reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy można wstrzymać wypłatę zasiłku chorobowego po 182. dniu wypłacania świadczeń

Czy można wstrzymać wypłatę zasiłku chorobowego po 182. dniu wypłacania świadczeń

Pracownik chorował nieprzerwanie do 3 czerwca 2008 r. przez 182 dni. Wypłaciliśmy mu za ten okres wynagrodzenie i zasiłek chorobowy. Nie mogliśmy go skierować na badania kontrolne, gdyż 4 czerwca nie wrócił do pracy. Dostarczył kolejne zwolnienie lekarskie na okres od 4 do 13 czerwca 2008 r. Pracownik nie złożył wniosku o świadczenie rehabilitacyjne. Czy w tej sytuacji ma prawo do zasiłku chorobowego? Jak potraktować okres nieobecności od 4 do 13 czerwca 2008 r.? Czy możemy sami wstrzymać wypłatę zasiłku chorobowego od 183. dnia, czy powinniśmy zwrócić się o wydanie decyzji przez ZUS? Nie jest to gruźlica, raczej różne choroby, ponieważ zwolnienia wydawali lekarze różnych specjalności. Co robić takiej sytuacji? W zasadzie pracownik nie otrzymuje żadnych świadczeń, nie wiemy, czy jest zdolny do pracy i nie możemy z nim również rozwiązać umowy o pracę na podstawie art. 53 Kodeksu pracy (pracuje od 2004 r.).

RADA

 

Mają Państwo obowiązek wstrzymać wypłatę zasiłku chorobowego od 183. dnia nieprzerwanej choroby. Pracownik wyczerpał okres zasiłkowy, za który przysługiwało mu wynagrodzenie i zasiłek chorobowy, tj. 182 dni zwolnienia lekarskiego. Nie ma znaczenia, czy pracownik przez cały okres chorował na jedną czy były to kolejno różne choroby. Między zwolnieniami lekarskimi nie było przerwy, dlatego wszystkie wlicza się do jednego okresu zasiłkowego.

UZASADNIENIE

Pracownik ma prawo do świadczeń z powodu niezdolności do pracy przez 182 dni albo 270 dni - jeśli choruje na gruźlicę. Choroba pracownika przedłużyła się, dlatego mają Państwo obowiązek wstrzymać wypłatę zasiłku chorobowego. Pracownik wyczerpał okres zasiłkowy. Natomiast kolejne 9 dni zwolnienia lekarskiego, które dostarczył pracownik, powinni Państwo potraktować jak dni wolne od pracy usprawiedliwione i niepłatne. Jeżeli pracownik będzie chciał wrócić do pracy, musi uzyskać zgodę lekarza na taki powrót.

Pracodawca nie może wydawać decyzji administracyjnych. Nie ma takich uprawnień. Powinien jednak wstrzymać wypłatę zasiłku chorobowego w związku z wyczerpaniem do niego prawa. Zarówno pracodawca, jak i pracownik mają prawo wystąpić do ZUS z wnioskiem o ustalenie uprawnień do zasiłku, jeżeli uważają, że zostały naruszone uprawnienia w tym zakresie.

Pracownik przed upływem okresu zasiłkowego nie wystąpił o przyznanie prawa do świadczenia rehabilitacyjnego, ale może to zrobić również po upływie 182 dni zwolnienia lekarskiego.

W tej chwili nie mogą Państwo rozwiązać umowy o pracę z pracownikiem, ponieważ nie minęło jeszcze łącznie 182 dni zwolnienia lekarskiego i pierwsze 3 miesiące świadczenia rehabilitacyjnego. Nie wiadomo, czy pracownik złoży wniosek o świadczenie rehabilitacyjne.

Jeżeli mimo upływu okresu zasiłkowego lekarz będzie nadal wystawiał zwolnienia lekarskie, to mogą Państwo poinformować go, że pracownikowi nie przysługuje już prawo do zasiłku chorobowego, ponieważ wyczerpał okres zasiłkowy. Mogą Państwo również zwrócić się do ZUS o przeprowadzenie kontroli tego lekarza. Jeżeli okaże się, że kontrola ustali nieprawidłowości w wystawianiu zwolnień lekarskich, to ZUS może cofnąć lekarzowi upoważnienie do wystawiania zaświadczeń lekarskich na okres do 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się decyzji ZUS.

Podstawa prawna:

• art. 8, art. 18, art. 60 ust. 1, art. 63 ust. 1, art. 66 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).

Urszula Kurek

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Krysiński

Ekspert Betafence – systemy ogrodzeniowe, bramy, gabiony.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama