REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można wypowiedzieć umowę o pracę e-mailem?

Biuro rachunkowe Auditori
Prowadzenie księgowości; obsługa kadrowo-płacowa; doradztwo księgowe, podatkowe i prawne.
Wypowiedzenie umowy o pracę, Kodeks pracy
Wypowiedzenie umowy o pracę, Kodeks pracy
Wypowiedzenie umowy o pracę e-mailem. Co na to prawo?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W dobie szybkiego rozwoju technologii, wiele aspektów naszego życia ulega digitalizacji. Dotyczy to także relacji między pracownikiem a pracodawcą. Jednym z budzących kontrowersje tematów jest to, czy można wypowiedzieć umowę o pracę drogą elektroniczną, taką jak e-mail.

Wypowiedzenie umowy o pracę e-mailem – co na to prawo?

Zgodnie z art. 29 § 2 Kodeksu pracy, umowy o pracę mogą być zawierane w formie pisemnej. Zapis ten wyklucza więc możliwość zawierania umów ustnych. Jednakże, nie precyzuje, w jakiej formie powinno nastąpić zawarcie umowy pisemnej. Tym samym w art. 30 § 1 tego samego kodeksu przewidziane są formy wypowiedzenia umowy o pracę, czyli na mocy porozumienia stron, poprzez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia lub bez zachowania tego okresu. Z podanych informacji wynika, że wypowiedzenie może być złożone przez jedną ze stron w zachowanej formie, zatem obie strony nie muszą być obecne podczas składania dokumentu.

Autopromocja

Jako że w Kodeksie Pracy nie pojawia się skonkretyzowana odpowiedź dotycząca złożenia wypowiedzenia umowy o pracę drogą elektroniczną, należy zapoznać się z informacją, jaką na ten temat dostarcza art. 61 § 1 i § 2  Kodeksu Cywilnego - "Oświadczenie woli, które ma być złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treści. Odwołanie takiego oświadczenia jest skuteczne, jeżeli doszło jednocześnie z tym oświadczeniem lub wcześniej oraz Oświadczenie woli wyrażone w postaci elektronicznej jest złożone innej osobie z chwilą, gdy wprowadzono je do środka komunikacji elektronicznej w taki sposób, żeby osoba ta mogła zapoznać się z jego treścią".

Ważną informację na ten temat dostarcza nam również art. 78 § 1 i § 2 Kodeksu Cywilnego, który mówi - "Do zachowania elektronicznej formy czynności prawnej wystarcza złożenie oświadczenia woli w postaci elektronicznej i opatrzenie go kwalifikowanym podpisem elektronicznym oraz Oświadczenie woli złożone w formie elektronicznej jest równoważne z oświadczeniem woli złożonym w formie pisemnej".

Powyższe przepisy zatem umożliwiają złożenie wypowiedzenia umowy o pracę e-mailem, jednak jednocześnie wskazują, że aby takie wypowiedzenie było prawomocne, należy spełnić odpowiednie warunki.

Jak złożyć wypowiedzenie umowy o pracę e-mailem?

Na podstawie wyżej wymienionych przepisów, możemy wyróżnić czynniki, które sprawiają, że nasze wypowiedzenie e-mailem zostanie złożone w sposób prawidłowy. Przede wszystkim, musi się znaleźć na nim oryginalny, własnoręczny podpis, czyli nie może to być skan ani kopia podpisanego dokumentu. W tej sytuacji warunkiem złożenia wypowiedzenia umowy o pracę drogą mailową jest opatrzenie dokumentu bezpiecznym, certyfikowanym podpisem elektronicznym. Taki podpis ma dokładnie taką samą wagę prawną, co podpis odręczny. W przypadku, gdy tej formy e-podpisu zabraknie na wypowiedzeniu, dokument dalej zachowuje swoją ważność, jednak w takiej sytuacji strona może uznać dokument za nieskuteczny i tym samym zwrócić się o wypłatę odszkodowania czy przywrócenia do pracy. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Aby uniknąć nieporozumień, najlepszym rozwiązaniem jest wysłanie wypowiedzenia umowy o pracę opatrzonego podpisem elektronicznym, za pośrednictwem indywidualnego konta e-mailowego, na które został on uprzednio zarejestrowany przez pracodawcę jako środek komunikacji. Ponadto osoba, która dostała dokument, musi potwierdzić otrzymanie e-maila, w którym znajduje się wypowiedzenie. Można tego dokonać poprzez prośbę zawartą w wiadomości lub funkcję potwierdzenia otrzymania e-maila. Dodatkowo po złożeniu wypowiedzenia drogą elektroniczną, strony mogą skontaktować się ze sobą przez wideokomunikator, a podczas takiej rozmowy przedyskutować warunki wypowiedzenia. W ten sposób, każda ze stron jest świadoma woli drugiej.

Wypowiedzenie e-mailem - prawa i obowiązki pracodawcy i pracownika

Wypowiedzenie umowy o pracę e-mailem ma takie samo znaczenie, jak wypowiedzenie złożone w tradycyjnej formie pisemnej. Pracownik ma prawo do wypowiedzenia umowy o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia, który jest ustalony w umowie o pracę lub przepisach prawa.

Natomiast, pracodawca ma obowiązek przekazać pracownikowi informację o ustalonym okresie wypowiedzenia umowy o pracę, niezależnie od formy wypowiedzenia umowy. Ma również obowiązek uregulować wszelkie należności finansowe z tytułu zakończenia umowy o pracę.

Wypowiedzenie drogą elektroniczną - podsumowanie

Wypowiedzenie umowy o pracę e-mailem jest możliwe, o ile zostaną spełnione wymogi formalne. Pracownik i pracodawca mają określone prawa i obowiązki, które muszą być przestrzegane bez względu na formę wypowiedzenia umowy. W dobie szybkiego rozwoju technologii i digitalizacji, e-mail może być wygodnym i efektywnym sposobem na wypowiedzenie umowy o pracę, pod warunkiem, że zostaną zachowane określone zasady.

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Inforu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dodatek pielęgnacyjny 2024

  Dodatek pielęgnacyjny przysługuje do emerytury lub renty. Dla kogo przewidziany jest dodatek pielęgnacyjny? Ile wynosi dodatek do emerytury lub renty wypłacany przez ZUS?

  Legitymacja emeryta–rencisty w aplikacji mObywatel. Nowy wzór mLegitymacji

  W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej powstał projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie legitymacji emeryta-rencisty. Zmiana ma na celu dostosowanie przepisów rozporządzenia do rozwiązań wynikających z ustawy o aplikacji mObywatel.

  Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa?

  Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

  Ciąża w okresie wypowiedzenia. Przepisy, orzecznictwo

  Nierzadko zdarza się, że kobieta nie wie o tym, że w chwili otrzymania wypowiedzenia umowy o pracę jest w ciąży. Może się zdarzyć także sytuacja, że co prawda w chwili otrzymania wypowiedzenia kobieta nie była w ciąży, ale zaszła w ciąże w okresie biegu wypowiedzenia.

  REKLAMA

  Nowe przepisy BHP 2024 – pracodawcy muszą zdążyć ze zmianami do 17 maja

  Pracodawcom zostały już tylko dwa miesiące na reorganizację środowiska pracy zgodnie z nowymi przepisami BHP. Znowelizowane rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe, które weszło w życie 17 listopada 2023 r, wprowadza istotne zmiany w wyposażeniu stanowisk pracy. Pracodawcy muszą zdążyć ze zmianami do 17 maja 2024 r.

  Branżowe centra umiejętności wesprą kształcenie zawodowe młodocianych. Premier podpisał rozporządzenie

  Branżowe centra umiejętności to nowy rodzaj placówek systemu oświaty wprowadzony nowelizacją Prawa oświatowego, która weszła w życie we wrześniu 2023 r. BCU mają umożliwiać  uzyskanie i uzupełnienie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub zmianę kwalifikacji zawodowych. Premier Donald Tusk podpisał nowelizację rozporządzenia w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania przygotowaną przez resort rodziny, pracy i polityki społecznej. Umożliwi to prowadzenie przez BCU turnusów dokształcania teoretycznego dla młodocianych, którzy uczą się zawodu.

  17,3 mln osób pracowało w Polsce. Bezrobotnych było 547 tys., a biernych zawodowo prawie 12,4 mln. GUS podał dane o sytuacji na rynku pracy w IV kwartale 2023 r.

  Osoby aktywne zawodowo stanowiły w IV kwartale 2023 r. 58,9% ludności w wieku 15–89 lat. Wskaźnik ten był wyższy niż w III kwartale 2023 r. (o 0,4 p. proc.), podobnie jak i w IV kwartale 2022 r. (o 0,2 p. proc.). Wśród mężczyzn współczynnik aktywności zawodowej wyniósł 66,0%, a wśród kobiet 52,3%. . Główny Urząd Statystyczny podał wstępne wyniki Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności.

  1780,96 zł to od 1 marca 2024 r. wysokość najniższej emerytury. Waloryzacja objęła też dodatki do świadczeń. Sprawdź, ile należy się emerytom i rencistom

  Waloryzacja emerytur i rent nastąpiła z dniem 1 marca 2024 r. Wskaźnik waloryzacji w 2024 r. wynosi 112,12%. W ten sposób wzrastają nie tylko emerytury i renty, ale także dodatki do tych świadczeń, które wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 

  REKLAMA

  Uposażenia w policji. Zmiana wysokości dodatku za stopień

  W 2024 r. wzrosła kwota bazowa dla funkcjonariuszy policji. Wzrost kwoty bazowej powoduje wzrost miesięcznego uposażenia policjantów. Do tego niezbędna jest zmiana przepisów rozporządzenia regulującego wysokość ich uposażenia, w tym stawek dodatku za stopień.

  Komunikat PFRON: Znacznie dłuższy okres dofinansowania do wynajmu mieszkania

  1 marca 2024 r. weszła w życie korzystna zmiana w Programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Mieszkanie dla absolwenta. Wydłużony został okres, na który może być udzielone dofinansowanie do wynajmu mieszkania lub domu jednorodzinnego.

  REKLAMA