reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy nauczyciel bezpośrednio po urlopie dla poratowania zdrowia ma prawo do wynagrodzenia chorobowego

Czy nauczyciel bezpośrednio po urlopie dla poratowania zdrowia ma prawo do wynagrodzenia chorobowego

31 maja 2008 r. minęło 6 miesięcy urlopu dla poratowania zdrowia, o które zwrócił się do nas nauczyciel. Nie wrócił jednak do pracy 2 czerwca 2008 r., tylko dostarczył zwolnienie lekarskie do 20 czerwca włącznie. Czy zaraz po urlopie dla poratowania zdrowia nauczyciel ma prawo do wynagrodzenia chorobowego? Przed urlopem był na zwolnieniu lekarskim przez 182 dni. Jeżeli nauczyciel ma prawo do wynagrodzenia chorobowego, to jak ustalić podstawę wymiaru świadczenia?

RADA

 

Nauczyciel ma prawo do wynagrodzenia chorobowego bezpośrednio po urlopie dla poratowania zdrowia. W związku z chorobą od 2 czerwca 2008 r. okres zasiłkowy dla nauczyciela powinni Państwo liczyć na nowo. Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego należy ustalić na podstawie wynagrodzenia, które nauczyciel uzyskał w okresie od czerwca 2007 r. do maja 2008 r. Przed urlopem dla poratowania zdrowia nauczyciel był na zwolnieniu lekarskim, dlatego te miesiące powinni Państwo wyłączyć z podstawy wymiaru, a wliczyć do podstawy wymiaru wynagrodzenie, które pracownik uzyskał w trakcie urlopu dla poratowania zdrowia.

UZASADNIENIE

Choremu nauczycielowi, który z tego powodu nie wykonuje pracy, przysługują wynagrodzenie i zasiłek chorobowy. Do podstawy wymiaru wynagrodzenia bądź zasiłku chorobowego wchodzi miesięczne wynagrodzenie, jakie nauczyciel otrzymał w okresie 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym zachorował. W przypadku Państwa nauczyciela jest to wynagrodzenie uzyskane za okres od czerwca 2007 r. do maja 2008 r.

Ustalenie podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego na podstawie wynagrodzenia za 12 miesięcy nie jest możliwe, gdyż bezpośrednio przed przejściem na urlop dla poratowania zdrowia nauczyciel przez 182 dni chorował. Z podstawy wymiaru powinni Państwo wyłączyć miesiące, w których nauczyciel był na zwolnieniu lekarskim przez więcej niż połowę obowiązującego go czasu pracy. W podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego powinni Państwo natomiast uwzględnić wynagrodzenie, które pracownik uzyskał w okresie przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia.

W okresie przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia nauczyciel ma prawo do miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego i dodatku za wysługę lat oraz prawo do innych świadczeń pracowniczych, w tym - jeżeli jest uprawniony - do dodatku wiejskiego i nauczycielskiego dodatku mieszkaniowego. Wynagrodzenie za pracę uzyskane w okresie przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia wlicza się do podstawy wymiaru wynagrodzenia i zasiłku chorobowego. To, czy dodatek za wysługę lat zostanie wliczony do podstawy wymiaru, zależy od zapisów w regulaminie wynagradzania obowiązującym w szkole. Natomiast dodatek wiejski i mieszkaniowy są świadczeniami o charakterze socjalnym i nie wlicza się ich do podstawy wymiaru świadczeń z powodu choroby.

Celem urlopu dla poratowania zdrowia jest umożliwienie nauczycielowi przeprowadzenia zaleconego przez lekarza leczenia. Prawo do urlopu uzyskuje nauczyciel, jeżeli lekarz leczący stwierdzi, że stan zdrowia nauczyciela wymaga powstrzymania się od pracy i przeprowadzenie zaleconego leczenia.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Plantronics

Plantronics jest pionierem technologii audio i liderem rynku rozwiązań komunikacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama