REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wypowiedzenie umowy o pracę, Rozwiązanie umowy o pracę

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

50 mln zł dla powiatów, w których planowane są zwolnienia grupowe. Sytuacja jest stabilna, pewna i optymistyczna – zapewnia minister pracy

Na ostatnim posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego minister Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała o 50 mln zł z Funduszu Pracy dla powiatów, w których planowane są zwolnienia grupowe. Szefowa MRPiPS przedstawiła także informacje o inicjatywach i działaniach podległego jej ministerstwa.

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Istotny wyrok TSUE: zakaz dyskryminacji osób zatrudnionych na czas określony

Zapadł wyrok przed TSUE po tym jak 4 lata temu Sąd Rejonowy dla Krakowa-Nowej Huty w Krakowie wniósł wniosek o zbadanie sprawy pracowniczej w zakresie umowy o pracę na czas określony. TSUE uznał, że w umowie o pracę na czas określony trzeba wskazać przyczynę wypowiedzenia, bo inaczej dojdzie do dyskryminacji. Pracownik, z którym bezprawnie rozwiązano umowę triumfuje. Dlaczego? Ponieważ jeżeli chodzi o warunki pracy/zatrudnienia, pracownicy zatrudnieni na czas określony nie mogą być traktowani w sposób mniej korzystny niż porównywalni pracownicy zatrudnieni na czas nieokreślony, jedynie z tego powodu, że pracują na czas określony, chyba że zróżnicowane traktowanie uzasadnione jest powodami o charakterze obiektywnym.

Rozwiązanie umowy o pracę: Obowiązek pracodawcy konsultacji zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę. Wzór zawiadomienia organizacji związkowej

Pracodawca musi zawiadomić reprezentującą pracownika organizację związkową o zamiarze wypowiedzenia mu umowy o pracę. Zawiadomienie składa się na piśmie, podając w nim przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy.

Umowa o pracę na czas określony

Wiele osób zastanawia się na jaki maksymalny okres może być zawarta umowa na czas określony. Okazuje się, że może trwać dłużej niż 3 lata i może być tych umów więcej niż 3 z tym samym pracownikiem. Są przepisy, które pozwalają pracodawcom unikać zawierania umowy na czas nieokreślony. 

Zasiłek dla bezrobotnych a porozumienie stron - sposób rozwiązania umowy ma znaczenie

Czy zasiłek dla bezrobotnych przysługuje po rozwiązaniu umowy na mocy porozumienia stron? Jaki wpływ na sposób rozwiązania umowy o pracę na wypłatę zasiłku dla bezrobotnych?

Kiedy pracodawca może wysłać pracownika na urlop wypoczynkowy bez jego wniosku

Urlop wypoczynkowy udzielany jest zazwyczaj na wniosek pracownika. Przepisy Kodeksu pracy przewidują jednak sytuację, kiedy pracodawca może wysłać pracownika na urlop wypoczynkowy pomimo, iż pracownik nie wystąpił z wnioskiem o urlop. Pracownik musi wtedy wykorzystać urlop wypoczynkowy. Jest to możliwe w przypadku rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem.

Termin wydania świadectwa pracy. Podstawowy obowiązek pracodawcy związany z rozwiązaniem lub wygaśnięciem umowy o pracę

Świadectwo pracy jest dokumentem wydawanym pracownikowi w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy. Pracodawca powinien wydać ten dokument w określonym przepisami terminie. Konsekwencje jego niedochowania mogą być poważne!

Rozwiązanie umowy o pracę z pracownicą w ciąży

Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę z pracownicą w ciąży. Czy są wyjątki od tego zakazu?

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika (WZÓR)

Jednym ze sposobów rozwiązania umowy o pracę jest jej wypowiedzenie. W jaki sposób pracownik powinien sporządzić oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę? Kiedy umowa zostanie rozwiązana?

Zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy (WZÓR)

W razie wypowiedzenia umowy o pracę pracodawca może zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy do upływu okresu wypowiedzenia. Za czas tego zwolnienia pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.

Rozwiązanie stosunku pracy. Czy możliwe jest skracanie i wydłużanie okresu wypowiedzenia umowy o pracę?

Każda ze stron stosunku pracy może rozwiązać umowę o pracę za wypowiedzeniem. W takim przypadku rozwiązanie umowy o pracę następuje z upływem okresu wypowiedzenia. Czy długość okresu wypowiedzenia może ulec zmianie?

Obowiązek wskazania przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę. Wzór wypowiedzenia umowy o pracę

Każda ze stron może rozwiązać umowę o pracę za wypowiedzeniem. Tak więc prawo do rozwiązania umowy za wypowiedzeniem przysługuje zarówno pracownikowi, jak i pracodawcy. Jednak tylko pracodawca musi podać przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę.

Odprawa pieniężna dla pracowników. Kiedy i w jakiej wysokości pracodawca wypłaca odprawę zwalnianym pracownikom?

W związku z rozwiązaniem stosunku pracy w ramach zwolnienia grupowego lub indywidualnego część pracodawców zobowiązana jest wypłacić zwalnianym pracownikom odprawę pieniężną. Którzy pracodawcy muszą wypłacić taką odprawę? W jakiej wysokości?

Skrócenie okresu wypowiedzenia umowy o pracę. Jak obliczyć odszkodowanie z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia

W niektórych sytuacjach pracodawca wypowiadając umowę o pracę może skrócić okres wypowiedzenia. Z tego tytułu pracownik ma prawo do odszkodowania. Jak je obliczyć i kiedy wypłacić? Wyjaśniamy.

Praca tymczasowa. Czy pracownika tymczasowego można zwolnić w trybie dyscyplinarnym?

Agencja pracy tymczasowej zatrudnia pracowników tymczasowych na podstawie umowy o pracę na czas określony. Zwykle umowa rozwiązuje się z upływem ustalonego okresu wykonywania pracy tymczasowej. Czy możliwe jest wcześniejsze rozwiązanie umowy o pracę z pracownikiem tymczasowym?

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron. Jak sporządzić porozumienie w sprawie rozwiązania stosunku pracy (WZÓR)

Jednym ze sposobów rozwiązania umowy o pracę jest porozumienie stron. Ten sposób zakończenia stosunku pracy jest uniwersalny i może dotyczyć każdego rodzaju umowy o pracę. Z inicjatywą zawarcia porozumienia w sprawie rozwiązania umowy o pracę może wystąpić zarówno pracodawca, jak i pracownik.

Choroba pracownika. Czy podczas choroby pracownika można rozwiązać z nim umowę o pracę?

Podczas choroby pracownika nie można zwolnić go z pracy. Czy faktycznie z chorym pracownikiem pracodawca nie może rozwiązać umowy o pracę?

Umowa na okres próbny. Czy można ją rozwiązać przed upływem okresu próbnego

Umowa o pracę na okres zazwyczaj obowiązuje do upływu okresu próbnego, na jaki została zawarta. Przepisy Kodeksu pracy określają jednak, że także umowa o pracę na okres próbny może zostać rozwiązana za wypowiedzeniem. Kiedy umowę na okres próbny można wypowiedzieć?

Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy. Kiedy nie trzeba pracować w okresie wypowiedzenia

Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia umowy o pracę może być wynikiem decyzji pracodawcy. Decyzja ta niesie za sobą możliwość odmowy dopuszczenia pracownika do świadczenia pracy. Pracodawca może również odwołać zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy – będzie dla pracownika wiążące. Sprawdź, jakie obowiązki ma pracodawca oraz czy za okres zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy przysługuje wynagrodzenie. 

Umowa na okres próbny 2024 - najważniejsze wytyczne

Umowa na okres próbny 2024 - warto znać najważniejsze wytyczne, ponieważ w 2023 umowa o pracę na okres próbny przeszła jedną z większych rewolucji w historii swojego obowiązywania. Zmiany są oczywiście na korzyść pracowników. 

Wypowiedzenie umowy o pracę. Kto musi uzasadnić przyczynę wypowiedzenia

Kodeks pracy przewiduje kilka sposobów rozwiązania stosunku pracy. Z inicjatywą wypowiedzenia umowy o pracę może wyjść zarówno pracownik, jak i pracodawca. Która ze stron ma obowiązek uzasadnić powód rozwiązania umowy o pracę? Odpowiadamy.

Czy kobieta w ciąży może wycofać wypowiedzenie umowy o pracę

Kodeks pracy przewiduje szczególną ochronę zatrudnienia kobiet w ciąży. Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę takiej pracownicy, a w niektórych przypadkach umowa, która uległaby rozwiązaniu w okresie ciąży, zostaje przedłużona do dnia porodu. Co w przypadku, jeśli to pracownica składa wypowiedzenie? Wyjaśniamy, czy ma prawo je wycofać z powodu ciąży i w jakich przypadkach. 

Pracodawca musi wskazać kryterium wyboru pracownika do zwolnienia z pracy

Pracodawca musi wskazać przyczynę wyboru pracownika do zwolnienia z pracy - tak stwierdził Sąd Najwyższy w postanowieniu z 3 sierpnia 2023 r., sygn. akt III PSK 90/22. Dotyczy to sytuacji tzw. zwolnień grupowych, gdzie do rozwiązania umowy o pracę są typowani pracownicy zatrudnieni na tym samym stanowisku, według pewnych kryteriów, a pracodawca rozwiązuje umowę tylko z wybranymi. Te kryteria muszą być dla pracowników jasne, konkretne i zrozumiałe.

Rozwiązanie stosunku pracy z radnym

Rozwiązanie stosunku pracy z radnym - jakie uprawnienie ma w tym przypadku rada gminy? Jedynie rozwiązanie stosunku pracy za porozumieniem stron lub wypowiedzenie umowy o pracę przez samego radnego nie wymagają uzyskania zgody rady gminy, zatem dlaczego ta zgoda jest potrzebna i kiedy się ją wydaje?

Czy choroba i urlop chronią przed zwolnieniem?

Wielu pracowników zastanawia się czy choroba i urlop chronią przed zwolnieniem z pracy? Często przewidując, że może z nimi zostać rozwiązana umowa udają się na tzw. L4 czy zaległe urlopy. To zależy jednak o jakim zwolnieniu mowa. W zasadzie przed rozwiązaniem umowy o pracę w trybie natychmiastowym, bez zachowania okresu wypowiedzenia żadna okoliczność nie jest wstanie ochronić pracownika. Poniżej opis prawnej sytuacji osób korzystających ze zwolnień lekarskich czy przebywających na urlopach, w kontekście ochrony przed wypowiedzeniem. 

Urlop wypoczynkowy w okresie wypowiedzenia

Urlop wypoczynkowy w okresie wypowiedzenia  - czy należy go wykorzystać? Jakie są zasady udzielania zaległego urlopu wypoczynkowego? Czy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu wypoczynkowego w okresie wypowiedzenia? Jak rozliczyć urlop wypoczynkowy przy rozwiązaniu umowy? Ile dni urlopu przy rozwiązaniu umowy o pracę? 

Świadectwo pracy: Kiedy pracownik powinien dostać ten dokument

Świadectwo pracy to dokument o ściśle określonej treści, który pracodawca jest obowiązany niezwłocznie wystawić i wydać pracownikowi z chwilą rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Sprawdź, jakie kroki podjąć w przypadku niewywiązania się pracodawcy z tego obowiązku. 

Podwyżka albo „rzucenie papierami”. Czyli o tym, jak rosnące koszty życia motywują pracowników do zmiany pracy

Aż 62,81 proc. polskich pracowników oczekuje podwyżki. Co więcej, 45,79 proc. z nich przyznaje, że największym powodem ich niezadowolenia w miejscu pracy jest zwiększenie liczby obowiązków bez wzrostu wynagrodzenia – wynika z najnowszego raportu ADP „People at Work 2023: A Global Workforce View”.Badanie to oddaje nastroje i oczekiwania pracowników na całym świecie, a także wskazuje najważniejsze trendy na rynku pracy.

Zwolnienia grupowe. Jakie obowiązki ma pracodawca, co należy się pracownikom

Zwolnienia grupowe podlegają ścisłym regulacjom prawnym. Określają one, jakie zwolnienia pracowników mają charakter zwolnień grupowych. Jakie obowiązki ma pracodawca dokonujący zwolnienia grupowego? Jakie uprawnienia przysługują zwalnianym pracownikom?

Pracownicy-rodzice - ochrona przed zwolnieniem

Już od 26 kwietnia 2023 r. zaczną obowiązywać duże zmiany w Kodeksie pracy. Zmiany długo wyczekiwane, szczególnie dla pracowników, którzy są rodzicami i którzy zyskają dodatkowe uprawnienia. Czy istnieje możliwość rozwiązania umowy o pracę z pracownikiem, który jest rodzicem i korzysta z uprawnień rodzicielskich, np. jest na urlopie macierzyńskim? Kiedy pracodawca nie może czynić przygotowań do rozwiązania umowy i nie może rozwiązać umowy rozwiązać? Poniżej szczegóły.

Czy można rozwiązać umowę o pracę z osobą, która przebywała na zwolnieniu lekarskim od psychiatry i nie stawiła się do pracy po jego zakończeniu

Zatrudniona u nas na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony pracownica od pewnego czasu przebywała na zwolnieniach lekarskich wystawianych przez psychiatrę. Zwolnienia te wpływały z opóźnieniem. Ostatnie zwolnienie skończyło się 2 tygodnie temu, ale pracownica nie stawiła się do pracy i nie ma z nią kontaktu (nie odbiera telefonu, nie odpisuje na maile). Czy możemy rozwiązać z pracownicą umowę o pracę w trybie dyscyplinarnym?

Czy można wypowiedzieć umowę o pracę e-mailem?

W dobie szybkiego rozwoju technologii, wiele aspektów naszego życia ulega digitalizacji. Dotyczy to także relacji między pracownikiem a pracodawcą. Jednym z budzących kontrowersje tematów jest to, czy można wypowiedzieć umowę o pracę drogą elektroniczną, taką jak e-mail.

Wypowiedzenie umowy o pracę - zmiany

Nowelizacja Kodeksu pracy wdrażająca tzw. dyrektywę rodzicielską oraz work-life balance zmodyfikuje zasady wypowiadania umowy o pracę. Co się zmieni?

Umowy na czas określony - duże zmiany od 2023 r.

W umowie o pracę zawartej na czas określony zaszły spore zmiany - wręcz rewolucyjne. Umowy te są nagminnie wykorzystywane i pracownicy świadczą pracę na ich podstawie maksymalnie długo jak się da. Pracodawcy unikają umów na czas nieokreślony. Najważniejszą zmianą jest to, że pracodawca rozwiązując taką umowę za wypowiedzeniem będzie musiał podać przyczynę swojej decyzji i skonsultować ją ze związkami. Jakie są inne zmiany? Poniżej najważniejsze informacje.

Wykaz zmian w KP na kwiecień 2023 r. - jest podpis Prezydenta RP

Prezydent RP w dniu 23 marca 2023 r. podpisał ustawę z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks Pracy oraz niektórych innych ustaw (dalej: ustawa). Ustawa wprowadza bardzo ważne zmiany w ustawie z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2022 r. poz. 1510 ze zmianami, dalej: KP). Jakie uprawnienia zyskają pracownicy, a jakie obowiązki będą mieli pracodawcy już od kwietnia 2023 r.?

Czy można skrócić miesięczny okres wypowiedzenia

Pracownikowi przysługuje miesięczny okres wypowiedzenia. Pracodawca w stanie upadłości chce go skrócić do 2 tygodni. Czy ma do tego prawo?

Czy ciąża i urlop macierzyński zawsze chronią przed zwolnieniem?

Co do zasady pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownicy w ciąży ani przebywającej na urlopie macierzyńskim. Istnieją jednak wyjątki od tej reguły. Sprawdź, w jakich przypadkach ochrona przed zwolnieniem nie obowiązuje.

Czym jest wypowiedzenie zmieniające?

Pracodawca, który chce dalej zatrudniać pracownika, ale na innych warunkach niż określone w umowie o pracę, może skorzystać z przewidzianej w art. 42 Kodeksu pracy formy wypowiedzenia warunków pracy i płacy, zwanej wypowiedzeniem zmieniającym.

Czy zajście w ciążę na wypowiedzeniu powoduje, że wypowiedzenie może zostać cofnięte?

W praktyce zdarzają się takie sytuacje, że kobiety chcąc utrzymać opłacalną dla nich pracę celowo zachodzą w ciąże, nawet już w okresie wypowiedzenia, byle tylko nie doszło do rozwiązania umowy. Przepisy ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks Pracy (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1510, dalej: KP) przyznają kobietom w ciąży szczególną ochronę.

Czy na wypowiedzeniu można korzystać z ZFŚS?

Jan K. pracownik dużej fabryki aktualnie znajduje się na 3 miesięcznym okresie wypowiedzenia (umowa rozwiąże się z dniem 31 grudnia 2022 r.). Pracodawca oświadczył Janowi K., że skoro znajduje się w okresie wypowiedzenia to nie może on skorzystać ze świadczenia wynikającego z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (zapomogi, o którą wnosił Jan K. w zw. z trudną sytuacją życiową i materialną), ponieważ wskazuje na to obowiązujący u pracodawcy regulamin ZFŚS. Jan K. zastanawia się czy takie działanie pracodawcy jest prawidłowe i zgodne z prawem?

Rozwiązanie umowy a prawo do zasiłku

Rozwiązanie umowy - jaki ma wpływ na prawo do zasiłku dla bezrobotnych? Odpowiadamy.

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia przez pracownika - jakie są sposoby?

Czy pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia jeżeli praca ma szkodliwy wpływ na zdrowie pracownika a pracodawca nie przeniesie pracownika do innej pracy? Jak to zrobić? Co powinno zawierać orzeczenie lekarskie? Czy pracodawca lub pracownik mogą się od niego odwołać?

Co oznacza wygaśnięcie stosunku pracy i kiedy ma miejsce?

Czy każdy może rozwiązać umowę i w jaki sposób powinien to zrobić? Jakie są sposoby rozwiązania umowy? Czy rozwiązanie umowy jest tym samym co wygaśniecie stosunku pracy?

Jak liczyć okres wypowiedzenia?

Okres wypowiedzenia - jak liczyć? Jakie są okresy wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na okres próbny, na czas określony i nie określony? Czy można skrócić okres wypowiedzenia i czy pracownikowi przysługuje coś z tego tytułu? Poniżej omówienie z przykładami.

Czy można zwolnić osobę w wieku przedemerytalnym z powodu likwidacji stanowiska pracy?

Czy możliwe jest żądanie przywrócenia do pracy pracownika szczególnie chronionego (ze względu na wiek przedemerytalny) mimo likwidacji stanowiska pracy? Czy takie żądanie wraz z domaganiem się wynagrodzenia za cały czas pozostawania bez pracy będzie nadużyciem prawa? Lepiej domagać się odszkodowania czy przywrócenia?

Jaka powinna być przyczyna przy rozwiązaniu umowy za wypowiedzeniem?

Jak rozwiązać umowę o pracę? Jaka powinna być przyczyna przy rozwiązaniu umowy za wypowiedzeniem? Czy przy zwolnieniach grupowych trzeba dodatkowo coś wskazywać?

Jakie są roszczenia pracodawcy w razie rozwiązania umowy przez pracownika?

Czy pracownik może rozwiązać umowę o pracę z pracodawcą bez zachowania okresu wypowiedzenia? Czy pracownik musi podawać przyczynę rozwiązania a jeśli tak to jaka ta przyczyna musi być? Czy pracodawca może mieć roszczenia wobec pracownika jeżeli ten bezzasadnie i niezgodnie z prawem (np. w formie ustnej) rozwiąże umowę?

Kiedy pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia?

W jakich sytuacjach pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia? Odpowiadamy.

Czy podczas okresu wypowiedzenia umowy o pracę można złożyć wniosek o urlop wychowawczy

Pracownica, której wręczyliśmy wypowiedzenie, wystąpiła natychmiast z wnioskiem o udzielenie jej urlopu wychowawczego. Co mamy zrobić w tej sytuacji?

REKLAMA