REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wypowiedzenie umowy o pracę, Pracownik

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zwolnienie dyscyplinarne

Zwolnienie dyscyplinarne, inaczej rozwiązanie umowy z winy pracownika bez zachowania okresu wypowiedzenia, jest szczególnym trybem rozwiązania umowy o pracę. Stosując go, pracodawcy powinni kierować się szczególną ostrożnością.

Uprawnienia pracownika w związku z bezprawnym wypowiedzeniem

Pracownik jest chroniony przez prawo przed nieuzasadnionym lub bezprawnym wypowiedzeniem mu umowy o prace przez pracodawcę. Może on wystąpić ze swoim żądaniem do sądu pracy, ten zaś rozstrzyga w kwestii zasadności zwolnienia.

Wypadek przy pracy pod wpływem alkoholu a świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego

Wypadek przy pracy jest podstawą do uzyskania świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego. Kwestia zasadności przyznania świadczenia z tytułu wypadku przy pracy nie jest jednak tak oczywista, gdy mamy do czynienia z wypadkiem przy pracy, mającym miejsce pod wpływem alkoholu.

Pracownicy służby bhp

Pracownicy służby bhp odgrywają istotną rolę w zakładzie pracy. Pełnią oni funkcję doradcze oraz kontrolne w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, dbając przy tym o warunki pracy, wykonywanej przez pracowników.

REKLAMA

Porzucenie pracy

Porzucenie pracy przez pracownika jest w obecnym stanie prawnym uznawane za naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych. Istnieją jednak przypadki, w których pracownik nie poniesie negatywnych konsekwencji porzucenia pracy, a co za tym idzie, naruszenia podstawowych obowiązków.

Plan urlopów

Plan urlopów stanowi sporządzone przez pracodawcę z uwzględnieniem wniosków urlopowych pracowników i konieczności zapewnienia normalnego toku pracy, zestawienie urlopów wypoczynkowych poszczególnych pracowników.

Wynagrodzenie pracowników fundacji za pracę w weekendy

Fundacja organizuje podopiecznym tzw. grupy wsparcia. Są to wyjazdy z podopiecznymi (oraz ich rodzeństwem) w ciekawe miejsca, wyjścia do kina, zwiedzanie. Grupę obsługuje dwóch opiekunów (pracowników fundacji). Terminy „grup wsparcia” przypadają w weekendy. Jak można wynagradzać opiekunów grup za te prace (dodatek, premia, dodatek za godziny nadliczbowe)? Na jakiej podstawie i w jakiej wysokości?

Praca w godzinach nadliczbowych

Praca w godzinach nadliczbowych, to praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy na mocy wiążącej go umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop macierzyński w świadectwie pracy

Czy urlop macierzyński zamieszcza się w świadectwie pracy? Pracodawca nie ma obowiązku zamieszczania informacji o okresie urlopu macierzyńskiego w świadectwie pracy. Jakie inne informacje umieszcza się w świadectwie pracy?

Zakaz konkurencji w stosunku pracy

Zakaz konkurencji w stosunku pracy wynika z dbałości o dobro zakładu pracy. Zarówno pracodawcy, jak i pracownikowi, który z funkcjonowania zakładu pracy czerpie środki swojego utrzymania, powinno zależeć na pozycji zakładu pracy na rynku.

Wychowawców w domach dziecka czekają zmiany od 2014 roku

Wychowawców w domach dziecka czekają zmiany od 2014 roku, dotyczące kluczowych dla nich zagadnień, takich jak między innymi zarobki, czas pracy oraz uprawnienia nauczycielskie.

Pomoc dla bezrobotnych w 2014 roku

Pomoc dla bezrobotnych w 2014 roku ukształtuje się inaczej niż w latach ubiegłych. Rząd przyjął bowiem przedłożone przez ministra pracy i polityki społecznej założenia do projektu ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw.

Uzasadnienie wypowiedzenia umowy na czas określony

Uzasadnienie wypowiedzenia umowy na czas określony, gdy umowa została skonstruowana tak, że jej wypowiedzenie jest możliwe, może być konieczne, mimo, iż przepisy wprost nie nakładają na pracodawcę takiego obowiązku.

Czy alkohol na firmowej imprezie zawsze jest niestosowny?

Alkohol na firmowej imprezie często stanowi problem zarówno dla organizatorów jak i dla gości. Zapewnić alkohol na imprezie? Napić się alkoholu? Czy alkohol na firmowej imprezie zawsze jest niestosowny?

Potrącenie z wynagrodzenia

Potrącenie z wynagrodzenia jest dopuszczalne również bez zgody samego pracownika. Kwestię tę reguluje kodeks pracy, wprowadzając szczegółowe reguły, w przypadku kolizji należności dających podstawę do dokonania potrąceń.

Utrata zdolności do pracy a wypowiedzenie umowy

Utrata zdolności do pracy przez pracownika na danym stanowisku pracy niesie za sobą określone konsekwencje. W sytuacji tej należy zwrócić szczególną uwagę na osoby objęte ochrona przedemerytalną.

Zasady ustalania emerytur - wyrok TK

Zasady ustalania emerytur to przedmiot rozstrzygnięcia TK.  Art. 21 ust. 3 ustawy o emeryturach i rentach z FUS w zakresie, w jakim nie ma zastosowania do osób, które pobierały wcześniejszą emeryturę, przyznaną na podstawie przepisów rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 stycznia 1990 r. w sprawie wcześniejszych emerytur dla pracowników zwalnianych z pracy z przyczyn dotyczących zakładów pracy jest zgodny z art. 67 ust. 1 w związku z art. 32 ust. 1 konstytucji oraz nie jest niezgodny z art. 67 ust. 2 Konstytucji.

Samozatrudnienie

Samozatrudnienie jest pojęciem zbieżnym z pojęciem prowadzenia działalności gospodarczej. W ostatnim czasie coraz częściej możemy spotkać się z propozycją współpracy z pracodawcą w oparciu o samozatrudnienie.

Zwolnienie dyscyplinarne pracownika

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika, to tzw. zwolnienie dyscyplinarne. Ten przewidziany kodeksem pracy tryb znaleźć może zastosowanie do rozwiązania przez pracodawcę każdego typu umowy o pracę, także umów na czas określony, na zastępstwo, czy na okres próbny, z każdym pracownikiem, nawet szczególnie chronionym przez przepisy prawa pracy.

Zmiany w firmie - od czego zacząć?

Zmiany w firmie często mogą doprowadzić do lepszych rezultatów. Wykorzystanie wiedzy i mądrości pracowników może pomóc w określeniu niezbędnych zmian. Od czego zacząć? Jakie narzędzia HR zastosować?

Usprawiedliwianie nieobecności w pracy - tryb i termin

Nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy jest ciężkim naruszeniem podstawowych obowiązków pracowniczych i może stanowić przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika. Jednak czy nieobecność pracownika faktycznie jest nieusprawiedliwiona, jeśli nie mamy z nim żadnego kontaktu? Jakie konsekwencje możemy wyciągnąć wobec pracownika, który bez poinformowania pracodawcy nie zjawia się w pracy?

Rozmowa kwalifikacyjna – pytania gwarantujące sukces rekrutacji

Rozmowa kwalifikacyjna powinna obejmować pytania gwarantujące sukces rekrutacji. Jakie pytania należy zadawać kandydatom do pracy?

Zwolnienie lekarskie 2015

Zwolnienia lekarskie w 2015 r. będą wystawiane na nowych zasadach. Z dniem 1 stycznia 2015 r. powstanie elektroniczny system zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy. Przewiduje to rządowy projekt założeń do ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw.

Pierwszy urlop wypoczynkowy

Pierwszy urlop wypoczynkowy przysługuje pracownikowi wykonującemu pracę na podstawie umowy o pracę jeszcze w roku kalendarzowym podjęcia pracy. Jak nabywa się prawo do pierwszego urlopu? W jakim wymiarze przysługuje pracownikowi pierwszy urlop wypoczynkowy?

Pracodawca może mieć obowiązek zapłacenia za urlop pracownika

Pracodawca może mieć obowiązek zapłacenia za urlop pracownika w przypadku, gdy ten poniósł koszty na zamierzony urlop, a pracodawca przesunął lub przerwał zaplanowany wypoczynek. Odpowiedzialność pracodawcy jest w tym przypadku podyktowana okolicznościami, jakie wpłynęły na jego decyzję.

Redukcja zatrudnienia, czyli zwolnienia grupowe

Pracodawca może rozwiązać stosunek pracy z przyczyn niedotyczących pracowników w drodze wypowiedzenia zawierając porozumienie z zakładową organizacją związkową. Pracownikowi z tytułu rozwiązania stosunku pracy w ramach zwolnień grupowych przysługuje odprawa pieniężna.

Rząd chce dopłat dla pracowników

Rząd chce dopłat dla pracowników zagrożonych zwolnieniem przez przedsiębiorców, czego wyrazem jest projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach dla pracowników i przedsiębiorców na rzecz ochrony miejsc pracy, związanych z łagodzeniem skutków spowolnienia gospodarczego lub kryzysu ekonomicznego. Rządowy projekt ustawy trafił do Sejmu 31 maja tego roku.

Coaching i zderzenie dwóch światów

Trzy pytania do dr. Johna Scherera, coacha w dziedzinie przywództwa i transformacji

Świadczenia przedemerytalne

Świadczenia przedemerytalne przysługuje przed nabyciem prawa do emerytury. Jaka jest wysokość świadczenia przedemerytalnego i kto może je otrzymać?

Umowa o pracę tymczasową a dłuższy okres wypowiedzenia

Umowa o pracę tymczasową została uregulowana ustawą o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Polega na wykonywaniu zadań o charakterze sezonowym, okresowym, doraźnym. Czy wprowadzenie dłuższego okresu wypowiedzenia umowy o pracę tymczasową jest dopuszczalne i korzystne dla pracownika?

Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem

Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem to jedne ze sposobów rozwiązania umowy o pracę. Stosunek pracy rozwiązuje się wówczas z upływem okresu wypowiedzenia. Wypowiada się umowy na okres próbny, na zastępstwo i na czas nieokreślony. Kodeks pracy przewiduje również, przy spełnieniu pewnych warunków, możliwość wypowiadania umów na czas określony.

Co ma wspólnego gniew z motywacją?

Naukowcy z Holandii udowodnili, że doświadczanie wybuchu czyjegoś gniewu może mieć dla nas pozytywne skutki. Warunek jest jeden – musimy charakteryzować się wysoką motywacją epistemiczną.

Jakie błędy popełniają młodzi na rynku pracy?

Na rynek pracy wkracza pokolenie młodych, ambitnych ludzi. My, świeżo upieczeni absolwenci, już na wstępie kariery zawodowej jesteśmy pewni swojej wiedzy i zdobytych umiejętności. Mamy jasno określone cele, zorientowani jesteśmy na siebie i na rozwój. Jednak taka postawa nie zawsze wróży sukces.

Rozwiązanie umowy o pracę z ciężarną pracownicą

Z pewnością większość pracowników jest świadoma faktu, iż w świetle polskiego prawa powszechnego nie można zwolnić pracownicy w ciąży. Nie jest również konieczne wskazywanie powodów, dla których zasada ta jest słuszna i ważna w świetle niepewnej sytuacji społeczno-gospodarczej naszego kraju. A jednak istnieją okoliczności, w których ciężarna pracownica może stracić pracę.

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia przez pracownika

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia może nastąpić z inicjatywy pracownika. Istnieją dwie przesłanki, z których każda uzasadnia taką decyzję zatrudnionego. Pierwsza z nich ma charakter czysto obiektywny i potwierdza ją orzeczenie lekarskie. Druga jest bardziej subiektywna i wymaga przeprowadzenia oceny, czy dany przypadek spełnia wymóg ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika.

Doręczenie wypowiedzenia umowy o pracę

W myśl kodeksu pracy każda ze stron może rozwiązać za wypowiedzeniem umowę o pracę zawartą na okres próbny lub czas nieokreślony. Nie budzi wątpliwości, iż wypowiedzenie jest jednostronnym oświadczeniem woli. Aby wywarło skutek prawny, musi zostać dostarczone do adresata. Termin doręczenia ma doniosłe znaczenie, w szczególności kiedy pracownik chciałby odwołać się od skutków wypowiedzenia do sądu pracy.

Zadaniowy system czasu pracy

Zadaniowy system czasu pracy sprawdza się w wielu przypadkach, zależnie od rodzaju pracy wykonywanej przez pracownika. Organizacja pracy lub miejsce jej wykonania mogą uzasadniać wprowadzenie przez pracodawcę zadaniowego czasu pracy.

Odszkodowanie za skrócony okres wypowiedzenia

W przypadku nieprawidłowego skrócenia pracownikowi okresu wypowiedzenia pracodawca wypłaca odszkodowanie. Jak obliczyć wysokość odszkodowania za skrócony okres wypowiedzenia? Czy należy zastosować współczynnik ekwiwalentowy jak za urlop?

Biznesowy dress code – czyli jak odnieść sukces w kontaktach z klientami

Wygląd zewnętrzny odgrywa w biznesie bardzo ważną rolę. Powinien podkreślać naszą pozycję i zajmowane stanowisko, czyli być uzupełnieniem wizerunku profesjonalisty. Niestety, często się zdarza, że popełniane na tym polu błędy, dyskredytują nas w oczach potencjalnych klientów, a także… naszego szefa.

Diety w podróży służbowej od marca 2013 r.

Z dniem 1 marca 2013 r. doszło do zmiany przepisów dotyczących wysokości oraz warunków ustalania należności - w tym diet - przysługujących pracownikom z tytułu podróży służbowej.

Zwiększanie pracownikom zakresu obowiązków a zmiana umowy o pracę

Jeżeli w zakresie obowiązków pracownika ma nastąpić istotna zmiana, wiążąca się np. ze zmianą zakresu odpowiedzialności, to wówczas konieczne jest wręczenie wypowiedzenia zmieniającego lub zawarcie pisemnego porozumienia z pracownikiem, w którym wyraża on zgodę na dokonanie zmiany.

Dni wolne na poszukiwanie pracy - wzór wniosku

Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem przez pracodawcę uprawnia pracownika do dni wolnych na poszukiwanie pracy. Pracownik składa w tym celu wniosek. Kiedy pracownik może otrzymać wolne na poszukiwanie pracy w związku z wypowiedzeniem mu przez stowarzyszenie umowy o pracę?

Wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony zawartej ze związkowcem - orzecznictwo

Związkowcy podlegają szczególnej ochronie. Czego może domagać się pracownik będący działaczem związkowym w razie wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony z naruszeniem przepisów prawa?

Urlop macierzyński 2014

W 2014 r. urlop macierzyński będzie obowiązywał według nowych zasad. Dnia 17 czerwca 2013 r. weszły w życie przepisy przyznające pracującym rodzicom nowe uprawnienia. Sprawdź, co się zmieniło.

Zaangażowanie pracowników

Pozytywne nastawienie, zainteresowanie, gotowość do większego wysiłku, a czasem nawet ekscytacja powierzonymi zadaniami, oznacza zaangażowanie pracowników do wykonywania swojej pracy w jak najlepszy sposób. Zadaniem firmy jest wykorzystanie wszystkich możliwych środków, niezbędnych do rozwoju tego typu zachowań, czyli zastosowanie tzw. strategii zaangażowania.

Ruchomy czas pracy

Ruchomy czas pracy pozwoliłby pracownikowi na rozpoczęcie pracy o wybranej przez siebie godzinie. Zmianami w Kodeksie pracy zajmuje się obecnie Sejm.

Czym jest ukryta komunikacja?

Jedną z barier utrudniających efektywną komunikację są tzw. komunikaty ukryte. Na czym polega "komunikacja ukryta"?

Postaw na siebie!

Dlaczego jedni ludzie potrafią zmieniać swoje życie na lepsze, a inni nie? Chcesz zawsze liczyć na kogoś innego? Musisz wiedzieć, że najlepiej postawić na siebie.

Odprawa rentowa po ustaniu zatrudnienia

Odprawa rentowa to świadczenie pieniężne wypłacane w związku z przejściem pracownika na rentę z tytułu niezdolności do pracy. Czy prawo do odprawy rentowej może zostać nabyte już po ustaniu zatrudnienia?

Minimalne wynagrodzenie za pracę 2013

Zgodnie z art. 65 ust. 4 Konstytucji RP minimalne wynagrodzenie za pracę lub sposób ustalania jego wysokości określa ustawa. W związku z tym 1 stycznia 2003 r. weszła w życie ustawa z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. W roku 2013 wynosi 1600 zł.

REKLAMA