reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Uprawnienia pracownika w związku z bezprawnym wypowiedzeniem

Uprawnienia pracownika w związku z bezprawnym wypowiedzeniem

Pracownik jest chroniony przez prawo przed nieuzasadnionym lub bezprawnym wypowiedzeniem mu umowy o prace przez pracodawcę. Może on wystąpić ze swoim żądaniem do sądu pracy, ten zaś rozstrzyga w kwestii zasadności zwolnienia.

W przypadku, gdy pracownik uznaje wypowiedzenie mu umowy o pracę prze pracodawcę za nieuzasadnione lub niezgodne z prawem, może wnieść odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę do sądy pracy. Odwołanie to, wnosi się w terminie 7 dni, licząc od dnia doręczenia wypowiedzenia umowy o pracę.

Istnieją trzy możliwości zakończenia sprawy o odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę przed sądem. Pracownik ma prawo wnioskować o uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne, o przywrócenie go do pracy na poprzednich warunkach lub o odszkodowanie. W przypadku, gdy sąd pracy ustali, iż wypowiedzenie umowy o prace zawartej na czas nieokreślony było nieuzasadnione lub bezprawne, ze względu na naruszenie przez pracodawcę przepisów o wypowiadaniu umów o pracę, orzeka o uznaniu wypowiedzenia za bezskuteczne, zaś w sytuacji w której umowa uległa już rozwiązaniu, w zależności od żądania pracownika – o przywróceniu go do pracy lub o przyznaniu mu odszkodowania.

Zadaj pytanie na: Forum - Kadry

W przypadku, w którym sąd uzna, iż przywrócenie pracownika do pracy lub uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne jest niemożliwe lub niecelowe, choćby ze względu na skłócenie stron stosunku pracy, w stopniu znacznie uniemożliwiającym kontynuowanie stosunku podległości, może nie uwzględnić żądania pracownika o przywróceniu do pracy lub orzeczeniu o jego bezskuteczności, ale mając na uwadze bezprawność lub bezzasadność wypowiedzenia, orzeka o odszkodowaniu na rzecz pracownika. Z możliwości takiej sąd nie może skorzystać, jeśli pracownikiem wnioskującym o przywrócenie do pracy lub uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne jest kobieta w ciąży lub pracownik, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia u pozwanego pracodawcy, zapewniał mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku. Ta szczególna ochrona dotycząca kobiet w ciąży oraz pracowników znajdujących się w wieku przedemerytalnym, nie ma zastosowania w sytuacji, w której przywrócenie ich do pracy jest niemożliwe ze względu na wypowiedzenie im umowy w związku z ogłoszeniem likwidacji lub upadłością pracodawcy. W takich przypadkach sąd orzeka o odszkodowaniu.

Nieco inaczej wyglądają uprawnienia pracowników zatrudnionych w oparciu o umowę na okres próbny, na czas określony lub na czas wykonywania określonej pracy. Wobec pracowników takich, jeśli sąd uzna, iż wypowiedzenie ich umowy nastąpiło z naruszeniem przepisów prawa pracy o wypowiadaniu tychże umów, może orzec wyłącznie odszkodowanie.

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

JSLegal Jankowki & Stroiński

Adwokacka Spółka Partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama