REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Forma oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę a jego skuteczność

Kancelaria Prawna GHMW – Hulist, Prawdzic Łaszcz – Radcowie Prawni spółka partnerska
Kancelaria świadczy kompleksowe usługi prawne związane z bieżącą obsługą przedsiębiorców (głównie spółek handlowych).

REKLAMA

Oświadczenie każdej ze stron o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie. Tak stanowi art. 30 § 3 k.p. Co to oznacza i jakie konsekwencje niesie za sobą niedochowanie formy pisemnej oświadczenia, przede wszystkim czy i kiedy wywołuje ono skutki w sferze stosunku pracy?

Agnieszka Śniegowska, radca prawny w Kancelarii GACH, HULIST, MIZIŃSKA, WAWER – adwokaci i radcowie prawni sp.p. (www.ghmw.pl)

Autopromocja

Po pierwsze, trzeba zauważyć, że forma pisemna nie została zastrzeżona pod rygorem nieważności. Złożenie oświadczenia w jakiejkolwiek innej formie (np. ustnej) nie powoduje zatem, że jest ono z tej przyczyny nieważne (art. 73 k.c. w zw. z art. 300 k.p.). Należy również przyjąć, że nie jest to forma zastrzeżona dla celów dowodowych, której niedochowanie skutkowałoby tym, że w sporze pomiędzy pracownikiem i pracodawcą nie byłby dopuszczalny dowód z zeznań świadków ani przesłuchania stron na fakt dokonania czynności (art. 74 k.c. w zw. z art. 300 k.p.). Przepis art. 473 § 1 k.p.c. wyłącza stosowanie tego przepisu i wynikającego z niego ograniczenia dowodowego w postępowaniu z zakresu prawa pracy. Prowadzi to do wniosku, że rozwiązanie (wypowiedzenie) stosunku pracy może być dokonane w dowolnej formie, jednakże przy zachowaniu ogólnych reguł składania oświadczeń woli. Zgodnie z nimi, wola osoby dokonującej czynności prawnej może być wyrażona przez każde zachowanie tej osoby, które ujawnia ją w sposób dostatecznie wyraźny (zrozumiały) i powinna dotrzeć do adresata w taki sposób, aby mógł zapoznać się z jej treścią (art. 60 i 61 § 1 k.c. w zw. z art. 300 k.c. ).

Przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę

Oświadczenie o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu bez wypowiedzenia umowy o pracę złożone przez pracodawcę w formie innej niż pisemna, w tym ustnej, przesłane faksem, a także w sposób dorozumiany, jest skuteczne względem pracownika (por. m. in. wyroki Sądu Najwyższego z dnia 24 marca 1999 roku, I PKN 631/98, z dnia 24 sierpnia 2010 roku, I PK 55/10, z dnia 19 marca 2002 roku, I PKN 209/01 i z dnia 8 listopada 2012 roku, II UK 84/12).

Skuteczność oświadczenia oznacza, że rozpoczyna się bieg okresu wypowiedzenia w przypadku rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem albo następuje rozwiązanie stosunku pracy w razie rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia, a także bieg terminu do wniesienia przez pracownika odwołania od wadliwego rozwiązania (wypowiedzenia) umowy o pracę do sądu pracy (z art. 264 § 1 i 2 k.p.). Skuteczność nie jest równoznaczna z prawidłowością takiego oświadczenia. Brak zachowania formy pisemnej może powodować, że wypowiedzenie (rozwiązanie) umowy o pracę zostanie uznane za naruszające przepisy prawa, z konsekwencjami w zakresie odpowiednich roszczeń pracowniczych (art. 45 § 1 k.p. i 56 § 1 k.p.). Zakwestionowanie oświadczenia przez pracownika jako wadliwego może nastąpić wyłączenie poprzez wniesienie przez pracownika odwołania do sądu pracy, w ww. terminie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niesłuszne lub niezgodne z prawem wypowiedzenie umowy o pracę - uprawnienia pracownika

Trzeba jednak wskazać, że w niektórych przypadkach, mimo niedochowania formy pisemnej, rozwiązanie (wypowiedzenie) może być uznane nie tylko za skuteczne, ale również prawidłowe. Sporządzenie na piśmie i wysłanie przez pracodawcę identycznej treści oświadczenia woli o wypowiedzeniu umowy o pracę, które dotarło do pracownika wcześniej w postaci elektronicznej i później przesyłką pocztową, nie narusza wymagania wypowiedzenia na piśmie (art. 30 § 3 KP) (por. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 18  stycznia 2007 roku, II PK 178/06).

Możliwość rozwiązania (wypowiedzenia) umowy o pracę bez zachowania formy pisemnej należy dopuścić również w sytuacji, w której oświadczenie składa pracownik, przy zachowaniu powyżej opisanych zasad dokonywania czynności prawnych.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Komunikat PFRON: Znacznie dłuższy okres dofinansowania do wynajmu mieszkania

  1 marca 2024 r. weszła w życie korzystna zmiana w Programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Mieszkanie dla absolwenta. Wydłużony został okres, na który może być udzielone dofinansowanie do wynajmu mieszkania lub domu jednorodzinnego.

  Nowe przepisy dla rolników od 7 marca 2024 r. Zmiany dot. BHP przy obsłudze ciągników, maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w rolnictwie

  W czwartek 7 marca 2024 r. wchodzi w życie nowe rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 14 lutego 2024 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze ciągników, maszyn, narzędzi i urządzeń technicznych stosowanych w rolnictwie. Jakie zasady BHP wynikają z tego rozporządzenia? Co muszą wiedzieć rolnicy?

  Posiłki profilaktyczne. Czy nadejście wiosny zwalnia pracodawców z obowiązku wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom

  Mamy dopiero początek marca, ale temperatury sięgające nawet kilkunastu stopni Celsjusza sugerują koniec zimy i początek wiosny. Czy oznacza to, że pracodawca może zaprzestać wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom wykonującym prace fizyczne na otwartej przestrzeni podczas zimy?

  Można zarobić 7500 zł za miesiąc. I to na początku kariery. Co trzeba zrobić, że dostać taką pracę?

  7500 zł może zarobić student lub absolwent na płatnym stażu. Na chętnych czeka ponad 50 firm w 14 miastach Polski. Oferują stażystom wynagrodzenia w wysokości co najmniej 4500 zł. 1 marca 2024 r. ruszył nabór aplikacji w dwudziestej pierwszej edycji Programu Kariera. Kto może wziąć w nim udział?

  REKLAMA

  Podwyżka wynagrodzeń dla młodocianych pracowników od 1 marca 2024 r. W czasie nauki zawodu młodociany może zarobić nawet 754,04 zł

  Młodociani zatrudnieni w celu przygotowania zawodowego dostają podwyżki wynagrodzeń. Począwszy od 1 marca 2024 r. obowiązują nowe stawki, których podstawą jest wysokość przeciętnego wynagrodzenia w IV kwartale 2023 r. Dzięki temu młodociany w pierwszym roku nauki zawodu zarobi 603,23 zł, a w trzecim roku – 754,04 zł. 

  Dodatek aktywizacyjny w 2024 r. wynosi nawet 745,95 zł. Od 1 czerwca 2024 r. maksymalna kwota wzrasta do 834,72 zł. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić!

  Dodatek aktywizacyjny to jedno ze świadczeń wypłacanych na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy określają, komu należy się dodatek aktywizacyjnej oraz przesłanki przyznania tego świadczenia. Obecnie dodatek aktywizacyjny wynosi maksymalnie 745,95 zł. 1 czerwca 2024 r. osoby uprawnione dostaną podwyżkę – dodatek aktywizacyjny wzrośnie do 834,72 zł.

  PFRON: Program „Aktywny samorząd” będzie kontynuowany w 2024 r. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania

  PFRON w 2024 r. będzie kontynuować program „Aktywny samorząd”. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania a także pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym. Wnioski o dofinansowanie można składać od 1 marca 2024 r.

  Nie ma żadnych prac nad projektem ograniczającym zakaz handlu w niedziele

  Nie milkną dyskusje i spekulacje dotyczące ograniczenia zakazu handlu w niedziele. Tymczasem ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że na chwilę obecną MRPiPS nie prowadzi żadnych prac nad projektem dotyczącym niedziel handlowych.

  REKLAMA

  Krótszy czas pracy w Polsce? Min. Dziemianowicz-Bąk: skrócenie tygodnia pracy o 1 dzień organizacyjnie łatwiejsze niż skrócenie o kilka godzin

  Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi analizy dotyczące czasu pracy, długości urlopów, dni pracy pod kątem ew. skrócenia tygodnia pracy. Resort pracy analizuje także pilotaże skrócenia tygodnia pracy, które wprowadzają same przedsiębiorstwa. Takie informacja przekazała 1 marca 2024 r. ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w Polsat News. Ministra wskazała, że osobiście jest najbardziej otwarta na propozycję premiera Donalda Tuska dotyczącą 4 dni, a nie 35 godzin pracy w tygodniu.

  5278,30 zł – tyle wynosi limit dorabiania na wcześniejszej emeryturze lub rencie

  Zwiększyły się limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Od 1 marca 2024 r. można dorobić 5278,30 zł. Wyższa kwota spowoduje zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia.

  REKLAMA