Kategorie

Podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego

Bogusław Nowakowski
Wynagrodzenie naszych pracowników składa się z wynagrodzenia zasadniczego, premii miesięcznej w wysokości 20% przychodu za dany miesiąc oraz dodatku stażowego. Dodatek stażowy jest wypłacany w pełnej kwocie w miesiącu, w którym pracownik choruje. Pracownik zachorował i przedłożył zwolnienie lekarskie od 25 czerwca do 18 lipca br. Jest to jego pierwsza choroba od dnia rozpoczęcia u nas pracy, czyli od 2 stycznia 2008 r. Wcześniej był zatrudniony przez 2 lata do 21 grudnia 2007 r. Pracownik otrzymuje wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 895 zł, 20% premii (179 zł) oraz dodatek stażowy w wysokości 116,40 zł. Czy wyliczając wynagrodzenie chorobowe powinniśmy podnieść podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego do minimalnego wynagrodzenia?
RADA 

Przyjęte do podstawy wynagrodzenia chorobowego pracownika składniki wynagrodzenia za pracę wraz z dodatkiem stażowym nieuwzględnianym w podstawie wymiaru zasiłku dają kwotę wyższą od minimalnego wynagrodzenia (1190,40 zł). Dlatego podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego nie należy podnosić do kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę.

UZASADNIENIE

Reklama

Do ustalenia podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego należy przyjąć przychód pracownika, który stanowi podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe po odliczeniu finansowanych przez pracownika składek (łącznie 13,71%), tj. na ubezpieczenia: emerytalne (9,76%), rentowe (1,5%), chorobowe (2,45%).

Pracownik zachorował przed upływem 12 miesięcy kalendarzowych zatrudnienia u Państwa, dlatego podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego należy ustalić z pełnych miesięcy kalendarzowych zatrudnienia, tj. od stycznia do maja 2008 r. Pracownik został zatrudniony 2 stycznia br., jednak 1 stycznia jest dniem ustawowo wolnym od pracy, dlatego przyjmuje się, że pracownik był zatrudniony przez cały miesiąc kalendarzowy i otrzymał wynagrodzenie za cały styczeń 2008 r.

W podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego powinni Państwo uwzględnić te składniki wynagrodzenia, które w myśl przepisów o wynagradzaniu obowiązujących w zakładzie pracy ulegają zmniejszaniu za okres pobierania zasiłku. Oprócz płacy zasadniczej w kwocie 895 zł do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego należy wliczyć premię w kwocie 179 zł ponieważ w przypadku nieobecności pracownika w pracy w danym miesiącu w związku z pobieraniem wynagrodzenia chorobowego premia jest zmniejszana.

Reklama

W podstawie nie powinni Państwo uwzględniać dodatku stażowego, który pracownik otrzymuje w stałej kwocie 116,40 zł. Dodatek stażowy jest wypłacany w każdym miesiącu zatrudnienia w takiej samej wysokości niezależnie od tego, czy pracownik chorował w danym miesiącu, czy przepracował wszystkie obowiązujące go dni robocze.

Pracownik, który jest zatrudniony w 2. roku i kolejnych latach w pełnym wymiarze czasu pracy, od 1 stycznia 2008 r. nie może otrzymać niższego wynagrodzenia za pracę niż 1126 zł. Aby ustalić, czy konieczne jest podwyższenie podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego pracownika do kwoty minimalnego wynagrodzenia, powinni Państwo zsumować wszystkie składniki wynagrodzenia, które pracownik otrzymuje w miesiącu. Do obliczenia kwoty minimalnego wynagrodzenia pracownika wlicza się zarówno wynagrodzenie zasadnicze określone w umowie o pracę, jak i dodatkowe składniki wynagrodzenia o charakterze stałym (np. dodatek stażowy, premię regulaminową).

Podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego wraz ze wszystkimi składnikami, do których pracownik ma prawo w miesiącu, nie może być niższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Zsumowane składniki wynagrodzenia Państwa pracownika łącznie z wynagrodzeniem zasadniczym przewyższają kwotę minimalnego wynagrodzenia - wynoszą 1190,40 zł (895 zł + 179 zł + 116,40 zł). Dlatego podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego nie należy podnosić do kwoty liczonej od minimalnego wynagrodzenia.

Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego powinni Państwo ustalić na podstawie wynagrodzenia za pracę oraz premii miesięcznej z wyłączeniem dodatku stażowego (tabela).

Wyliczenie podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego pracownika:

4633,80 zł : 5 miesięcy = 926,76 zł,

926,76 zł × 80% = 741,41 zł,

741,41 zł : 30 dni = 24,71 zł.

Stawka dzienna wynagrodzenia chorobowego dla pracownika wynosi 24,71 zł.

Podstawa prawna:

• art. 3 pkt 3, art. 11, art. 36-38, art. 41 ust. 1, art. 45, art. 47 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),

• art. 92 § Kodeksu pracy,

• rozporządzenie z 11 września 2007 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2008 r. (DzU nr 171, poz. 1209).

Bogusław Nowakowski

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?