REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozwiązanie umowy o pracę: Obowiązek pracodawcy konsultacji zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę. Wzór zawiadomienia organizacji związkowej

wypowiedzenie umowy o pracę dyscyplinarne zwolnienie dyscyplinarka dokument pracownik szef boss pracodawca strach rozpacz stres stress trauma tragedia dramat
Rozwiązanie umowy o pracę: Obowiązek pracodawcy konsultacji zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę. Wzór zawiadomienia organizacji związkowej
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Pracodawca musi zawiadomić reprezentującą pracownika organizację związkową o zamiarze wypowiedzenia mu umowy o pracę. Zawiadomienie składa się na piśmie, podając w nim przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy.

Obowiązek konsultacji wypowiedzenia z organizacją związkową

W przypadku gdy przepisy przewidują współdziałanie pracodawcy z zakładową organizacją związkową w indywidualnych sprawach wynikających ze stosunku pracy, pracodawca ma obowiązek współdziałać w takich sprawach ze związkowcami z organizacji związkowej reprezentującej pracownika z tytułu:

Autopromocja
  • jego członkostwa w związku zawodowym albo
  • wyrażenia zgody na obronę praw pracownika niezrzeszonego w związku.

Obowiązkiem pracodawcy jest skonsultowanie z organizacją związkową zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony lub umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony. 

Pracodawca zawiadamia organizację związkową

O zamiarze wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę na czas określony lub na czas nieokreślony pracodawca zawiadamia reprezentującą pracownika zakładową organizację związkową, podając przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy. Konsultacja związkowa jest jedną z przesłanek legalizujących wypowiedzenie umowy o pracę.

Zawiadomienie należy złożyć na piśmie.

Należy uznać, że pracodawca powinien wskazać w zawiadomieniu tą samą przyczynę, która będzie zakomunikowana pracownikowi w uzasadnieniu wypowiedzenia. Może się zdarzyć, że pracodawca wypowie umowę o pracę z innych powodów niż te, które zostały przekazane organizacji związkowej, albo w uzasadnieniu wypowiedzenia umowy poda także dodatkowe przyczyny swojej decyzji. W takim przypadku należy uznać, że modyfikacja lub uzupełnienie przyczyn wypowiedzenia zobowiązuje pracodawcę do ponownego skonsultowania zamiaru wypowiedzenia z organizacją związkową.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wzór zawiadomienia o zamiarze wypowiedzenia umowy o pracę

Data, miejscowość

 

Dane pracodawcy

 

Zarząd 

Zakładowej Organizacji Związkowej 

w ………………………

 

Zawiadomienie o zamiarze wypowiedzenia umowy o pracę

 

Zawiadamiam, że zamierzam wypowiedzieć umowę o pracę zawartą na czas ………..……. Panu(i) …………………..……., zatrudnionemu(ej) od dnia ……….…………….

Wypowiedzenie następuje z zachowaniem ……………..………..…… okresu wypowiedzenia. Umowa zostanie rozwiązana z dniem ……………………..

Przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę jest:

………………………………………………….………………………..

……………………………………………………………………………

Zgodnie z oświadczeniem pracownika, jest on członkiem Zakładowej Organizacji Związkowej w …………………………..

Proszę o zajęcie stanowiska w tej sprawie w terminie 5 dni kalendarzowych.

 

Data i podpis pracodawcy

 

Kilka organizacji związkowych lub ich brak

Częstym zjawiskiem w praktyce jest funkcjonowanie w zakładzie pracy kilku zakładowych organizacji związkowych. W takim przypadku obowiązek konsultacyjny pracodawcy jest ograniczony do organizacji, która pracownika reprezentuje. Obowiązek konsultacyjny wypowiedzenia uzależniony jest nie tyle od członkostwa w zakładowej organizacji związkowej, ile od faktu reprezentowania pracownika przez związek zawodowy.

Możliwa jest też sytuacja, gdy w zakładzie pracy nie funkcjonuje żadna organizacja związkowa. Należy zatem podkreślić, że obowiązek skonsultowania zamiaru wypowiedzenia będzie aktualny w przypadku, gdy u pracodawcy działa zakładowa organizacja związkowa reprezentująca pracownika.

Ważne

Jeżeli w przedsiębiorstwie nie ma żadnej organizacji związkowej, wówczas pracodawca nie musi konsultować wypowiedzenia umowy o pracę.

Co mogą zrobić związkowcy

Chociaż zawiadomienie organizacji związkowej o zamiarze wypowiedzenia umowy o pracę jest obowiązkiem pracodawcy, jednak organizacja związkowa nie ma obowiązku odnieść się do zamiarów pracodawcy. 

Jeżeli jednak związkowcy uznają, że wypowiedzenie umowy jest bezzasadne, wówczas mogą w terminie 5 dni od otrzymania zawiadomienia zgłosić na piśmie umotywowane zastrzeżenia. 

Przykład

Pracodawca zamierza wypowiedzieć pracownikowi będącemu członkiem zakładowej organizacji związkowej umowę o pracę na czas nieokreślony. Wręczył przewodniczącemu organizacji związkowej zawiadomienie o zamiarze wypowiedzenia umowy pracownikowi. Następnie, tego samego dnia, wręczył pracownikowi oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę. Postępowanie pracodawcy było nieprawidłowe. Wypowiedzenie umowy o pracę pracodawca powinien wręczyć pracownikowi po upływie 5 dni od przekazania zawiadomienia związkowcom.

Co może zrobić pracodawca

Pracodawca, po rozpatrzeniu stanowiska organizacji związkowej, a także w razie niezajęcia przez nią stanowiska w ustalonym terminie, może podjąć decyzję w sprawie wypowiedzenia umowy o pracę.

W przypadku gdy pracodawca nie wie, czy pracownika reprezentuje organizacja związkowa, powinien wystąpić w tej sprawie z zapytaniem do działających w zakładzie pracy związków zawodowych. 

Podstawa prawna:

  • art. 37 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 1465)
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sygnaliści pod ochroną. Będą nowe obowiązki dla pracodawców

Sejm uchwalił ustawę o ochronie sygnalistów. Ustawa nakłada nowe obowiązki na pracodawców.

Kosztowny obowiązek. Dofinansowanie pracownikowi okularów lub szkieł kontaktowych

Pracodawca powinien zapewnić okulary lub szkła kontaktowe pracownikom zatrudnionym przy obsłudze monitora ekranowego. Czy pracownik ma prawo do jednoczesnej refundacji zarówno okularów korygujących wzrok, jak i szkieł kontaktowych?

Świadectwo pracy 2024 r.

W dniu zakończenia stosunku pracy pracodawca wydaje pracownikowi świadectwo pracy. Co pracownik powinien otrzymać razem ze świadectwem pracy?

Większa ochrona pracowników. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy

Sejm znowelizował Kodeks pracy. Zmiany mają na celu zwiększenie ochrony zdrowia pracowników. Został rozszerzony katalog substancji rakotwórczych i mutagennych.

REKLAMA

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika 2024 r.

Jednym ze sposobów rozwiązania umowy o pracę jest jej wypowiedzenie. Pracownik dokonujący wypowiedzenia musi zadbać o zachowanie pewnych warunków. Jakich?

Płaca minimalna 2025 r. zostanie określona na starych zasadach. Data zbliża się wielkimi krokami

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że płaca minimalna w 2025 r. zostanie określona na starych zasadach. Jeśli chodzi o kolejne lata, to jej wysokość określi już ustawa o minimalnym wynagrodzeniu, które ma wejść w życie w listopadzie br.

2000 zł bezzwrotnego wsparcia, dofinansowanie wynagrodzeń i odroczenie terminu płatności składek. Poszkodowani przedsiębiorcy z Marywilskiej zgłaszają się do ZUS po pomoc

Pożar centrum przy ul. Marywilskiej pochłonął biznesy wielu kupców. Od czwartku zgłaszają się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych po pomoc.

Będą nowe świadczenia dla rodziców. Brakuje tylko podpisu prezydenta

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" na ostatniej prostej. Brakuje tylko podpisu prezydenta.

REKLAMA

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron - WZÓR PISMA

Porozumienie o rozwiązaniu umowy o pracę jest jednym ze sposobów rozwiązania stosunku pracy. Ten sposób zakończenia zatrudnienia jest najmniej sformalizowany i dzięki temu najbardziej wygodny.

Wynagrodzenie lekarzy: Wkrótce będzie podwyżka. Ile i dla kogo?

Zwiększy się wynagrodzenie lekarzy odbywających specjalizację w ramach rezydentury. W ministerstwie zdrowia trwają prace nad nowym rozporządzeniem.

REKLAMA