| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Umowa o praktykę absolwencką – co warto wiedzieć?

Umowa o praktykę absolwencką – co warto wiedzieć?

Praktyki absolwenckie umożliwiają zdobycie doświadczenia, które może okazać się bardzo cenne na rynku pracy. Aby zostać praktykantem należy spełniać jednak pewne kryteria. Warto wiedzieć, jak wygląda umowa o praktykę absolwencką oraz do czego prawo ma praktykant.

Ustawa o praktykach absolwenckich z dnia 17 lipca 2009 r. (Dz.U. 2009 nr 127 poz. 1052) definiuje pojęcie praktykanta, a także określa pewne minimalne regulacje dotyczące formalnej strony odbywania praktyk. Przepisy uściślają m.in. co powinna zawierać umowa oraz jak ewentualnie ją wypowiedzieć.

Kto może odbywać praktyki?

Zgodnie z przepisami, praktykantem może być osoba, która ukończyła co najmniej gimnazjum lub ośmioletnią szkołę podstawową i w dniu rozpoczęcia praktyki nie ukończyła 30. roku życia. Natomiast podmiotem przyjmującym i organizującym praktykę może być osoba fizyczna, prawna, a także jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej.

Jak wygląda umowa o praktykę?

Ustawa o praktykach absolwenckich wskazuje, że umowa powinna określać w szczególności:

  • rodzaj pracy, w ramach której praktykant ma uzyskiwać doświadczenie i nabywać umiejętności praktyczne;
  • okres odbywania praktyki;
  • tygodniowy wymiar czasu pracy w ramach praktyki;
  • wysokość świadczenia pieniężnego, jeżeli praktyka ma być odbywana odpłatnie.

Taka umowa może zawierać także informacje i postanowienia, o których nie wspomina ustawa. Należy jednak podkreślić, że może być zawarta maksymalnie na 3 miesiące i także tylko w ramach tego okresu może być przedłużana.

Co ważne, podmiot przyjmujący na praktykę musi zapewnić praktykantowi, bezpieczne i higieniczne warunki odbywania praktyki, w tym - w zależności od rodzaju świadczeń i zagrożeń związanych z odbywaniem praktyki - odpowiednie środki ochrony indywidualnej.

Wynagrodzenie za praktyki

Ustawodawca umożliwił odbywanie praktyk zarówno nieodpłatnie, jak i odpłatnie. Niemniej jednak w przypadku tych drugich wysokość miesięcznego świadczenia pieniężnego nie może przekraczać dwukrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalonego na podstawie odpowiednich przepisów. W 2018 r. minimalne wynagrodzenie wyniosło 2100 zł brutto.

Wypowiedzenie praktyk

Ustawa o praktykach absolwenckich określa także warunki wypowiedzenia praktyk. Zgodnie z jej brzmieniem, w przypadku gdy praktyka odbywana jest:

  • nieodpłatnie - umowa może być rozwiązana na piśmie w każdym czasie;
  • odpłatnie - umowa może być rozwiązana na piśmie z zachowaniem siedmiodniowego terminu wypowiedzenia.

Zaświadczenie

Co ważne, każdy podmiot przyjmujący na praktykę, na wniosek praktykanta, jest obowiązany wystawić na piśmie zaświadczenie o rodzaju wykonywanej pracy i umiejętnościach nabytych w czasie odbywania praktyki. Takie zaświadczenie może być przydatne dla praktykanta w procesie poszukiwania pracy.

Podstawa prawna:

Ustawa o praktykach absolwenckich z dnia 17 lipca 2009 r. (Dz.U. 2009 nr 127 poz. 1052)

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Barchan

Ekspert ds. Leasingu, Menedżer

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »