Pracownicy-rodzice - ochrona przed zwolnieniem
REKLAMA
REKLAMA
- Zmiany w KP od 26 kwietnia 2023 r.
- Ochrona rodzicielstwa - prawo UE
- Zakaz rozwiązania stosunku pracy w zw. z rodzicielstwem
- Dodatkowa ochrona po złożeniu wniosku
- Czy zakaz rozwiązywania umów obowiązuje w razie upadłości pracodawcy?
- Przerzucony ciężar dowodu udowodnienia zasadności przyczyny na pracodawcę - nowość w KP!
Zmiany w KP od 26 kwietnia 2023 r.
Nowelizacja Kodeksu pracy, tj. ustawa z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2023 r. poz. 641), wprowadza zmiany w życie od dnia 26 kwietnia 2023 r. Szczególne uprawnienia w związku ze zmianami uzyskają pracownicy będący rodzicami czy opiekunami dzieci. Dzieje się tak na skutek implementacji do naszego porządku prawnego unijnych dyrektyw, szczególnie dyrektywy 2019/1158 o ochronie stosunku pracy w zw. z rodzicielstwem.
REKLAMA
Ochrona rodzicielstwa - prawo UE
Przepis art. 12 pkt 1 dyrektywy 2019/1158, zgodnie z którym państwa członkowskie wprowadzają niezbędne środki w celu zakazania zwalniania oraz wszelkich przygotowań do zwolnienia pracowników z powodu wystąpienia przez nich z wnioskiem o urlop ojcowski, urlop rodzicielski, urlop opiekuńczy lub skorzystania z takiego urlopu lub z powodu skorzystania przez nich z prawa do wystąpienia z wnioskiem o elastyczną organizację pracy.
Natomiast zgodnie z art. 12 ust. 3 dyrektywy 2019/1158 państwa członkowskie wprowadzają niezbędne środki w celu zapewnienia, aby w przypadku gdy pracownicy, którzy uważają, że zostali zwolnieni z powodu wystąpienia przez nich z wnioskiem o urlop ojcowski, urlop rodzicielski lub urlop opiekuńczy lub skorzystania z takiego urlopu, przedstawią przed sądem lub innym właściwym organem fakty, na podstawie których można domniemywać, że zostali zwolnieni z takiego powodu, udowodnienie, że zwolnienie nastąpiło z innych powodów, spoczywa na pracodawcy.
Zakaz rozwiązania stosunku pracy w zw. z rodzicielstwem
Zmieni się treść art. 177 § 1 KP, który wskazuje, że
- w okresie ciąży oraz
- w okresie urlopu macierzyńskiego
- od dnia złożenia przez pracownika wniosku o udzielenie urlopu macierzyńskiego albo jego części, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego albo jego części, urlopu ojcowskiego albo jego części, urlopu rodzicielskiego albo jego części – do dnia zakończenia tego urlopu
pracodawca nie może:
1) prowadzić przygotowań do wypowiedzenia lub rozwiązania bez wypowiedzenia stosunku pracy z pracownicą lub pracownikiem.
Jest to nowość, dotychczas przepisy KP nie regulowały zakresu przygotowań. Można przez nie rozumieć np. zbieranie dowodów na uzasadnienie rozwiązania umowy w przyszłości
2) wypowiedzieć ani rozwiązać stosunku pracy z pracownicą lub z pracownikiem (wskazanych poniżej). Wyjątek jaki istnieje to sytuacja, gdy zajdą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy danego pracownika i reprezentująca pracownicę lub pracownika zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy.
Dodatkowa ochrona po złożeniu wniosku
W praktyce często zdarza się tak, że pracodawca mając świadomość czy wiedzę, że pracownik będzie chciał skorzystać z uprawnień rodzicielskich – rozwiązuje z nim umowę o pracę. Teraz tak już nie będzie. Pracownicy zyskają dodatkową ochronę przed zakończeniem stosunku pracy:
1) 14 dni przed rozpoczęciem korzystania z części urlopu macierzyńskiego oraz części urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego;
2) 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu rodzicielskiego albo jego części;
3) 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu ojcowskiego albo jego części.
Czy zakaz rozwiązywania umów obowiązuje w razie upadłości pracodawcy?
Nie, w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy zakaz rozwiązania przez pracodawcę umowy o pracę za wypowiedzeniem nie obowiązuje:
- w okresie ciąży
- urlopu macierzyńskiego
- urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego
- urlopu ojcowskiego
- urlopu rodzicielskiego.
Oczywiście istnieje obowiązek konsultacji związkowych i pracodawca jest obowiązany uzgodnić z reprezentującą pracownicę lub pracownika zakładową organizacją związkową termin rozwiązania umowy o pracę. W razie niemożności zapewnienia w tym okresie innego zatrudnienia, pracownicy lub pracownikowi przysługują świadczenia określone w odrębnych przepisach. Okres pobierania tych świadczeń wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
Polecamy: „Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców 2023"
Przerzucony ciężar dowodu udowodnienia zasadności przyczyny na pracodawcę - nowość w KP!
REKLAMA
Ochrona pracowników idzie tak daleko, że nawet gdy dojdzie do procesu sądowego, ponieważ pracownica – pracownik rodzic odwołałby się od rozwiązanej z nim umowy o pracę twierdząc, że podana przyczyna/przyczyny są nieprawdziwe – to i tak pracodawca musi udowodnić istnienie przyczyn. Jakich przyczyn?
Takich przyczyn, że rozwiązanie przez pracodawcę umowy o pracę za wypowiedzeniem w okresie ciąży oraz w okresie urlopu macierzyńskiego, a także od dnia złożenia przez pracownika wniosku o udzielenie urlopu macierzyńskiego albo jego części, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego albo jego części, urlopu ojcowskiego albo jego części, urlopu rodzicielskiego albo jego części – do dnia zakończenia tego urlopu nastąpiło tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy.
Ponadto to pracodawca będzie musiał udowodnić zasadność złożonego wypowiedzenia czy rozwiązania stosunku pracy z pracownicą lub pracownikiem umowy bez wypowiedzenia z ich winy.
Zatem pomimo tego, że pracownik byłby stroną powodową i zgodnie z art. 6 KC ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne, to i tak pracodawca jako strona pozwana – musi udowodnić istnienie przyczyn zakończenia stosunku pacy, jeżeli tylko pracownik odwoła się do sądu. Ochrona dla pracowników rodziców jest więc naprawdę szeroka.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat