REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop wypoczynkowy w okresie wypowiedzenia

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kinga Piwowarska
Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego
Urlop wypoczynkowy w okresie wypowiedzenia
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy w okresie wypowiedzenia  - czy należy go wykorzystać? Jakie są zasady udzielania zaległego urlopu wypoczynkowego? Czy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu wypoczynkowego w okresie wypowiedzenia? Jak rozliczyć urlop wypoczynkowy przy rozwiązaniu umowy? Ile dni urlopu przy rozwiązaniu umowy o pracę? 

Urlop wypoczynkowy w okresie wypowiedzenia

Zenon F. został zatrudniony w Saturn Sp. z o.o. od 15 maja 2016 r. na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony.

REKLAMA

Autopromocja

W dniu 7 lipca 2023 r. Zenon F. złożył pracodawcy oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę. Umowa ma się rozwiązać w dniu 31 października 2023 r.

REKLAMA

W dniu 10 lipca 2023 r. pracodawca przedłożył Zenonowi F.  oświadczenie o skierowaniu go na urlop wypoczynkowy od 11 lipca 2023 r. Tak więc pracodawca zobowiązał Zenona F.  do wykorzystania w okresie 3 - miesięcznego wypowiedzenia zaległego urlopu za 2022 r. oraz urlopu należnego za 2023 r.  Zenon F. odmówił pójścia na urlop wskazując, że urlop wypoczynkowy ma zaplanowany w Egipcie dopiero na listopad 2023 r., a ponieważ nie stać go na dodatkowe wyjazdy, cały ten czas i tak spędziłaby w domu, wobec czego woli przychodzić do pracy w okresie wypowiedzenia i otrzymać od pracodawcy ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop. 

W dniu 11 lipca 2023 r. widząc, że mimo skierowania Zenona F.  na urlop pojawił się on w zakładzie pracy, pracodawca odmówił dopuszczenia go do pracy. W reakcji na stanowisko pracodawcy Zenon F. oświadczył, że skoro pracodawca tak
gorliwie podchodzi do kwestii urlopów wypoczynkowych, powinien wcześniej wysłać go na zaległy urlop za rok 2022 r., zaś w tej sytuacji Zenon F. nie zamierza zignorować naruszenia jego praw pracowniczych i pracodawca powinien liczyć się z poniesieniem dotkliwych konsekwencji, w tym poprzez zgłoszenie sprawy do Państwowej Inspekcji Pracy.

W niniejszej sprawie problem jest czy Zenon F. miał prawo odmówić wykorzystania urlopu wypoczynkowego w okresie wypowiedzenia i domagać się ekwiwalentu pieniężnego?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obowiązek pracownika wykorzystania urlopu w okresie wypowiedzenia

REKLAMA

Zgodnie z art. 1671 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks Pracy (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1510 ze zm., dalej jako: KP) - w okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik jest obowiązany wykorzystać przysługujący mu urlop, jeżeli w tym okresie pracodawca udzieli mu urlopu. W takim przypadku wymiar udzielonego urlopu, z wyłączeniem urlopu zaległego, nie może przekraczać wymiaru wynikającego z przepisów art. 1551 KP.

Pracownik może oczywiście złożyć wniosek o udzielenie urlopu w okresie wypowiedzenia. Pracodawca może jednak odmówić udzielenia mu urlopu w terminie wskazanym we wniosku nawet wówczas, gdy pokrywa się on z ustaleniami poczynionymi wcześniej w planie urlopów lub indywidualnie z pracownikiem.

Jednostronna decyzja pracodawcy o udzieleniu urlopu

Bez znaczenia pozostaje to, kto złoży oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę. Zarówno jeżeli inicjatywa będzie pochodziła od pracownika czy to od pracodawcy - to jeżeli pracodawca jednostronnie udzieli pracownikowi urlopu w okresie wypowiedzenia, to pracownik zobowiązany jest go wykorzystać.

Udzielenie urlopu w okresie wypowiedzenia jest jednostronną decyzją pracodawcy. Decyzja jest wiążąca dla pracownika, co oznacza, że pracownik nie może uchylić się od obowiązku wykorzystania urlopu. 

Swoboda decyzyjna pracodawcy w zakresie skierowania pracownika na urlop wypoczynkowy w okresie wypowiedzenia jest na tyle duża, że pracodawca może udzielić pracownikowi urlopu w dowolnym momencie okresu wypowiedzenia, nawet jeśli wcześniej zwolnił pracownika z obowiązku świadczenia pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia na podstawie art. 362 KP. 

Co ważne, udzieleniu urlopu i decyzja pracodawcy obejmuje nie tylko urlop bieżący za rok, w którym biegnie okres wypowiedzenia, czyli w przypadku  Zenon F. za 2023 r., ale i w zakresie wszelkich niewykorzystanych urlopów
z poprzednich lat, czyli w przypadku  Zenona F. również za 2022 r. 

W konsekwencji w przypadku wypowiedzenia umowy o pracę ustalony w planie urlopów lub w porozumieniu z pracownikiem termin urlopu (w przypadku  Zenona F. na listopada 2023 r.) straci moc z chwilą podjęcia przez pracodawcę decyzji o udzieleniu pracownikowi urlopu w okresie wypowiedzenia. Zresztą siłą rzeczy w niniejszej sprawie i tak nie dałoby się udzielić urlopu ustalonego na listopad, ponieważ wówczas stosunek pracy nie będzie już istniał.

Trzeba uznać, że  Zenon F. bezpodstawnie sprzeciwiał się wykorzystaniu urlopu wypoczynkowego w okresie wypowiedzenia.

Ważne Wyrok Sądu Najwyższego z 5 września 2019 r. (sygn. akt III PK 96/18)

Pracodawca może jednostronnie zmienić swoją decyzję o zwolnieniu pracownika z obowiązku świadczenia pracy oraz udzielić mu bez jego zgody urlopu wypoczynkowego w okresie wypowiedzenia.

Ile dni urlopu przy rozwiązanie umowy o pracę?

Wymiar urlopu zależy od ogólnego stażu pracy – czyli wszystkich okresów zatrudnienia.

Wynosi on: 

  • 20 dni przy okresie zatrudnienia krótszym niż 10 lat;
  • 26 dni przy okresie zatrudnienia wynoszącym co najmniej 10 lat.
Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Odmowa renty wdowiej: 7 powodów odmowy renty wdowiej przez ZUS

Otrzymałaś odmowę przyznania renty wdowiej przez ZUS? Sprawdź, jakie są najczęstsze powody niepozwalające na wypłatę nowego świadczenia. Jeśli nie zgadzasz się z rozstrzygnięciem Zakładu, możesz odwołać się do sądu.

Czy jesteśmy gotowi na skrócony tydzień pracy? Jak go sobie wyobrażamy?

Jak sobie wyobrażamy skrócony tydzień pracy? Mniej godzin, ale pięć dni w tygodniu? Więcej godzin i dodatkowy dzień wolny? Ale kiedy, w poniedziałek czy piątek, a może środę? Badacze z Uniwersytetu SWPS przyjrzeli się wyobrażeniom.

Renta wdowia - kiedy pierwsze wypłaty? Terminy wypłat ZUS w lipcu i sierpniu

Renta wdowia pozwala na łączenie dwóch świadczeń renty rodzinnej po zmarłym małżonku i świadczenia emerytalno-rentowego. Lipiec to termin pierwszych wypłat renty wdowiej. Kiedy dokładnie ZUS wypłaci świadczenie w lipcu i sierpniu 2025 r.?

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego [projekt]

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Wielce prawdopodobne, że tak. Bo ma dojść do dostosowania poziomu maksymalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku funkcyjnego do zmienionej kwoty bazowej, wynikającej z ustawy budżetowej na rok 2025. Zatem z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. mają obowiązywać nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w samorządzie.

REKLAMA

PIP: 350 tysięcy bezpłatnych porad rocznie dla pracodawców. Inspekcja pracy nie tylko kontroluje, ale i pomaga

Działalność PIP to nie tylko kontrole, ale i bezpłatne porady prawne dla pracodawców. Inspekcja pracy wydaje 350 tysięcy porad rocznie, które skierowane są wprost do osób zatrudniających pracowników. Warto korzystać z pomocy PIP.

Gdzie chcą pracować Polacy? Ranking 2025: wymarzonym miejscem pracy branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT

Gdzie w 2025 roku chcą pracować Polacy? Oto ranking branż. Okazuje się, że wymarzonym miejscem pracy jest branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT. Czym kierują się pracownicy przy wyborze branży, w której podejmują pracę?

Zmiany w stażu pracy od 2026 roku. Więcej praw dla 5 mln pracowników

Zmiany w stażu pracy, które wejdą w życie 1 stycznia 2026 roku to więcej praw dla nawet 5 mln pracowników w Polsce. Nowe przepisy oznaczają też realny wzrost kosztów pracy. Działy kadr i płac już powinny przygotowywać się do zmian.

Zmiana branży w 2025 – od czego zacząć i gdzie znaleźć ogłoszenia pracy?

Rynek pracy, jaki znaliśmy, właśnie przestaje istnieć. Dzieje się to na naszych oczach i tak naprawdę tempo zmian jest znacznie szybsze, niż przypuszczali eksperci. Choć brzmi to aż nadto dramatycznie, to jednak nie można zaprzeczyć, że wielu pracowników zmaga się aktualnie z poważnymi problemami zawodowymi, a pracodawcy dwoją się i troją, aby stworzyć nowe systemy zarządzania w rzeczywistości AI. Niektóre zawody już przestają istnieć lub przechodzą intensywne zmiany, u podstaw których znajdziemy wdrożenie czata GPT do codziennych obowiązków. Dla niektórych osób jedynym rozwiązaniem okazała się zmiana pracy, dla innych w grę wchodzi tylko zmiana branży. Przebranżowienie to współczesny odpowiednik ucieczki z tonącego statku - tylko w tym wypadku pracownik sam buduje swoją szalupę ratunkową. Zatem jak aktualnie wygląda temat zmiany branży? Jakie są powody? W którą stronę iść i gdzie szukać nowych zawodowych wyzwań?

REKLAMA

Składka zdrowotna 2025: ryczałt, karta podatkowa, podatek liniowy, zasady ogólne. Jaka jest podstawa wymiaru? Ile procent?

Jaka jest podstawa wymiaru składki oraz kwota składki zdrowotnej w 2025 roku dla niektórych grup ubezpieczonych? ZUS informuje o wysokości składki na ryczałcie, karcie podatkowej, przy zasadach ogólnych, podatku liniowym, podatku od kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej oraz dla osób współpracujących.

Do kiedy jest nabór firm i instytucji do pilotażu skróconego tygodnia pracy?

Pilotaż skróconego tygodnia pracy jest konieczny. Może się okazać, że powszechny zapis o krótszym czasie pracy będzie tragiczny dla polskiej gospodarki, firm i społeczeństwa. Do kiedy trwa nabór firm i instytucji do projektu?

REKLAMA