Kategorie

Zmiana płacy zasadniczej a wynagrodzenie za przepracowaną część miesiąca

Dorota Twardo
Osobom naliczającym pensje wiele problemów przysparza ustalenie wynagrodzenia za przepracowaną część miesiąca, jeżeli w trakcie miesiąca nastąpiła zmiana płacy zasadniczej.

Sposób rozliczania takiego wynagrodzenia zależy od przyczyny nieobecności pracownika w pracy w danym miesiącu.

Jeżeli pracownik za część miesiąca otrzymał wynagrodzenie określone w art. 92 k.p., wówczas w celu obliczenia wynagrodzenia za przepracowaną część miesiąca, ustalonego w stawce miesięcznej w stałej wysokości, należy:

• miesięczną stawkę wynagrodzenia podzielić przez 30,

• otrzymaną kwotę pomnożyć przez liczbę dni wskazanych w zaświadczeniu lekarskim o czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby,

• tak obliczoną kwotę wynagrodzenia odjąć od wynagrodzenia przysługującego za cały miesiąc.

Jeżeli natomiast pracownik był nieobecny w pracy z innych przyczyn niż niezdolność do pracy spowodowana chorobą i za czas tej nieobecności nie zachowuje prawa do wynagrodzenia, wówczas w celu obliczenia wynagrodzenia za przepracowaną część miesiąca, ustalonego w stawce miesięcznej w stałej wysokości, należy:

• miesięczną stawkę wynagrodzenia podzielić przez liczbę godzin przypadających do przepracowania w danym miesiącu,

• otrzymaną kwotę pomnożyć przez liczbę godzin nieobecności pracownika w pracy z tych przyczyn,

• tak obliczoną kwotę wynagrodzenia odjąć od wynagrodzenia przysługującego za cały miesiąc.

Reklama

Znajomość powyższych zasad daje gwarancję prawidłowego ustalenia wysokości wynagrodzenia za czas przepracowany. Powstaje jednak pytanie, jak należy naliczyć wynagrodzenie za część miesiąca, w sytuacji gdy przez jego część pracownik przebywał na urlopie wypoczynkowym bądź zwolnieniu lekarskim i jednocześnie w tym miesiącu miała miejsce zmiana wysokości płacy zasadniczej?

Otóż sposób ustalania takiego wynagrodzenia zależny jest i w tym przypadku od przyczyny nieobecności pracownika w pracy i polega na odrębnym ustaleniu pensji za czas przed zmianą płacy zasadniczej i za czas po jej zmianie.

Zmiana płacy zasadniczej w miesiącu przebywania na zwolnieniu lekarskim

Jeśli w trakcie miesiąca pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim i jednocześnie w tym miesiącu miała miejsce zmiana stałej stawki wynagrodzenia, wówczas - aby obliczyć płacę za część miesiąca - należy miesięczną stawkę wynagrodzenia sprzed zmiany, przysługującą za cały miesiąc, zmniejszyć o 2 pozycje.

Są to:

• czas nieświadczenia pracy z powodu zwolnienia lekarskiego,

• czas nieobowiązywania tej stawki.

Ustalona w powyższy sposób kwota jest wynagrodzeniem za czas przepracowany do dnia zmiany stawki.

Następnie w podobny sposób należy ustalić płacę zasadniczą za czas przepracowany po zmianie stawki. W tym celu analogicznie nową miesięczną stawkę wynagrodzenia, przysługującą za cały miesiąc, trzeba zmniejszyć o:

• czas nieświadczenia pracy z powodu zwolnienia lekarskiego,

• czas nieobowiązywania tej stawki.

Suma obliczonych w powyższy sposób stawek jest płacą zasadniczą za przepracowaną część miesiąca.

Reklama

Kwoty zmniejszenia płacy zasadniczej o czas zwolnienia lekarskiego oraz o czas nieobowiązywania starej bądź nowej stawki ustala się według powszechnie znanych zasad. A mianowicie, aby obliczyć kwotę zmniejszenia płacy zasadniczej o czas zwolnienia lekarskiego, płacę należy podzielić przez 30, a otrzymany wynik mnoży się przez liczbę dni zwolnienia lekarskiego.

Natomiast aby obliczyć kwotę zmniejszenia płacy zasadniczej o czas nieobowiązywania starej bądź nowej stawki, płacę zasadnicza przysługującą za cały miesiąc należy podzielić przez liczbę godzin przypadających do przepracowania w danym miesiącu, a następnie tak ustaloną kwotę pomnożyć przez liczbę godzin nieobowiązywania stawki.


Przykład

Jak ustalić wynagrodzenie za przepracowaną część miesiąca, jeśli w okresie od 18 do 21 września 2007 r. (4 dni) pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim, a od 25 września nastąpiła zmiana płacy zasadniczej ze stawki 3500,00 zł na 3800,00 zł?

Wynagrodzenie za przepracowaną część miesiąca w okresie obowiązywania starej stawki płacy zasadniczej, tj. za okres od 1 do 21 września:

• ustalamy kwotę zmniejszenia płacy zasadniczej o czas niezdolności do pracy wskutek choroby. W tym celu płacę zasadniczą dzielimy przez 30, a otrzymaną kwotę mnożymy przez liczbę dni zwolnienia lekarskiego:

3500,00 zł : 30 dni = 116,67 zł,

116,67 zł x 4 dni = 466,68 zł,

• obliczamy kwotę zmniejszenia płacy zasadniczej o czas nieobowiązywania tej stawki. W tym celu płacę zasadniczą dzielimy przez liczbę godzin przypadających do przepracowania w danym miesiącu, a otrzymaną kwotę mnożymy przez liczbę godzin nieobowiązywania tej stawki:

3500,00 zł : 160 godzin = 21,88 zł/godz,

21,88 zł/godz x 32 godziny = 700,16 zł,

• od płacy zasadniczej według starej stawki, przysługującej za cały miesiąc, odejmujemy obliczone kwoty:

3500,00 zł - 466,68 zł - 700,16 zł = 2333,16 zł.

Wynagrodzenie za przepracowaną część miesiąca w okresie obowiązywania nowej stawki płacy zasadniczej, tj. za okres od 22 do 30 września:

• obliczamy kwotę zmniejszenia płacy zasadniczej o czas nieobowiązywania tej stawki. W tym celu płacę zasadniczą dzielimy przez liczbę godzin przypadających do przepracowania w danym miesiącu, a otrzymaną kwotę mnożymy przez liczbę godzin nieobowiązywania tej stawki:

3800,00 zł : 160 godzin = 23,75 zł/godz,

23,75 zł/godz x 128 godzin = 3040,00 zł,

• od płacy zasadniczej według nowej stawki, przysługującej za cały miesiąc, odejmujemy tak ustaloną kwotę:

3800,00 zł - 3040,00 zł = 760,00 zł.

Suma wynagrodzeń za przepracowaną część miesiąca w okresie obowiązywania starej i nowej stawki jest wynagrodzeniem za czas faktycznego świadczenia pracy we wrześniu 2007 r.:

2333,16 zł + 760,00 zł = 3093,16 zł.

Zmiana płacy zasadniczej w miesiącu korzystania z urlopu wypoczynkowego

Jeśli w trakcie miesiąca pracownik przebywał na urlopie wypoczynkowym i jednocześnie w miesiącu tym miała miejsce zmiana stałej stawki wynagrodzenia, wówczas, aby obliczyć płacę za czas faktycznego świadczenia pracy - należy miesięczną stawkę wynagrodzenia sprzed zmiany, przysługującą za cały miesiąc, także zmniejszyć o 2 pozycje.

Są to:

• czas nieświadczenia pracy z powodu urlopu wypoczynkowego,

• czas nieobowiązywania tej stawki.

Obliczona w powyższy sposób kwota jest wynagrodzeniem za czas przepracowany do dnia zmiany stawki.

Dorota Twardo

specjalista ds. kadr i płac

Poszerzaj swoją wiedzę, czytając naszą publikację
Karta Nauczyciela. Komentarz (PDF)
Karta Nauczyciela. Komentarz (PDF)
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.