REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowa o pracę na czas określony - zmiany 2022

Wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony - zmiany 2022
Wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony - zmiany 2022
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Umowa o pracę na czas określony - jakie zmiany w 2022 roku przewiduje projekt Kodeksu pracy? Co z wypowiadaniem umów terminowych?

Wypowiedzenie umowy na czas określony i nieokreślony - różnice

Proponowane zmiany Kodeksu pracy wymusza Unia Europejska. Zdaniem UE polskie przepisy dotyczące wypowiadania umów na czas określony są niezgodne z przepisami unijnymi i z wyrokiem TSUE w sprawie C–38/13 Nierodzik.

Autopromocja

Komisja Europejska rozbieżności w sytuacji wypowiadania umów pracowników zatrudnionych na czas określony i nieokreślony uważa za nieuzasadnione nierówne traktowanie. Co różnicuje wypowiadanie umów terminowych i bezterminowych? Wymienia się następujące trzy punkty:

 • brak obowiązku uzasadnienia wypowiedzenia umowy na czas określony,
 • brak obowiązku konsultacji związkowej,
 • brak możliwości ubiegania się o przywrócenie do pracy.

Umowa o pracę na czas określony - zmiany 2022

W związku z powyższymi zastrzeżeniami w projekcie nowelizacji Kodeksu pracy, który ma wejść w życie w sierpniu 2022 roku, wprowadza się następujące zmiany:

1. art. 30 § 4 Kodeksu pracy - dodaje się obowiązek uzasadnienia przez pracodawcę wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony;

"W oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas określony lub umowy zawartej na czas nieokreślony lub o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinna być wskazana przyczyna uzasadniająca wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy."

Dalszy ciąg materiału pod wideo

2. art. 38 § 1 Kodeksu pracy - dodaje się obowiązek pisemnego zawiadomienia przez pracodawcę o zamiarze wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę zawartej na czas określony reprezentującą pracownika zakładową organizację związkową (z podaniem przyczyny uzasadniającej rozwiązanie umowy);

"O zamiarze wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę zawartej na czas określony lub umowy zawartej na czas nieokreślony pracodawca zawiadamia na piśmie reprezentującą pracownika zakładową organizację związkową, podając przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy.

3. art. 45 § 1 Kodeksu pracy - dodaje się możliwość orzeczenia przez sąd o bezskuteczności wypowiedzenia, a gdy umowa uległa rozwiązaniu – o przywróceniu pracownika do pracy na poprzednich warunkach albo o odszkodowaniu. dotyczy to przypadku nieuzasadnionego lub naruszającego przepisy o wypowiadaniu umów o pracę wypowiedzenia umowy zawartej na czas określony. Sąd pracy ma orzekać stosownie do żądania pracownika;

"W razie ustalenia, że wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas określony lub umowy zawartej na czas nieokreślony jest nieuzasadnione lub narusza przepisy o wypowiadaniu umów o pracę, sąd pracy – stosownie do żądania pracownika – orzeka o bezskuteczności wypowiedzenia, a jeżeli umowa uległa już rozwiązaniu – o przywróceniu pracownika do pracy na poprzednich warunkach albo o odszkodowaniu."

4. art. 50 Kodeksu pracy - skreśla się oznaczenie § 1 uchyla się obowiązujące § 3‒5 (w razie wypowiedzenia umowy na czas określony z naruszeniem przepisów o wypowiadaniu umów pracownikowi przysługuje wyłącznie odszkodowanie).

Wypowiadanie umów na czas określony - zmiany 2022

Omówione zmiany w umowach o pracę zawartych na czas określony dotyczą procedury wypowiadania tych umów. Celem modyfikacji jest zrównanie sytuacji pracowników zatrudnionych na podstawie umów na czas określony i nieokreślony. Polska musi dostosować Kodeks pracy do przepisów UE. Pracownik nie może być dyskryminowany tylko z tego względu, że jest zatrudniony na czas określony, a nie na czas nieokreślony.

W związku z przedstawionym projektem KP powstają liczne wątpliwości o skutki nowej regulacji. Czy zrównanie umów terminowych z bezterminowymi przyniesie więcej korzyści?

Podstawa prawna:

Projekt ustawy z dnia 4 lutego 2022 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (UC118)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(6)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Kasia
  2022-02-24 20:03:40
  Jaką organizacje związkową przecież w Polsce Związki Zawodowe tylko dla wybranych Grup zawodowych a reszta czyli cały sektor prywatny nie ma Związków zawodowych o czym tu mowa trawa nawet nie ma mowy żeby je założyć nie jest to możliwe.
  2
  pokażodpowiedzi (1)
 • Paweł Korolko
  2022-02-25 17:30:39
  Z ramienia "Fundacji Pomoc Opiekunom" pomagam opiekunom dorosłych osób niepełnosprawnych uzyskać Świadczenie Pielęgnacyjne w wysokości 2119 zł./m-c zamiast 620 zł. (gdy taki zasiłek pobierają). Jeśli znasz Takie osoby - przekaż Im mój numer telefonu. Zapraszam do kontaktu: 602 799 853
  0
 • Tosia
  2022-02-24 21:21:10
  Dalej można dostać kilka umów na czas określony. Warunek, żeby nie przekroczyć 33 miesięcy?
  2
  pokażodpowiedzi (1)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dane osobowe pracownika. Czy pracodawca może pytać o poglądy polityczne

Dane osobowe pracownika podlegają ochronie na podstawie przepisów krajowego Kodeksu pracy oraz unijnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (tzw. RODO). Przepisy określają wyraźnie, jakie informacje kandydat do pracy lub pracownik ma obowiązek przekazać pracodawcy. Określają także zakres pytań, jakie pracodawca ma prawo zadawać pracownikowi. Jednym z nich jest pytanie o to poglądy polityczne pracownika. Co pracownik powinien na nie odpowiedzieć? Podpowiadamy.

KRUS: Zmniejszenie świadczeń emerytalno-rentowych od 5036,50 zł przychodu, zawieszenie – od 9353,50 zł przychodu. Nowe kwoty obowiązują od 1 grudnia 2023 r.

Kwoty miesięcznego przychodu powodujące zmniejszenie lub zawieszenie świadczeń emerytalno-rentowych wynoszą od 1 grudnia 2023 r. odpowiednio 5 036,50 zł i 9 353,50 zł. Taką informację podała Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego

Nie każde nienależne świadczenie z ZUS podlega obowiązkowi zwrotu. Kluczowe są pouczenia

W dziedzinie ubezpieczeń społecznych należy odróżnić "świadczenie nienależne" od "świadczenia nienależnie pobranego", a więc pobranego przez osobę, której przypisać można określone cechy dotyczące stanu jej świadomości co do zasadności pobierania świadczenia, w tym w szczególności działanie w złej wierze, z premedytacją - wyjaśnił Sąd Apelacyjny w Rzeszowie w wyroku z 9 marca 2023 r.

KRUS: Miesięczna składka na ubezpieczenie w I kwartale 2024 r. wyniesie 60 zł, składka emerytalno-rentowa – 143 zł

Miesięczna składka na rolnicze ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie w I kwartale 2024 r. będzie wynosić 60 zł. Podstawowa składka na ubezpieczenie emerytalno-rentowe wyniesie w tym okresie 143 zł miesięcznie. Taką decyzję podjęła Rada Ubezpieczenia Społecznego Rolników.

REKLAMA

Hulajnoga elektryczna w zakładzie pracy a BHP

Hulajnoga elektryczna w zakładzie pracy a przestrzeganie przepisów i zasad bezpiecznej oraz higienicznej pracy - to duże wyzwanie dla pracodawców. Ogromna popularność hulajnóg elektrycznych ostatnich lat przełożyła się na chęć implementacji tego środka transportu również w przedsiębiorstwach. Są proste w obsłudze, a co najważniejsze znacznie skracają czas przemieszczania się, w szczególności w dużych halach produkcyjnych czy logistycznych. Natomiast, mając na uwadze zarówno bezpieczeństwo samych pracowników, jak i ewentualne zagrożenia wynikające z użytkowania hulajnogi w obiekcie zamkniętym, przekazanie sprzętu powinno poprzedzić opracowanie i wdrożenie wytycznych opartych na aktualnie obowiązujących przepisach. 

Prawie 15140 tys. osób pracowało w Polsce. GUS podał dane za czerwiec 2023

Na ostatni dzień czerwca 2023 r. w gospodarce narodowej było 15139,4 tys. pracujących – takie dane przekazał Główny Urząd Statystyczny. Średnia wieku pracujących wyniosła 42,6 roku, mediana wieku – 42,0 lata.  Średnia wieku i mediana wieku pracujących w gospodarce narodowej były podobne dla kobiet i mężczyzn.

Okres ochronny po macierzyńskim

Czy jest okres ochronny po macierzyńskim? Czy po powrocie z macierzyńskiego pracodawca może zwolnić pracownicę? Jak zapewnić sobie ochronę przed zwolnieniem?

Nowoczesne wyzwania w zarządzaniu zasobami ludzkimi: Perspektywa firmy średniej wielkości

Współczesne przedsiębiorstwa średniej wielkości stanowią kluczowy element gospodarki, odgrywając istotną rolę w tworzeniu miejsc pracy i wpływając na rozwój lokalnych społeczności. Jednakże, w miarę jak otoczenie biznesowe staje się coraz bardziej dynamiczne, firmy tego segmentu rynku napotykają na szereg wyzwań związanych z zarządzaniem zasobami ludzkimi. 

REKLAMA

Indywidualizacja nagród i świadczeń: Klucz do motywacji pracowników

W dzisiejszym konkurencyjnym środowisku biznesowym, efektywne zarządzanie zasobami ludzkimi wymaga nowatorskich strategii motywacyjnych. Jednym z kluczowych elementów, które zyskują na znaczeniu, jest indywidualizacja nagród i świadczeń. 

Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2024 r. Jak obliczyć wysokość wynagrodzenia pracownika?

1 stycznia 2024 r. zmieni się nie tylko wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Zmianie ulegnie także sposób obliczania wysokości wynagrodzenia pracownika w celu porównania z wysokością minimalnego wynagrodzenia. Od tego dnia do wysokości wynagrodzenia pracownika nie będzie można wliczyć dodatku za szczególne warunki pracy.

REKLAMA