Uzasadnienie wypowiedzenia umowy na czas określony
REKLAMA
REKLAMA
Umowa zawarta na czas określony, co do zasady rozwiązuje się z upływem terminu na jaki została zawarta. Dopuszczalność jej wcześniejszego rozwiązania jest możliwa wtedy, gdy została ona zawarta na okres dłuższy niż 6 miesięcy, a strony przewidziały możliwość jej rozwiązania za dwu-tygodniowym okresem wypowiedzenia.
REKLAMA
Dokonanie wypowiedzenia umowy zawartej na czas określony co do zasady nie wymaga podania uzasadnienia, tak jak ma to miejsce w przypadku wypowiedzenia umowy zawartej na czas nieokreślony lub rozwiązania umowy bez zachowania okresu wypowiedzenia.
Zadaj pytanie na: Forum - Kadry
Są jednak sytuacje, w których pracodawca będzie zmuszony przedstawić swoje uzasadnienie rozwiązania za wypowiedzeniem umowy zawartej na czas określony. Będzie mieć to miejsce, w przypadku, gdy pracownik zarzuci pracodawcy dyskryminację i będzie dochodził swoich roszczeń przed sądem pracy. Wówczas pracodawca będzie obowiązany do przedstawienia obiektywnych i niedyskryminujących przyczyn wypowiedzenia. W orzecznictwie Sądu Najwyższego bowiem, utrwaliło się przekonanie, iż w przypadkach naruszenia zasady równego traktowania pracowników w zatrudnieniu, to na pracodawcy spoczywa ciężar udowodnienia, iż w swoim postępowaniu kierował się obiektywnymi przesłankami.
Kodeks pracy nie zamyka katalogu działań, które mogą być uznane za dyskryminujące. Wskazuje on na dyskryminację w zatrudnieniu, w szczególności ze względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną, a także ze względu na zatrudnienie na czas określony lub nie określony albo w pełnym lub niepełnym wymiarze czasu pracy. Sąd Najwyższy, w jednym ze swoich orzeczeń uznał, iż z dyskryminacją możemy mieć do czynienia wtedy, gdy różnicowanie sytuacji pracowników nie ma oparcia w odrębnościach związanych z ciążącymi obowiązkami, sposobem ich wypełnienia, czy też kwalifikacjami.
Polecamy także: Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem
Mając na uwadze powyższe, pracodawca powinien liczyć się z możliwością konieczności uzasadnienia wypowiedzenia umowy terminowej, nawet jeśli przepisy wprost tego od niego nie wymagają. Do przyczyn obiektywnych wypowiedzenia umowy, które nie mogą zostać uznane za dyskryminujące, należą między innymi gorsze wyniki pracy pracownik w porównaniu z innymi zatrudnionymi na tym samym stanowisku, przy spełnieniu założenia, iż wszyscy maja zapewnione takie same warunki i środki pracy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat