reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Ubezp. emerytalne i rentowe > Ochrona przed osiągnięciem wieku emerytalnego

Ochrona przed osiągnięciem wieku emerytalnego

Kodeks pracy chroni przed zwolnieniem pracowników, którym do przejścia na emeryturę (osiągnięcia wieku emerytalnego) zostały tylko 4 lata pracy. Warunkiem ochrony przedemerytalnej jest osiągnięcie do tego czasu okresu zatrudnienia uprawniającego do uzyskania emerytury.

Ochrona przedemerytalna

Kodeks pracy chroni przed zwolnieniem pracowników, którym do uzyskania wieku emerytalnego pozostało kilka lat. Sprawdź, kiedy będziesz podlegać takiej ochronie!

Ustawodawca zapewnił niektórym grupom pracowników ochronę zatrudnienia. Wśród nich znajdują się osoby, którym do osiągnięcia wieku emerytalnego brakuje mniej niż 4 lata, pod warunkiem jednak, że z osiągnięciem tego wieku ich okres zatrudnienia będzie umożliwiał uzyskanie prawa do emerytury.

Z prawa tego mogą korzystać wyłącznie pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę – umowy cywilnoprawne nie gwarantują prawa do ochrony. Wymiar etatu nie ma znaczenia. W przypadku, gdy pracownik zatrudniony jest na kilku etatach, ochrona obowiązuje u wszystkich pracodawców.

Redakcja poleca produkt: KODEKS PRACY 2015 z komentarzem + CD

Wypowiedzenie warunków pracy i płacy

Pracownik, który podlega ochronie przed wypowiedzeniem z tytułu osiągniętego wieku, również nie musi obawiać się, że pracodawca zmieni mu warunki pracy i płacy. Omawiany zakaz dotyczy także wypowiedzenia zmieniającego. Tylko dwie sytuacje zwalniają pracodawcę z obowiązującego przepisu: wprowadzenie nowych zasad wynagradzania dotyczących ogółu pracowników zatrudnionych u danego pracodawcy oraz tej ich grupy, do której należy dany pracownik jak też orzeczenie lekarskie stwierdzające utratę zdolności do wykonywania dotychczasowej pracy przez pracownika lub wystąpienie niezawinionej przez pracownika utraty uprawnień koniecznych do wykonywania pracy.

Zadaj pytanie na FORUM

Kiedy ochrona nie przysługuje

Ochrona przedemerytalna nie dotyczy, jak już zostało wspomniane, osób wykonujących pracę na podstawie umów cywilnoprawnych. Prawo do ochrony nie obowiązuje również w przypadku, gdy pracownik uzyskał prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy. Pracodawca, względem którego ogłoszono upadłość lub likwidację, zwolniony jest, siłą rzeczy, z obowiązku ochrony zatrudnienia.

Pracownik, który kwalifikuje się do rozwiązania umowy bez wypowiedzenia z jego winy nie może liczyć na ochronę zatrudnienia z tytułu wieku. W takich przypadkach zapis Kodeksu nie obowiązuje pracodawcy.

Z ochrony nie skorzysta również pracownik, któremu do osiągnięcia wieku emerytalnego brakuje niecałe 4 lata, ale z jego osiągnięciem nie będzie posiadał okresu pracy uprawniającego do emerytury.

Od 2013 roku wiek emerytalny uległ wydłużeniu, ale nie spowodowało to utraty ochrony dla osób, które wcześniej były nią objęte. Osoby, które przed podwyższeniem wieku emerytalnego kwalifikowały się do objęcia ochroną, mogą nadal z niej korzystać, nawet jeśli ochrona ta potrwa dłużej niż 4 lata. Są to mężczyźni urodzeni w latach 1948 – 1951 oraz kobiety urodzone w latach 1953 – 1956.

Należy pamiętać, że pracodawca nie może zwolnić pracownika, który osiągnął wiek emerytalny i ma prawo do emerytury. Zgodnie ze stanowiskiem Sądu Najwyższego rozwiązywanie stosunku pracy wyłącznie z powodu przekroczenia przez pracownika wieku emerytalnego i nabycia prawa do emerytury jest przejawem dyskryminacji.

Świadczenie przedemerytalne 2015

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy
  • Uchwała SN (Izby Pracy Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych) z dnia 21 stycznia 2009 r., II PZP 13/08
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Zielona Linia

Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

Autor:

Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

Zdjęcia

Ochrona przed osiągnięciem wieku emerytalnego. / Fot. Fotolia
Ochrona przed osiągnięciem wieku emerytalnego. / Fot. Fotolia

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marzena Jaworska

Radca prawny   

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama