| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego

Podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego

Wynagrodzenie naszych pracowników składa się z wynagrodzenia zasadniczego, premii miesięcznej w wysokości 20% przychodu za dany miesiąc oraz dodatku stażowego. Dodatek stażowy jest wypłacany w pełnej kwocie w miesiącu, w którym pracownik choruje. Pracownik zachorował i przedłożył zwolnienie lekarskie od 25 czerwca do 18 lipca br. Jest to jego pierwsza choroba od dnia rozpoczęcia u nas pracy, czyli od 2 stycznia 2008 r. Wcześniej był zatrudniony przez 2 lata do 21 grudnia 2007 r. Pracownik otrzymuje wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 895 zł, 20% premii (179 zł) oraz dodatek stażowy w wysokości 116,40 zł. Czy wyliczając wynagrodzenie chorobowe powinniśmy podnieść podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego do minimalnego wynagrodzenia?

RADA

 

Przyjęte do podstawy wynagrodzenia chorobowego pracownika składniki wynagrodzenia za pracę wraz z dodatkiem stażowym nieuwzględnianym w podstawie wymiaru zasiłku dają kwotę wyższą od minimalnego wynagrodzenia (1190,40 zł). Dlatego podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego nie należy podnosić do kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę.

UZASADNIENIE

Do ustalenia podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego należy przyjąć przychód pracownika, który stanowi podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe po odliczeniu finansowanych przez pracownika składek (łącznie 13,71%), tj. na ubezpieczenia: emerytalne (9,76%), rentowe (1,5%), chorobowe (2,45%).

Pracownik zachorował przed upływem 12 miesięcy kalendarzowych zatrudnienia u Państwa, dlatego podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego należy ustalić z pełnych miesięcy kalendarzowych zatrudnienia, tj. od stycznia do maja 2008 r. Pracownik został zatrudniony 2 stycznia br., jednak 1 stycznia jest dniem ustawowo wolnym od pracy, dlatego przyjmuje się, że pracownik był zatrudniony przez cały miesiąc kalendarzowy i otrzymał wynagrodzenie za cały styczeń 2008 r.

W podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego powinni Państwo uwzględnić te składniki wynagrodzenia, które w myśl przepisów o wynagradzaniu obowiązujących w zakładzie pracy ulegają zmniejszaniu za okres pobierania zasiłku. Oprócz płacy zasadniczej w kwocie 895 zł do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego należy wliczyć premię w kwocie 179 zł ponieważ w przypadku nieobecności pracownika w pracy w danym miesiącu w związku z pobieraniem wynagrodzenia chorobowego premia jest zmniejszana.

W podstawie nie powinni Państwo uwzględniać dodatku stażowego, który pracownik otrzymuje w stałej kwocie 116,40 zł. Dodatek stażowy jest wypłacany w każdym miesiącu zatrudnienia w takiej samej wysokości niezależnie od tego, czy pracownik chorował w danym miesiącu, czy przepracował wszystkie obowiązujące go dni robocze.

Pracownik, który jest zatrudniony w 2. roku i kolejnych latach w pełnym wymiarze czasu pracy, od 1 stycznia 2008 r. nie może otrzymać niższego wynagrodzenia za pracę niż 1126 zł. Aby ustalić, czy konieczne jest podwyższenie podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego pracownika do kwoty minimalnego wynagrodzenia, powinni Państwo zsumować wszystkie składniki wynagrodzenia, które pracownik otrzymuje w miesiącu. Do obliczenia kwoty minimalnego wynagrodzenia pracownika wlicza się zarówno wynagrodzenie zasadnicze określone w umowie o pracę, jak i dodatkowe składniki wynagrodzenia o charakterze stałym (np. dodatek stażowy, premię regulaminową).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Siwek Gaczyński & Partners

Kancelaria prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »