REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wypadek przy pracy, Zwolnienie lekarskie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Odpracowanie sylwestra

Zatrudniliśmy pracownika od 1 stycznia 2008 r. W sobotę 12 stycznia 2008 r. pracownicy naszej firmy będą odpracowywać dzień wolny, jakiego udzieliliśmy im 31 grudnia 2007 r. Odpracowanie tego dnia wynika ze zmiany rozkładu czasu pracy w firmie. Czy ten pracownik też powinien pracować w sobotę? A co z pracownikiem, który 31 grudnia 2007 r. przebywał na zwolnieniu lekarskim? Czy też musi odpracować ten dzień?

Wstrzymanie wypłaty zasiłku chorobowego

Wypłacamy naszym pracownikom zasiłki. Uważamy, że jeden z pracowników nadużywa zwolnień lekarskich. Czy w związku z tym możemy uznać, że pracownik jest zdrowy i wstrzymać mu wypłatę zasiłku chorobowego?

Zmiana płacy zasadniczej a wynagrodzenie za przepracowaną część miesiąca

Osobom naliczającym pensje wiele problemów przysparza ustalenie wynagrodzenia za przepracowaną część miesiąca, jeżeli w trakcie miesiąca nastąpiła zmiana płacy zasadniczej.

Europejska agencja bezpieczeństwa i zdrowia w pracy

Jednym z najpoważniejszych problemów Unii Europejskiej jest duża liczba wypadków w pracy i chorób zawodowych pracowników. Instytucją powołaną do walki z tym zjawiskiem jest Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.

Nieobecność w pracy przyszłej matki

Ciąża to nie choroba, ale może się zdarzyć taka sytuacja, że pracownica przez cały jej okres będzie na zwolnieniu lekarskim. Dla pracodawcy oznacza to, że będzie musiał zorganizować za nią zastępstwo.

Urlop po długiej chorobie

Trwająca nawet wiele tygodni niezdolność do pracy spowodowana chorobą powoduje tylko zmianę w terminie udzielenia urlopu.

Wypadek przy pracy - co robić

W razie wypadku przy pracy pracodawca oprócz udzielenia poszkodowanym pierwszej pomocy musi ustalić okoliczności i przyczyny wypadku.

Czy po zmianie regulaminu wynagradzania w zakładzie pracy na nowo wyliczać podstawę wymiaru zasiłku

Od 1 sierpnia 2008 r. obowiązuje u nas nowy regulamin wynagradzania. Do 31 lipca 2008 r. wypłacaliśmy pracownikom miesięczne premie regulaminowe pomniejszane proporcjonalnie za czas choroby. Premie były wliczane do podstawy wynagrodzenia chorobowego i zasiłku. W regulaminie, który obowiązuje od 1 sierpnia br., jest zapis, że pracodawca może przyznać pracownikom nagrodę, którą może zmniejszyć kwotowo lub procentowo za czas niezdolności do pracy. Taki zapis, naszym zdaniem, nie uprawnia do wliczania nagrody do podstawy wynagrodzenia za czas choroby i zasiłku chorobowego. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy pracownik choruje nieprzerwanie w lipcu i sierpniu 2008 r.? Czy z podstawy wymiaru powinniśmy wyłączyć premie, które przysługiwały do końca czerwca, czy wyłączyć premie dopiero wtedy, gdy będziemy ustalali podstawę wymiaru na nowo?

Kontrola zwolnienia przez ZUS

W sytuacji gdy pracodawca powziął wątpliwości co do wiarygodności zaświadczeń lekarskich przedstawionych przez pracownika, ma możliwość zwrócić się do ZUS z wnioskiem o przeprowadzenie kontroli w zakresie prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby oraz wystawiania zaświadczeń lekarskich do celów wypłaty wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy.

Wady i zalety umowy na zastępstwo

Umowa na zastępstwo pozwala zatrudnić na miejsce nieobecnego pracownika inną osobę, bez konieczności tworzenia dodatkowego etatu.

Prawo wdowy do renty rodzinnej

Monter pracujący przez kilkanaście lat w zakładach chemicznych przeszedł na rentę z powodu choroby wieńcowej. Przy kolejnym badaniu stwierdzono u niego chorobę zawodową - przewlekłe zatrucie rozpuszczalnikami organicznymi (toluen). Z tego powodu została mu przyznana renta inwalidzka. W 2006 r. monter zmarł na raka trzustki. Wdowa wystąpiła o przyznanie renty rodzinnej na podstawie art. 17 ust. 6 ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Czy przysługuje jej prawo do renty rodzinnej?

Prawo do świadczeń uzupełniających

Zatrudniony w spółdzielni mieszkaniowej elektryk podczas instalowania lampy oświetleniowej nie przestrzegał przepisów bhp (poślizgnął się na schodach) i uległ wypadkowi przy pracy. W związku z tym zdarzeniem domaga się od pracodawcy świadczeń uzupełniających, powołując się na jego odpowiedzialność opartą na zasadzie ryzyka. Czy ma prawo do świadczeń uzupełniających?

Jak ustalić podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego pracownika zatrudnionego po przerwie w tej samej firmie

Pracownik był zatrudniony w naszej firmie do 30 listopada 2007 r. (przez 1,5 roku). Kolejną umowę o pracę podpisaliśmy z nim od 14 stycznia 2008 r., a w lipcu 2008 r. jest na zwolnieniu lekarskim. Jak w jego przypadku ustalić podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego? Czy wliczyć poprzedni okres zatrudnienia do 30 listopada 2007 r.? Jeżeli tak, to czy grudzień 2007 r. i styczeń 2008 r. wyłączyć z podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego? Jakiej długości przerwa między umowami o pracę uprawnia do sumowania przychodu z 12 miesięcy?

Data złożenia wniosku o świadczenie rehabilitacyjne

Pracownikowi 182 dni zwolnienia lekarskiego minęło 25 czerwca 2008 r. Stara się o świadczenie rehabilitacyjne. Wskaźnik świadczenia od lipca jest wyższy niż w czerwcu. Dlatego wniosek o świadczenie rehabilitacyjne pracownik w ZUS złożył 1 lipca 2008 r. Czy w tym przypadku liczy się data złożenia wniosku, tak jak przy wniosku o emeryturę? Jeżeli pracownik uzyska prawo do świadczenia rehabilitacyjnego, to czy podstawę wymiaru powinniśmy zwaloryzować wskaźnikiem, który obowiązuje w lipcu?

Podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego

Wynagrodzenie naszych pracowników składa się z wynagrodzenia zasadniczego, premii miesięcznej w wysokości 20% przychodu za dany miesiąc oraz dodatku stażowego. Dodatek stażowy jest wypłacany w pełnej kwocie w miesiącu, w którym pracownik choruje. Pracownik zachorował i przedłożył zwolnienie lekarskie od 25 czerwca do 18 lipca br. Jest to jego pierwsza choroba od dnia rozpoczęcia u nas pracy, czyli od 2 stycznia 2008 r. Wcześniej był zatrudniony przez 2 lata do 21 grudnia 2007 r. Pracownik otrzymuje wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 895 zł, 20% premii (179 zł) oraz dodatek stażowy w wysokości 116,40 zł. Czy wyliczając wynagrodzenie chorobowe powinniśmy podnieść podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego do minimalnego wynagrodzenia?

Zasiłek chorobowy również po ustaniu zatrudnienia

Prawo do zasiłku chorobowego przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego.

Czy nauczyciel bezpośrednio po urlopie dla poratowania zdrowia ma prawo do wynagrodzenia chorobowego

31 maja 2008 r. minęło 6 miesięcy urlopu dla poratowania zdrowia, o które zwrócił się do nas nauczyciel. Nie wrócił jednak do pracy 2 czerwca 2008 r., tylko dostarczył zwolnienie lekarskie do 20 czerwca włącznie. Czy zaraz po urlopie dla poratowania zdrowia nauczyciel ma prawo do wynagrodzenia chorobowego? Przed urlopem był na zwolnieniu lekarskim przez 182 dni. Jeżeli nauczyciel ma prawo do wynagrodzenia chorobowego, to jak ustalić podstawę wymiaru świadczenia?

Czy pracownik może otrzymać zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego, a świadczenie rehabilitacyjne z ubezpieczenia wypadkowego

W związku z zatrudnianiem 35 pracowników jesteśmy uprawnieni do wypłacania świadczeń chorobowych. Jeden z pracowników z powodu schorzeń kardiologicznych przez 182 dni był na zwolnieniu lekarskim. Od 30 maja br. na podstawie zaświadczenia lekarza medycyny pracy został dopuszczony do pracy. W pierwszym dniu pracy podczas wykonywania prac montażowych uległ wypadkowi przy pracy. Przedłożył zwolnienie lekarskie od 30 maja br. na okres 30 dni. Zgodnie z protokołem powypadkowym zdarzenie z 30 maja br. zostało uznane przez komisję powypadkową za wypadek przy pracy. Czy pracownik ma prawo do nowego okresu zasiłkowego i jak ustalić wysokość zasiłku chorobowego?

Czy można wstrzymać wypłatę zasiłku chorobowego po 182. dniu wypłacania świadczeń

Pracownik chorował nieprzerwanie do 3 czerwca 2008 r. przez 182 dni. Wypłaciliśmy mu za ten okres wynagrodzenie i zasiłek chorobowy. Nie mogliśmy go skierować na badania kontrolne, gdyż 4 czerwca nie wrócił do pracy. Dostarczył kolejne zwolnienie lekarskie na okres od 4 do 13 czerwca 2008 r. Pracownik nie złożył wniosku o świadczenie rehabilitacyjne. Czy w tej sytuacji ma prawo do zasiłku chorobowego? Jak potraktować okres nieobecności od 4 do 13 czerwca 2008 r.? Czy możemy sami wstrzymać wypłatę zasiłku chorobowego od 183. dnia, czy powinniśmy zwrócić się o wydanie decyzji przez ZUS? Nie jest to gruźlica, raczej różne choroby, ponieważ zwolnienia wydawali lekarze różnych specjalności. Co robić takiej sytuacji? W zasadzie pracownik nie otrzymuje żadnych świadczeń, nie wiemy, czy jest zdolny do pracy i nie możemy z nim również rozwiązać umowy o pracę na podstawie art. 53 Kodeksu pracy (pracuje od 2004 r.).

Obowiązki pracodawcy po zawiadomieniu o wypadku

Pracownik, który nie poinformuje przełożonego o wypadku bezpośrednio po nieszczęśliwym zdarzeniu nie traci prawa żądania ustalenia, że miało ono charakter wypadku przy pracy. Przepisy nie przewidują zwolnienia pracodawcy z obowiązku ustalenia związku wypadku z pracą.

Kiedy przysługuje zasiłek chorobowy od pierwszego dnia ubezpieczenia

Od zasady, że otrzymanie zasiłku chorobowego zależy od opłacania przez określony czas składki na ubezpieczenie chorobowe, są wyjątki. Niektórzy ubezpieczeni, ze względu na swój status lub sytuację, w której powstała niezdolność do pracy, mogą otrzymać świadczenie od pierwszego dnia ubezpieczenia.

Nie każde nieszczęśliwe zdarzenie może być uznane za wypadek przy pracy

Wypadek przy pracy musi być spowodowany przyczyną zewnętrzną. Jest nią każdy czynnik pochodzący spoza organizmu poszkodowanego, mogący wywołać szkodliwe skutki, w tym także pogorszyć stan zdrowia pracownika dotkniętego wewnętrznym schorzeniem samoistnym.

Pracodawca zapłaci za skutki wypadku przy pracy

W razie wypadku przy pracy lub choroby zawodowej pracownikowi przysługuje jednorazowe odszkodowanie i renta. Może on również dochodzić od pracodawcy roszczeń uzupełniających, m.in. zadośćuczynienia za doznaną krzywdę.

Nietrzeźwy pracownik może otrzymać odszkodowanie

Stan nietrzeźwości pracownika nie przesądza automatycznie o tym, że odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy mu się nie należy.

Zakładowy nadzór nad warunkami pracy

Nad przestrzeganiem warunków bezpieczeństwa i higieny pracy czuwają oprócz pracodawcy również organy zakładowego nadzoru.

Uznanie zdarzenia za wypadek

Dla uznania zdarzenia za wypadek przy pracy nie ma znaczenia wina lub bezprawne działanie pracodawcy. Ważne jest natomiast to, by zdarzenie, które spowodowało wypadek, było nagłe, wywołane przyczyną zewnętrzną i miało związek z pracą.

Wypadek przy pracy - co robić

W razie wypadku przy pracy pracodawca oprócz udzielenia poszkodowanym pierwszej pomocy musi ustalić okoliczności i przyczyny wypadku.

Czy przebywający na zwolnieniu lekarskim ma prawo do trzynastki

Jestem nauczycielem. W 2007 r. przebywałem kilka tygodni na zwolnieniu lekarskim, później przez sześć miesięcy korzystałem z urlopu dla poratowania zdrowia. Słyszałem, że aby otrzymać trzynastkę, trzeba w trakcie roku przepracować co najmniej sześć miesięcy. Czy mam prawo do dodatkowego wynagrodzenia za 2007 r.? Jeśli tak, to czy wygrodzenie, które otrzymałem w okresie korzystania ze zwolnienia lekarskiego i urlopu dla poratowania zdrowia, wliczy się do tego świadczenia?

Przeniesienie do innej pracy

Pracownikowi, który uległ wypadkowi przy pracy, przysługuje m.in. prawo do zwiększonego wynagrodzenia chorobowego i jednorazowe odszkodowanie z ZUS. Ponadto pracodawca jest zobowiązany przenieść go na inne stanowisko pracy, jeżeli nie jest on w stanie wykonywać swoich dotychczasowych obowiązków.

Nie zawsze należy się odszkodowanie

Aby zdarzenie zostało uznane za wypadek przy pracy, musi zostać wywołane przyczyną zewnętrzną. Tylko wtedy poszkodowany może ubiegać się o odszkodowanie.

Czy żona możne po śmierci męża kontynuować postępowanie o przyznanie mu renty

W listopadzie 2007 r. mąż złożył wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy w związku z wypadkiem przy pracy w maju 2007 r. Na początku stycznia 2008 r. lekarz orzecznik ZUS orzekł, iż mąż jest całkowicie niezdolny do pracy i niezdolny do samodzielnej egzystencji. 1 lutego 2008 r. mąż zmarł. Mieszkaliśmy razem i prowadziliśmy wspólne gospodarstwo domowe. Dowiedziałam się, że mogę wystąpić o zasiłek pogrzebowy i rentę rodzinną dla dwójki małoletnich dzieci. Czy przysługują mi jeszcze jakieś inne świadczenia z ZUS?

ZUS może przyznać prawo do kilku świadczeń, ale zwykle wypłaca jedno z nich

Od zasady, że można pobierać tylko jedno świadczenie emerytalno-rentowe, są wyjątki. Dotyczą one emerytów uprawnionych do renty wypadkowej oraz osób mających prawo do renty rodzinnej i socjalnej.

Odszkodowanie za wypadek przy pracy nie ulega przedawnieniu

Roszczenie o jednorazowe odszkodowanie z powodu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej nie ulega przedawnieniu. Ma ono bowiem charakter ubezpieczeniowy, a nie pracowniczy.

Odszkodowanie za wypadek dla telepracownika

Ustawą z 24 sierpnia 2007 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (DzU nr 181, poz. 1288) dokonano nowelizacji przepisów Kodeksu pracy. Nowelizacja polega na wprowadzeniu do kodeksu telepracy jako nowej formy zatrudnienia.

Świadczenie z ubezpieczenia chorobowego zamiast z wypadkowego

Pracownik nie ma prawa do świadczeń z tytułu wypadku przy pracy, m.in. gdy wyłączną przyczyną było udowodnione naruszenie przez niego przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia, spowodowane umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa. W takiej sytuacji pracownikowi przysługują świadczenia z ubezpieczenia chorobowego.

Kiedy nieszczęśliwe zdarzenie jest wypadkiem przy pracy

Pracownicy poszkodowani wskutek wypadku przy pracy otrzymują z ubezpieczenia wypadkowego m.in. zasiłki chorobowe, świadczenia rehabilitacyjne i renty. Wypłata tych świadczeń jest jednak możliwa tylko wówczas, gdy nieszczęśliwe zdarzenie, jakiemu ulegli, zostanie zakwalifikowane jako wypadek przy pracy.

Czy płacić składki od premii wypłacanej w czasie choroby

Nasza pracownica od sierpnia tego toku przebywa na zwolnieniu lekarskim. Wypłacaliśmy jej wynagrodzenie za czas choroby za pierwsze 33 dni choroby, a aktualnie wypłacamy zasiłek chorobowy. W listopadzie oprócz zasiłku chorobowego za listopad będziemy jej wypłacać także premię za II kwartał. Jakie dokumenty powinniśmy złożyć do ZUS za listopad? Czy od premii wypłacanej w okresie choroby powinny być naliczane składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne?

Odprawa emerytalna - rodzaj umowy o pracę jest bez znaczenia

Pracownik ma prawo do odprawy pieniężnej, jeśli rozwiązanie stosunku pracy nastąpiło w związku z przejściem na emeryturę lub rentę. Czasami jednak powstają wątpliwości, kiedy taki związek ma miejsce.

Kto wypłaca stażyście świadczenia za czas choroby

Przyjęliśmy do firmy stażystę finansowanego przez urząd pracy. Osoba ta zachorowała. Kto wypłaca jej świadczenia z tytułu choroby?

Czy za okres pobytu pracownika w szpitalu można wypłacić wynagrodzenie chorobowe

Żona pracownika dostarczyła zaświadczenie lekarskie, że mąż przebywa w szpitalu. Nie jest to zwolnienie lekarskie, lecz odręcznie napisana informacja z datą, pieczątką i podpisem lekarza, że pracownik został przyjęty do szpitala. Czy na tej podstawie mogę wypłacić pracownikowi wynagrodzenie chorobowe?

Czy wyrównać wypłacone wynagrodzenie chorobowe po wypłaceniu dodatków za godziny nadliczbowe

Jesteśmy szkołą niepubliczną. Nauczyciel był na zwolnieniu lekarskim od 14 do 25 maja 2007 r. W kwietniu br. pracował dłużej i miał w tym miesiącu nadgodziny. Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego ustaliliśmy z okresu od maja 2006 r. do kwietnia 2007 r. Dodatki za nadgodziny za kwiecień ustaliliśmy dopiero w czerwcu br. i w czerwcu zostały wypłacone. Czy w związku z tym należy wyrównać wynagrodzenie chorobowe o wypłacony dodatek za nadgodziny?

Czy lekarz powinien wystawić duplikat zwolnienia lekarskiego w przypadku więcej niż jednego płatnika zasiłku

Nasz pracownik wraca z urlopu bezpłatnego 1 maja br. W czasie urlopu pracował u innego pracodawcy. Powiedział nam, że ma zwolnienie lekarskie do 4 maja. Okazało się, że zwolnienie lekarskie obejmuje okres od 23 kwietnia do 4 maja. Czy powinniśmy poprosić o duplikat wystawionego zwolnienia, czy poprosić lekarza, żeby wystawił jeszcze jedno zwolnienie lekarskie na okres od 1 do 4 maja, tak, żebyśmy mogli pracownikowi wypłacić należny zasiłek?

Zadośćuczynienie za skutki wypadku przy pracy

Jeden z moich pracowników domaga się zadośćuczynienia za skutki spowodowane wypadkiem przy pracy w kwocie 10 000 zł. Twierdzi, że poniósł wysokie koszty leczenia, a także całkowitemu zniszczeniu - wskutek pożaru samochodu - uległa odzież i rzeczy stanowiące jego własność (w tym 3000 zł gotówki). Czy firma będzie musiała zapłacić?

Czy był wypadek przy pracy

Nasz pracownik kilka dni temu zwrócił się z prośbą o udzielenie mu godzinnej przerwy w ciągu dnia pracy w celu załatwienia spraw osobistych w urzędzie. Ponieważ kończy pracę po zamknięciu urzędu, wyraziliśmy na to zgodę. W tym czasie uległ wypadkowi. Teraz domaga się odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy. Czy ma do tego prawo?

Obowiązki pracodawcy w razie wypadku przy pracy

Tryb postępowania pracodawcy w razie wypadku przy pracy jest ściśle określony przez przepisy. Pracodawca, który nie reaguje na powstałe zdarzenie albo uchybia swoim obowiązkom, musi liczyć się z odpowiedzialnością wykroczeniową i karną.

Cywilnoprawna odpowiedzialność pracodawcy za wypadek przy pracy

W razie zaistnienia wypadku przy pracy pracodawca może być zobowiązany do zapłaty pracownikowi dodatkowego odszkodowania. Zasady tej odpowiedzialności odszkodowawczej określają przepisy kodeksu cywilnego. Natomiast jej celem jest wyrównanie szkody i krzywdy, jaką poniósł pracownik w wyniku wypadku przy pracy, i która w całości nie została pokryta z ubezpieczenia wypadkowego wypłacanego przez ZUS.

Termin przedawnienia roszczeń pracownika z tytułu wypadku przy pracy

Pracownikowi, który uległ wypadkowi przy pracy, przysługuje jednorazowe odszkodowanie, a jeżeli w wyniku takiego wypadku pracownik doznał uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia, może dochodzić od pracodawcy dodatkowego odszkodowania, renty uzupełniającej lub zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Dochodzenie tych roszczeń jest ograniczone w czasie, jako że ulegają one przedawnieniu.

Wezwanie na stawienie się przed komisją lekarską

Nasza pracownica miała wypadek w pracy. W związku z tym wypadkiem została wezwana na komisję lekarską przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Czy w takim przypadku należy się jej dzień wolny od pracy na stawienie się na wezwanie komisji lekarskiej?

Dokumentacja prawa do świadczeń z tytułu wypadku przy pracy

ZUS rozpatruje prawo do świadczeń z tytułu wypadku zaistniałego w czasie wykonywania pracy po udokumentowaniu okoliczności takiego zdarzenia kwalifikujących je jako wypadek przy pracy.

Świadczenia związane z wypadkiem przy pracy

Każdy wniosek w sprawie wypłacenia świadczeń w związku z wypadkiem przy pracy jest rozpatrywany w indywidualnym postępowaniu. W każdym przypadku należy przeanalizować wszystkie okoliczności zdarzenia biorąc pod uwagę protokół powypadkowy, kartę wypadku, zeznania świadków i inne dokumenty, które świadczą o tym, że zdarzenie było wypadkiem przy wykonywaniu pracy albo związanym z pracą.

REKLAMA