REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Forma oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę a jego skuteczność

Kancelaria Prawna GHMW – Hulist, Prawdzic Łaszcz – Radcowie Prawni spółka partnerska
Kancelaria świadczy kompleksowe usługi prawne związane z bieżącą obsługą przedsiębiorców (głównie spółek handlowych).

REKLAMA

Oświadczenie każdej ze stron o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie. Tak stanowi art. 30 § 3 k.p. Co to oznacza i jakie konsekwencje niesie za sobą niedochowanie formy pisemnej oświadczenia, przede wszystkim czy i kiedy wywołuje ono skutki w sferze stosunku pracy?

Agnieszka Śniegowska, radca prawny w Kancelarii GACH, HULIST, MIZIŃSKA, WAWER – adwokaci i radcowie prawni sp.p. (www.ghmw.pl)

REKLAMA

Autopromocja

Po pierwsze, trzeba zauważyć, że forma pisemna nie została zastrzeżona pod rygorem nieważności. Złożenie oświadczenia w jakiejkolwiek innej formie (np. ustnej) nie powoduje zatem, że jest ono z tej przyczyny nieważne (art. 73 k.c. w zw. z art. 300 k.p.). Należy również przyjąć, że nie jest to forma zastrzeżona dla celów dowodowych, której niedochowanie skutkowałoby tym, że w sporze pomiędzy pracownikiem i pracodawcą nie byłby dopuszczalny dowód z zeznań świadków ani przesłuchania stron na fakt dokonania czynności (art. 74 k.c. w zw. z art. 300 k.p.). Przepis art. 473 § 1 k.p.c. wyłącza stosowanie tego przepisu i wynikającego z niego ograniczenia dowodowego w postępowaniu z zakresu prawa pracy. Prowadzi to do wniosku, że rozwiązanie (wypowiedzenie) stosunku pracy może być dokonane w dowolnej formie, jednakże przy zachowaniu ogólnych reguł składania oświadczeń woli. Zgodnie z nimi, wola osoby dokonującej czynności prawnej może być wyrażona przez każde zachowanie tej osoby, które ujawnia ją w sposób dostatecznie wyraźny (zrozumiały) i powinna dotrzeć do adresata w taki sposób, aby mógł zapoznać się z jej treścią (art. 60 i 61 § 1 k.c. w zw. z art. 300 k.c. ).

Przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę

Oświadczenie o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu bez wypowiedzenia umowy o pracę złożone przez pracodawcę w formie innej niż pisemna, w tym ustnej, przesłane faksem, a także w sposób dorozumiany, jest skuteczne względem pracownika (por. m. in. wyroki Sądu Najwyższego z dnia 24 marca 1999 roku, I PKN 631/98, z dnia 24 sierpnia 2010 roku, I PK 55/10, z dnia 19 marca 2002 roku, I PKN 209/01 i z dnia 8 listopada 2012 roku, II UK 84/12).

Skuteczność oświadczenia oznacza, że rozpoczyna się bieg okresu wypowiedzenia w przypadku rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem albo następuje rozwiązanie stosunku pracy w razie rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia, a także bieg terminu do wniesienia przez pracownika odwołania od wadliwego rozwiązania (wypowiedzenia) umowy o pracę do sądu pracy (z art. 264 § 1 i 2 k.p.). Skuteczność nie jest równoznaczna z prawidłowością takiego oświadczenia. Brak zachowania formy pisemnej może powodować, że wypowiedzenie (rozwiązanie) umowy o pracę zostanie uznane za naruszające przepisy prawa, z konsekwencjami w zakresie odpowiednich roszczeń pracowniczych (art. 45 § 1 k.p. i 56 § 1 k.p.). Zakwestionowanie oświadczenia przez pracownika jako wadliwego może nastąpić wyłączenie poprzez wniesienie przez pracownika odwołania do sądu pracy, w ww. terminie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niesłuszne lub niezgodne z prawem wypowiedzenie umowy o pracę - uprawnienia pracownika

Trzeba jednak wskazać, że w niektórych przypadkach, mimo niedochowania formy pisemnej, rozwiązanie (wypowiedzenie) może być uznane nie tylko za skuteczne, ale również prawidłowe. Sporządzenie na piśmie i wysłanie przez pracodawcę identycznej treści oświadczenia woli o wypowiedzeniu umowy o pracę, które dotarło do pracownika wcześniej w postaci elektronicznej i później przesyłką pocztową, nie narusza wymagania wypowiedzenia na piśmie (art. 30 § 3 KP) (por. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 18  stycznia 2007 roku, II PK 178/06).

Możliwość rozwiązania (wypowiedzenia) umowy o pracę bez zachowania formy pisemnej należy dopuścić również w sytuacji, w której oświadczenie składa pracownik, przy zachowaniu powyżej opisanych zasad dokonywania czynności prawnych.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Plan urlopów 2025 do druku [WZÓR]

Plan urlopów na 2025 rok – do kiedy powinien zostać sporządzony? Czy pracodawca ma obowiązek tworzenia planu urlopów wynikający z Kodeksu pracy? Pobierz wzór planu urlopów na 2025 rok.

Czy pracownik musi zawiadomić pracodawcę o zwolnieniu lekarskim? Przecież e-ZLA trafia do firmy automatycznie. Co grozi za brak zawiadomienia?

Państwowa Inspekcja Pracy wyjaśnia, że choć od kilku lat zwolnienia lekarskie (e-ZLA) wystawiane są elektronicznie i automatycznie przesyłane do pracodawcy, to nie zwalnia to pracownika z obowiązku poinformowania o chorobie swoich przełożonych. W jaki sposób i w jakim terminie trzeba to zrobić? Co grozi za brak zawiadomienia?

Ile dni wolnych od pracy jest w Hiszpanii w 2025 roku?

Hiszpania to piękny i ciepły kraj, który w ostatnich latach cieszy się ogromną popularnością wśród Polaków, którzy nie tylko są turystami, ale i właścicielami nieruchomości. Kto z nas nie chciałby uciec przez ponurą i zimową aurą do słonecznej Hiszpanii. Przed wyjazdem warto jednak wiedzieć kiedy w kraju Basków są dni ustawowo wolne od pracy w 2025 r. Nie od dzisiaj wiadomo, że Hiszpanie celebrują sjestę i czas wolny! 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Przepisy wprowadzające jawność wynagrodzeń powinny być powiązane z wdrożeniem dyrektywy o równości wynagrodzeń

Nowelizacja Kodeksu pracy wprowadzająca jawność wynagrodzeń powinna być powiązana z nowelizacją przepisów całościowo wdrażających unijną dyrektywę o równości wynagrodzeń. Konfederacja Lewiatan uważa, że takie regulacje powinny być przygotowywane przy współudziale partnerów społecznych oraz rządu.

REKLAMA

Co z handlem 15 grudnia w najbliższą niedzielę? Decyzja już zapadła

Co do niedziel handlowych na 2024 r. decyzja zapadła i to już dawno. Wielu do ostatniej chwili liczyło, że i 24 grudnia (we wtorek) handel w palcówkach będzie ograniczony a wigilia wolna od pracy. Tak się jednak nie stało. W dniu 9 grudnia 2024 r. ustawę zmieniającą w tym zakresie przekazano Prezydentowi RP do podpisu, ale najwcześniej wolna Wigilia będzie w 2025 r. Jeżeli Prezydent podpisze ustawę to w grudniu 2025 r. będą aż 3 niedziele handlowe!

Świadczenie wzrosło o 100 proc., wypłata z wyrównaniem od października. Nowe przepisy już obowiązują

Nowelizacja ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów została już opublikowana w Dzienniku Ustaw. Zmiany obowiązują od 12 grudnia 2025 r.

3000 zł grzywny dla pracodawcy za odmówienie zatrudnienia kandydata na pracownika. Przepisy już obowiązują

Przepisy prawa pracy chronią nie tylko pracowników, ale również kandydatów na pracowników. Taka ochrona przysługuje już na etapie procesu rekrutacyjnego. Co ważne, potencjalni pracodawcy mogą ponieść konsekwencje finansowe za wadliwie sformułowane oferty pracy czy nawet za odmówienie zatrudnienia ze względu na pewne kryteria. 

Kiedy trzeba wypłacić odprawę z tytułu zwolnienia grupowego?

Kiedy przysługuje odprawa z tytułu zwolnienia grupowego? Jak liczy się odprawę? Od czego zależy jej wysokość? W jakim terminie pracodawca powinien ją wypłacić pracownikowi?

REKLAMA

Pracownicy samorządowi: Rekompensata za godziny nadliczbowe. Jak naliczać wynagrodzenie?

Pracownikowi samorządowemu za pracę wykonywaną na polecenie przełożonego w godzinach nadliczbowych przysługuje, według jego wyboru, wynagrodzenie albo czas wolny. Wynagrodzenie należy się bez dodatku, o którym mowa w ustawie Kodeks pracy.

ZUS: Kiedy będą kolejne wypłaty świadczeń z programu Aktywny Rodzic?

ZUS wypłaci w grudniu 2024 r. świadczenia z programu Aktywny Rodzic - Aktywni rodzice w pracy, Aktywnie w żłobku oraz Aktywnie w domu. Świadczenia wypłacane są w danym miesiącu za miesiąc poprzedni, czyli np. w grudniu za listopad. Na kiedy zaplanowane są wypłaty w grudniu br.?

REKLAMA