REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co ma wspólnego gniew z motywacją?

Gniew a motywacja. /Fot. Fotolia
Gniew a motywacja. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Naukowcy z Holandii udowodnili, że doświadczanie wybuchu czyjegoś gniewu może mieć dla nas pozytywne skutki. Warunek jest jeden – musimy charakteryzować się wysoką motywacją epistemiczną.

Gerben Van Kleef, Christina Anastasopoulou i Bernard Nijstad postanowili sprawdzić, jakie skutki dla odbiorcy ma wybuch gniewu drugiej osoby w sytuacjach zadaniowych, które wymagają współpracy i kreatywności. Badacze zwrócili uwagę na pojęcie motywacji epistemicznej (ME) czyli takiej, która cechuje osoby dążące do dokładnego zrozumienia i przeanalizowania sytuacji, otwarte na różne punkty widzenia. Hipotezą autorów badania było to, że gniew współpracownika na osoby z wysokim poziomem ME zadziała motywująco oraz przyczyni się do wzmożenia ich kreatywności, natomiast na osoby z niską motywacją epistemiczną - wpłynie negatywnie.

REKLAMA

Autopromocja

Zobacz serwis: Motywowanie

Eksperyment mający na celu zweryfikowanie tej hipotezy został przeprowadzony na grupie 63 studentów. Najpierw badacze przy pomocy ankiety zmierzyli poziom ME badanych (osoby zgadzające się ze stwierdzeniem typu „nie lubię być w sytuacjach, w których nie wiem, czego się spodziewać” zostały sklasyfikowane jako osoby z niskim ME, a te, które nie zgadzały się z podobnymi zdaniami – jako osoby cechujące się wysokim ME). Drugi etap, polegający na nawiązaniu relacji ze współpracownikiem, został przeprowadzony przy pomocy kamery internetowej. Badani otrzymali rolę tworzących (choć poinformowano ich, że zostaną podzieleni na grupy tworzących i oceniających), którzy mieli znaleźć rozwiązanie dla określonego problemu – w 8 minut wypisać sposoby na wykorzystanie ziemniaka – oraz przesłać go oceniającemu, który z kolei zrecenzuje pomysł i zasugeruje, jak można go poprawić. Następnie tworzący miał przejść do rozwiązania kolejnego problemu – wymyślenie jak najwięcej różnych zastosowań cegły. Część osób po swoim pierwszym zadaniu usłyszała komentarz od osoby nastawionej neutralnie, część – od osoby rozgniewanej. Po wykonaniu przez badanych drugiego zadania oceniono ich poziom kreatywności, stosując trzy czynniki: liczbę pomysłów, oryginalność oraz giętkość (liczbę kategorii, do których można było przyporządkować pomysły badanego). Badacze określali także poziom zaangażowania przy rozwiązywaniu drugiego problemu – patrząc na to, ile czasu zajęło badanym wypisanie możliwych zastosowań cegły oraz prosząc badanych o wypełnienie ankiety dotyczącej tego, w jakim stopniu pochłonął ich drugi problem.

W rezultacie okazało się, że przewidywania naukowców były słuszne, osoby o wysokiej ME cechowały się wyższą kreatywnością i zaangażowaniem po otrzymaniu uwag od rozgniewanego oceniającego niż po uwagach oceniającego mającego neutralny stosunek. Tymczasem osoby z niskim ME zareagowały odwrotnie – lepsze wyniki osiągnęły po otrzymaniu oceny od osoby spokojnej, choć w ich wypadku sposób przekazywania oceny nie wpłynął na liczbę różnych kategorii rozwiązań. Autorzy badania wnioskują z tego, że osoby z niską ME przejawiają negatywne reakcje wobec oceniającego, który zwraca się do nich z gniewem, czego wynikiem jest ich zniechęcenie do dalszej współpracy. Tymczasem osoby charakteryzujące się wysoką motywacją epistemiczną mają także wysoką motywację wewnętrzną, dzięki czemu po otrzymaniu negatywnej oceny wciąż podchodzą do rozwiązania problemu z zaangażowaniem.
Kluczem do skutecznego wykorzystania takiej informacji będzie świadomość charakteru pracowników. Pamiętajmy także, że każdy gniew musi mieć swoje granice.

Autor: Beata Sroka, www.treco.pl

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżki dla pracowników samorządowych. Czy nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego przysługują także za lipiec?

1 sierpnia 2024 r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zmiany mają celu uaktualnienie minimalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Czy nowe stawki przysługują także za lipiec 2024 r.?

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

REKLAMA

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. Czy w 2025 r. wzrosną emerytury i renty?

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

REKLAMA

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA