REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uprawnienia pracownika w związku z bezprawnym wypowiedzeniem

Agnieszka Fryc
Uprawnienia pracownika w związku z bezprawnym wypowiedzeniem. /Fot. Fotolia
Uprawnienia pracownika w związku z bezprawnym wypowiedzeniem. /Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Pracownik jest chroniony przez prawo przed nieuzasadnionym lub bezprawnym wypowiedzeniem mu umowy o prace przez pracodawcę. Może on wystąpić ze swoim żądaniem do sądu pracy, ten zaś rozstrzyga w kwestii zasadności zwolnienia.

W przypadku, gdy pracownik uznaje wypowiedzenie mu umowy o pracę prze pracodawcę za nieuzasadnione lub niezgodne z prawem, może wnieść odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę do sądy pracy. Odwołanie to, wnosi się w terminie 7 dni, licząc od dnia doręczenia wypowiedzenia umowy o pracę.

REKLAMA

Autopromocja

Istnieją trzy możliwości zakończenia sprawy o odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę przed sądem. Pracownik ma prawo wnioskować o uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne, o przywrócenie go do pracy na poprzednich warunkach lub o odszkodowanie. W przypadku, gdy sąd pracy ustali, iż wypowiedzenie umowy o prace zawartej na czas nieokreślony było nieuzasadnione lub bezprawne, ze względu na naruszenie przez pracodawcę przepisów o wypowiadaniu umów o pracę, orzeka o uznaniu wypowiedzenia za bezskuteczne, zaś w sytuacji w której umowa uległa już rozwiązaniu, w zależności od żądania pracownika – o przywróceniu go do pracy lub o przyznaniu mu odszkodowania.

Zadaj pytanie na: Forum - Kadry

W przypadku, w którym sąd uzna, iż przywrócenie pracownika do pracy lub uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne jest niemożliwe lub niecelowe, choćby ze względu na skłócenie stron stosunku pracy, w stopniu znacznie uniemożliwiającym kontynuowanie stosunku podległości, może nie uwzględnić żądania pracownika o przywróceniu do pracy lub orzeczeniu o jego bezskuteczności, ale mając na uwadze bezprawność lub bezzasadność wypowiedzenia, orzeka o odszkodowaniu na rzecz pracownika. Z możliwości takiej sąd nie może skorzystać, jeśli pracownikiem wnioskującym o przywrócenie do pracy lub uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne jest kobieta w ciąży lub pracownik, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia u pozwanego pracodawcy, zapewniał mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku. Ta szczególna ochrona dotycząca kobiet w ciąży oraz pracowników znajdujących się w wieku przedemerytalnym, nie ma zastosowania w sytuacji, w której przywrócenie ich do pracy jest niemożliwe ze względu na wypowiedzenie im umowy w związku z ogłoszeniem likwidacji lub upadłością pracodawcy. W takich przypadkach sąd orzeka o odszkodowaniu.

Nieco inaczej wyglądają uprawnienia pracowników zatrudnionych w oparciu o umowę na okres próbny, na czas określony lub na czas wykonywania określonej pracy. Wobec pracowników takich, jeśli sąd uzna, iż wypowiedzenie ich umowy nastąpiło z naruszeniem przepisów prawa pracy o wypowiadaniu tychże umów, może orzec wyłącznie odszkodowanie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przywrócenie do pracy

W przypadku, gdy wobec pracownika zostanie orzeczone przywrócenie do pracy z tytuły bezzasadnego lub bezprawnego wypowiedzenia umowy i podejmie on pracę na mocy orzeczenia, przysługuje mu wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy. Wynagrodzenie to przysługuje w wysokości równej wynagrodzeniu za okres maksymalnie 2 miesięcy, a gdy okres wypowiedzenia wynosił 3 miesiące, za okres maksymalnie 1 miesiąca.

Polecamy serwis: Ochrona wynagrodzenia

Jeśli umowę o pracę rozwiązano z naruszeniem przepisów kodeksu pracy, ze wspomnianym już pracownikiem objętym okresem ochronnym, wówczas przysługuje mu wynagrodzenie za cały czas pozostawania bez pracy. Dotyczy to również pracowników przebywających na urlopie macierzyńskim.

Okres pozostawania bez pracy, za który przyznano pracownikowi, który podjął prace w wyniku przywrócenia do pracy odszkodowanie, wlicza się do okresu jego zatrudnienia. Okresu tego, nie uważa się za przerwę w zatrudnieniu, która to na mocy przepisów prawa pracy pociągałaby za sobą utratę uprawnień uzależnionych od nieprzerwanego zatrudnienia.

Ważne jest, iż pracownik ma obowiązek zgłoszenia gotowości do podjęcia pracy w ciągu 7 dni od przywrócenia go do pracy przez sąd. Jeśli tego nie uczyni, a na zaniechanie terminu nie miały wpływu okoliczności, za które pracownik nie odpowiada, pracodawca ma praco odmówić ponownego zatrudnienia pracownika.

Odszkodowanie

REKLAMA

Wysokość odszkodowania, przysługującego pracownikowi w związku z bezprawnym lub nieuzasadnionym wypowiedzeniem mu umowy o prace przez pracodawcę, wynosi tyle, ile wysokość przysługującego mu wynagrodzenia za okres od 2 tygodni do 3 miesięcy, nie mniej jednak niż wynagrodzenie za okres wypowiedzenia.

W przypadku wypowiedzenia umowy zawartej na okres próbny, na czas określony i na czas wykonywania określonej pracy odszkodowanie to przysługuje w wysokości wynagrodzenia za czas, do upływu którego umowa miała trwać. Przy umowach zawartych na czas określony lub na czas wykonywania określonej pracy, wysokość odszkodowania nie może jednak wynosić więcej niż wartość wynagrodzenia za okres 3 miesięcy. Ograniczenie wysokości odszkodowania, w przypadku umów zawartych na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy, nie ma zastosowania do pracownic w okresie ciąży lub w okresie urlopu macierzyńskiego, pracowników ojców wychowującemu dziecko w okresie korzystania z urlopu macierzyńskiego, a także pracowników w okresie korzystania z ochrony stosunku pracy na podstawie przepisów ustawy o związkach zawodowych.

Okres pozostawania bez pracy, za który przyznano pracownikowi odszkodowanie, wlicza się do okresu jego zatrudnienia.

Zobacz również: Rozwiązanie umowy o racę za wypowiedzeniem

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA

Jedno świadczenie w całości +15% drugiego (po zmarłym małżonku albo własnego). Rada Ministrów: wypłata renty wdowiej od 1 lipca 2025 r.

Na posiedzeniu 23 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła kierunkowo stanowisko dotyczące obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej.

Ponad milion ubezpieczonych cudzoziemców w ZUS. Ich liczba stale rośnie

Rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że na koniec czerwca bieżącego roku, do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. Pierwsze miejsce zajmują cudzoziemcy pochodzący z Ukrainy. 

Komu przysługuje darmowe sanatorium 2024 i 2025 r.?

Istnieje pewna grupa osób, którym przysługuje całkowicie darmowe sanatorium w 2024 r. i w 2025 r. Co więcej, można też skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej w ramach ZUS. Co ważne, osoba, która przebywa na zwolnieniu lekarskim, ale w trakcie kontroli L4 orzecznik stwierdzi potrzebę rehabilitacji leczniczej, także może skorzystać z bezpłatnego wyjazdu. 

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

REKLAMA

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

REKLAMA