REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można wypowiedzieć umowę o pracę e-mailem?

Biuro rachunkowe Auditori
Prowadzenie księgowości; obsługa kadrowo-płacowa; doradztwo księgowe, podatkowe i prawne.
Wypowiedzenie umowy o pracę, Kodeks pracy
Wypowiedzenie umowy o pracę e-mailem. Co na to prawo?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W dobie szybkiego rozwoju technologii, wiele aspektów naszego życia ulega digitalizacji. Dotyczy to także relacji między pracownikiem a pracodawcą. Jednym z budzących kontrowersje tematów jest to, czy można wypowiedzieć umowę o pracę drogą elektroniczną, taką jak e-mail.

Wypowiedzenie umowy o pracę e-mailem – co na to prawo?

Zgodnie z art. 29 § 2 Kodeksu pracy, umowy o pracę mogą być zawierane w formie pisemnej. Zapis ten wyklucza więc możliwość zawierania umów ustnych. Jednakże, nie precyzuje, w jakiej formie powinno nastąpić zawarcie umowy pisemnej. Tym samym w art. 30 § 1 tego samego kodeksu przewidziane są formy wypowiedzenia umowy o pracę, czyli na mocy porozumienia stron, poprzez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia lub bez zachowania tego okresu. Z podanych informacji wynika, że wypowiedzenie może być złożone przez jedną ze stron w zachowanej formie, zatem obie strony nie muszą być obecne podczas składania dokumentu.

REKLAMA

Autopromocja

Jako że w Kodeksie Pracy nie pojawia się skonkretyzowana odpowiedź dotycząca złożenia wypowiedzenia umowy o pracę drogą elektroniczną, należy zapoznać się z informacją, jaką na ten temat dostarcza art. 61 § 1 i § 2  Kodeksu Cywilnego - "Oświadczenie woli, które ma być złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treści. Odwołanie takiego oświadczenia jest skuteczne, jeżeli doszło jednocześnie z tym oświadczeniem lub wcześniej oraz Oświadczenie woli wyrażone w postaci elektronicznej jest złożone innej osobie z chwilą, gdy wprowadzono je do środka komunikacji elektronicznej w taki sposób, żeby osoba ta mogła zapoznać się z jego treścią".

Ważną informację na ten temat dostarcza nam również art. 78 § 1 i § 2 Kodeksu Cywilnego, który mówi - "Do zachowania elektronicznej formy czynności prawnej wystarcza złożenie oświadczenia woli w postaci elektronicznej i opatrzenie go kwalifikowanym podpisem elektronicznym oraz Oświadczenie woli złożone w formie elektronicznej jest równoważne z oświadczeniem woli złożonym w formie pisemnej".

Powyższe przepisy zatem umożliwiają złożenie wypowiedzenia umowy o pracę e-mailem, jednak jednocześnie wskazują, że aby takie wypowiedzenie było prawomocne, należy spełnić odpowiednie warunki.

Jak złożyć wypowiedzenie umowy o pracę e-mailem?

REKLAMA

Na podstawie wyżej wymienionych przepisów, możemy wyróżnić czynniki, które sprawiają, że nasze wypowiedzenie e-mailem zostanie złożone w sposób prawidłowy. Przede wszystkim, musi się znaleźć na nim oryginalny, własnoręczny podpis, czyli nie może to być skan ani kopia podpisanego dokumentu. W tej sytuacji warunkiem złożenia wypowiedzenia umowy o pracę drogą mailową jest opatrzenie dokumentu bezpiecznym, certyfikowanym podpisem elektronicznym. Taki podpis ma dokładnie taką samą wagę prawną, co podpis odręczny. W przypadku, gdy tej formy e-podpisu zabraknie na wypowiedzeniu, dokument dalej zachowuje swoją ważność, jednak w takiej sytuacji strona może uznać dokument za nieskuteczny i tym samym zwrócić się o wypłatę odszkodowania czy przywrócenia do pracy. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Aby uniknąć nieporozumień, najlepszym rozwiązaniem jest wysłanie wypowiedzenia umowy o pracę opatrzonego podpisem elektronicznym, za pośrednictwem indywidualnego konta e-mailowego, na które został on uprzednio zarejestrowany przez pracodawcę jako środek komunikacji. Ponadto osoba, która dostała dokument, musi potwierdzić otrzymanie e-maila, w którym znajduje się wypowiedzenie. Można tego dokonać poprzez prośbę zawartą w wiadomości lub funkcję potwierdzenia otrzymania e-maila. Dodatkowo po złożeniu wypowiedzenia drogą elektroniczną, strony mogą skontaktować się ze sobą przez wideokomunikator, a podczas takiej rozmowy przedyskutować warunki wypowiedzenia. W ten sposób, każda ze stron jest świadoma woli drugiej.

Wypowiedzenie e-mailem - prawa i obowiązki pracodawcy i pracownika

Wypowiedzenie umowy o pracę e-mailem ma takie samo znaczenie, jak wypowiedzenie złożone w tradycyjnej formie pisemnej. Pracownik ma prawo do wypowiedzenia umowy o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia, który jest ustalony w umowie o pracę lub przepisach prawa.

Natomiast, pracodawca ma obowiązek przekazać pracownikowi informację o ustalonym okresie wypowiedzenia umowy o pracę, niezależnie od formy wypowiedzenia umowy. Ma również obowiązek uregulować wszelkie należności finansowe z tytułu zakończenia umowy o pracę.

Wypowiedzenie drogą elektroniczną - podsumowanie

Wypowiedzenie umowy o pracę e-mailem jest możliwe, o ile zostaną spełnione wymogi formalne. Pracownik i pracodawca mają określone prawa i obowiązki, które muszą być przestrzegane bez względu na formę wypowiedzenia umowy. W dobie szybkiego rozwoju technologii i digitalizacji, e-mail może być wygodnym i efektywnym sposobem na wypowiedzenie umowy o pracę, pod warunkiem, że zostaną zachowane określone zasady.

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Inforu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżki dla pracowników samorządowych. Czy nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego przysługują także za lipiec?

1 sierpnia 2024 r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zmiany mają celu uaktualnienie minimalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Czy nowe stawki przysługują także za lipiec 2024 r.?

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

REKLAMA

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. Czy w 2025 r. wzrosną emerytury i renty?

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

REKLAMA

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA