| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Umowa o praktykę absolwencką – co warto wiedzieć?

Umowa o praktykę absolwencką – co warto wiedzieć?

Praktyki absolwenckie umożliwiają zdobycie doświadczenia, które może okazać się bardzo cenne na rynku pracy. Aby zostać praktykantem należy spełniać jednak pewne kryteria. Warto wiedzieć, jak wygląda umowa o praktykę absolwencką oraz do czego prawo ma praktykant.

Ustawa o praktykach absolwenckich z dnia 17 lipca 2009 r. (Dz.U. 2009 nr 127 poz. 1052) definiuje pojęcie praktykanta, a także określa pewne minimalne regulacje dotyczące formalnej strony odbywania praktyk. Przepisy uściślają m.in. co powinna zawierać umowa oraz jak ewentualnie ją wypowiedzieć.

Kto może odbywać praktyki?

Zgodnie z przepisami, praktykantem może być osoba, która ukończyła co najmniej gimnazjum lub ośmioletnią szkołę podstawową i w dniu rozpoczęcia praktyki nie ukończyła 30. roku życia. Natomiast podmiotem przyjmującym i organizującym praktykę może być osoba fizyczna, prawna, a także jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej.

Jak wygląda umowa o praktykę?

Ustawa o praktykach absolwenckich wskazuje, że umowa powinna określać w szczególności:

  • rodzaj pracy, w ramach której praktykant ma uzyskiwać doświadczenie i nabywać umiejętności praktyczne;
  • okres odbywania praktyki;
  • tygodniowy wymiar czasu pracy w ramach praktyki;
  • wysokość świadczenia pieniężnego, jeżeli praktyka ma być odbywana odpłatnie.

Taka umowa może zawierać także informacje i postanowienia, o których nie wspomina ustawa. Należy jednak podkreślić, że może być zawarta maksymalnie na 3 miesiące i także tylko w ramach tego okresu może być przedłużana.

Co ważne, podmiot przyjmujący na praktykę musi zapewnić praktykantowi, bezpieczne i higieniczne warunki odbywania praktyki, w tym - w zależności od rodzaju świadczeń i zagrożeń związanych z odbywaniem praktyki - odpowiednie środki ochrony indywidualnej.

Wynagrodzenie za praktyki

Ustawodawca umożliwił odbywanie praktyk zarówno nieodpłatnie, jak i odpłatnie. Niemniej jednak w przypadku tych drugich wysokość miesięcznego świadczenia pieniężnego nie może przekraczać dwukrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalonego na podstawie odpowiednich przepisów. W 2018 r. minimalne wynagrodzenie wyniosło 2100 zł brutto.

Wypowiedzenie praktyk

Ustawa o praktykach absolwenckich określa także warunki wypowiedzenia praktyk. Zgodnie z jej brzmieniem, w przypadku gdy praktyka odbywana jest:

  • nieodpłatnie - umowa może być rozwiązana na piśmie w każdym czasie;
  • odpłatnie - umowa może być rozwiązana na piśmie z zachowaniem siedmiodniowego terminu wypowiedzenia.

Zaświadczenie

Co ważne, każdy podmiot przyjmujący na praktykę, na wniosek praktykanta, jest obowiązany wystawić na piśmie zaświadczenie o rodzaju wykonywanej pracy i umiejętnościach nabytych w czasie odbywania praktyki. Takie zaświadczenie może być przydatne dla praktykanta w procesie poszukiwania pracy.

Podstawa prawna:

Ustawa o praktykach absolwenckich z dnia 17 lipca 2009 r. (Dz.U. 2009 nr 127 poz. 1052)

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Kleszcz

Główny księgowy, posiadający Certyfikat Ministra Finansów nr 68172/2014.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »