REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca tymczasowa. Czy pracownika tymczasowego można zwolnić w trybie dyscyplinarnym?

pracownik pracownica pracownicy praca tymczasowa agencja pracy tymczasowej pracodawca użytkownik rozwiązanie umowy o pracę
Praca tymczasowa. Czy pracownika tymczasowego można zwolnić w trybie dyscyplinarnym?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Agencja pracy tymczasowej zatrudnia pracowników tymczasowych na podstawie umowy o pracę na czas określony. Zwykle umowa rozwiązuje się z upływem ustalonego okresu wykonywania pracy tymczasowej. Czy możliwe jest wcześniejsze rozwiązanie umowy o pracę z pracownikiem tymczasowym?

Praca tymczasowa a umowa o pracę

Praca tymczasowa to stosunek prawny pomiędzy trzema podmiotami: 

REKLAMA

Autopromocja
 • agencją pracy tymczasowej, zatrudniającą pracowników tymczasowych,
 • pracodawcą użytkownikiem, wyznaczającym pracownikowi skierowanemu przez agencję pracy tymczasowej zadania i kontrolującym ich wykonanie, 
 • pracownikiem tymczasowym, zatrudnionym przez agencję pracy tymczasowej wyłącznie w celu wykonywania pracy tymczasowej na rzecz i pod kierownictwem pracodawcy użytkownika.

Agencja pracy tymczasowej zatrudnia pracowników tymczasowych na podstawie umowy o pracę na czas określony.

Okresy wypowiedzenia umowy o pracę zawartej z pracownikiem tymczasowym

Zwykle umowa o pracę zawarta z pracownikiem tymczasowym rozwiązuje się z upływem ustalonego między stronami okresu wykonywania pracy tymczasowej na rzecz danego pracodawcy użytkownika. 

W każdej umowie o pracę zawartej z pracownikiem tymczasowym strony mogą jednak wprowadzić klauzulę o dopuszczalności jej wypowiedzenia. Okresy wypowiedzenia wynoszą:

 • 3 dni – jeżeli umowa o pracę została zawarta na okres nieprzekraczający 2 tygodni,
 • 1 tydzień – jeśli umowa o pracę została zawarta na okres dłuższy niż 2 tygodnie.

W przypadku braku wskazania w treści zawartej umowy o pracę klauzuli o dopuszczalności jej wypowiedzenia, wcześniejsze jej rozwiązanie jest możliwe tylko i wyłącznie na mocy porozumienia stron.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wcześniejsze rozwiązanie umowy o pracę z pracownikiem tymczasowym

Może się zdarzyć, że pracodawca użytkownik będzie chciał zrezygnować z wykonywania pracy przez pracownika tymczasowego przed upływem okresu wykonywania pracy tymczasowej uzgodnionego z agencją pracy tymczasowej. 

W takim przypadku pracodawca użytkownik powinien zawiadomić agencję o przewidywanym terminie zakończenia wykonywania pracy tymczasowej przez pracownika tymczasowego. Zawiadomienie należy sporządzić na piśmie. W miarę możliwości zawiadomienia należy dokonać z wyprzedzeniem uwzględniającym obowiązujący strony umowy o pracę okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej z pracownikiem tymczasowym. 

Zwolnienie pracownika tymczasowego bez wypowiedzenia

W przypadku, gdy pracownik tymczasowy zaprzestanie wykonywania pracy tymczasowej na rzecz pracodawcy użytkownika przez:

 • niestawienie się do pracy bez usprawiedliwienia,
 • odmowę dalszego wykonywania pracy tymczasowej, 

pracodawca użytkownik jest obowiązany niezwłocznie zawiadomić agencję o terminie i okolicznościach zaprzestania wykonywania pracy przez tego pracownika. 

Takie postępowanie pracownika tymczasowego można zakwalifikować jako ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych wobec pracodawcy użytkownika. Agencja pracy tymczasowej – jako strona stosunku pracy - może w tej sytuacji rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika tymczasowego.

Podstawa prawna:

 • art. 2, art. 7, art. 13 ust. 2, art. 18 ustawy z dnia 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (j.t. Dz.U. z 2023 r., poz. 1110)

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA