| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Ubezpieczenie zdrowotne > Kontrola zwolnienia przez ZUS

Kontrola zwolnienia przez ZUS

W sytuacji gdy pracodawca powziął wątpliwości co do wiarygodności zaświadczeń lekarskich przedstawionych przez pracownika, ma możliwość zwrócić się do ZUS z wnioskiem o przeprowadzenie kontroli w zakresie prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby oraz wystawiania zaświadczeń lekarskich do celów wypłaty wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy.

Na ZUS spoczywa ustawowy obowiązek poinformowania pracodawcy o wyniku postępowania kontrolnego. Taką formę kontroli przewiduje art. 59 ust. 12 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa z 25 czerwca 1999 r. (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).

Kontrolę przeprowadza lekarz orzecznik ZUS, który jest uprawniony do tego, aby:

• przeprowadzić badanie lekarskie ubezpieczonego w wyznaczonym miejscu lub w miejscu jego pobytu,

• skierować ubezpieczonego na badanie specjalistyczne przez lekarza konsultanta ZUS,

• zażądać od wystawiającego zaświadczenie lekarskie udostępnienia dokumentacji medycznej dotyczącej ubezpieczonego, stanowiącej podstawę wydania zaświadczenia lekarskiego lub udzielenia wyjaśnień i informacji w sprawie,

• zlecić wykonanie badań pomocniczych w wyznaczonym terminie.

Procedura kontrolna przebiega następująco. ZUS wysyła do pracownika wezwanie, w którym wyznaczony jest termin badania przez lekarza orzecznika ZUS albo przez lekarza konsultanta lub termin dostarczenia posiadanych wyników badań pomocniczych. Wezwanie zawiera informację o skutkach braku współpracy pracownika z ZUS w zakresie przeprowadzanej kontroli, a konkretniej ubezpieczony jest powiadamiany, że w przypadku uniemożliwienia badania lub niedostarczenia posiadanych wyników badań w terminie określonym przez ZUS, zaświadczenie lekarskie traci ważność od dnia następującego po tym terminie (art. 59 ust. 6 ustawy).

Należy ponadto pamiętać, że zaświadczenie lekarskie straci również ważność, jeżeli po przeprowadzeniu badania oraz po analizie dokumentacji medycznej lekarz orzecznik ZUS określi wcześniejszą datę ustania niezdolności do pracy niż orzeczona w zaświadczeniu lekarskim. W takim wypadku lekarz orzecznik wystawia zaświadczenie, które jest traktowane na równi z zaświadczeniem stwierdzającym brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku, wydanym w myśl art. 229 § 4 k.p. (art. 59 ust. 7 i 8 ustawy).

Zaświadczenie to lekarz orzecznik ZUS przekazuje w dniu badania pracownikowi, informując go równocześnie o konieczności doręczenia tego zaświadczenia pracodawcy. ZUS ze swojej strony informuje o tym fakcie wystawiającego zaświadczenie lekarskie.

W przypadkach przewidzianych w art. 59 pkt 6 i 7 ustawy ZUS wydaje decyzję o braku prawa do zasiłku, której kopię przesyła pracodawcy ubezpieczonego.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Pikus

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK