Umowa o praktykę absolwencką – co warto wiedzieć?
REKLAMA
REKLAMA
Ustawa o praktykach absolwenckich z dnia 17 lipca 2009 r. (Dz.U. 2009 nr 127 poz. 1052) definiuje pojęcie praktykanta, a także określa pewne minimalne regulacje dotyczące formalnej strony odbywania praktyk. Przepisy uściślają m.in. co powinna zawierać umowa oraz jak ewentualnie ją wypowiedzieć.
REKLAMA
Kto może odbywać praktyki?
Zgodnie z przepisami, praktykantem może być osoba, która ukończyła co najmniej gimnazjum lub ośmioletnią szkołę podstawową i w dniu rozpoczęcia praktyki nie ukończyła 30. roku życia. Natomiast podmiotem przyjmującym i organizującym praktykę może być osoba fizyczna, prawna, a także jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej.
Jak wygląda umowa o praktykę?
Ustawa o praktykach absolwenckich wskazuje, że umowa powinna określać w szczególności:
- rodzaj pracy, w ramach której praktykant ma uzyskiwać doświadczenie i nabywać umiejętności praktyczne;
- okres odbywania praktyki;
- tygodniowy wymiar czasu pracy w ramach praktyki;
- wysokość świadczenia pieniężnego, jeżeli praktyka ma być odbywana odpłatnie.
Taka umowa może zawierać także informacje i postanowienia, o których nie wspomina ustawa. Należy jednak podkreślić, że może być zawarta maksymalnie na 3 miesiące i także tylko w ramach tego okresu może być przedłużana.
Co ważne, podmiot przyjmujący na praktykę musi zapewnić praktykantowi, bezpieczne i higieniczne warunki odbywania praktyki, w tym - w zależności od rodzaju świadczeń i zagrożeń związanych z odbywaniem praktyki - odpowiednie środki ochrony indywidualnej.
Wynagrodzenie za praktyki
Ustawodawca umożliwił odbywanie praktyk zarówno nieodpłatnie, jak i odpłatnie. Niemniej jednak w przypadku tych drugich wysokość miesięcznego świadczenia pieniężnego nie może przekraczać dwukrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalonego na podstawie odpowiednich przepisów. W 2018 r. minimalne wynagrodzenie wyniosło 2100 zł brutto.
Wypowiedzenie praktyk
Ustawa o praktykach absolwenckich określa także warunki wypowiedzenia praktyk. Zgodnie z jej brzmieniem, w przypadku gdy praktyka odbywana jest:
- nieodpłatnie - umowa może być rozwiązana na piśmie w każdym czasie;
- odpłatnie - umowa może być rozwiązana na piśmie z zachowaniem siedmiodniowego terminu wypowiedzenia.
Zaświadczenie
Co ważne, każdy podmiot przyjmujący na praktykę, na wniosek praktykanta, jest obowiązany wystawić na piśmie zaświadczenie o rodzaju wykonywanej pracy i umiejętnościach nabytych w czasie odbywania praktyki. Takie zaświadczenie może być przydatne dla praktykanta w procesie poszukiwania pracy.
Podstawa prawna:
Ustawa o praktykach absolwenckich z dnia 17 lipca 2009 r. (Dz.U. 2009 nr 127 poz. 1052)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat