Kategorie

Europejska agencja bezpieczeństwa i zdrowia w pracy

Tomasz Dróżdż
Jednym z najpoważniejszych problemów Unii Europejskiej jest duża liczba wypadków w pracy i chorób zawodowych pracowników. Instytucją powołaną do walki z tym zjawiskiem jest Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.

Jak podaje oficjalna strona Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy, co 3,5 minuty umiera jedna osoba wskutek wypadku przy pracy w Unii Europejskiej. Daje to w sumie szokującą liczbę 150 000 zgonów rocznie spowodowanych wypadkami przy pracy (8900) bądź chorobami zawodowymi (142 000).

Głównym zadaniem Agencji jest wspieranie krajowych organizacji zajmujących się bezpieczeństwem i higieną pracy w uświadamianiu zarówno pracownikom, jak i pracodawcom istniejącego ryzyka oraz wskazywanie sposobów jego minimalizowania.

Agencja została utworzona na mocy rozporządzenia Rady z 18 lipca 1994 r. 2062/94 ustanawiającego Europejską Agencję ds. Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Miejscu Pracy (znowelizowane przez rozporządzenia Rady z 29 czerwca 1995 r. nr 1643/95, z 18 czerwca 2003 r. nr 1654/2003, z 24 czerwca 2005 r. nr 1112/2005).

Cel powołania Agencji

Cel działalności Agencji został wskazany w art. 2 rozporządzenia 2062/94. Stanowi on, że celem Agencji jest zapewnienie organom Wspólnoty, państwom członkowskim, partnerom społecznym i wszystkim podmiotom zaangażowanym w tej dziedzinie informacji technicznej, naukowej i gospodarczej do wykorzystania w dziedzinie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w miejscu pracy.

Zgodnie z art. 3 rozporządzenia 2062/94, dążąc do realizacji swojego podstawowego celu, Agencja zajmuje się m.in.:

• gromadzeniem, analizowaniem i rozpowszechnianiem informacji technicznych, naukowych i gospodarczych w państwach członkowskich w celu przekazywania ich organom Wspólnoty, państwom członkowskim i zainteresowanym stronom,

Reklama

• gromadzeniem i analizowaniem informacji technicznych, naukowych i gospodarczych na temat badań nad bezpieczeństwem i ochroną zdrowia w miejscu pracy, jak również innych działań badawczych dotyczących aspektów związanych z bezpieczeństwem i ochroną zdrowia w miejscu pracy oraz rozpowszechnianiem rezultatów badań i prac badawczych,

• promowaniem i wspieraniem współpracy i wymiany między państwami członkowskimi informacji oraz doświadczeń w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy, w tym informacji o programach szkoleniowych,

• organizacją konferencji i seminariów oraz wymianą ekspertów w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy z państw członkowskich,

• zapewnianiem instytucjom Wspólnoty i państwom członkowskim obiektywnych dostępnych informacji technicznych, naukowych i gospodarczych, potrzebnych im do określania i realizacji rozsądnej i skutecznej polityki mającej na celu ochronę bezpieczeństwa i higieny pracowników,

Reklama

• ustanowieniem (we współpracy z państwami członkowskimi) oraz koordynacją sieci informacyjnej. Współdziała z krajowymi, wspólnotowymi i międzynarodowymi instytucjami i organizacjami, które zajmują się zapewnianiem tego rodzaju informacji i usług, gromadzeniem i udostępnianiem informacji na temat bezpieczeństwa i higieny pozyskiwanych z i dla państw trzecich oraz organizacji międzynarodowych (WHO, ILO, PAHO, IMO itp.),

• zapewnianiem informacji technicznych, naukowych i gospodarczych na temat metod i narzędzi realizacji działań prewencyjnych, identyfikowaniem dobrych praktyk oraz wspieraniem działań prewencyjnych, ze zwróceniem szczególnej uwagi na specyficzne problemy małych i średnich przedsiębiorstw. W odniesieniu do dobrych praktyk Agencja powinna w szczególności koncentrować się na tych praktykach, które stanowią praktyczne narzędzia stosowane przy ocenie zagrożeń dla bezpieczeństwa i zdrowia w miejscu pracy oraz na określaniu środków przeciwdziałania takim zagrożeniom.

Sieć informacyjna

Agencja tworzy sieć informacyjną, która obejmuje:

• główne elementy składowe krajowych sieci informacyjnych, w tym organizacje krajowych partnerów społecznych, zgodnie z ustawodawstwem krajowym lub praktyką krajową,

• krajowe centra koordynacji informacji,

• przyszłe jednostki wyspecjalizowane.

W Polsce Europejską Agencję Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy reprezentuje Krajowy Punkt Centralny, który prowadzi Centralny Instytut Ochrony Pracy.

Sama rola Agencji w kształtowaniu bezpieczeństwa i higieny pracy w Polsce jest pośrednia, tzn. Agencja pomaga Centralnemu Instytutowi Ochrony Pracy poprawiać poziom bezpieczeństwa i higieny pracy w ramach stworzonej sieci informacyjnej. Państwa członkowskie regularnie informują Agencję o głównych elementach składowych swych krajowych sieci informacyjnych w dziedzinie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w miejscu pracy. Należy wliczyć w to wszelkie instytucje, które w ich ocenie mogą wnieść wkład w działalność Agencji, z uwzględnieniem potrzeby zapewnienia możliwie pełnego objęcia poszczególnych państw ich zasięgiem terytorialnym. Właściwe władze krajowe lub instytucja krajowa wskazana przez nie jako krajowe centrum koordynacji informacji (w Polsce Krajowy Punkt Centralny jako część struktury Centralnego Instytutu Ochrony Pracy) koordynują lub przekazują informacje dostarczane Agencji na szczeblu krajowym, w ramach porozumienia zawartego między każdym krajowym centrum koordynacji informacji a Agencją. Władze krajowe biorą pod uwagę punkt widzenia partnerów społecznych na szczeblu krajowym zgodnie z ustawodawstwem krajowym lub praktyką krajową.

Czy zwykły obywatel może zwrócić się bezpośrednio do Agencji?

Siedziba Agencji znajduje się w Bilbao, w północnej Hiszpanii. Sama Agencja podaje na swojej stronie internetowej (http:// osha.europa.eu), że nie może udzielać porad indywidualnym osobom w zakresie stanu ich zdrowia i bezpieczeństwa ani też odpowiadać na konkretne skargi dotyczące warunków pracy. Nie może także udzielać szczegółowych informacji dotyczących poszczególnych państw członkowskich. Nie wyszukuje konkretnych informacji na prośbę osoby z uwagi na ograniczone środki. Nie oznacza to jednak, że indywidualni polscy pracownicy lub pracodawcy, zaniepokojeni poziomem bezpieczeństwa w swoim zakładzie pracy, nie mogą próbować nawiązać kontaktu bezpośrednio z Agencją.

Można dokonać tego listownie na adres:

Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy, Gran Via 33, E-48009 Bilbao, Hiszpania.

Należy jednak pamiętać, że napisanie listu w języku angielskim na pewno skróci całą procedurę. Nawet jeżeli zainteresowany nie otrzyma pełnej informacji, może zdarzyć się, że Agencja zajmie się przedstawionym problemem w szerszym, ogólnoeuropejskim wymiarze w postaci np. opracowania raportu.

Tomasz Dróżdż

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Niedziela handlowa - lipiec 2021

  Niedziela handlowa - lipiec 2021 r. ma 4 niedziele. Czy 4 lipca, 11 lipca, 18 lipca albo 25 lipca to niedziela handlowa? Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa?

  System kadrowo-płacowy - o co pytać dostawcę

  System kadrowo-płacowy - o co należy pytać dostawcę przy wyborze oprogramowania HR?

  Praca zdalna - Kodeks pracy [PROJEKT]

  Praca zdalna - Kodeks pracy będzie zawierał przepisy dotyczące pracy zdalnej. Jakie regulacje przewiduje projekt?

  Prace sezonowe a bezpieczeństwo pracowników

  Prace sezonowe zalewają portale z ofertami pracy. Co z bezpieczeństwem pracowników?

  Zmiana warunków pracy cudzoziemca a zezwolenie na pracę

  Czy zmiana warunków pracy cudzoziemca wiąże się z koniecznością zmiany zezwolenia na pracę lub uzyskania nowego?

  Ochrona danych przy pracy zdalnej - 5 wskazówek na wakacje

  Ochrona danych przy pracy zdalnej czyli jak nie narazić firmy na kradzież wrażliwych danych. Oto 5 wskazówek na wakacje dla pracowników zdalnych.

  Wyższe wynagrodzenia lekarzy rezydentów od 1 lipca 2021 r.

  Wyższe wynagrodzenia lekarzy rezydentów od 1 lipca 2021 r. przewiduje projekt rozporządzenia ministra zdrowia o zasadniczych wynagrodzeniach dla rezydentów. Ile wyniosą?

  "Blaski i cienie PPK" - niezależne badanie naukowe

  PPK - jakie są opinie o programie? Poznaj wyniki niezależnego badania naukowego "Blaski i cienie PPK".

  Tata wybiera urlop ojcowski

  Urlop ojcowski to urlop najczęściej wykorzystywany przez ojców urlop po narodzinach dziecka. Najrzadziej korzystają z urlopu rodzicielskiego.

  Monitoring poczty elektronicznej pracownika a przepisy

  Monitoring poczty elektronicznej pracownika - jakie są przepisy prawne? Czy to nie narusza dóbr osobistych pracownika?

  Zasiłek macierzyński i opiekuńczy - będzie okres wyczekiwania?

  Okres wyczekiwania przy zasiłku macierzyńskim i opiekuńczym? To propozycja ZUS mająca zapobiegać nadużyciom.

  Zwolnienie z ZUS - do kiedy wniosek?

  Zwolnienie z ZUS - do kiedy można złożyć wniosek o zwolnienie ze składek za grudzień 2020, styczeń, luty, marzec i kwiecień 2021 r. z tarczy 9.0?

  Pracownik niepełnosprawny – jakie prawa?

  Pracownik niepełnosprawny - jakie prawa przyznaje Kodeks pracy i ustawa o rehabilitacji zawodowej? Jaki jest wymiar czasu pracy i urlopu?

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę - jak przechowywać?

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę polega na złożeniu oświadczenia woli w postaci elektronicznej i opatrzeniu go kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Jak je przechowywać?

  Czas wolny za nadgodziny a odpoczynek tygodniowy

  Czas wolny za nadgodziny może zostać zaliczony do 35-godzinnego odpoczynku tygodniowego. To stanowisko MRPiT z dnia 5 maja 2021 r.

  PIP kontroluje małe budowy

  Kontrole PIP - mała budowa to miejsce, gdzie najczęściej w budownictwie występują wypadki przy pracy. PIP rozpoczęła więc akcję "Kontrole na małych budowach".

  Przeciętne wynagrodzenie 2021

  Przeciętne wynagrodzenie w 2021 r. wzrosło o 10% w stosunku do roku poprzedniego. Ile wynosi?

  Amerykański pracodawca wymarzony dla Polaków

  Amerykański pracodawca jest pracodawcą wymarzonym dla Polaków. Najchętniej pracowaliby dla korporacji z zagranicznym kapitałem, przede wszystkim z USA.

  Praca na magazynie - ile zarabia pracownik i kierownik magazynu

  Praca na magazynie - jakie są zarobki? Ile zarabia pracownik, a ile kierownik magazynu?

  Pandemia lekcją dla HR-owców

  Pandemia jest dla HR-owców lekcją, która wpłynie na przyszłość tego zawodu

  Stawka godzinowa 2022 – netto, zlecenie

  Stawka godzinowa 2022 i umowa zlecenie – kwota netto i brutto? Ile wynosi minimalne wynagrodzenie na umowach cywilnoprawnych, a ile na umowie o pracę?

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl - nowa ustawa

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl to ułatwienie dla mikroprzedsiębiorcy, rolnika i osoby fizycznej. Za pomocą systemu będzie można zawrzeć umowę o pracę i zlecenia. Automatycznie dokona zgłoszenia do ZUS i KAS, wyliczy wynagrodzenie, składki, podatki i rozliczy urlopy.

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia 2022 a inne świadczenia

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. wpłynie na wysokość innych świadczeń, np. odprawy, odszkodowania, wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i przestój, dodatek za pracę w nocy. Ile wyniosą?

  Praca w upały - zalecenia GIP

  Praca w upały - GIP wydał zalecenia dla pracodawców w związku z wysokimi temperaturami. Jakie obowiązki bhp mają pracodawcy względem pracowników?

  Staż z urzędu pracy 2021 - wynagrodzenie, urlop, L4, ciąża

  Staż z urzędu pracy odbywa osoba bezrobotna. Jakie wynagrodzenie za staż należy się w 2021 r.? Czy stażysta ma prawo do L4 i urlopu? Co w przypadku ciąży?