REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop wypoczynkowy w okresie wypowiedzenia

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Urlop wypoczynkowy w okresie wypowiedzenia
Urlop wypoczynkowy w okresie wypowiedzenia
shutterstock

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy w okresie wypowiedzenia  - czy należy go wykorzystać? Jakie są zasady udzielania zaległego urlopu wypoczynkowego? Czy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu wypoczynkowego w okresie wypowiedzenia? Jak rozliczyć urlop wypoczynkowy przy rozwiązaniu umowy? Ile dni urlopu przy rozwiązaniu umowy o pracę? 

Urlop wypoczynkowy w okresie wypowiedzenia

Zenon F. został zatrudniony w Saturn Sp. z o.o. od 15 maja 2016 r. na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony.

W dniu 7 lipca 2023 r. Zenon F. złożył pracodawcy oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę. Umowa ma się rozwiązać w dniu 31 października 2023 r.

W dniu 10 lipca 2023 r. pracodawca przedłożył Zenonowi F.  oświadczenie o skierowaniu go na urlop wypoczynkowy od 11 lipca 2023 r. Tak więc pracodawca zobowiązał Zenona F.  do wykorzystania w okresie 3 - miesięcznego wypowiedzenia zaległego urlopu za 2022 r. oraz urlopu należnego za 2023 r.  Zenon F. odmówił pójścia na urlop wskazując, że urlop wypoczynkowy ma zaplanowany w Egipcie dopiero na listopad 2023 r., a ponieważ nie stać go na dodatkowe wyjazdy, cały ten czas i tak spędziłaby w domu, wobec czego woli przychodzić do pracy w okresie wypowiedzenia i otrzymać od pracodawcy ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop. 

W dniu 11 lipca 2023 r. widząc, że mimo skierowania Zenona F.  na urlop pojawił się on w zakładzie pracy, pracodawca odmówił dopuszczenia go do pracy. W reakcji na stanowisko pracodawcy Zenon F. oświadczył, że skoro pracodawca tak
gorliwie podchodzi do kwestii urlopów wypoczynkowych, powinien wcześniej wysłać go na zaległy urlop za rok 2022 r., zaś w tej sytuacji Zenon F. nie zamierza zignorować naruszenia jego praw pracowniczych i pracodawca powinien liczyć się z poniesieniem dotkliwych konsekwencji, w tym poprzez zgłoszenie sprawy do Państwowej Inspekcji Pracy.

Autopromocja

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

W niniejszej sprawie problem jest czy Zenon F. miał prawo odmówić wykorzystania urlopu wypoczynkowego w okresie wypowiedzenia i domagać się ekwiwalentu pieniężnego?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obowiązek pracownika wykorzystania urlopu w okresie wypowiedzenia

Zgodnie z art. 1671 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks Pracy (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1510 ze zm., dalej jako: KP) - w okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik jest obowiązany wykorzystać przysługujący mu urlop, jeżeli w tym okresie pracodawca udzieli mu urlopu. W takim przypadku wymiar udzielonego urlopu, z wyłączeniem urlopu zaległego, nie może przekraczać wymiaru wynikającego z przepisów art. 1551 KP.

Pracownik może oczywiście złożyć wniosek o udzielenie urlopu w okresie wypowiedzenia. Pracodawca może jednak odmówić udzielenia mu urlopu w terminie wskazanym we wniosku nawet wówczas, gdy pokrywa się on z ustaleniami poczynionymi wcześniej w planie urlopów lub indywidualnie z pracownikiem.

Autopromocja

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy 2023

Kup książkę:

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy 2023

Jednostronna decyzja pracodawcy o udzieleniu urlopu

Bez znaczenia pozostaje to, kto złoży oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę. Zarówno jeżeli inicjatywa będzie pochodziła od pracownika czy to od pracodawcy - to jeżeli pracodawca jednostronnie udzieli pracownikowi urlopu w okresie wypowiedzenia, to pracownik zobowiązany jest go wykorzystać.

Udzielenie urlopu w okresie wypowiedzenia jest jednostronną decyzją pracodawcy. Decyzja jest wiążąca dla pracownika, co oznacza, że pracownik nie może uchylić się od obowiązku wykorzystania urlopu. 

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Swoboda decyzyjna pracodawcy w zakresie skierowania pracownika na urlop wypoczynkowy w okresie wypowiedzenia jest na tyle duża, że pracodawca może udzielić pracownikowi urlopu w dowolnym momencie okresu wypowiedzenia, nawet jeśli wcześniej zwolnił pracownika z obowiązku świadczenia pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia na podstawie art. 362 KP. 

Co ważne, udzieleniu urlopu i decyzja pracodawcy obejmuje nie tylko urlop bieżący za rok, w którym biegnie okres wypowiedzenia, czyli w przypadku  Zenon F. za 2023 r., ale i w zakresie wszelkich niewykorzystanych urlopów
z poprzednich lat, czyli w przypadku  Zenona F. również za 2022 r. 

W konsekwencji w przypadku wypowiedzenia umowy o pracę ustalony w planie urlopów lub w porozumieniu z pracownikiem termin urlopu (w przypadku  Zenona F. na listopada 2023 r.) straci moc z chwilą podjęcia przez pracodawcę decyzji o udzieleniu pracownikowi urlopu w okresie wypowiedzenia. Zresztą siłą rzeczy w niniejszej sprawie i tak nie dałoby się udzielić urlopu ustalonego na listopad, ponieważ wówczas stosunek pracy nie będzie już istniał.

Trzeba uznać, że  Zenon F. bezpodstawnie sprzeciwiał się wykorzystaniu urlopu wypoczynkowego w okresie wypowiedzenia.

Ważne Wyrok Sądu Najwyższego z 5 września 2019 r. (sygn. akt III PK 96/18)

Pracodawca może jednostronnie zmienić swoją decyzję o zwolnieniu pracownika z obowiązku świadczenia pracy oraz udzielić mu bez jego zgody urlopu wypoczynkowego w okresie wypowiedzenia.

Ile dni urlopu przy rozwiązanie umowy o pracę?

Wymiar urlopu zależy od ogólnego stażu pracy – czyli wszystkich okresów zatrudnienia.

Wynosi on: 

 • 20 dni przy okresie zatrudnienia krótszym niż 10 lat;
 • 26 dni przy okresie zatrudnienia wynoszącym co najmniej 10 lat.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Szysz
  2023-07-18 15:58:10
  No to Zenon pójdzie na L4 i pracodawca i tak będzie musiał wypłacić mu ekwiwalent
  1
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kurs dla pracowników administracji publicznej

Kursy dla pracowników administracji publicznej dają możliwość rozwoju osobistego i zawodowego. Właśnie trwa rekrutacja w ramach kolejnego projektu. Czym jest Young Leaders’ Program 2024-2026 i jakie umiejętności można nabyć? 

Wzrost zatrudnienia w fotowoltaice słonecznej

Pomimo kryzysów gospodarczych, inflacji, wojny i globalnych problemów współczesnego świata - da się zauważyć dynamiczny rozwój sektora zielonej energii. Raport MOP oraz organizacji IRENA pokazuje, że liczba miejsc pracy w sektorze energii odnawialnej prawie podwoiła się w ciągu ostatniej dekady, do 13,7 mln w 2022 r.

Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników. Orzeczenia KRUS.

Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników - powstają stosunkowo często ze względu na specyfikę pracy na roli. Orzeczenia w KRUS wydawane są przez lekarzy rzeczoznawców czy komisje lekarskie KRUS, które doty. przyznania konkretnych świadczeń. Czy od decyzji KRUS przysługuje odwołanie? 

Dzień chłopaka w pracy

30 września to Dzień Chłopaka. Dzień Chłopaka to co innego niż Międzynarodowy Dzień Mężczyzn, który przypada w dniu 10 marca. Jakie prawa pracownicze mają zatrudnieni nastoletni młodociani?

REKLAMA

Rozwiązanie umowy o pracę - kiedy pracownik powinien dostać wynagrodzenie?

Kiedy po rozwiązaniu umowy o pracę należy się wypłata wynagrodzenia? Czy to dzień rozwiązania umowy czy ustalony w danym zakładzie pracy dzień wypłat? 

Październik - nauczyciele akademiccy wracają do pracy! Wzrosty wynagrodzeń od 2024

1 października - nauczyciele akademiccy wracają do pracy! Czy będą wzrosty wynagrodzeń 1 stycznia 2024 dla profesorów, adiunktów i asystentów? 

Czy 1 października 2023 to niedziela handlowa?

Czy 1 października 2023 to niedziela handlowa? Niedziele handlowe - ile zostało w 2023 roku? Czy w październiku 2023 są niedziele handlowe? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

Dobrostan pracowników - wellbeing

Wellbeing (well-being) w dosłownym tłumaczeniu z języka oznacza dobrostan. Okazuje się, że pracownicy i pracodawcy różnie rozumieją to pojęcie, co pokazuje raport pt.: „Bezpieczeństwo Pracy w Polsce 2023. Dobrostan pracownika, czyli wellbeing w pracy”.

REKLAMA

Aż 13% Polaków otwarcie przyznaje, że nie lubi ludzi z którymi pracuje

Czy Polacy lubią swoich współpracowników? Co jest najbardziej denerwujące w zachowaniu kolegów i koleżanek z pracy? A co jest najbardziej cenione? Ważniejsza jest kariera czy dobra atmosfera? Sprawdzamy. 

Jesień i koniec żniw - czas na rehabilitację leczniczą dla rolników

Czy rolnicy mają prawo do rehabilitacji leczniczej? Ile trwa rehabilitacja dla rolników z KRUS? Gdzie jest prowadzona rehabilitacja lecznicza rolników? Jak i gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA