Rozwiązanie umowy o pracę: Obowiązek pracodawcy konsultacji zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę. Wzór zawiadomienia organizacji związkowej
REKLAMA
REKLAMA
- Obowiązek konsultacji wypowiedzenia z organizacją związkową
- Pracodawca zawiadamia organizację związkową
- Kilka organizacji związkowych lub ich brak
- Co mogą zrobić związkowcy
- Co może zrobić pracodawca
Obowiązek konsultacji wypowiedzenia z organizacją związkową
W przypadku gdy przepisy przewidują współdziałanie pracodawcy z zakładową organizacją związkową w indywidualnych sprawach wynikających ze stosunku pracy, pracodawca ma obowiązek współdziałać w takich sprawach ze związkowcami z organizacji związkowej reprezentującej pracownika z tytułu:
REKLAMA
- jego członkostwa w związku zawodowym albo
- wyrażenia zgody na obronę praw pracownika niezrzeszonego w związku.
Obowiązkiem pracodawcy jest skonsultowanie z organizacją związkową zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony lub umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony.
Pracodawca zawiadamia organizację związkową
O zamiarze wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę na czas określony lub na czas nieokreślony pracodawca zawiadamia reprezentującą pracownika zakładową organizację związkową, podając przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy. Konsultacja związkowa jest jedną z przesłanek legalizujących wypowiedzenie umowy o pracę.
Zawiadomienie należy złożyć na piśmie.
Należy uznać, że pracodawca powinien wskazać w zawiadomieniu tą samą przyczynę, która będzie zakomunikowana pracownikowi w uzasadnieniu wypowiedzenia. Może się zdarzyć, że pracodawca wypowie umowę o pracę z innych powodów niż te, które zostały przekazane organizacji związkowej, albo w uzasadnieniu wypowiedzenia umowy poda także dodatkowe przyczyny swojej decyzji. W takim przypadku należy uznać, że modyfikacja lub uzupełnienie przyczyn wypowiedzenia zobowiązuje pracodawcę do ponownego skonsultowania zamiaru wypowiedzenia z organizacją związkową.
Wzór zawiadomienia o zamiarze wypowiedzenia umowy o pracę
Data, miejscowość
Dane pracodawcy
Zarząd Zakładowej Organizacji Związkowej w ………………………
Zawiadomienie o zamiarze wypowiedzenia umowy o pracę
Zawiadamiam, że zamierzam wypowiedzieć umowę o pracę zawartą na czas ………..……. Panu(i) …………………..……., zatrudnionemu(ej) od dnia ……….……………. Wypowiedzenie następuje z zachowaniem ……………..………..…… okresu wypowiedzenia. Umowa zostanie rozwiązana z dniem …………………….. Przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę jest: ………………………………………………….……………………….. …………………………………………………………………………… Zgodnie z oświadczeniem pracownika, jest on członkiem Zakładowej Organizacji Związkowej w ………………………….. Proszę o zajęcie stanowiska w tej sprawie w terminie 5 dni kalendarzowych.
Data i podpis pracodawcy
|
Kilka organizacji związkowych lub ich brak
Częstym zjawiskiem w praktyce jest funkcjonowanie w zakładzie pracy kilku zakładowych organizacji związkowych. W takim przypadku obowiązek konsultacyjny pracodawcy jest ograniczony do organizacji, która pracownika reprezentuje. Obowiązek konsultacyjny wypowiedzenia uzależniony jest nie tyle od członkostwa w zakładowej organizacji związkowej, ile od faktu reprezentowania pracownika przez związek zawodowy.
Możliwa jest też sytuacja, gdy w zakładzie pracy nie funkcjonuje żadna organizacja związkowa. Należy zatem podkreślić, że obowiązek skonsultowania zamiaru wypowiedzenia będzie aktualny w przypadku, gdy u pracodawcy działa zakładowa organizacja związkowa reprezentująca pracownika.
Jeżeli w przedsiębiorstwie nie ma żadnej organizacji związkowej, wówczas pracodawca nie musi konsultować wypowiedzenia umowy o pracę.
Co mogą zrobić związkowcy
Chociaż zawiadomienie organizacji związkowej o zamiarze wypowiedzenia umowy o pracę jest obowiązkiem pracodawcy, jednak organizacja związkowa nie ma obowiązku odnieść się do zamiarów pracodawcy.
Jeżeli jednak związkowcy uznają, że wypowiedzenie umowy jest bezzasadne, wówczas mogą w terminie 5 dni od otrzymania zawiadomienia zgłosić na piśmie umotywowane zastrzeżenia.
Pracodawca zamierza wypowiedzieć pracownikowi będącemu członkiem zakładowej organizacji związkowej umowę o pracę na czas nieokreślony. Wręczył przewodniczącemu organizacji związkowej zawiadomienie o zamiarze wypowiedzenia umowy pracownikowi. Następnie, tego samego dnia, wręczył pracownikowi oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę. Postępowanie pracodawcy było nieprawidłowe. Wypowiedzenie umowy o pracę pracodawca powinien wręczyć pracownikowi po upływie 5 dni od przekazania zawiadomienia związkowcom.
Co może zrobić pracodawca
Pracodawca, po rozpatrzeniu stanowiska organizacji związkowej, a także w razie niezajęcia przez nią stanowiska w ustalonym terminie, może podjąć decyzję w sprawie wypowiedzenia umowy o pracę.
W przypadku gdy pracodawca nie wie, czy pracownika reprezentuje organizacja związkowa, powinien wystąpić w tej sprawie z zapytaniem do działających w zakładzie pracy związków zawodowych.
Podstawa prawna:
- art. 37 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 1465)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat