REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uprawnienia pracownika w związku z bezprawnym wypowiedzeniem

Agnieszka Fryc
Uprawnienia pracownika w związku z bezprawnym wypowiedzeniem. /Fot. Fotolia
Uprawnienia pracownika w związku z bezprawnym wypowiedzeniem. /Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Pracownik jest chroniony przez prawo przed nieuzasadnionym lub bezprawnym wypowiedzeniem mu umowy o prace przez pracodawcę. Może on wystąpić ze swoim żądaniem do sądu pracy, ten zaś rozstrzyga w kwestii zasadności zwolnienia.

W przypadku, gdy pracownik uznaje wypowiedzenie mu umowy o pracę prze pracodawcę za nieuzasadnione lub niezgodne z prawem, może wnieść odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę do sądy pracy. Odwołanie to, wnosi się w terminie 7 dni, licząc od dnia doręczenia wypowiedzenia umowy o pracę.

REKLAMA

Autopromocja

Istnieją trzy możliwości zakończenia sprawy o odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę przed sądem. Pracownik ma prawo wnioskować o uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne, o przywrócenie go do pracy na poprzednich warunkach lub o odszkodowanie. W przypadku, gdy sąd pracy ustali, iż wypowiedzenie umowy o prace zawartej na czas nieokreślony było nieuzasadnione lub bezprawne, ze względu na naruszenie przez pracodawcę przepisów o wypowiadaniu umów o pracę, orzeka o uznaniu wypowiedzenia za bezskuteczne, zaś w sytuacji w której umowa uległa już rozwiązaniu, w zależności od żądania pracownika – o przywróceniu go do pracy lub o przyznaniu mu odszkodowania.

Zadaj pytanie na: Forum - Kadry

W przypadku, w którym sąd uzna, iż przywrócenie pracownika do pracy lub uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne jest niemożliwe lub niecelowe, choćby ze względu na skłócenie stron stosunku pracy, w stopniu znacznie uniemożliwiającym kontynuowanie stosunku podległości, może nie uwzględnić żądania pracownika o przywróceniu do pracy lub orzeczeniu o jego bezskuteczności, ale mając na uwadze bezprawność lub bezzasadność wypowiedzenia, orzeka o odszkodowaniu na rzecz pracownika. Z możliwości takiej sąd nie może skorzystać, jeśli pracownikiem wnioskującym o przywrócenie do pracy lub uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne jest kobieta w ciąży lub pracownik, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia u pozwanego pracodawcy, zapewniał mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku. Ta szczególna ochrona dotycząca kobiet w ciąży oraz pracowników znajdujących się w wieku przedemerytalnym, nie ma zastosowania w sytuacji, w której przywrócenie ich do pracy jest niemożliwe ze względu na wypowiedzenie im umowy w związku z ogłoszeniem likwidacji lub upadłością pracodawcy. W takich przypadkach sąd orzeka o odszkodowaniu.

Nieco inaczej wyglądają uprawnienia pracowników zatrudnionych w oparciu o umowę na okres próbny, na czas określony lub na czas wykonywania określonej pracy. Wobec pracowników takich, jeśli sąd uzna, iż wypowiedzenie ich umowy nastąpiło z naruszeniem przepisów prawa pracy o wypowiadaniu tychże umów, może orzec wyłącznie odszkodowanie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przywrócenie do pracy

W przypadku, gdy wobec pracownika zostanie orzeczone przywrócenie do pracy z tytuły bezzasadnego lub bezprawnego wypowiedzenia umowy i podejmie on pracę na mocy orzeczenia, przysługuje mu wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy. Wynagrodzenie to przysługuje w wysokości równej wynagrodzeniu za okres maksymalnie 2 miesięcy, a gdy okres wypowiedzenia wynosił 3 miesiące, za okres maksymalnie 1 miesiąca.

Polecamy serwis: Ochrona wynagrodzenia

Jeśli umowę o pracę rozwiązano z naruszeniem przepisów kodeksu pracy, ze wspomnianym już pracownikiem objętym okresem ochronnym, wówczas przysługuje mu wynagrodzenie za cały czas pozostawania bez pracy. Dotyczy to również pracowników przebywających na urlopie macierzyńskim.

Okres pozostawania bez pracy, za który przyznano pracownikowi, który podjął prace w wyniku przywrócenia do pracy odszkodowanie, wlicza się do okresu jego zatrudnienia. Okresu tego, nie uważa się za przerwę w zatrudnieniu, która to na mocy przepisów prawa pracy pociągałaby za sobą utratę uprawnień uzależnionych od nieprzerwanego zatrudnienia.

Ważne jest, iż pracownik ma obowiązek zgłoszenia gotowości do podjęcia pracy w ciągu 7 dni od przywrócenia go do pracy przez sąd. Jeśli tego nie uczyni, a na zaniechanie terminu nie miały wpływu okoliczności, za które pracownik nie odpowiada, pracodawca ma praco odmówić ponownego zatrudnienia pracownika.

Odszkodowanie

REKLAMA

Wysokość odszkodowania, przysługującego pracownikowi w związku z bezprawnym lub nieuzasadnionym wypowiedzeniem mu umowy o prace przez pracodawcę, wynosi tyle, ile wysokość przysługującego mu wynagrodzenia za okres od 2 tygodni do 3 miesięcy, nie mniej jednak niż wynagrodzenie za okres wypowiedzenia.

W przypadku wypowiedzenia umowy zawartej na okres próbny, na czas określony i na czas wykonywania określonej pracy odszkodowanie to przysługuje w wysokości wynagrodzenia za czas, do upływu którego umowa miała trwać. Przy umowach zawartych na czas określony lub na czas wykonywania określonej pracy, wysokość odszkodowania nie może jednak wynosić więcej niż wartość wynagrodzenia za okres 3 miesięcy. Ograniczenie wysokości odszkodowania, w przypadku umów zawartych na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy, nie ma zastosowania do pracownic w okresie ciąży lub w okresie urlopu macierzyńskiego, pracowników ojców wychowującemu dziecko w okresie korzystania z urlopu macierzyńskiego, a także pracowników w okresie korzystania z ochrony stosunku pracy na podstawie przepisów ustawy o związkach zawodowych.

Okres pozostawania bez pracy, za który przyznano pracownikowi odszkodowanie, wlicza się do okresu jego zatrudnienia.

Zobacz również: Rozwiązanie umowy o racę za wypowiedzeniem

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Średnia krajowa 2025 [NETTO] Ile przeciętnie zarabiamy na rękę?

Ile wynosi przeciętne prognozowane wynagrodzenie w 2025 roku? W 2024 roku prognozowana średnia krajowa wynosiła 7824 zł brutto. Podwyżka średniej krajowej oznacza wyższe składki ZUS za pracowników delegowanych i przedsiębiorców. Ile prognozowana średnia krajowa 2025 wynosi netto?

Infolinia dotycząca renty wdowiej. Przed złożeniem wniosku warto zadzwonić pod numer +48 225 926 640

+48 225 926 640 – pod tym numerem Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego uruchomiła infolinię dotyczącą renty wdowiej. Infolinia jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-14.00.

Jaka emerytura po 10, 15, 20, 25, 30, 40 latach pracy? [Kalkulator emerytalny ZUS]

Jaka emerytura będzie należała się po 10, 15, 20, 25, 30 czy 40 latach pracy? Prognozowaną wysokość emerytury można wyliczyć przy pomocy Kalkulatora emerytalnego ZUS. Można wybrać wersję uproszczoną lub zaawansowaną. Oto przykładowe wyliczenia wysokości emerytury.

Czterodniowy tydzień pracy: Od kiedy w Polsce? Jak jest w innych krajach?

Rząd pracuje nad nowelizacją Kodeksu pracy i skróceniem tygodnia pracy. Choć eksperci i pracodawcy są w tej kwestii podzieleni, to przykłady z innych rynków, m.in. Islandii, Wielkiej Brytanii i Portugalii, pokazują, że taki model ma wiele korzyści, zarówno po stronie pracowników, jak i firm.

REKLAMA

Mały ZUS plus 2025 - do kiedy zgłosić?

Mały ZUS plus 2025 - do kiedy można dokonać zgłoszenia? Kto może skorzystać z preferencji? Jaki jest limit przychodów? Jak dokonać zgłoszenia i jakie obowiązki należy spełnić do 20 lutego 2025 roku?

Poczta Polska informuje: mogą być kontrole wykonywania obowiązku rejestracji odbiorników RTV i opłaty abonamentu w 2025 r.

Poczta Polska S.A. informuje, że jest uprawniona do wykonywania kontroli obowiązku rejestracji odbiorników RTV oraz obowiązku uiszczania opłaty abonamentowej. Mogą posypać się wysokie kary, bo nawet 30-krotność obowiązującej opłaty.

Sztuczna inteligencja ma więcej zwolenników wśród pracodawców niż pracowników. Jakie są oczekiwania wobec AI ze strony jednych i drugich

Sztuczna inteligencja w firmie. Pracodawcy liczą, że nowa technologia pozwoli zaoszczędzić na kosztach, pracownicy oczekują, że da im więcej wolnego czasu i wesprze work-life balance. Dlatego najbardziej wspierają jej wdrożenia pracownicy z pokolenia z oraz Millenialsi.

Główny Inspektor Pracy może przez jeden dzień dla Ciebie pracować. GIP informuje: mogę pracować fizycznie, przy komputerze, przy obsłudze maszyn i urządzeń

Główny Inspektor Pracy żadnej pracy się nie boi i może przez jeden dzień dla Ciebie pracować. GIP informuje: mogę pracować fizycznie, przy komputerze, przy obsłudze maszyn i urządzeń. Oczywiście może też przeszkolić w kwestiach prawno-pracowniczych czy pomóc przy dokumentacji. Jak to możliwiwe?

REKLAMA

Resort pracy: podpisano ważny dokument dot. przeciwdziałania mobbingowi, dyskryminacji i naruszaniu dóbr osobistych w miejscu pracy

W dniu 17 stycznia 2025 r. resort pracy wydał interesujący komunikat dotyczący bezpośrednio pracy i warunków zatrudnienia w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Coroczne darmowe badania krwi [wartość ok. 600 zł] z Biedronki. A co z Lidla?

Coroczne darmowe badania krwi [o wartości ok. 600 zł] z Biedronki. A co z Lidla? To ciekawe jak wiele oferuje Biedronka i Lidl na 2025 r.? Poniżej szerokie umówienie najciekawszych przypadków.

REKLAMA