Choroba pracownika. Czy podczas choroby pracownika można rozwiązać z nim umowę o pracę?
REKLAMA
REKLAMA
- Rozwiązanie z chorym pracownikiem umowy o pracę bez wypowiedzenia bez jego winy
- Długość okresu ochronnego zależy od stażu pracy
- Zakaz rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia
- Zawiadomienie zakładowej organizacji związkowej
- Oświadczenie pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia
- Ponowne zatrudnienie zwolnionego pracownika
Rozwiązanie z chorym pracownikiem umowy o pracę bez wypowiedzenia bez jego winy
Pracownik niezdolny do pracy z powodu choroby jest chroniony przed zwolnieniem. Jednak ta ochrona trwa tylko przez określony czas. Pracodawca może rozwiązać z chorym pracownikiem umowę o pracę bez wypowiedzenia bez jego winy, jeżeli niezdolność do pracy z powodu choroby trwa:
REKLAMA
- dłużej niż 3 miesiące – gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,
- dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące – gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową.
Długość okresu ochronnego zależy od stażu pracy
Długość okresu ochronnego, podczas którego nie można rozwiązać z chorym pracownikiem umowy o pracę bez wypowiedzenia bez jego winy, zależy od stażu pracy u danego pracodawcy.
Ustalając okres ochronny należy pamiętać, że do stażu pracy u danego pracodawcy wlicza się pracownikowi okres zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy, gdy:
- zmiana pracodawcy nastąpiła na zasadach przewidzianych w art. 231 Kodeksu pracy (tj. w razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę),
- z mocy przepisów szczególnych nowy pracodawca jest następcą prawnym poprzedniego pracodawcy.
Natomiast w przypadku pracownika o krótkim stażu pracy u danego pracodawcy, do okresu 6 miesięcy zatrudnienia nie wlicza się okresu niezdolności do pracy z powodu choroby.
Zakaz rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia
Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia bez winy pracownika nie może nastąpić po stawieniu się pracownika do pracy w związku z ustaniem przyczyny nieobecności.
Rozwiązanie umowy o pracę w tym trybie nie może także nastąpić w razie odosobnienia pracownika ze względu na chorobę zakaźną w okresie pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku. Rozwiązanie bez wypowiedzenia bez winy pracownika nie może też nastąpić podczas nieobecności pracownika w pracy z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem – w okresie pobierania z tego tytułu zasiłku.
Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia bez winy pracownika, w okresie pobierania wynagrodzenia i zasiłku z tytułu niezdolności do pracy wskutek choroby, jest niezgodne z prawem. Dotyczy to także sytuacji, gdy pracodawca podczas okresu ochronnego wręczył pracownikowi pismo rozwiązujące umowę o pracę bez wypowiedzenia, ale datę rozwiązania stosunku pracy wyznaczył już po ustaniu tego okresu.
Zawiadomienie zakładowej organizacji związkowej
Pracodawca podejmuje decyzję w sprawie rozwiązania umowy o pracę po zasięgnięciu opinii reprezentującej pracownika zakładowej organizacji związkowej. W tym celu należy zawiadomić organizację związkową o przyczynie uzasadniającej rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia bez winy pracownika.
Jeżeli pracownik niezrzeszony w związku zwrócił się do niego o obronę swoich praw, a organizacja związkowa podejmie się jego obrony, wówczas również należy przeprowadzić konsultację ze związkami.
W razie zastrzeżeń co do zasadności rozwiązania umowy zakładowa organizacja związkowa wyraża swoją opinię niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 3 dni. Po tym terminie pracodawca może rozwiązać umowę niezależnie od stanowiska związku.
Oświadczenie pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia
Oświadczenie pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia bez winy pracownika powinno nastąpić na piśmie.
W oświadczeniu należy wskazać przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy. Należy także zamieścić pouczenie o przysługującym pracownikowi prawie odwołania do sądu pracy.
Ponowne zatrudnienie zwolnionego pracownika
Pracodawca powinien w miarę możliwości ponownie zatrudnić pracownika, który w okresie 6 miesięcy od rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia bez jego winy podczas usprawiedliwionej nieobecności zgłosi swój powrót do pracy.
Pracownikowi przysługuje roszczenie o zawarcie z nim umowy o pracę. Pracownik może także dochodzić odszkodowania za okres pozostawania bez pracy, jeżeli pracodawca wbrew obowiązkowi nie zawarł z nim umowy.
Podstawa prawna:
- art. 53 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 1465)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat