Praca tymczasowa. Czy pracownika tymczasowego można zwolnić w trybie dyscyplinarnym?
REKLAMA
REKLAMA
- Praca tymczasowa a umowa o pracę
- Okresy wypowiedzenia umowy o pracę zawartej z pracownikiem tymczasowym
- Wcześniejsze rozwiązanie umowy o pracę z pracownikiem tymczasowym
- Zwolnienie pracownika tymczasowego bez wypowiedzenia
Praca tymczasowa a umowa o pracę
Praca tymczasowa to stosunek prawny pomiędzy trzema podmiotami:
REKLAMA
- agencją pracy tymczasowej, zatrudniającą pracowników tymczasowych,
- pracodawcą użytkownikiem, wyznaczającym pracownikowi skierowanemu przez agencję pracy tymczasowej zadania i kontrolującym ich wykonanie,
- pracownikiem tymczasowym, zatrudnionym przez agencję pracy tymczasowej wyłącznie w celu wykonywania pracy tymczasowej na rzecz i pod kierownictwem pracodawcy użytkownika.
Agencja pracy tymczasowej zatrudnia pracowników tymczasowych na podstawie umowy o pracę na czas określony.
Okresy wypowiedzenia umowy o pracę zawartej z pracownikiem tymczasowym
Zwykle umowa o pracę zawarta z pracownikiem tymczasowym rozwiązuje się z upływem ustalonego między stronami okresu wykonywania pracy tymczasowej na rzecz danego pracodawcy użytkownika.
W każdej umowie o pracę zawartej z pracownikiem tymczasowym strony mogą jednak wprowadzić klauzulę o dopuszczalności jej wypowiedzenia. Okresy wypowiedzenia wynoszą:
- 3 dni – jeżeli umowa o pracę została zawarta na okres nieprzekraczający 2 tygodni,
- 1 tydzień – jeśli umowa o pracę została zawarta na okres dłuższy niż 2 tygodnie.
W przypadku braku wskazania w treści zawartej umowy o pracę klauzuli o dopuszczalności jej wypowiedzenia, wcześniejsze jej rozwiązanie jest możliwe tylko i wyłącznie na mocy porozumienia stron.
Wcześniejsze rozwiązanie umowy o pracę z pracownikiem tymczasowym
Może się zdarzyć, że pracodawca użytkownik będzie chciał zrezygnować z wykonywania pracy przez pracownika tymczasowego przed upływem okresu wykonywania pracy tymczasowej uzgodnionego z agencją pracy tymczasowej.
W takim przypadku pracodawca użytkownik powinien zawiadomić agencję o przewidywanym terminie zakończenia wykonywania pracy tymczasowej przez pracownika tymczasowego. Zawiadomienie należy sporządzić na piśmie. W miarę możliwości zawiadomienia należy dokonać z wyprzedzeniem uwzględniającym obowiązujący strony umowy o pracę okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej z pracownikiem tymczasowym.
Zwolnienie pracownika tymczasowego bez wypowiedzenia
W przypadku, gdy pracownik tymczasowy zaprzestanie wykonywania pracy tymczasowej na rzecz pracodawcy użytkownika przez:
- niestawienie się do pracy bez usprawiedliwienia,
- odmowę dalszego wykonywania pracy tymczasowej,
pracodawca użytkownik jest obowiązany niezwłocznie zawiadomić agencję o terminie i okolicznościach zaprzestania wykonywania pracy przez tego pracownika.
Takie postępowanie pracownika tymczasowego można zakwalifikować jako ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych wobec pracodawcy użytkownika. Agencja pracy tymczasowej – jako strona stosunku pracy - może w tej sytuacji rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika tymczasowego.
Podstawa prawna:
- art. 2, art. 7, art. 13 ust. 2, art. 18 ustawy z dnia 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (j.t. Dz.U. z 2023 r., poz. 1110)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat