| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Odpracowanie sylwestra

Odpracowanie sylwestra

Zatrudniliśmy pracownika od 1 stycznia 2008 r. W sobotę 12 stycznia 2008 r. pracownicy naszej firmy będą odpracowywać dzień wolny, jakiego udzieliliśmy im 31 grudnia 2007 r. Odpracowanie tego dnia wynika ze zmiany rozkładu czasu pracy w firmie. Czy ten pracownik też powinien pracować w sobotę? A co z pracownikiem, który 31 grudnia 2007 r. przebywał na zwolnieniu lekarskim? Czy też musi odpracować ten dzień?

RADA

Zarówno w sytuacji, w której dzień wolny i dzień odpracowywania tego dnia należą do tego samego, jak i różnych okresów rozliczeniowych czasu pracy, pracownik nie powinien odpracowywać dnia wolnego, z którego nie korzystał. Z kolei pracownik przebywający na zwolnieniu lekarskim 31 grudnia 2007 r. ma obowiązek razem z innymi pracownikami odpracować w okresie rozliczeniowym, zgodnie z zarządzeniem pracodawcy, udzielony im wcześniej dzień wolny.

UZASADNIENIE

W omawianej sytuacji pracownik rozpoczął pracę już po udzieleniu dnia wolnego 31 stycznia 2007 r. wszystkim pracownikom. Pracownik zatem faktycznie nie wykorzystał tego dnia wolnego od pracy. Dlatego jego praca w dniu wyznaczonym przez pracodawcę do odpracowania, tj. 12 stycznia 2008 r., jest nieuzasadniona. Ponadto pracodawca wyznaczając mu pracę w ten dzień może nie zapewnić pracownikowi przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym czasu pracy. Będzie tak, jeżeli pracownik ma wyznaczone dni pracy w taki sam sposób jak pozostali pracownicy.

WAŻNE!

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w dniu wolnym od pracy nie obniża wymiaru czasu pracy pracownika w danym okresie rozliczeniowym czasu pracy.

Obniżenie wymiaru czasu pracy ma miejsce tylko wówczas, gdy okres niezdolności do pracy spowodowanej chorobą czy wypadkiem przy pracy przypada na dzień „pracujący” dla danego pracownika. Dlatego w omawianym przypadku pracownik przebywający 31 grudnia na zwolnieniu lekarskim powinien razem z pozostałymi pracownikami odpracować udzielony dzień wolny. Jego wymiar czasu pracy nie został bowiem obniżony z powodu zwolnienia lekarskiego przypadającego na 31 grudnia.

Obowiązujący wymiar czasu pracy w okresie rozliczeniowym oblicza się (we wszystkich systemach czasu pracy, poza systemem pracy w ruchu ciągłym) przez:

 pomnożenie 40 godzin przez liczbę tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym,

 następnie dodanie do otrzymanej w ten sposób liczby godzin dodatkowo godzin wynikających z iloczynu 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku,

 odjęcia od uzyskanej liczby godzin 8 godzin z tytułu każdego święta występującego w okresie rozliczeniowym i przypadającego w innym dniu niż niedziela.

Ustalony w ten sposób wymiar czasu pracy w okresie rozliczeniowym ulega również obniżeniu o liczbę godzin usprawiedliwionej nieobecności w pracy (np. z powodu niezdolności do pracy spowodowanej chorobą), przypadających do przepracowania w czasie tej nieobecności, zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy.

 art. 129, art. 130 Kodeksu pracy.

Karol Łapiński

specjalista w zakresie prawa pracy

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Dittmajer i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »