Wypowiedzenie umowy o pracę - zmiany

REKLAMA
REKLAMA
Wypowiedzenie umowy o pracę w Kodeksie pracy
Zmiany dotyczące wypowiadania umów o pracę mają usunąć nierówności w Kodeksie pracy między umowami o pracę na czas określony i umowami o pracę na czas nieokreślony. Zgodnie z nowelizacją, pracodawca w oświadczeniu o:
REKLAMA
- wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas określony lub umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony,
- rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia
będzie musiał podać przyczynę uzasadniającą wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy. Obowiązek podania przyczyny wypowiedzenia zostanie w ten sposób rozszerzony na umowę o pracę zawartą na czas określony.
Wypowiedzenie umowy - kogo należy zawiadomić?
Pracodawca będzie musiał zawiadomić o zamiarze wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony reprezentującą pracownika zakładową organizację związkową. Będzie musiał również podać przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy.
Wypowiedzenie umowy - zmiana uprawnień pracownika
Zgodnie z nowelizacją, także uprawnienia pracownika w razie nieuzasadnionego lub niezgodnego z prawem wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę ulegną zmianie. Po zmianach w razie ustalenia, że wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas określony lub na czas nieokreślony jest nieuzasadnione albo narusza przepisy o wypowiadaniu umów o pracę - sąd pracy, stosownie do żądania pracownika, orzeknie o bezskuteczności wypowiedzenia, lub jeśli umowa ulegnie rozwiązaniu - o przywróceniu pracownika do pracy na poprzednich warunkach albo o odszkodowaniu.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA