Kategorie

Uprawnienia pracownika w związku z bezprawnym wypowiedzeniem

Agnieszka Fryc
Uprawnienia pracownika w związku z bezprawnym wypowiedzeniem. /Fot. Fotolia
Uprawnienia pracownika w związku z bezprawnym wypowiedzeniem. /Fot. Fotolia
ShutterStock
Pracownik jest chroniony przez prawo przed nieuzasadnionym lub bezprawnym wypowiedzeniem mu umowy o prace przez pracodawcę. Może on wystąpić ze swoim żądaniem do sądu pracy, ten zaś rozstrzyga w kwestii zasadności zwolnienia.

W przypadku, gdy pracownik uznaje wypowiedzenie mu umowy o pracę prze pracodawcę za nieuzasadnione lub niezgodne z prawem, może wnieść odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę do sądy pracy. Odwołanie to, wnosi się w terminie 7 dni, licząc od dnia doręczenia wypowiedzenia umowy o pracę.

Istnieją trzy możliwości zakończenia sprawy o odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę przed sądem. Pracownik ma prawo wnioskować o uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne, o przywrócenie go do pracy na poprzednich warunkach lub o odszkodowanie. W przypadku, gdy sąd pracy ustali, iż wypowiedzenie umowy o prace zawartej na czas nieokreślony było nieuzasadnione lub bezprawne, ze względu na naruszenie przez pracodawcę przepisów o wypowiadaniu umów o pracę, orzeka o uznaniu wypowiedzenia za bezskuteczne, zaś w sytuacji w której umowa uległa już rozwiązaniu, w zależności od żądania pracownika – o przywróceniu go do pracy lub o przyznaniu mu odszkodowania.

Zadaj pytanie na: Forum - Kadry

W przypadku, w którym sąd uzna, iż przywrócenie pracownika do pracy lub uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne jest niemożliwe lub niecelowe, choćby ze względu na skłócenie stron stosunku pracy, w stopniu znacznie uniemożliwiającym kontynuowanie stosunku podległości, może nie uwzględnić żądania pracownika o przywróceniu do pracy lub orzeczeniu o jego bezskuteczności, ale mając na uwadze bezprawność lub bezzasadność wypowiedzenia, orzeka o odszkodowaniu na rzecz pracownika. Z możliwości takiej sąd nie może skorzystać, jeśli pracownikiem wnioskującym o przywrócenie do pracy lub uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne jest kobieta w ciąży lub pracownik, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia u pozwanego pracodawcy, zapewniał mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku. Ta szczególna ochrona dotycząca kobiet w ciąży oraz pracowników znajdujących się w wieku przedemerytalnym, nie ma zastosowania w sytuacji, w której przywrócenie ich do pracy jest niemożliwe ze względu na wypowiedzenie im umowy w związku z ogłoszeniem likwidacji lub upadłością pracodawcy. W takich przypadkach sąd orzeka o odszkodowaniu.

Nieco inaczej wyglądają uprawnienia pracowników zatrudnionych w oparciu o umowę na okres próbny, na czas określony lub na czas wykonywania określonej pracy. Wobec pracowników takich, jeśli sąd uzna, iż wypowiedzenie ich umowy nastąpiło z naruszeniem przepisów prawa pracy o wypowiadaniu tychże umów, może orzec wyłącznie odszkodowanie.

Przywrócenie do pracy

W przypadku, gdy wobec pracownika zostanie orzeczone przywrócenie do pracy z tytuły bezzasadnego lub bezprawnego wypowiedzenia umowy i podejmie on pracę na mocy orzeczenia, przysługuje mu wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy. Wynagrodzenie to przysługuje w wysokości równej wynagrodzeniu za okres maksymalnie 2 miesięcy, a gdy okres wypowiedzenia wynosił 3 miesiące, za okres maksymalnie 1 miesiąca.

Polecamy serwis: Ochrona wynagrodzenia

Jeśli umowę o pracę rozwiązano z naruszeniem przepisów kodeksu pracy, ze wspomnianym już pracownikiem objętym okresem ochronnym, wówczas przysługuje mu wynagrodzenie za cały czas pozostawania bez pracy. Dotyczy to również pracowników przebywających na urlopie macierzyńskim.

Okres pozostawania bez pracy, za który przyznano pracownikowi, który podjął prace w wyniku przywrócenia do pracy odszkodowanie, wlicza się do okresu jego zatrudnienia. Okresu tego, nie uważa się za przerwę w zatrudnieniu, która to na mocy przepisów prawa pracy pociągałaby za sobą utratę uprawnień uzależnionych od nieprzerwanego zatrudnienia.

Ważne jest, iż pracownik ma obowiązek zgłoszenia gotowości do podjęcia pracy w ciągu 7 dni od przywrócenia go do pracy przez sąd. Jeśli tego nie uczyni, a na zaniechanie terminu nie miały wpływu okoliczności, za które pracownik nie odpowiada, pracodawca ma praco odmówić ponownego zatrudnienia pracownika.

Odszkodowanie

Wysokość odszkodowania, przysługującego pracownikowi w związku z bezprawnym lub nieuzasadnionym wypowiedzeniem mu umowy o prace przez pracodawcę, wynosi tyle, ile wysokość przysługującego mu wynagrodzenia za okres od 2 tygodni do 3 miesięcy, nie mniej jednak niż wynagrodzenie za okres wypowiedzenia.

W przypadku wypowiedzenia umowy zawartej na okres próbny, na czas określony i na czas wykonywania określonej pracy odszkodowanie to przysługuje w wysokości wynagrodzenia za czas, do upływu którego umowa miała trwać. Przy umowach zawartych na czas określony lub na czas wykonywania określonej pracy, wysokość odszkodowania nie może jednak wynosić więcej niż wartość wynagrodzenia za okres 3 miesięcy. Ograniczenie wysokości odszkodowania, w przypadku umów zawartych na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy, nie ma zastosowania do pracownic w okresie ciąży lub w okresie urlopu macierzyńskiego, pracowników ojców wychowującemu dziecko w okresie korzystania z urlopu macierzyńskiego, a także pracowników w okresie korzystania z ochrony stosunku pracy na podstawie przepisów ustawy o związkach zawodowych.

Okres pozostawania bez pracy, za który przyznano pracownikowi odszkodowanie, wlicza się do okresu jego zatrudnienia.

Zobacz również: Rozwiązanie umowy o racę za wypowiedzeniem

Więcej na ten temat przeczytasz w naszej publikacji
Komplet: Kodeks pracy 2021 + Dokumentacja kadrowa 2021
Komplet: Kodeks pracy 2021 + Dokumentacja kadrowa 2021
Tylko teraz
148,20 zł
228,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę?

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę? Co roku rośnie kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę (tzw. najniższej krajowej, płacy minimalnej) i minimalnej stawki godzinowej. Już dziś wiadomo, że minimalne wynagrodzenie wzrośnie w 2022 r. do 3010 zł brutto (w 2021 roku wynosi 2800 zł). Pracownicy i pracodawcy mają wątpliwości, czy z uwagi na wzrost płacy minimalnej od nowego roku trzeba zmienić postanowienia wszystkich umów o pracę, które obecnie opiewają na kwotę niższą niż 3010 zł? Czy można nie zmieniać umów a np. uzupełniać wynagrodzenie za pracę, premią do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę? Co może zrobić pracownik, jeżeli pracodawca nie wypłaca mu minimalnego wynagrodzenia? Wyjaśnień w tym zakresie udzieliła Państwowa Inspekcja Pracy.

  Jak zapewnić bezpieczeństwo pracownikom zdalnym?

  Bezpieczeństwo pracowników zdalnych może stanowić duże wyzwanie. To w domu zdarza się najwięcej wypadków. Za co odpowiada pracodawca? Jakie są przepisy BHP?

  Potwierdzenie danych w ZUS - instrukcja

  Potwierdzenie danych w ZUS można otrzymać przez PUE ZUS. Jak samodzielnie utworzyć dokument? Oto instrukcja jak zrobić to krok po kroku.

  Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze także świadczeniobiorca

  Elektroniczne Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze teraz także świadczeniobiorca, np. potwierdzenie prawa do emerytury, renty, zasiłku.

  Od wypłat z PPK zazwyczaj nie pobiera się podatku Belki

  Wypłaty z PPK - uczestnik PPK może w każdym czasie skorzystać ze swoich środków. W niektórych przypadkach wiąże się to jednak z obowiązkiem zapłaty 19% zryczałtowanego podatku dochodowego (tzw. podatku Belki).

  Potrzeby pracowników - wnioski z pandemii

  Potrzeby pracowników różnią się w zależności od rodzaju pracowników: fizycznych i biurowych. Jakie wnioski można wyciągnąć z pandemii COVID-19?

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków - pandemia

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków w czasie pandemii wzrosły. Statystyczny pracownik ma w tygodniu 5,5 godziny nadgodzin.

  Narzędzia do identyfikacji talentów - 3 zalety

  Narzędzia do identyfikacji talentów pozwalają zwiększyć potencjał firmy. Jakie są 3 główne zalety tego typu narzędzi?

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w pandemii - wątpliwości

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w czasie pandemii została uregulowana przepisami ustawy covidowej. Czy nowy limit wysokości odpraw odnosi się do wszystkich świadczeń? Jakie wątpliwości budzą nowe przepisy?

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r.

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r. ustanawia Prezydent RP. Święto będzie w grudniu. Czy oznacza to kolejny dzień wolny od pracy?

  Niebieska Karta UE - będą zmiany

  Niebieska Karta UE dotyczy zatrudniania cudzoziemców spoza UE. Odbywa się na innych zasadach niż obywateli państw członkowskich UE. Europarlament przyjął przepisy ułatwiające zatrudnianie obcokrajowców.

  Jak najniższa krajowa rosła od 2015 do 2022 r.?

  Najniższa krajowa w 2015 r. wynosiła 1750 zł brutto. W 2022 r. będzie to 3010 zł brutto. Najniższa krajowa wzrosła o 1260 zł.

  Dzień próbny w pracy - płatny czy nie?

  Dzień próbny w pracy a wynagrodzenie - czy jest płatny? Co na to prawo? W celu sprawdzenia pracownika należałoby podpisać umowę na okres próbny.

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy złożyć?

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy należy złożyć oświadczenie? Co z podwyższonymi kosztami przychodu?

  ZUS ERO - emerytura z datą wsteczną

  ZUS ERO to wniosek o emeryturę z datą wsteczną. Podstawą przyznania lub przeliczenia emerytury z datą wcześniejszą są przepisy covidowe. Dla kogo jest ten wniosek?

  Odprawa emerytalna - wysokość, warunki

  Jaka jest wysokość odprawy emerytalnej? Jakie warunki należy spełnić, aby ją otrzymać? Czy odprowadza się od niej podatek i składki ZUS? Kiedy wypłacić odprawę?

  Jakie są składniki wynagrodzenia za pracę?

  Składniki wynagrodzenia za pracę to przede wszystkim wynagrodzenie zasadnicze i dodatki. Czym premia różni się od nagrody?

  PPK: od 2022 r. stan oszczędności na mojeppk.pl

  PPK - od 2022 r. stan oszczędności będzie można sprawdzić na mojeppk.pl. Do jakich danych będzie miał dostęp każdy uczestnik PPK?

  Płaca minimalna 2022 - jest decyzja rządu

  Płaca minimalna w 2022 r. wzrośnie o 210 zł. Ile wyniesie płaca minimalna 2022? Jest już ostateczna decyzja rządu.

  Praca zdalna a migracje zarobkowe

  Jak praca zdalna wpływa na migracje zarobkowe? Czy na pewno jest ich teraz mniej? Oto wyniki badania.

  Urlop okolicznościowy - śmierć ojca

  Urlop okolicznościowy - śmierć ojca to okoliczność uprawniająca pracownika do wolnego od pracy. Ile dni przysługuje? Jaki jest termin ich wykorzystania?

  Praca zdalna a kolejne fale pandemii [RAPORT]

  Praca zdalna zyskiwała na popularności wraz z nastaniem kolejnych fal pandemii COVID-19. Sprawdź, jaki wpływ na pracę miały fale koronawirusa w Polsce i Unii Europejskiej.

  Co pracownicy mówią o pracodawcach w sieci?

  Pracownik i pracodawca - jak wyglądają stosunki z szefem? Co można przeczytać na ten temat w Internecie? Okazuje się, że najważniejsze jest dobre rozstanie.

  Urodzeni w latach 1984-1994 chcą całkowitej pracy zdalnej

  Całkowita praca zdalna najwięcej zwolenników ma wśród pracowników urodzonych w latach 1984-1994.

  Niemcy: odszkodowanie za kwarantannę tylko dla zaszczepionych

  Odszkodowanie za czas kwarantanny będzie przyznawane tylko zaszczepionym pracownikom? Taki projekt nowych przepisów powstał w Niemczech.