reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Czy płacić składki od premii wypłacanej w czasie choroby

Czy płacić składki od premii wypłacanej w czasie choroby

Nasza pracownica od sierpnia tego toku przebywa na zwolnieniu lekarskim. Wypłacaliśmy jej wynagrodzenie za czas choroby za pierwsze 33 dni choroby, a aktualnie wypłacamy zasiłek chorobowy. W listopadzie oprócz zasiłku chorobowego za listopad będziemy jej wypłacać także premię za II kwartał. Jakie dokumenty powinniśmy złożyć do ZUS za listopad? Czy od premii wypłacanej w okresie choroby powinny być naliczane składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne?

Tak. Premia będzie stanowić podstawę wymiaru składek.

Podstawy wymiaru nie stanowią przychody wymienione w rozporządzeniu ministra pracy i polityki socjalnej w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Premia kwartalna nie jest przychodem zwolnionym od składek na ubezpieczenia społeczne, gdyż taki przychód nie został wymieniony w powołanym wyżej rozporządzeniu. Oznacza to, że od wypłaconej premii płatnik składek powinien naliczyć oraz opłacić składki na ubezpieczenia społeczne. Wypłacona kwota stanowi również podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne. Trzeba bowiem pamiętać, iż do ustalania podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne pracowników stosuje się przepisy dotyczące ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Przy ustalaniu podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne nie stosuje się ograniczenia podstawy do tzw. kwoty trzydziestokrotności oraz wyłączeń wynagrodzeń za czas niezdolności do pracy wskutek choroby. Podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne pomniejsza się również o kwoty składek na ubezpieczenia społeczne finansowane ze środków ubezpieczonego i potrącone przez pracodawcę z jego wynagrodzenia.

Okoliczność, iż premia jest wypłacana w okresie, w którym pracownica jest chora i pobiera zasiłek chorobowy, nie ma żadnego znaczenia. Premia ta nie przysługuje bowiem za okres choroby, ale za okres wcześniejszy, w którym praca była wykonywana. Za listopad płatnik składek powinien złożyć za pracownicę następujące dokumenty rozliczeniowe:
• imienny raport miesięczny ZUS RCA z kodem tytułu do ubezpieczeń 01 10 XX, w którym w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne płatnik wykaże kwotę wypłaconej premii i od tej podstawy naliczy składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne (podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne należy pomniejszyć o kwotę składek finansowanych ze środków ubezpieczonego),
• imienny raport miesięczny ZUS RSA z kodem tytułu do ubezpieczeń 01 10 XX, w którym płatnik składek wykaże okres przerwy w opłacaniu składek, tj. okres zasiłku chorobowego 1-30.11, liczbę dni zasiłkowych (30), kwotę wypłaconego zasiłku, oraz kod świadczenia/przerwy (313 - zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego).

Oczywiście oprócz naliczenia i opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne od wypłaconej premii płatnik składek powinien naliczyć również składkę na Fundusz Pracy oraz ewentualnie na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (gdy pracodawca jest przedsiębiorcą).


Podstawa prawna:
• art. 18 ust. 1 i ust. 2 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 11, poz.74 z późn. zm.),
• art. 81 ust. 1 i ust. 5 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. nr 210, poz. 2135 z późn. zm.),
• rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. nr 161, poz. 1106 z późn. zm.).

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Pracownicze plany kapitałowe. Obowiązki pracodawcy48.95 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Przybysz

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama