wpływ na psychikę i życie ofiary jest bardzo dotkliwy i długotrwały. W odróżnieniu od przemocy fizycznej, przemoc psychiczna opiera się na manipulacji, kontrolowaniu i wywieraniu presji na drugiej osobie, co powoduje trwałe i głębokie szkody emocjonalne. Podajemy przykłady przemocy psychicznej.

REKLAMA

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS. Kto może ubiegać się o zwolnienie z opłacania składek ZUS? Jakie warunki trzeba spełniać, by skorzystać z ulgi?

Nowe świadczenie dla tysięcy osób. Na wypłatę trzeba będzie poczekać, ale będzie wyrównanie

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o rencie socjalnej. Dzięki nowelizacji tysiące osób skorzysta z nowego świadczenia – dodatku dopełniającego. Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., ale na wypłatę dodatku trzeba będzie poczekać.

Pensjonariusz DPS nie opłaci kosztów pobytu, nawet jeśli go na to stać

Pobyt w domu pomocy społecznej jest świadczeniem odpłatnym. Ustalając opłatę za pobyt bierze się pod uwagę dochód osób zobowiązanych do wnoszenia opłaty. Czy możliwe jest uwzględnianie także ich majątku?

Zasiłek chorobowy w 2025 r. Chory pracownik może przyjść do pracy. I nie straci zasiłku. Pod warunkami

W 2025 r. chory pracownik (nie zakażający innych, mogący chodzić) ma prawo przyjść do firmy i załatwić sprawę związaną z pracą. Chodzi o takie incydentalne czynności jak podpisanie umowy, dokumentów reklamacyjnych, doniesienia pendrive, przekazanie kluczy serwisowych, odblokowanie komputera. 

REKLAMA

Uwaga! ZUS nie wypłaci rodzicom świadczenia Aktywnie w żłobku

Świadczenie „Aktywnie w żłobku” przysługuje na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowanej przez dziennego opiekuna. Jest to jedna z trzech form wsparcia dostępnych w programie „Aktywny Rodzic”. czy ZUS wypłaci świadczenie rodzicom?

Ogromne zainteresowanie świadczeniem. Wpłynęło tysiące wniosków, ZUS wypłacił ponad 1,2 mld zł

Od stycznia bieżącego roku osoby niepełnosprawne mogą ubiegać się o świadczenie wspierające. Zainteresowanie tą formą pomocy jest bardzo duże. Do ZUS wpłynęło 68,8 tys. wniosków, a łączna kwota wypłat wyniosła ponad 1,2 mld zł.

REKLAMA