Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czym jest okres wypowiedzenia?

Okres wypowiedzenia - co to, ile trwa
Okres wypowiedzenia - co to, ile trwa
shutterstock
Okres wypowiedzenia to czas pomiędzy złożeniem wypowiedzenia drugiej stronie stosunku pracy do rozwiązania umowy. Kodeks pracy wskazuje, ile trwa okres wypowiedzenia dla umowy na czas próbny, umowy na czas określony i umowy na czas nieokreślony. Może być podany w dniach, tygodniach i miesiącach. Jak liczyć ten czas? Czy można go skrócić? Czy trzeba pracować w czasie okresu wypowiedzenia?

Okres wypowiedzenia – co to?

Kodeks pracy przewiduje 3 rodzaje rozwiązania stosunku pracy:

 • bez wypowiedzenia czyli tryb natychmiastowy (tzw. dyscyplinarka)
 • za wypowiedzeniem
 • za porozumieniem stron.

Czym jest owo wypowiedzenie? Aby doszło do rozwiązania umowy w tym trybie, musi upłynąć ściśle określony okres czasu czyli tzw. okres wypowiedzenia. Każda ze stron stosunku pracy może rozwiązać w ten sposób umowę, z tym że przy umowie na czas nieokreślony pracodawca musi podać uzasadnienie wypowiedzenia umowy. Trudniej więc wypowiada się umowy bezterminowe. Pracodawca musi bowiem mieć dobry powód do tego, aby nie można było podważyć zasadności zwolnienia pracownika.

Wypowiedzenie składa się na piśmie. Może być to także wersja elektroniczna opatrzona z bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu (nie uznaje się wypowiedzenia w formie wiadomości e-mail lub faksu).

Polecamy: Pakiet Kadrowy: Wynagrodzenia 2020 + Czas pracy 2020 + Zatrudnianie i zwalnianie pracowników + Uprawnienia rodziców w pracy

Czy można go skrócić?

Często dochodzi do sytuacji, w której pracownik znalazł inną pracę i zależy mu na szybkim rozwiązaniu aktualnego stosunku pracy. Dlatego zastanawia się, jak ominąć okres wypowiedzenia. Jednym ze sposobów jest po prostu uzgodnienie wcześniejszego terminu rozwiązania umowy z pracodawcą. Nie zawsze jednak w interesie pracodawcy leży szybsze rozwiązanie umowy, przede wszystkim gdy rola odgrywana przez pracownika w zakładzie pracy jest kluczowa lub jego nieobecność zaburzy organizację pracy.

Można np. wystąpić do pracodawcy z pismem wypowiadającym umowę, ale po rozmowie i zmianie ustaleń możliwe jest rozwiązanie umowy na mocy porozumienia stron.

Art. 36 (1) Kodeksu pracy przewiduje jeszcze jedną sytuację, kiedy możliwe jest skrócenie okresu wypowiedzenia. Jest to przypadek likwidacji lub upadłości firmy. Jeśli wypowiedzenie pracownikowi umowy następuje właśnie z tej przyczyny albo z innych przyczyn niedotyczących pracowników (np. ciężka sytuacja finansowa firmy) i obejmuje ich 3-miesięczny okres wypowiedzenia, pracodawca może skrócić go, ale najwyżej do 1 miesiąca. Należy jednak zaznaczyć, że pracodawca ma obowiązek wypłacenia wówczas pracownikowi odszkodowania, które jest równe wysokości wynagrodzenia za pozostałą część okresu wypowiedzenia.

Ponadto, okres ten i tak wlicza się pracownikowi pozostającemu w tym okresie bez pracy do okresu zatrudnienia.

Czy trzeba pracować podczas okresu wypowiedzenia?

Kodeks pracy przewiduje możliwość zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia. Często z tego rozwiązania korzysta się po zawnioskowaniu o to przez samego pracownika, ale czasami również pracodawcy mają w tym interes, aby pracownik już nie przychodził do pracy. Dlaczego? Zwykle chodzi tu o strategie firmy, pomysły, technologię itp. Zdarza się, że pracownicy odchodzą do firm konkurencyjnych i pracodawcy nie chcą, aby informacje przekazywane wewnątrz firmy docierały do konkurentów. Stąd takie osoby odsuwa się ze spotkań, koordynacji, a nawet zwalnia z obowiązku świadczenia pracy podczas okresu wypowiedzenia.

Za taki czas pracownik w dalszym ciągu otrzymuje wynagrodzenie, które zostałyby mu wypłacone, gdyby w tym czasie normalnie pracował. Jest to więc rozwiązanie bardzo korzystne dla pracownika.

Zwolnić ze świadczenia pracy można na cały okres wypowiedzenia, ale również tylko na jego określoną część.

Okres wypowiedzenia a urlop

Czy w czasie okresu wypowiedzenia należy wykorzystać urlop wypoczynkowy? Co do zasady tak, jeśli pracodawca wyśle w tym czasie pracownika na urlop, pracownik ma obowiązek wykorzystać go w czasie wskazanym przez pracodawcę.

Pracodawca może rozdysponować w ten sposób zarówno urlop zaległy jak i bieżący czyli urlop, do którego pracownik uzyskał prawo w aktualnym roku kalendarzowym. Należy jednak pamiętać, że urlop bieżący pomniejsza się proporcjonalnie do czasu pracy pracownika w danym roku ( a więc dla przykładu – pracownik kończący pracę z końcem czerwca nie wykorzysta urlopu w wymiarze 26 dni jak za cały rok kalendarzowy, lecz 13 – jak za połowę roku).

Jeśli pracodawca nie wyśle w tym czasie na urlop, a pracownik nie złoży wniosku o urlop w tym czasie i w konsekwencji nie zostanie on wykorzystany do końca okresu wypowiedzenia, pracodawca zgodnie z przepisami prawa pracy musi wypłacić ekwiwalent za urlop wypoczynkowy.

Ile trwa?

Długość okresu wypowiedzenia zależy od stażu pracy danego pracownika u aktualnego pracodawcy.

Dla umowy na okres próbny okresy wypowiedzenia wynosi:

Umowa na okres próbny

Okres wypowiedzenia

Do 2 tygodni

3 dni robocze

Ponad 2 tygodnie

1 tydzień

3 miesiące

2 tygodnie

Dla umowy na czas określony i umowy na czas nieokreślony okresy wypowiedzenia wynoszą:

Umowa na czas określony i umowa na czas nieokreślony

Okres wypowiedzenia

Zatrudnienie krótsze niż 6 miesięcy

2 tygodnie

Zatrudnienie co najmniej 6 miesięcy

1 miesiąc

Zatrudnienie co najmniej 3 lata

3 miesiące

Jak liczyć?

Jak wskazują powyższe tabele okres wypowiedzenia może być liczony w dniach, tygodniach albo w miesiącach. Okres wypowiedzenia liczy się od dnia następującego po dniu wręczenia wypowiedzenia (zarówno wręczenia osobistego jak i dnia otrzymania listu poleconego).

Czy wlicza się same dni robocze? Nie, okres wypowiedzenia obejmuje wszystkie dni kalendarzowe.

Zgodnie z ogólną regułą liczenia czasu trwania okresów wypowiedzenia okresy liczone w tygodniach zaczynają się dnia następującego po dniu złożenia wypowiedzenia i kończą się zawsze w sobotę (jest to sobota następująca po upływie określonej liczby tygodni), natomiast okresy liczone w miesiącach zaczynają się pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu złożenia wypowiedzenia i kończą się ostatniego dnia miesiąca.

Więcej na temat liczenia okresów wypowiedzenia i przykłady można znaleźć w artykule: Okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony 2021 - jak liczyć?

Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!
Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!

Poradnik prezentuje praktyczne wskazówki, w jaki sposób dostosować się do zmian w podatkach i wynagrodzeniach wprowadzanych nowelizacją Polskiego Ładu.

Tyko teraz książka + ebook w PREZENCIE
Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!
Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!

Poradnik prezentuje praktyczne wskazówki, w jaki sposób dostosować się do zmian w podatkach i wynagrodzeniach wprowadzanych nowelizacją Polskiego Ładu.

Tyko teraz książka + ebook za 98 zł
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Święta i dni wolne od pracy w Polsce
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Dniami wolnymi od pracy zgodnie z ustawą z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy są:
  poniedziałki
  środy
  piątki
  niedziele
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Najważniejsi są właściwi ludzie. Podejście systemowe w doborze kluczowych pracowników
  Dobór personelu to jeden z kluczowych procesów nie tylko w obszarze HR, ale przede wszystkim w budowaniu efektywności organizacji. Nie jest bowiem prawdą, że ludzie są najważniejsi w organizacji, prawdą jest, że najważniejsi są właściwi ludzie. W procesie rekrutacji zwraca się szczególną uwagę na kompetencje kandydatów, zakładając, że wysokie kompetencje oznaczają wysoką energię działania, a co za tym idzie – wysoką efektywność i skuteczność zawodową. Doświadczenia ostatnich lat funkcjonowania w środowiskach VUCA i BANI pokazują, że proces doboru oparty na kompetencjach staje się niewystarczający i często mało skuteczny w odnajdowaniu właściwych osób pasujących do roli w organizacji i kultury organizacyjnej.
  KRUS: 40. Międzynarodowe Kolokwium Międzynarodowej Sekcji ISSA ds. Prewencji w Rolnictwie
  Przewodnicząca Międzynarodowej Sekcji ISSA ds. Prewencji w Rolnictwie zaprasza do udziału w Kolokwium Sekcji w dniach 22-23 września 2022 r. w Rzymie.
  Praca zdalna – przepisy i technologia
  Jeszcze w te wakacje mogą wejść w życie przepisy dotyczące pracy zdalnej, na które pracodawcy czekają od początku pandemii. Jakie najważniejsze kwestie zostaną uregulowane i czy w dużym stopniu wpłyną na dotychczasowe zasady pracy zdalnej – opowiada Maciej Kabaciński, Szef Pionu HR firmy Quercus, specjalizującej się we wdrożeniach SAP w obszarze HR.
  Migracja danych kadrowo-płacowych ze starego systemu do nowego
  Wraz z rozwojem firmy może pojawić się potrzeba przeniesienie się z dotychczas używanego oprogramowania kadrowo-płacowego na system bardziej zaawansowany i dający więcej możliwości automatyzacji procesów w obszarze kadr i płac. Co w takim przypadku z bazą pracowników i pozostałymi danymi zgromadzonymi w systemie często na przestrzeni wielu lat? Czy przeniesienie danych ze starego systemu do nowego jest możliwe?
  90 mln zł od ZUS na poprawę bezpieczeństwa pracy
  Trwa nabór wniosków w konkursie ZUS dla firm na dofinansowanie projektów poprawiających bezpieczeństwo pracy. Budżet konkursu wynosi 90 mln zł. Wnioski o dofinansowania można składać do 8 lipca – przypomina rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.
  Zmiany w Kodeksie pracy: kontrola trzeźwości pracownika
  Jedną z planowanych zmian w Kodeksie pracy jest umożliwienie pracodawcom prewencyjnej kontroli trzeźwości pracowników. Jakie rozwiązania zaproponował Rząd w projekcie ustawy?
  Osadzeni pracują
  "Prawie każdy osadzony, który może wykonywać pracę, na którego nie są nałożone kary i obostrzenia, pracuje" - poinformował wiceminister sprawiedliwości Michał Woś. Poziom zatrudnienia osadzonych osiągnął w ubiegłym tygodniu rekordowy poziom 88 proc.
  Dekada z PUE
  Platforma Usług Elektronicznych ZUS (PUE) to pierwszy w Polsce e-urząd. Umożliwia dostęp online do wielu usług ZUS, jest źródłem informacji i daje możliwość samodzielnego tworzenia dokumentów.
  Analiza potrzeb pracowników jako baza pod wdrożenie nowego modelu pracy w firmie
  Komentarz Doroty Osieckiej, Partner w Colliers i Dyrektor platformy Colliers Define.
  Plan urlopów - czy gwarantuje dotrzymanie terminu?
  Czy zatwierdzony przez pracodawcę plan urlopów jest dla pracownika gwarancją jego otrzymania? Co z przesunięciem terminu urlopu?
  Webinarium „Nowe prawo pracy 2022 – przygotuj się do zmian”
  Zapraszamy na praktyczne webinarium „Nowe prawo pracy 2022 – przygotuj się do zmian” z gwarantowanym imiennym certyfikatem, które odbędzie się 4 lipca 2022 roku. Polecamy!
  Ponad ćwierć miliona obywateli Ukrainy zatrudnionych w ramach uproszczonej procedury
  Ponad ćwierć miliona obywateli Ukrainy zatrudniono w ramach uproszczonej procedury. Usprawniło to proces zatrudniania.
  Zasady pracy zdalnej - Sejm nad nimi debatuje
  Sejm debatuje nad zasadami pracy zdalnej. Co nowego w Kodeksie pracy?
  Więcej kobiet z wykształceniem wyższym niż mężczyzn
  Na 52 proc. kobiet z wykształceniem wyższym w wieku 25-35 lat przypada 32 proc. mężczyzn z wyższym wykształceniem - przekłada się na proces tworzenia nowych rodzin.
  Urlop ojcowski ma zostać przedłużony
  Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej pracuje nad przedłużeniem czasu trwania tzw. urlopu ojcowskiego. Na jakim etapie jest projekt ustawy?
  Jaka jest kondycja finansowa FUS?
  Wskaźniki makroekonomiczne okazały się lepsze, niż przewidywali ekonomiści. Pozytywnie wpłynęło to także na kondycję finansową Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS). Poziom pokrycia bieżących wydatków wpływami ze składek pozwala na obiektywną ocenę utrzymania zdolności FUS do wypłaty świadczeń.
  Zmiany w Kodeksie pracy. Kto skorzysta?
  Jakie zmiany przewiduje nowa wersja rządowego projektu nowelizacji Kodeksu pracy?
  Niedziela handlowa – lipiec 2022
  Lipiec 2022 ma 5 niedziel. Czy 3 lipca, 10 lipca, 17 lipca, 24 lipca lub 31 lipca to niedziela handlowa? Kiedy wypada najbliższa niedziela handlowa?
  E-ZLA do kontroli
  Tylko w I kwartale 2022 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych na Dolnym Śląsku skontrolował ponad 9 tys. zwolnień lekarskich, z czego zakwestionowanych zostało prawie 600 e-ZLA na kwotę 407 tys. zł. W analogicznym czasie w całej Polsce przeprowadzonych zostało 100,4 tys. kontroli osób posiadających zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy.
  Polacy rzadziej na L4
  W 2021 r. chorowaliśmy znacznie rzadziej w porównaniu z dwoma wcześniejszymi latami mimo pandemii Covid-19. To dobre wieści dla pracodawców – pisze czwartkowa „Rzeczpospolita”.
  Wprowadzenie elastycznych form zatrudnienia w Kodeksie pracy
  Z badań i rozmów z młodymi ludźmi wynika, że konieczne jest wprowadzenie elastycznych form zatrudnienia – powiedziała w czwartek w TVP 1 szefowa ministerstwa rodziny i pracy Marlena Maląg, odnosząc się do procedowanego w Sejmie projektu noweli Kodeksu pracy.
  Przepisy o pracy zdalnej w Sejmie
  Na obecnym posiedzeniu Sejm zajmuje się m.in. przepisami dotyczącymi pracy zdalnej, a także obywatelskim projektem liberalizującym przepisy dotyczące aborcji. Ponadto przysięgę złożył wybrany na drugą kadencję prezes NBP Adam Glapiński.
  Lipcowe wynagrodzenia a nowelizacja Polskiego Ładu
  Zmiany w Polskim Ładzie wchodzą w życie 1 lipca 2022 roku, a wśród nich oczekiwana obniżka podatku PIT z 17% do 12%. Wielu podatników zastanawia się z tej okazji, czy w lipcowej wypłacie zostanie rozliczona nadwyżka podatku dochodowego opłaconego za okres od 1 stycznia do 30 czerwca bieżącego roku.
  Zatrudnienie osób niepełnosprawnych w Polsce na niskim poziomie - potrzebne zmiany
  Wskaźnik aktywności zawodowej osób niepełnosprawnych wynosi 32 proc. i jest to bardzo słaby wynik jak na Europę - wskazał we wtorek pełnomocnik rządu do spraw osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik. Jak dodał, bierność osób niepełnosprawnych na rynku pracy wynika m.in. z "pułapki świadczeniowej".
  Podnoszenie kompetencji i kwalifikacji wśród młodych ludzi, to wyzwania rynku pracy
  Wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed na Forum Wizja Rozwoju w Gdyni wskazywał, że największe wyzwania na rynku pracy, to podnoszenie kompetencji i kwalifikacji w przygotowaniu młodych ludzi do pracy. Dodatkowym wyzwaniem jest też brak rąk do pracy w branżach, w których zatrudniano pracowników z Ukrainy.