REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zwolnić pracownika? Zwalniać też trzeba umieć

Aleksandra Kolińska
psycholog, mediator, negocjator
jak zwolnić pracownika zwolnienie rozwiązanie umowy o pracę wypowiedzenie
Jak zwolnić pracownika? Zasady komunikacji
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Jak zwolnić pracownika? Okazuje się, że zwalniać też trzeba umieć. Zwolnienie pracownika to jedno z najtrudniejszych zadań, przed którymi stają menedżerowie i specjaliści ds. HR. Oprócz aspektów prawnych, proces ten wymaga delikatności, empatii i umiejętności komunikacyjnych. W niniejszym artykule omówimy kroki, jakie należy podjąć, aby poinformować pracownika o zwolnieniu w sposób profesjonalny i po prostu ludzki.

Jak zwolnić pracownika?

Na potrzeby niniejszego artykułu zwalnianie pracownika podzielimy na 3 etapy:

REKLAMA

Autopromocja
  1. przygotowanie do rozmowy ze zwalnianym pracownikiem
  2. przeprowadzenie rozmowy z pracownikiem
  3. wręczenie dokumentów, omówienie procedur związanych z odprawą, referencjami

Przygotowanie do rozmowy ze zwalnianym pracownikiem

Przed przystąpieniem do rozmowy należy dokładnie przeanalizować przyczyny zwolnienia. Powinny one być jasno udokumentowane i zgodne z polityką firmy oraz przepisami prawa pracy. Pracodawca powinien być przygotowany na pytania pracownika dotyczące powodów zwolnienia.

W przypadku bardziej skomplikowanych przypadków zwolnień, wskazane jest skonsultowanie się z działem prawnym firmy. Pozwoli to uniknąć ewentualnych roszczeń pracownika oraz zagwarantuje, że proces zostanie przeprowadzony zgodnie z przepisami prawa.

Przeprowadzenie rozmowy z pracownikiem

Rozmowa o zwolnieniu powinna odbyć się w dyskretnym i spokojnym miejscu, z dala od ciekawskich oczu współpracowników. Należy również wybrać odpowiedni czas – najlepiej na początku lub pod koniec dnia pracy, aby zminimalizować zakłócenia w pracy zespołu.

Rozmowę należy rozpocząć od jasnego i bezpośredniego przekazania informacji o zwolnieniu. Przykładowa formuła mogłaby brzmieć: 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

„Mam trudną wiadomość, którą muszę Ci przekazać. Jesteśmy zmuszeni zakończyć Twoje zatrudnienie w naszej firmie."

zwolnienie pracownika rozmowa przygotowanie jak się przygotować jak zwolnić

 

Zwolnienie pracownika - rozmowa

ShutterStock

Po przekazaniu informacji o zwolnieniu, należy krótko i konkretnie przedstawić powody tej decyzji. Warto unikać nadmiernego uzasadniania, aby nie wprowadzać pracownika w zakłopotanie.

Przykład

„Decyzja ta wynika z redukcji etatów / restrukturyzacji firmy / nieosiągnięcia oczekiwanych wyników / innego powodu. Przeanalizowaliśmy różne opcje, ale niestety nie mamy innego wyjścia."

Bardzo ważne jest, aby w trakcie rozmowy okazać pracownikowi empatię. Należy wysłuchać jego reakcji, odpowiedzieć na pytania i okazać wsparcie np.: 

Rozumiem, że ta informacja może być dla Ciebie trudna do przyjęcia. Jestem tutaj, aby odpowiedzieć na wszelkie Twoje pytania i pomóc w miarę możliwości. Zdaję sobie sprawę, że możesz teraz potrzebować chwili, żeby przetrawić tę informację”.

Co po rozmowie?

Po zakończeniu rozmowy należy wręczyć pracownikowi przygotowane dokumenty oraz omówić dalsze kroki, takie jak procedury związane z odprawą, świadczeniami po zakończeniu zatrudnienia, czy ewentualnymi referencjami.

Ważne jest, aby pracownik miał możliwość godnego opuszczenia firmy. Należy ustalić, czy pracownik będzie miał czas na spakowanie swoich rzeczy i pożegnanie się ze współpracownikami, czy też firma preferuje natychmiastowe zakończenie pracy.

W miarę możliwości firma powinna zaoferować wsparcie po zwolnieniu, takie jak pomoc w znalezieniu nowej pracy, doradztwo zawodowe, czy sesje coachingowe. Może to pomóc w zachowaniu pozytywnych relacji z byłym pracownikiem i poprawić wizerunek firmy.

Zwalniać trzeba umieć

REKLAMA

Proces zwalniania pracownika jest trudnym i wymagającym zadaniem, które wymaga odpowiedniego przygotowania i empatii. Jasna komunikacja, przestrzeganie przepisów prawa oraz okazanie wsparcia mogą znacznie złagodzić negatywne skutki zwolnienia zarówno dla pracownika, jak i dla firmy. 

Pamiętając o tych krokach, można przeprowadzić ten proces w sposób profesjonalny i empatyczny, minimalizując stres i nieporozumienia. Warto pamiętać , że każdy przypadek zwolnienia jest inny i wymaga indywidualnego podejścia. Ważne jest, aby rozmowa była przeprowadzona w sposób profesjonalny, z szacunkiem dla pracownika, niezależnie od przyczyn zwolnienia.

Autopromocja
oprac. Emilia Panufnik

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. W 2025 r. emerytury i renty wzrosną o 6,78 proc.

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

REKLAMA

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA

4 dni albo 35 godzin tygodnia pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali a efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać?

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać na urlop? Jakie wskazania może zawierać L4? Czy wyjazd na wakacje do rodziny do innego miasta lub wyjazd za granicę jest dopuszczalny w czasie zwolnienia lekarskiego?

REKLAMA