| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Czy żona możne po śmierci męża kontynuować postępowanie o przyznanie mu renty

Czy żona możne po śmierci męża kontynuować postępowanie o przyznanie mu renty

W listopadzie 2007 r. mąż złożył wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy w związku z wypadkiem przy pracy w maju 2007 r. Na początku stycznia 2008 r. lekarz orzecznik ZUS orzekł, iż mąż jest całkowicie niezdolny do pracy i niezdolny do samodzielnej egzystencji. 1 lutego 2008 r. mąż zmarł. Mieszkaliśmy razem i prowadziliśmy wspólne gospodarstwo domowe. Dowiedziałam się, że mogę wystąpić o zasiłek pogrzebowy i rentę rodzinną dla dwójki małoletnich dzieci. Czy przysługują mi jeszcze jakieś inne świadczenia z ZUS?

Małżonka zmarłego ma prawo do udziału w dalszym prowadzeniu postępowania o świadczenie, nieukończonego wskutek śmierci męża i wypłatę niezrealizowanych świadczeń należnych zmarłemu do dnia śmierci łącznie z wszelkimi wyrównaniami. Od małżonki, która prowadziła ze zmarłym wspólne gospodarstwo domowe, nie wymaga się, by mogła wziąć udział w prowadzeniu postępowania spełnienia dodatkowych warunków, a w szczególności nie musi spełniać warunków wymaganych do uzyskania prawa do renty rodzinnej.

Przez pojęcie niezrealizowane świadczenia należy rozumieć nie tylko świadczenia pieniężne, do których zmarły był uprawniony, a więc te, które już zostały przyznane, lecz nie zostały wypłacone, ale także te, które nie zostały jeszcze przyznane pomimo zgłoszenia wniosku o nie. W tym drugim przypadku (a ten występuje w analizowanej sytuacji), aby uzyskać świadczenia, jakie przysługiwałyby zmarłemu, żona powinna wziąć udział w prowadzeniu postępowania w sprawie o świadczenie. Warunkiem niezbędnym do wystąpienia o świadczenie należne zmarłemu (w przedstawionej sytuacji warunek ten został spełniony), jest uprzednie zgłoszenie przez niego wniosku o to świadczenie.

Jeżeli w wyniku dalszego prowadzenia postępowania oddział ZUS ustali prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy pani męża, nabędzie pani prawo do niezrealizowanych świadczeń. Świadczenia przysługiwać będą za okres od dnia przyznania renty z tytułu niezdolności do pracy do miesiąca, w którym pani mąż zmarł.

Z uwagi, że postępowanie o świadczenie kontynuowane jest po śmierci osoby, która wystąpiła z wnioskiem o nie, wypłata niezrealizowanych świadczeń będzie możliwa wyłącznie wtedy, gdy wszystkie warunki wymagane do przyznania renty zostały spełnione najpóźniej do dnia zgonu wnioskodawcy.

Wniosek o niezrealizowane świadczenia można złożyć na druku ZUS Rp-18. Do wniosku powinny być dołączone odpowiednie dowody niezbędne do ustalenia prawa do niezrealizowanych świadczeń - należnych do dnia śmierci osoby, która zgłosiła wniosek, m.in. akt zgonu, akt małżeństwa.

Warto pamiętać, że roszczenia o wypłatę niezrealizowanych świadczeń wygasają po upływie 12 miesięcy od dnia śmierci osoby, której świadczenia przysługiwały.

AGATA ROGULSKA

ekspert od emerytur i rent

Podstawa prawna:

Art. 136 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna ARKANA

Profesjonalna obsługa prawna firm i porady prawne dla biznesu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »