6246,13 zł dla emeryta lub rencisty po ukończeniu odpowiedniego wieku w 2025 r.
REKLAMA
REKLAMA
- Świadczenie honorowe tylko dla obywateli polskich
- Świadczenie honorowe przyznawane z urzędu
- Wysokość świadczenia honorowego
Świadczenie honorowe tylko dla obywateli polskich
1 stycznia 2025 r. weszła w życie ustawa z dnia 18 października 2024 r. o świadczeniu honorowym z tytułu ukończenia 100 lat życia. Świadczenie honorowe przysługuje osobom posiadającym obywatelstwo polskie, które w ostatnim dniu miesiąca poprzedzającego miesiąc ukończenia 100 lat życia mają prawo do świadczeń emerytalno-rentowych lub do uposażenia wypłacanego sędziom i prokuratorom pozostającym w stanie spoczynku, a także uposażenia rodzinnego.
REKLAMA
Świadczenie honorowe przysługuje niezależnie od prawa do świadczenia emerytalno-rentowego lub uposażenia. W razie zbiegu u jednej osoby prawa do więcej niż jednego świadczenia o charakterze emerytalno-rentowym, będzie wypłacane tylko jedno świadczenie honorowe. W takim przypadku, w razie zbiegu prawa do świadczeń wypłacanych przez dwa organy emerytalno-rentowe, decyzje w sprawie świadczenia honorowego wyda i świadczenie to wypłaci ZUS.
Świadczenie honorowe przyznawane z urzędu
Seniorzy, którzy ukończyli 100 lat i dostają z ZUS emeryturę lub rentę – świadczenie honorowe otrzymają z urzędu, czyli bez składania dodatkowych wniosków.
- Jest ono wypłacane dożywotnio i stanowi comiesięczny dodatek do tej emerytury, którą 100 latek już wcześniej dostawał – zapewnia Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Tą wypłatę dostają także ci, którzy nie przepracowali ani jednego dnia i nie wypracowali własnej ani emerytury, ani renty. W ich przypadku świadczenie honorowe przyznawane jest wyłącznie na wniosek osoby zainteresowanej lub jego pełnomocnika – zastrzega.
Rzeczniczka dodaje, że wniosek musi być złożony w najbliższej placówce ZUS, z dołączonym do niego dokumentem, potwierdzającym datę urodzenia.
- Przed wejściem w życie ustawy – osobom, które ukończyły 100 rok życia – comiesięczne świadczenie honorowe, przyznawane było przez Prezesa ZUS w drodze wyjątku, na mocy decyzji podjętej przez Prezesa Rady Ministrów jeszcze w 1972 r. – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis.
Wysokość świadczenia honorowego
Świadczenie honorowe wszystkim uprawnionym przysługuje w jednakowej wysokości wynoszącej 6246,13 zł brutto miesięcznie, niezależnie od momentu ukończenia 100 lat życia. Ponadto świadczenie podlega corocznej waloryzacji, która odbywać się będzie na takich samych zasadach, jak waloryzacja innych świadczeń emerytalno-rentowych.
- Pierwsza waloryzacja kwoty świadczenia honorowego, nastąpi zatem już 1 marca tego roku a kwota świadczenia honorowego, będzie corocznie wzrastać – zapewnia Iwona Kowalska-Matis.
Według danych GUS w Polsce pod koniec 2023 r. żyło ponad 7,3 tys. stulatków, w tym 5602 kobiet i 1785 mężczyzn. W minionym 2024 r. ZUS wypłacał w całej Polsce dodatkowe świadczenie dla 3300 Polaków.
W tym na terenie podlegającym:
- pod wrocławski oddział ZUS: 237 osób, wśród nich - najstarsza seniorka to pani, która ma już 107 lat i pan, który ma 105 lat;
- pod legnicki oddział ZUS: 36, w tym najstarsza 106 – letnia seniorka i pan, który skończył 102 lata;
- pod wałbrzyski oddział ZUS: 139, wśród nich - najstarsza seniorka to pani, która ma już 106 lat.
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA