REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop wypoczynkowy w okresie wypowiedzenia

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Urlop wypoczynkowy w okresie wypowiedzenia
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy w okresie wypowiedzenia  - czy należy go wykorzystać? Jakie są zasady udzielania zaległego urlopu wypoczynkowego? Czy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu wypoczynkowego w okresie wypowiedzenia? Jak rozliczyć urlop wypoczynkowy przy rozwiązaniu umowy? Ile dni urlopu przy rozwiązaniu umowy o pracę? 

Urlop wypoczynkowy w okresie wypowiedzenia

Zenon F. został zatrudniony w Saturn Sp. z o.o. od 15 maja 2016 r. na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony.

Autopromocja

W dniu 7 lipca 2023 r. Zenon F. złożył pracodawcy oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę. Umowa ma się rozwiązać w dniu 31 października 2023 r.

W dniu 10 lipca 2023 r. pracodawca przedłożył Zenonowi F.  oświadczenie o skierowaniu go na urlop wypoczynkowy od 11 lipca 2023 r. Tak więc pracodawca zobowiązał Zenona F.  do wykorzystania w okresie 3 - miesięcznego wypowiedzenia zaległego urlopu za 2022 r. oraz urlopu należnego za 2023 r.  Zenon F. odmówił pójścia na urlop wskazując, że urlop wypoczynkowy ma zaplanowany w Egipcie dopiero na listopad 2023 r., a ponieważ nie stać go na dodatkowe wyjazdy, cały ten czas i tak spędziłaby w domu, wobec czego woli przychodzić do pracy w okresie wypowiedzenia i otrzymać od pracodawcy ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop. 

W dniu 11 lipca 2023 r. widząc, że mimo skierowania Zenona F.  na urlop pojawił się on w zakładzie pracy, pracodawca odmówił dopuszczenia go do pracy. W reakcji na stanowisko pracodawcy Zenon F. oświadczył, że skoro pracodawca tak
gorliwie podchodzi do kwestii urlopów wypoczynkowych, powinien wcześniej wysłać go na zaległy urlop za rok 2022 r., zaś w tej sytuacji Zenon F. nie zamierza zignorować naruszenia jego praw pracowniczych i pracodawca powinien liczyć się z poniesieniem dotkliwych konsekwencji, w tym poprzez zgłoszenie sprawy do Państwowej Inspekcji Pracy.

W niniejszej sprawie problem jest czy Zenon F. miał prawo odmówić wykorzystania urlopu wypoczynkowego w okresie wypowiedzenia i domagać się ekwiwalentu pieniężnego?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obowiązek pracownika wykorzystania urlopu w okresie wypowiedzenia

Zgodnie z art. 1671 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks Pracy (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1510 ze zm., dalej jako: KP) - w okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik jest obowiązany wykorzystać przysługujący mu urlop, jeżeli w tym okresie pracodawca udzieli mu urlopu. W takim przypadku wymiar udzielonego urlopu, z wyłączeniem urlopu zaległego, nie może przekraczać wymiaru wynikającego z przepisów art. 1551 KP.

Pracownik może oczywiście złożyć wniosek o udzielenie urlopu w okresie wypowiedzenia. Pracodawca może jednak odmówić udzielenia mu urlopu w terminie wskazanym we wniosku nawet wówczas, gdy pokrywa się on z ustaleniami poczynionymi wcześniej w planie urlopów lub indywidualnie z pracownikiem.

Jednostronna decyzja pracodawcy o udzieleniu urlopu

Bez znaczenia pozostaje to, kto złoży oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę. Zarówno jeżeli inicjatywa będzie pochodziła od pracownika czy to od pracodawcy - to jeżeli pracodawca jednostronnie udzieli pracownikowi urlopu w okresie wypowiedzenia, to pracownik zobowiązany jest go wykorzystać.

Udzielenie urlopu w okresie wypowiedzenia jest jednostronną decyzją pracodawcy. Decyzja jest wiążąca dla pracownika, co oznacza, że pracownik nie może uchylić się od obowiązku wykorzystania urlopu. 

Swoboda decyzyjna pracodawcy w zakresie skierowania pracownika na urlop wypoczynkowy w okresie wypowiedzenia jest na tyle duża, że pracodawca może udzielić pracownikowi urlopu w dowolnym momencie okresu wypowiedzenia, nawet jeśli wcześniej zwolnił pracownika z obowiązku świadczenia pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia na podstawie art. 362 KP. 

Co ważne, udzieleniu urlopu i decyzja pracodawcy obejmuje nie tylko urlop bieżący za rok, w którym biegnie okres wypowiedzenia, czyli w przypadku  Zenon F. za 2023 r., ale i w zakresie wszelkich niewykorzystanych urlopów
z poprzednich lat, czyli w przypadku  Zenona F. również za 2022 r. 

W konsekwencji w przypadku wypowiedzenia umowy o pracę ustalony w planie urlopów lub w porozumieniu z pracownikiem termin urlopu (w przypadku  Zenona F. na listopada 2023 r.) straci moc z chwilą podjęcia przez pracodawcę decyzji o udzieleniu pracownikowi urlopu w okresie wypowiedzenia. Zresztą siłą rzeczy w niniejszej sprawie i tak nie dałoby się udzielić urlopu ustalonego na listopad, ponieważ wówczas stosunek pracy nie będzie już istniał.

Trzeba uznać, że  Zenon F. bezpodstawnie sprzeciwiał się wykorzystaniu urlopu wypoczynkowego w okresie wypowiedzenia.

Ważne Wyrok Sądu Najwyższego z 5 września 2019 r. (sygn. akt III PK 96/18)

Pracodawca może jednostronnie zmienić swoją decyzję o zwolnieniu pracownika z obowiązku świadczenia pracy oraz udzielić mu bez jego zgody urlopu wypoczynkowego w okresie wypowiedzenia.

Ile dni urlopu przy rozwiązanie umowy o pracę?

Wymiar urlopu zależy od ogólnego stażu pracy – czyli wszystkich okresów zatrudnienia.

Wynosi on: 

 • 20 dni przy okresie zatrudnienia krótszym niż 10 lat;
 • 26 dni przy okresie zatrudnienia wynoszącym co najmniej 10 lat.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Szysz
  2023-07-18 15:58:10
  No to Zenon pójdzie na L4 i pracodawca i tak będzie musiał wypłacić mu ekwiwalent
  1
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiana umowy o zarządzanie PPK a uzgodnienie ze stroną społeczną

Nie zawsze zmiana umowy o zarządzanie PPK powinna być uzgodniona ze stroną społeczną. Kiedy można od tego odstąpić? Poznaj wyjątki.

Umowy pracowników będą rejestrowane. A co z prawem do prywatności i ochroną danych?

Umowy pracowników będą rejestrowane w CRU, a co z prawem do prywatności, co z prawem do ochrony danych osobowych, co z prawem do godności pracowników? W opozycji do tego stoją przepisy dot. prawa dostępu do informacji publicznej w zakresie sektora finansów publicznych. Ważniejsze jest dobro ogółu czy jednostki?

Co z rentą socjalną w 2024? Czy będzie 4242 zł a od 1 lipca 4300 zł?

Projekt ustawy o zmianie renty socjalnej ma tylko dwa artykuły a wciąż nie został uchwalony. Premier zapowiadał pilne prace, a nawet nie było jeszcze drugiego czytania. Osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie czekają na podwyżkę świadczenia. Renta socjalna - czy będzie podniesiona do kwoty minimalnego wynagrodzenia? Co to jest renta socjalna? Komu przysługuje prawo do renty socjalnej? 

Przetwarzanie danych osobowych dotyczących zdrowia [45 tys. kary dla Kancelarii]

45 tys. zł kary dla spółki, która docierała do osób poszkodowanych głównie w wypadkach komunikacyjnych, by nawiązać z nimi współpracę w zakresie reprezentowania ich m.in. przed towarzystwami ubezpieczeniowymi, w sprawach sądowych  w celu uzyskania na ich rzecz odszkodowań, zadośćuczynienia i rent, a także zwrotu kosztów leczenia i rehabilitacji. Informacje o potencjalnych klientach uzyskiwała na podstawie m.in. wiadomości prasowych, publikacji internetowych, w tym treści dostępnych w mediach społecznościowych, a także informacji przekazywanych lub rozpowszechnianych przez organizacje zajmujące się działalnością dobroczynną. Podczas spotkania przedstawiciel Kancelarii PIONIER odbierał ustną zgodę na przetwarzanie danych osobowych do czasu ewentualnego zawarcia umowy z tymi osobami o świadczenie usług. Sprawa trafiła do WSA, ale ten oddalił skargę Kancelarii na deczję PUODO.

REKLAMA

Rozwiązanie umowy o pracę: Obowiązek pracodawcy konsultacji zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę. Wzór zawiadomienia organizacji związkowej

Pracodawca musi zawiadomić reprezentującą pracownika organizację związkową o zamiarze wypowiedzenia mu umowy o pracę. Zawiadomienie składa się na piśmie, podając w nim przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy.

Nowelizacja kodeksu pracy: W 2025 r. pracodawcy będą prowadzili nowy rejestr prac i pracowników je wykonujących [Dyrektywa z 2022 r.]

Nowelizacja Kodeksu pracy: zmiana artykułu 222 o ochronie pracowników przed szkodliwymi czynnikami. 

Uprawnienia rodzicielskie: Przerwy na karmienie dziecka piersią - jak długo pracownica może korzystać z przerw na karmienie, wzór wniosku o przerwę

Przerwy na karmienie piersią są zwolnieniem od pracy. Przerwy wliczane są do czasu pracy - pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia. 

Komunikaty ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. Niedostępne wnioski w PUE ZUS

ZUS informuje o ograniczeniach w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. W PUE ZUS będą niedostępne niektóre wnioski.

REKLAMA

W którym miesiącu najkorzystniej przejść na emeryturę w 2024 r.? Zbliża się ten termin

Złożenie wniosku o emeryturę jest możliwe w razie osiągnięciu wieku emerytalnego - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Przed złożeniem takiego wniosku warto jednak zastanowić się, czy to jest właściwy moment. Jest bowiem kilka czynników, które decydują o wysokości świadczenia.

ZUS: Przekazano więcej formularzy RUD, ale zgłoszono mniej umów o dzieło

1,2 mln formularzy RUD przekazano do ZUS i zgłoszono na nich 1,6 mln umów o dzieło - ZUS podał dane za 2023 r.

REKLAMA