| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Wypadki przy pracy i choroby > Nie zawsze należy się odszkodowanie

Nie zawsze należy się odszkodowanie

Aby zdarzenie zostało uznane za wypadek przy pracy, musi zostać wywołane przyczyną zewnętrzną. Tylko wtedy poszkodowany może ubiegać się o odszkodowanie.

ORZECZENIE

Stanisław F. odwołał się od decyzji KRUS, w której odmówiono mu przyznania jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy rolniczej. Sąd I instancji oddalił jego odwołanie.

Wypadek wydarzył się w sierpniu 2004 r., kiedy Stanisław F. pracował wraz z synem w gospodarstwie. Podczas koszenia do bębna młócącego wpadł kamień. Syn zatrzymał maszynę, usunął kamień i poprosił ojca, aby słuchał, czy maszyna sprawnie pracuje.

Stanisław F. stwierdził, że nie słychać żadnych usterek i krzyknął do syna, aby wyłączył kombajn. W tym momencie poczuł się słabo, zachwiał się i aby nie upaść oparł się o maszynę. Jego ręka została wciągnięta we wciąż pracujący pas klinowy.

Sąd stwierdził, że zdarzenie to zostało wywołane przyczyną wewnętrzną tkwiącą w organizmie (zasłabnięcie), a nie przyczyną zewnętrzną, która uzasadniałaby przyjęcie, iż miał miejsce wypadek przy pracy. Sąd II instancji oddalił apelację, uznając, że wykonywanie zwykłych, typowych czynności, może nabrać charakteru przyczyny zewnętrznej tylko wtedy, gdy o nadmierności wysiłku włożonego w ich realizację decyduje stan zdrowia osoby zainteresowanej (wyrok SN z 5 lutego 1997 r., II UKN 85/96). Stanisław F. nie przedstawił jednak żadnych dowodów na istnienie takiego rodzaju schorzenia. Ubezpieczony zaskarżył ten wyrok kasacją.

Sąd Najwyższy uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania. W uzasadnieniu stwierdził, że przyczyną zdarzenia był ruch maszyny i jej oddziaływanie na rękę poszkodowanego. Była to przyczyna zewnętrzna. Zasłabnięcie nie było przyczyną wypadku. Przecież to nie na skutek tego zasłabnięcia ubezpieczony doznał dotkliwych zranień. Wynikły one z pracy w gospodarstwie i z niepożądanego zetknięcia ciała poszkodowanego z maszyną będącą w ruchu.

Sąd wskazał też, że w art. 10 ust. 2 ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz.U. z 1998 r. nr 7, poz. 15 ze zm.) wymienione są sytuacje, kiedy odszkodowanie nie przysługuje. Jest tak, gdy wypadek spowodowany jest umyślnie: wskutek rażącego niedbalstwa lub z powodu pozostawania przez ubezpieczonego pod wpływem alkoholu bądź środków odurzających.

Sygn. akt I UK 205/07

Maria Sankowska

maria.sankowska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Diana Renata Bożek

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK