Czy za okres pobytu pracownika w szpitalu można wypłacić wynagrodzenie chorobowe
REKLAMA
RADA
Zaświadczenie lekarskie wystawione na innym druku niż ZUS ZLA nie jest podstawą do wypłacenia świadczeń z powodu choroby. Do czasu dostarczenia przez pracownika zwolnienia na druku ZUS ZLA jego nieobecność w pracy należy potraktować jako usprawiedliwioną niepłatną.
UZASADNIENIE
Podstawą do wypłacenia jakichkolwiek świadczeń z powodu choroby pracownika jest zwolnienie lekarskie wystawione tylko na określonym przepisami formularzu ZUS ZLA i poprawnie wypełnione.
Zaświadczenie, które dostarczyła Państwu żona pracownika, jest informacją usprawiedliwiającą jego nieobecność w pracy. W dniu przyjęcia do szpitala często trudno jest określić, jak długo będzie trwał pobyt danej osoby w szpitalu. Dlatego zwolnienie lekarskie za pobyt w szpitalu wystawia się z reguły razem z wypisem ze szpitala. Jeżeli pobyt w szpitalu przedłuża się, to lekarz prowadzący może wystawić zwolnienie przed wypisaniem pacjenta ze szpitala. Taki tryb postępowanie umożliwia na bieżąco wypłatę świadczeń z powodu choroby, tak aby osoba uprawniona mogła otrzymywać świadczenia w terminie.
Do czasu dostarczenia przez pracownika właściwego zwolnienia lekarskiego należy jego nieobecność w pracy potraktować jako usprawiedliwioną, ale niepłatną. Jeżeli w miesiącu, za który będą Państwo składać dokumenty rozliczeniowe do ZUS, pracownik nie dostarczy zwolnienia lekarskiego, to w raporcie ZUS RSA należy wykazać okres nieobecności z kodem 151 (okres usprawiedliwionej nieobecności w pracy, bez prawa do wynagrodzenia lub zasiłku) w związku z pobytem pracownika w szpitalu. Po dostarczeniu zwolnienia lekarskiego raport za ten miesiąc należy skorygować podając właściwy kod przerwy - wynagrodzenie chorobowe 331 albo zasiłek chorobowy 313.
Podstawa prawna:
- art. 53 ust. 1, art. 55 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),
- § 4, § 5 ust. 1 oraz załącznik nr 1 do rozporządzenia z 27 lipca 1999 r. sprawie szczegółowych zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich, wzoru zaświadczenia lekarskiego i zaświadczenia lekarskiego wydanego w wyniku kontroli lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (DzU nr 65, poz. 741 ze zm.),
- załącznik nr 10 i nr 20 do rozporządzenia z 4 grudnia 1998 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących oraz innych dokumentów (DzU nr 149, poz. 982 ze zm.).
Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie
Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi
Posiadasz już konto? Zaloguj się.REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat