REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można wypowiedzieć umowę o pracę e-mailem?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Biuro rachunkowe Auditori
Prowadzenie księgowości; obsługa kadrowo-płacowa; doradztwo księgowe, podatkowe i prawne.
Wypowiedzenie umowy o pracę, Kodeks pracy
Wypowiedzenie umowy o pracę e-mailem. Co na to prawo?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W dobie szybkiego rozwoju technologii, wiele aspektów naszego życia ulega digitalizacji. Dotyczy to także relacji między pracownikiem a pracodawcą. Jednym z budzących kontrowersje tematów jest to, czy można wypowiedzieć umowę o pracę drogą elektroniczną, taką jak e-mail.

Wypowiedzenie umowy o pracę e-mailem – co na to prawo?

REKLAMA

Zgodnie z art. 29 § 2 Kodeksu pracy, umowy o pracę mogą być zawierane w formie pisemnej. Zapis ten wyklucza więc możliwość zawierania umów ustnych. Jednakże, nie precyzuje, w jakiej formie powinno nastąpić zawarcie umowy pisemnej. Tym samym w art. 30 § 1 tego samego kodeksu przewidziane są formy wypowiedzenia umowy o pracę, czyli na mocy porozumienia stron, poprzez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia lub bez zachowania tego okresu. Z podanych informacji wynika, że wypowiedzenie może być złożone przez jedną ze stron w zachowanej formie, zatem obie strony nie muszą być obecne podczas składania dokumentu.

REKLAMA

Jako że w Kodeksie Pracy nie pojawia się skonkretyzowana odpowiedź dotycząca złożenia wypowiedzenia umowy o pracę drogą elektroniczną, należy zapoznać się z informacją, jaką na ten temat dostarcza art. 61 § 1 i § 2  Kodeksu Cywilnego - "Oświadczenie woli, które ma być złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treści. Odwołanie takiego oświadczenia jest skuteczne, jeżeli doszło jednocześnie z tym oświadczeniem lub wcześniej oraz Oświadczenie woli wyrażone w postaci elektronicznej jest złożone innej osobie z chwilą, gdy wprowadzono je do środka komunikacji elektronicznej w taki sposób, żeby osoba ta mogła zapoznać się z jego treścią".

Ważną informację na ten temat dostarcza nam również art. 78 § 1 i § 2 Kodeksu Cywilnego, który mówi - "Do zachowania elektronicznej formy czynności prawnej wystarcza złożenie oświadczenia woli w postaci elektronicznej i opatrzenie go kwalifikowanym podpisem elektronicznym oraz Oświadczenie woli złożone w formie elektronicznej jest równoważne z oświadczeniem woli złożonym w formie pisemnej".

Powyższe przepisy zatem umożliwiają złożenie wypowiedzenia umowy o pracę e-mailem, jednak jednocześnie wskazują, że aby takie wypowiedzenie było prawomocne, należy spełnić odpowiednie warunki.

Jak złożyć wypowiedzenie umowy o pracę e-mailem?

REKLAMA

Na podstawie wyżej wymienionych przepisów, możemy wyróżnić czynniki, które sprawiają, że nasze wypowiedzenie e-mailem zostanie złożone w sposób prawidłowy. Przede wszystkim, musi się znaleźć na nim oryginalny, własnoręczny podpis, czyli nie może to być skan ani kopia podpisanego dokumentu. W tej sytuacji warunkiem złożenia wypowiedzenia umowy o pracę drogą mailową jest opatrzenie dokumentu bezpiecznym, certyfikowanym podpisem elektronicznym. Taki podpis ma dokładnie taką samą wagę prawną, co podpis odręczny. W przypadku, gdy tej formy e-podpisu zabraknie na wypowiedzeniu, dokument dalej zachowuje swoją ważność, jednak w takiej sytuacji strona może uznać dokument za nieskuteczny i tym samym zwrócić się o wypłatę odszkodowania czy przywrócenia do pracy. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Aby uniknąć nieporozumień, najlepszym rozwiązaniem jest wysłanie wypowiedzenia umowy o pracę opatrzonego podpisem elektronicznym, za pośrednictwem indywidualnego konta e-mailowego, na które został on uprzednio zarejestrowany przez pracodawcę jako środek komunikacji. Ponadto osoba, która dostała dokument, musi potwierdzić otrzymanie e-maila, w którym znajduje się wypowiedzenie. Można tego dokonać poprzez prośbę zawartą w wiadomości lub funkcję potwierdzenia otrzymania e-maila. Dodatkowo po złożeniu wypowiedzenia drogą elektroniczną, strony mogą skontaktować się ze sobą przez wideokomunikator, a podczas takiej rozmowy przedyskutować warunki wypowiedzenia. W ten sposób, każda ze stron jest świadoma woli drugiej.

Wypowiedzenie e-mailem - prawa i obowiązki pracodawcy i pracownika

Wypowiedzenie umowy o pracę e-mailem ma takie samo znaczenie, jak wypowiedzenie złożone w tradycyjnej formie pisemnej. Pracownik ma prawo do wypowiedzenia umowy o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia, który jest ustalony w umowie o pracę lub przepisach prawa.

Natomiast, pracodawca ma obowiązek przekazać pracownikowi informację o ustalonym okresie wypowiedzenia umowy o pracę, niezależnie od formy wypowiedzenia umowy. Ma również obowiązek uregulować wszelkie należności finansowe z tytułu zakończenia umowy o pracę.

Wypowiedzenie drogą elektroniczną - podsumowanie

Wypowiedzenie umowy o pracę e-mailem jest możliwe, o ile zostaną spełnione wymogi formalne. Pracownik i pracodawca mają określone prawa i obowiązki, które muszą być przestrzegane bez względu na formę wypowiedzenia umowy. W dobie szybkiego rozwoju technologii i digitalizacji, e-mail może być wygodnym i efektywnym sposobem na wypowiedzenie umowy o pracę, pod warunkiem, że zostaną zachowane określone zasady.

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Inforu

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wszystkie weekendy z wolnym piątkiem: ta grupa gotowa przejść na czterodniowy tydzień pracy natychmiast

90 proc. profesjonalistów chce pracować w modelu czterodniowego tygodnia pracy, o ile nie wpłynie to na ich zarobki. Jako największe korzyści skróconego tygodnia pracy specjaliści wskazują więcej czasu wolnego oraz poprawę ogólnej satysfakcji z życia Jako największe zagrożenia – obniżenie wynagrodzenia oraz pracę w nadgodzinach.

Najmłodsi pracownicy niechętnie idą na zwolnienie lekarskie, dlaczego

Pracownicy z pokolenia Z czyli do 29. roku życia) rzadziej korzystają ze zwolnień lekarskich niż ich starsi współpracownicy. Dane z audytów absencji chorobowej przeprowadzonych w przedsiębiorstwach na terenie całej Polski w okresie ostatnich kilkunastu miesięcy pokazują jasno, że najmłodsza grupa pracowników charakteryzuje się najniższym poziomem nieobecności z powodów zdrowotnych.

Zetki chcą pracować z sensem, w dobrej atmosferze i za dużą kasę

Dla pokolenia Z zaangażowanie w pracę naprawdę ma znaczenie. Z kolei 40 procent młodych mówi, że bardzo się stara w codziennych obowiązkach, a kolejne 42 procent twierdzi, że nie zawsze wszystko wychodzi im idealnie. 57 proc. młodych wskazuje pieniądze jako kluczowy czynnik wyboru pracodawcy i motywacji. Ale to nie wystarczy.

Ksiądz: 6000 zł, biskup: 10000 zł, a zakonnica ...300 zł? Zarobki i emerytury duchownych 2025

Jak wyglądają finanse duchowieństwa w Polsce? Najnowsze dane pokazują, że zarobki i świadczenia kapłanów oraz sióstr zakonnych są bardzo zróżnicowane. Prześwietlamy ich miesięczne dochody i zasady przyznawania emerytur, ujawniając pełen obraz finansowy osób duchownych.

REKLAMA

Zaufanie pracowników: jaką jest dla firmy wartością, co zrobić by ją budować

Stwierdzenie, że zaufanie pracowników zwiększa wyniki firmy, nie budzi kontrowersji. Firmy radzą sobie lepiej, gdy ich pracownicy im ufają. Czy można jednak przeliczyć zaufanie na konkretny wynik finansowy?

Czy będą zmiany dla osób z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności?

Osoby niepełnosprawne ruchowo w stopniu umiarkowanym czują się dyskryminowane. Z tego powodu do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej skierowano kilka ważnych pytań. Wątpliwości na temat ewentualnych zmian w obowiązujących przepisach rozwiewa Pełnomocnik Rządu do spraw Osób Niepełnosprawnych Łukasz Krasoń.

Czas pracy kadry zarządzającej (kierownicy, dyrektorzy i inni). Czy wszyscy menadżerowie nie mają prawa do nadgodzin? Co wynika z kodeksu pracy i orzecznictwa?

Czas pracy kadry zarządzającej w Polsce podlega szczególnym regulacjom prawnym, które różnią się od zasad obowiązujących pracowników wykonujących zadania operacyjne. Przepisy kodeksu pracy wskazują możliwość wyłączenia menadżerów pełniących funkcje kierownicze z norm dotyczących limitów czasu pracy i rozliczania nadgodzin. W praktyce pojawiają się liczne pytania, jak te zasady stosować, a orzecznictwo sądowe dostarcza cennych wskazówek.

Od 19 czerwca 2025 r. kolosalne podwyżki dla tych pracowników. Rozporządzenie w mocy, po nowemu zarabiają do 23 000 zł a dodatki do 3 400 zł

W wielu tekstach skupiamy się na podwyżkach dla pracowników samorządowych, dla pracowników w budżetówce, w tym nauczycieli, policjantów czy w służbie zdrowia, a warto też pamiętać o innych grupach zawodowych, może bardziej niszowych, ale jednak istniejących od dawna na polskim rynku pracy. Już od 19 czerwca 2025 r. kolosalne podwyżki dla tych pracowników. Rozporządzenie jest w mocy i po nowemu pracownicy zarabiają do 23 000 zł a dodatki do wynagrodzenia to nawet do 3 400 zł. Dla wielu takie stawki to tylko marzenie. Zatem ile zarabia się w KSSiP?

REKLAMA

Niedoszacowane ryzyko w branży budowlanej. Blisko 3,5 tys. wypadków w 2024 r.

W branży budowlanej co roku dochodzi do tysięcy wypadków – w 2024 r. odnotowano 3442 zdarzenia, 78 osób zginęło, a 57 zostało ciężko rannych (dane GUS). Choć główną przyczyną jest błąd ludzki, finansową odpowiedzialność ponoszą pracodawcy. Dzięki rozszerzonej polisie OC możliwe jest przeniesienie roszczeń na ubezpieczyciela, jednak pośrednicy ubezpieczeniowi ostrzegają: firmy często zaniżają sumy gwarancyjne i bagatelizują ryzyko.

Wakacyjna praca nastolatków 2025 [Co mówią przepisy i na co muszą uważać rodzice oraz pracodawcy]

Sezon letni to czas, gdy młodzież chętnie podejmuje się pierwszych zawodowych wyzwań. Jednak zanim nastolatek trafi do pracy w gastronomii, biurze czy przy zbiorach owoców, warto upewnić się, że jego zatrudnienie jest zgodne z prawem. Eksperci Job Impulse przypominają, że przepisy jasno określają, kto, kiedy i w jakich warunkach może pracować w czasie wakacji.

REKLAMA