Czy nauczyciel bezpośrednio po urlopie dla poratowania zdrowia ma prawo do wynagrodzenia chorobowego
REKLAMA
Nauczyciel ma prawo do wynagrodzenia chorobowego bezpośrednio po urlopie dla poratowania zdrowia. W związku z chorobą od 2 czerwca 2008 r. okres zasiłkowy dla nauczyciela powinni Państwo liczyć na nowo. Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego należy ustalić na podstawie wynagrodzenia, które nauczyciel uzyskał w okresie od czerwca 2007 r. do maja 2008 r. Przed urlopem dla poratowania zdrowia nauczyciel był na zwolnieniu lekarskim, dlatego te miesiące powinni Państwo wyłączyć z podstawy wymiaru, a wliczyć do podstawy wymiaru wynagrodzenie, które pracownik uzyskał w trakcie urlopu dla poratowania zdrowia.
REKLAMA
UZASADNIENIE
Choremu nauczycielowi, który z tego powodu nie wykonuje pracy, przysługują wynagrodzenie i zasiłek chorobowy. Do podstawy wymiaru wynagrodzenia bądź zasiłku chorobowego wchodzi miesięczne wynagrodzenie, jakie nauczyciel otrzymał w okresie 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym zachorował. W przypadku Państwa nauczyciela jest to wynagrodzenie uzyskane za okres od czerwca 2007 r. do maja 2008 r.
Ustalenie podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego na podstawie wynagrodzenia za 12 miesięcy nie jest możliwe, gdyż bezpośrednio przed przejściem na urlop dla poratowania zdrowia nauczyciel przez 182 dni chorował. Z podstawy wymiaru powinni Państwo wyłączyć miesiące, w których nauczyciel był na zwolnieniu lekarskim przez więcej niż połowę obowiązującego go czasu pracy. W podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego powinni Państwo natomiast uwzględnić wynagrodzenie, które pracownik uzyskał w okresie przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia.
REKLAMA
W okresie przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia nauczyciel ma prawo do miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego i dodatku za wysługę lat oraz prawo do innych świadczeń pracowniczych, w tym - jeżeli jest uprawniony - do dodatku wiejskiego i nauczycielskiego dodatku mieszkaniowego. Wynagrodzenie za pracę uzyskane w okresie przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia wlicza się do podstawy wymiaru wynagrodzenia i zasiłku chorobowego. To, czy dodatek za wysługę lat zostanie wliczony do podstawy wymiaru, zależy od zapisów w regulaminie wynagradzania obowiązującym w szkole. Natomiast dodatek wiejski i mieszkaniowy są świadczeniami o charakterze socjalnym i nie wlicza się ich do podstawy wymiaru świadczeń z powodu choroby.
Celem urlopu dla poratowania zdrowia jest umożliwienie nauczycielowi przeprowadzenia zaleconego przez lekarza leczenia. Prawo do urlopu uzyskuje nauczyciel, jeżeli lekarz leczący stwierdzi, że stan zdrowia nauczyciela wymaga powstrzymania się od pracy i przeprowadzenie zaleconego leczenia.
Urlop dla poratowania jest udzielany jednorazowo na okres nie dłuższy niż 1 rok. Jest to długi i miarodajny okres do dokonania oceny zdolności nauczyciela do pracy. Dlatego nie później niż w terminie 2 tygodni przed zakończeniem urlopu dla poratowania zdrowia dyrektor szkoły ma obowiązek skierować nauczyciela na badania kontrolne w celu stwierdzenia braku przeciwwskazań do pracy na stanowisku nauczyciela. Z założenia przeprowadzone w czasie urlopu zalecone leczenie powinno doprowadzić do poprawy stanu zdrowia nauczyciela. Orzeczenie lekarskie o niezdolności nauczyciela do wykonywania dotychczasowej pracy jest podstawą rozwiązania stosunku pracy.
Podstawa prawna:
• art. 30 ust. 1, art. 33 ust. 1, art. 54 ust. 1, art. 73 Karty Nauczyciela,
• art. 36 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).
Bogusław Śnieżek
specjalista w zakresie prawa oświatowego
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat