REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozwiązanie umowy o pracę: Obowiązek pracodawcy konsultacji zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę. Wzór zawiadomienia organizacji związkowej

wypowiedzenie umowy o pracę dyscyplinarne zwolnienie dyscyplinarka dokument pracownik szef boss pracodawca strach rozpacz stres stress trauma tragedia dramat
Rozwiązanie umowy o pracę: Obowiązek pracodawcy konsultacji zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę. Wzór zawiadomienia organizacji związkowej
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Pracodawca musi zawiadomić reprezentującą pracownika organizację związkową o zamiarze wypowiedzenia mu umowy o pracę. Zawiadomienie składa się na piśmie, podając w nim przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy.

Obowiązek konsultacji wypowiedzenia z organizacją związkową

W przypadku gdy przepisy przewidują współdziałanie pracodawcy z zakładową organizacją związkową w indywidualnych sprawach wynikających ze stosunku pracy, pracodawca ma obowiązek współdziałać w takich sprawach ze związkowcami z organizacji związkowej reprezentującej pracownika z tytułu:

Autopromocja
  • jego członkostwa w związku zawodowym albo
  • wyrażenia zgody na obronę praw pracownika niezrzeszonego w związku.

Obowiązkiem pracodawcy jest skonsultowanie z organizacją związkową zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony lub umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony. 

Pracodawca zawiadamia organizację związkową

O zamiarze wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę na czas określony lub na czas nieokreślony pracodawca zawiadamia reprezentującą pracownika zakładową organizację związkową, podając przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy. Konsultacja związkowa jest jedną z przesłanek legalizujących wypowiedzenie umowy o pracę.

Zawiadomienie należy złożyć na piśmie.

Należy uznać, że pracodawca powinien wskazać w zawiadomieniu tą samą przyczynę, która będzie zakomunikowana pracownikowi w uzasadnieniu wypowiedzenia. Może się zdarzyć, że pracodawca wypowie umowę o pracę z innych powodów niż te, które zostały przekazane organizacji związkowej, albo w uzasadnieniu wypowiedzenia umowy poda także dodatkowe przyczyny swojej decyzji. W takim przypadku należy uznać, że modyfikacja lub uzupełnienie przyczyn wypowiedzenia zobowiązuje pracodawcę do ponownego skonsultowania zamiaru wypowiedzenia z organizacją związkową.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wzór zawiadomienia o zamiarze wypowiedzenia umowy o pracę

Data, miejscowość

 

Dane pracodawcy

 

Zarząd 

Zakładowej Organizacji Związkowej 

w ………………………

 

Zawiadomienie o zamiarze wypowiedzenia umowy o pracę

 

Zawiadamiam, że zamierzam wypowiedzieć umowę o pracę zawartą na czas ………..……. Panu(i) …………………..……., zatrudnionemu(ej) od dnia ……….…………….

Wypowiedzenie następuje z zachowaniem ……………..………..…… okresu wypowiedzenia. Umowa zostanie rozwiązana z dniem ……………………..

Przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę jest:

………………………………………………….………………………..

……………………………………………………………………………

Zgodnie z oświadczeniem pracownika, jest on członkiem Zakładowej Organizacji Związkowej w …………………………..

Proszę o zajęcie stanowiska w tej sprawie w terminie 5 dni kalendarzowych.

 

Data i podpis pracodawcy

 

Kilka organizacji związkowych lub ich brak

Częstym zjawiskiem w praktyce jest funkcjonowanie w zakładzie pracy kilku zakładowych organizacji związkowych. W takim przypadku obowiązek konsultacyjny pracodawcy jest ograniczony do organizacji, która pracownika reprezentuje. Obowiązek konsultacyjny wypowiedzenia uzależniony jest nie tyle od członkostwa w zakładowej organizacji związkowej, ile od faktu reprezentowania pracownika przez związek zawodowy.

Możliwa jest też sytuacja, gdy w zakładzie pracy nie funkcjonuje żadna organizacja związkowa. Należy zatem podkreślić, że obowiązek skonsultowania zamiaru wypowiedzenia będzie aktualny w przypadku, gdy u pracodawcy działa zakładowa organizacja związkowa reprezentująca pracownika.

Ważne

Jeżeli w przedsiębiorstwie nie ma żadnej organizacji związkowej, wówczas pracodawca nie musi konsultować wypowiedzenia umowy o pracę.

Co mogą zrobić związkowcy

Chociaż zawiadomienie organizacji związkowej o zamiarze wypowiedzenia umowy o pracę jest obowiązkiem pracodawcy, jednak organizacja związkowa nie ma obowiązku odnieść się do zamiarów pracodawcy. 

Jeżeli jednak związkowcy uznają, że wypowiedzenie umowy jest bezzasadne, wówczas mogą w terminie 5 dni od otrzymania zawiadomienia zgłosić na piśmie umotywowane zastrzeżenia. 

Przykład

Pracodawca zamierza wypowiedzieć pracownikowi będącemu członkiem zakładowej organizacji związkowej umowę o pracę na czas nieokreślony. Wręczył przewodniczącemu organizacji związkowej zawiadomienie o zamiarze wypowiedzenia umowy pracownikowi. Następnie, tego samego dnia, wręczył pracownikowi oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę. Postępowanie pracodawcy było nieprawidłowe. Wypowiedzenie umowy o pracę pracodawca powinien wręczyć pracownikowi po upływie 5 dni od przekazania zawiadomienia związkowcom.

Co może zrobić pracodawca

Pracodawca, po rozpatrzeniu stanowiska organizacji związkowej, a także w razie niezajęcia przez nią stanowiska w ustalonym terminie, może podjąć decyzję w sprawie wypowiedzenia umowy o pracę.

W przypadku gdy pracodawca nie wie, czy pracownika reprezentuje organizacja związkowa, powinien wystąpić w tej sprawie z zapytaniem do działających w zakładzie pracy związków zawodowych. 

Podstawa prawna:

  • art. 37 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 1465)
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

REKLAMA

Komornicy mogą pracować tylko do 65. roku życia. Sprawę bada TK

Obowiązuje konstytucyjna zasada wolności pracy i swoboda wykonywania zawodu. Niemniej jednak przepisy ustawowe mogą wprowadzać kryteria, które ograniczają tą wolność. Tak też jest w przypadku komorników, którzy mogą pracować tylko do 65. roku życia. Czy to jest sprawiedliwe? Czy ma miejsce dyskryminacja komorników ze względu na wiek? Szczególnie jeżeli stan psychofizyczny pozwala na świadczenie pracy. Sprawę bada TK. 

Urlop okolicznościowy na komunię dziecka

Zbliża się okres Pierwszy Komunii Świętych dzieci. Wiele osób zastanawia się czy na komunię dziecka przysługuje urlop okolicznościowy? Ogólnie na co przysługuje urlop okolicznościowy? Jakie są zasady udzielania urlopu okolicznościowe? Jak obliczyć wynagrodzenie za urlop okolicznościowy w 2024 roku? Kiedy i komu należy się urlop okolicznościowy? Kto płaci za urlop okolicznościowy ZUS czy Pracodawca? Ile razy w roku można wziąć urlop okolicznościowy?

Majówka za granicą - pamiętaj o EKUZ

Wyjeżdżasz na weekend majowy za granicę, pamiętaj o EKUZ! Dzięki temu unikniesz stresu i niepotrzebnych kłopotów kiedy będziesz potrzebował opieki medycznej. Zapoznaj się z uprawnieniami, które Ci przysługują. Przezorny zawsze ubezpieczony, dlatego warto wiedzieć: czym jest EKUZ, co obejmuje EKUZ a czym jest EKUS. Odpowiedzi poniżej.

Czy pracodawca może odwołać pracownika z majówki?

Majówka w tym roku jest wyjątkowo długa, przy 3 dniach urlopu można odpoczywać aż przez 9 dni. Wiele pracowników wzięło wolne min. w dniu 2 maja. Czy pracodawca może odwołać pracownika z majówki? Zatem czy pracodawca może odwołać pracownika z urlopu wypoczynkowego? Kto pokrywa koszty i czy pracownik może się nie zgodzić?

REKLAMA

1000 zł dodatku od 1 lipca 2024 - ale nie dla tak wielu jak się wydawało

Już w lipcu 2024 mają być wypłacane dodatki dla pracowników pomocy społecznej, pieczy zastępczej, opiekunów żłobkowych i rodzin zastępczych. Sejm przyjął ustawy, trwają wzmożone prace. 

29 kwietnia: Międzynarodowy Dzień Tańca – święto tancerzy i miłośników sztuki tańca. A co z emeryturami dla artystów?

W dniu 29 kwietnia przypada Międzynarodowy Dzień Tańca. To duże święto dla tancerzy i miłośników sztuki tańca. W tym szczególnym dniu warto przyjrzeć się zagadnieniu emerytur dla artystów, w tym zmianom, które zaszły w 2024 r. w zakresie emerytur pomostowych.

REKLAMA