reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy pracownik może otrzymać zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego, a świadczenie rehabilitacyjne z ubezpieczenia wypadkowego

Czy pracownik może otrzymać zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego, a świadczenie rehabilitacyjne z ubezpieczenia wypadkowego

W związku z zatrudnianiem 35 pracowników jesteśmy uprawnieni do wypłacania świadczeń chorobowych. Jeden z pracowników z powodu schorzeń kardiologicznych przez 182 dni był na zwolnieniu lekarskim. Od 30 maja br. na podstawie zaświadczenia lekarza medycyny pracy został dopuszczony do pracy. W pierwszym dniu pracy podczas wykonywania prac montażowych uległ wypadkowi przy pracy. Przedłożył zwolnienie lekarskie od 30 maja br. na okres 30 dni. Zgodnie z protokołem powypadkowym zdarzenie z 30 maja br. zostało uznane przez komisję powypadkową za wypadek przy pracy. Czy pracownik ma prawo do nowego okresu zasiłkowego i jak ustalić wysokość zasiłku chorobowego?

RADA

 

W związku z tym, że między poszczególnymi okresami niezdolności do pracy z powodu choroby nie było żadnego dnia przerwy, należy je zliczyć do jednego okresu zasiłkowego. Pracownik wykorzystał 182 dni zasiłku chorobowego, dlatego może ubiegać się o świadczenie rehabilitacyjne z ubezpieczenia wypadkowego.

UZASADNIENIE

Zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy, nie dłużej jednak niż przez 182 dni. Do jednego okresu zasiłkowego zalicza się okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy niezależnie od tego, jaka była przyczyna poszczególnych niezdolności do pracy. Okresy, za które wypłacono zasiłek chorobowy w związku z niezdolnością do pracy z ogólnego stanu zdrowia (z ubezpieczenia chorobowego), są wliczane do okresu zasiłkowego z ubezpieczenia wypadkowego. W związku z tym, jeżeli niezdolność do pracy spowodowana wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową wystąpi bezpośrednio po niezdolności do pracy spowodowanej innymi przyczynami, nie powstaje prawo do nowego okresu zasiłkowego. Okresy tych nieprzerwanych niezdolności do pracy zalicza się do jednego okresu zasiłkowego.

Państwo nie mogą naliczać pracownikowi nowego okresu zasiłkowego, ponieważ 29 maja br. wykorzystał przysługujący mu 182-dniowy okres zasiłkowy. Kolejne zwolnienie lekarskie spowodowane wypadkiem lekarz wystawił od 30 maja, a więc bez dnia przerwy. W tym przypadku pracownik może ubiegać się jedynie o świadczenie rehabilitacyjne z ubezpieczenia wypadkowego.

Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje ubezpieczonemu, który po wyczerpaniu okresu pobierania zasiłku chorobowego nadal jest niezdolny do pracy z powodu choroby, a dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie zdolności do pracy. Prawo do świadczenia jest przyznawane na okres niezbędny do przywrócenia niezdolności do pracy, nie dłuższy jednak niż 12 miesięcy (360 dni).

W celu ubiegania się o świadczenie rehabilitacyjne w związku z wypadkiem przy pracy pracownik powinien złożyć wniosek na druku Np-7. Do wniosku o świadczenie rehabilitacyjne należy dołączyć:

• zaświadczenie o stanie zdrowia wypełnione przez lekarza leczącego (ZUS N-9),

• wywiad zawodowy z miejsca pracy (ZUS N-10),

• protokół powypadkowy.

O stanie zdrowia uzasadniającym potrzebę przyznania świadczenia rehabilitacyjnego po przeprowadzeniu badania zadecyduje lekarz orzecznik ZUS. Jeżeli lekarz orzecznik ZUS orzeknie o celowości przyznania świadczenia rehabilitacyjnego, to na podstawie orzeczenia terenowa jednostka organizacyjna ZUS wyda decyzję o przyznaniu prawa do świadczenia rehabilitacyjnego. Świadczenie rehabilitacyjne w związku z wypadkiem przy pracy przysługuje w wysokości 100% podstawy wymiaru.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Duda

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama