REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wynagrodzenie urlopowe, Urlop wypoczynkowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czym objawia się pracoholizm i jak się przed nim bronić?

Powszechnie uważa się, że uzależnienie od pracy jest efektem zewnętrznych uwarunkowań spowodowanych trudną, stresującą sytuacją życiową i zawodową, a także uwarunkowaniami społeczno-kulturowymi, które wymuszają taki styl pracy. Nałogiem stają się zachowania ludzi oraz poczynania uznawane i akceptowane społecznie. Jak zatem bronić się przed pracoholizmem?

Kiedy należy dopełnić podstawę ekwiwalentu za urlop

Pracodawca, obliczając podstawę ekwiwalentu za niewykorzystany urlop, musi pamiętać, aby uzupełnić wynagrodzenie za miesiące, których pracownik nie przepracował w całości.

Wymiar urlopu a praca w gospodarstwie rolnym

Jaki wymiar urlopu wypoczynkowego przysługuje osobom, które są naszymi pracownikami, a wcześniej pracowały w gospodarstwie rolnym? Czy i w jaki sposób włączamy ten okres do obliczenia przysługującego im wymiaru urlopu?

Jak obliczyć wynagrodzenie pracownika wezwanego z urlopu

Pracownikowi odwołanemu z urlopu wypoczynkowego pracodawca musi wypłacić wynagrodzenie za cały dzień, nawet w sytuacji gdy pracownik świadczył pracę jedynie przez część dnia.

REKLAMA

Jak obliczyć współczynnik urlopowy w 2012 r.

Współczynnik urlopowy jest ustalany na dany rok kalendarzowy i wyraża średniomiesięczną liczbę dni roboczych w tym roku. Wartość ta służy do obliczania ekwiwalentu pieniężnego za 1 dzień niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego. W 2012 r. w przypadku pracowników pracujących od poniedziałku do piątku, którzy mają wolne soboty z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, wyniesie on 21.

Obowiązki pracodawcy na przełomie roku

Jak sporządzić plan urlopów

Pracodawca powinien sporządzić plan urlopów na następny rok najpóźniej do 31 grudnia danego roku. Plan urlopów powinien uwzględniać wszystkie rodzaje urlopów wypoczynkowych, a więc: bieżący, zaległy i uzupełniający.

Ujawnienie danych osobowych pracowników w razie dyskryminacji płacowej

Informacja dotycząca wysokości wynagrodzenia pracownika należy do kategorii jego dóbr osobistych i podlega ochronie. Jednakże, jak wynika z wyroku Sądu Najwyższego, nie można zwolnić dyscyplinarnie kadrowej, która zdradziła dane osobowe pracowników, żeby udowodnić przed sądem dyskryminację płacową w swoim zakładzie pracy.

REKLAMA

Udzielenie przerwanego urlopu wypoczynkowego, z którego pracownica korzystała bezpośrednio po urlopie macierzyńskim

Pracownica przebywała na urlopie wypoczynkowym udzielonym jej bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. W czasie tego urlopu zachorowała. Czy musimy udzielić jej niewykorzystanej części urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po zakończeniu zwolnienia lekarskiego?

Zmiany w dofinansowaniach do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych na przełomie 2011/2012 roku

Od początku 2012 r. wejdą w życie nowe przepisy regulujące kwestie wysokości dofinansowań do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Tym samym rozpocznie się zaplanowany na lata 2012 i 2013 proces stopniowego zmniejszania dofinansowań do wynagrodzeń pracowników z orzeczonym umiarkowanym i lekkim stopniem niepełnosprawności oraz ich zwiększania w stosunku do pracowników zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności.

Prawo do urlopu wypoczynkowego pracownika, który porzucił pracę

Uwzględnianie premii uznaniowej w podstawie wymiaru wynagrodzenia urlopowego

Zatrudniam pracowników, którzy np. przez 12 miesięcy otrzymywali premię uznaniową, a obecnie od 3 miesięcy jej nie dostają. Są i tacy, którzy co miesiąc regularnie otrzymują tę premię. Jak w takim przypadku należy postąpić, aby prawidłowo naliczać wynagrodzenie za urlop? Czy premię uznaniową należy uwzględniać do podstawy wynagrodzenia za urlop czy też nie?

Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego za miesiąc, w którym pracownik chorował i był na urlopie wypoczynkowym

Jak obliczyć podstawę wymiaru zasiłku chorobowego dla naszego pracownika, który w październiku chorował przez 2 tygodnie? Otrzymuje on wynagrodzenie stałe w wysokości 2650 zł. Pracownik ten od 1 do 24 czerwca br. przebywał na urlopie wypoczynkowym, a przez pozostałą część czerwca był na zwolnieniu lekarskim. Czy w podstawie wymiaru świadczenia chorobowego za październik należy uwzględnić wynagrodzenie za czerwiec? Z jakiego okresu należy obliczyć podstawę wymiaru zasiłku? Czy wynagrodzenie za czerwiec br. należy uzupełnić?

Premia regulaminowa - dodatkowy składnik wynagrodzenia za pracę

Z premią regulaminową mamy do czynienia wtedy, gdy przepisy wewnątrzzakładowe przyznają pracownikowi prawo do premii po spełnieniu przez niego określonych wymogów. Stanowi ona dodatkowy (obok wynagrodzenia zasadniczego) składnik wynagrodzenia za pracę.

Regulamin wynagradzania - najczęściej spotykane błędy

Regulamin wynagradzania zawiera przepisy określające zasady wypłacania wynagrodzenia. Najczęstsze błędy występujące w regulaminach dotyczą niejasno sformułowanych przepisów ustalających stawki wynagrodzeń.

Zaległy urlop będzie można wykorzystać do 30 września - prezydent podpisał ustawę

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców. Ustawa wprowadza m.in. możliwość wykorzystania zaległego urlopu wypoczynkowego do 30 września.

Kontrola wynagrodzeń przez związek zawodowy

Komu pracodawca powinien wypłacić wynagrodzenie?

Przepisy Kodeksu pracy określają, że wynagrodzenie musi być wypłacone do rąk pracownika, chyba że pracownik złoży pisemny wniosek o przekazywanie należnego mu wynagrodzenia na rachunek bankowy.

Odwołanie pracownika z urlopu wypoczynkowego

Podczas korzystania przez pracownika z urlopu wypoczynkowego mogą powstać okoliczności, które uprawniają pracodawcę do odwołania pracownika z tego urlopu. Pracodawca ma jednak obowiązek zwrotu kosztów powstałych w związku z tym odwołaniem.

Jak obliczyć wynagrodzenie urlopowe przy zmianie systemu wynagradzania

Za czas przebywania na urlopie wypoczynkowym pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Problem może się pojawić, gdy przed rozpoczęciem urlopu lub podczas jego wykorzystywania zmienia się system wynagradzania pracownika.

Wliczanie ryczałtu za nadgodziny do podstawy wynagrodzenia urlopowego i ekwiwalentu za urlop

Ryczałt za nadgodziny przyznany pracownikom stale wykonującym pracę poza zakładem pracy należy, co do zasady, uwzględnić zarówno w podstawie wymiaru wynagrodzenia urlopowego, jak i ekwiwalentu. Jednak w razie zaprzestania wypłaty ryczałtu wynagrodzenie za urlop oraz ekwiwalent należy ponownie przeliczyć z uwzględnieniem tej zmiany.

Urlop trzeba będzie wykorzystać do 30 września - poprawki Senatu do ustawy deregulacyjnej

Kilkanaście poprawek uściślających i redakcyjnych zgłosił Senat do tzw. ustawy deregulacyjnej bis o redukcji niektórych obowiązków dla obywateli i przedsiębiorców. Jedną ze zmian w ustawie jest możliwość wykorzystania zaległego urlopu wypoczynkowego do 30 września.

Urlop wypoczynkowy pracownika niepełnoetatowego

Nasz zakład zatrudnia pracownika na 1/2 etatu, jego dniami pracy są: poniedziałek – 7 godzin, wtorek – 5 godzin oraz czwartek – 8 godzin. Proszę o informację, jak powinnam udzielać urlopu wypoczynkowego takiemu pracownikowi? Chodzi mi o kwestię ciągłości urlopu – czy jeżeli pracownik ten nabywa prawo do 10 dni urlopu, to taki urlop mogę traktować jako ciągły, czy mam go udzielić wyłącznie w dni, w których pracownik powinien pracować?

Praca w trakcie urlopu wypoczynkowego

Brak jest zakazu wykonywania innego zatrudnienia w trakcie korzystania z urlopu wypoczynkowego. Zakaz konkurencji może jednak ograniczyć zatrudnianie się u określonych pracodawców w czasie urlopu.

Jak zakwestionować zwolnienie lekarskie pracownika

Pracownik zgłosił się do nas z prośbą o udzielenie urlopu wypoczynkowego na okres 3 tygodni w innym terminie niż ustalony w planie urlopów. Chciał on zmienić swoje plany urlopowe w związku z zakupem wycieczki last minute. Odmówiliśmy pracownikowi udzielenia tego urlopu, ponieważ jest on w tym czasie niezbędny w pracy. Pracownik na okres, w którym chciał skorzystać z urlopu wypoczynkowego, przedłożył zwolnienie lekarskie. Mamy podejrzenie, że jest ono związane z jego wyjazdem zagranicznym. Czy możemy zakwestionować to zwolnienie? Jeśli tak, to w jaki sposób?

Dofinansowanie do wypoczynku z funduszu socjalnego

Jednym ze świadczeń wypłacanych przez pracodawcę w ramach dofinansowania do wypoczynku są tzw. „wczasy pod gruszą”. Pracownik, który je otrzymał, nie musi przedstawiać pracodawcy dokumentów potwierdzających wysokość wydatków poniesionych na wypoczynek.

Czy w trakcie urlopu wypoczynkowego przysługuje zasiłek opiekuńczy

Pracownica przebywa na urlopie wypoczynkowym od 20 lipca do 12 sierpnia br. W trakcie urlopu przedłożyła zwolnienie lekarskie na okres od 5 do 10 sierpnia br. w związku z koniecznością sprawowania opieki nad 8-letnim synem. Czy pracownicy przysługuje zasiłek opiekuńczy, czy wynagrodzenie za czas urlopu? Czy w celu wydania decyzji musimy wysłać zwolnienie do ZUS, jeżeli jesteśmy zakładem uprawnionym do wypłaty świadczeń chorobowych?

Badania kontrolne pracownika

Pracodawca ma obowiązek pokryć koszty badań profilaktycznych pracowników, a ponadto musi zwrócić koszty podróży pracownika w razie przejazdu na badania profilaktyczne do innej miejscowości.

Pracownicy pedagogiczni wyłączeni spod Karty Nauczyciela

Nowe uregulowanie spraw związanych ze wspieraniem rodziny i wprowadzenie systemu pieczy zastępczej pozbawia pracowników pedagogicznych z dotychczasowych placówek opiekuńczo-wychowawczych uprawnień wynikających z Karty Nauczyciela.

Zaległy urlop wypoczynkowy do 30 września - ustawa w Senacie

Wykorzystanie przez pracownika zaległego urlopu wypoczynkowego do 30 września, zamiast do końca pierwszego kwartału następnego roku, przewiduje jeden z zapisów tzw. ustawy deregulacyjnej bis, przyjętej 19 sierpnia przez Sejm. Ustawa trafiła do Senatu.

Prawo do urlopu wypoczynkowego a okres pobierania stypendium z PUP

Dłuższy termin na wykorzystanie zaległego urlopu wypoczynkowego - Sejm przyjął ustawę

Sejm przyjął w piątek, 19 sierpnia, ustawę o redukcji obowiązków informacyjnych. Ustawa m.in. umożliwia wykorzystanie zaległego urlopu do 30 września następnego roku i likwiduje obowiązki wystawiania niektórych druków np. RMUA.

Wynagrodzenie urlopowe nauczycieli

Do podstawy ustalania wynagrodzenia urlopowego nauczycieli wlicza się wszystkie stałe składniki wynagrodzenia. Dodatkowo do podstawy należy wliczyć m.in. wynagrodzenie za pracę w porze nocnej.

Czy trzeba udzielić urlopu wypoczynkowego, pracownicy, która po urlopie macierzyńskim wystąpiła o dni opieki na dziecko

Pracownica korzysta z urlopu macierzyńskiego. Złożyła do nas wniosek, w którym wystąpiła o udzielenie bezpośrednio po urlopie macierzyńskim 2 dni opieki na dziecko, a następnie zaległego i bieżącego urlopu wypoczynkowego. Czy musimy uwzględnić wniosek pracownicy dotyczący terminu udzielenia urlopu wypoczynkowego?

Wypłata świadczeń urlopowych a obowiązek składkowy

Nasza firma zatrudnia 16 osób i nie tworzy zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Wypłacamy pracownikom świadczenia urlopowe. Czy ich kwota podlega oskładkowaniu?

Wzrosło przeciętne wynagrodzenie brutto

Główny Urząd Statystyczny podał, że przeciętne wynagrodzenie brutto w lipcu wyniosło 3.611,56 zł. Oznacza to, że rdr wzrosło o 5,2 proc.

Świadczenie urlopowe

Świadczenie urlopowe wypłacają pracodawcy spoza sfery budżetowej, którzy zrezygnowali z tworzenia zakładowego funduszu socjalnego oraz zatrudniali na dzień 1 stycznia danego roku kalendarzowego mniej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty.

Zmiany w zasadach wykorzystania zaległego urlopu wypoczynkowego

W Sejmie trwają prace nad projektem ustawy o redukcji niektórych obowiązków dla obywateli i przedsiębiorców. Projekt zawiera propozycje zmian do Kodeksu pracy. Posłowie zamierzają m.in. wydłużyć termin na wykorzystanie zaległego urlopu wypoczynkowego.

Urlop wypoczynkowy dla pracownika po stażu absolwenckim

Kiedy pracownikowi należy wypłacić świadczenie urlopowe

Pracownik chce wykorzystać urlop od 22 października i skorzystać ze świadczenia urlopowego. W trakcie urlopu wypada 1 listopada, czyli dzień wolny od pracy, czy w takim przypadku to święto przerywa ciąg urlopu czy nie? Czy pracodawca zawsze musi wypłacać świadczenie urlopowe? I ile osób musi być zatrudnionych, aby pracodawca miał obowiązek wypłacania tego świadczenia? Bardzo proszę o odpowiedź, bo w każdym inspektoracie, w różnych miastach odpowiedź brzmiała inaczej.

Wynagrodzenie dla pracownika, który podczas urlopu wypoczynkowego stawił się na zebraniu

Pracownik podczas urlopu wypoczynkowego stawił się w siedzibie firmy na zebraniu. W tym samym dniu podpisał porozumienie zmieniające do umowy o pracę. Czy za dzień stawienia się pracownika w siedzibie firmy należy wypłacić mu normalne wynagrodzenie czy wynagrodzenie za urlop?

Udzielanie urlopu wypoczynkowego nauczycielowi akademickiemu

Nauczyciel akademicki uczelni publicznej lub niepublicznej ma prawo do corocznego płatnego urlopu wypoczynkowego. Wymiar urlopu nie jest uzależniony ani od poziomu wykształcenia, ani od okresu zatrudnienia i wynosi 36 dni roboczych w ciągu roku.

Udzielanie urlopu nauczycelom i nauczycielom akademickim

Nauczyciel korzysta z urlopu wypoczynkowego w okresie ferii letnich i zimowych. Jeśli zdarzy się tak, że nauczyciel zachoruje w trakcie trwania swojego urlopu, należy mu się urlop uzupełniający w wymiarze 8 dni.

Łączenie urlopu bezpłatnego z wypoczynkowym

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pracownik w jednym roku kalendarzowym skorzystał zarówno z urlopu wypoczynkowego, jak i bezpłatnego. Należy jednak pamiętać, że sytuacja pracownika wygląda inaczej, gdy skorzystał najpierw z urlopu wypoczynkowego, a potem z bezpłatnego, a inaczej, gdy pierwszym z urlopów był urlop bezpłatny.

Jakie czynniki mają wpływ na wysokość wynagrodzenia

Zasadą jest, że pracownicy wykonujący jednakową pracę lub pracę o jednakowej wartości powinni mieć wynagrodzenie ukształtowane na takim samym poziomie. Jednak, jak się okazuje, wysokość wynagrodzenia może być różnicowana w zależności od wielu czynników, np. efektywności pracy.

Kontrola podczas urlopu wypoczynkowego pracownika

Wzrost przeciętnego wynagrodzenia brutto

GUS podał, że przeciętne wynagrodzenie brutto w czerwcu wyniosło 3.600,47 zł, co oznacza, że rok do roku (rdr) wzrosło o 5,8 proc., a miesiąc do miesiąca (mdm) wzrosło o 3,3 proc.

Obowiązki pracodawcy zatrudniającego stażystę

W okresie odbywania stażu pracodawca nie wypłaca stażyście wynagrodzenia, gdyż bezrobotny otrzymuje stypendium finansowane w całości przez starostę. Pracodawca ma jednak obowiązek przeszkolić stażystę w zakresie bhp oraz zapewnić mu profilaktyczną ochronę zdrowia.

Urlopy nauczycieli - regulacje Karty Nauczyciela i Kodeksu pracy

Każdy pracownik, a więc również nauczyciel, ma zagwarantowane prawo do corocznego płatnego urlopu wypoczynkowego. Przykładowo nauczyciel placówki nieferyjnej co roku ma prawo do 35 dni urlopu.

Wliczanie okresu pracy w gospodarstwie rolnym do stażu urlopowego

Pracownik dostarczył zaświadczenie, z którego wynika, że pracował w gospodarstwie rolnym przez cztery lata. Obecnie przysługuje mu 20 dni urlopu wypoczynkowego, ponieważ ma ośmioletni staż pracy. Pracownik domaga się przyznania sześciu dodatkowych dni urlopu. Czy pracodawca ma obowiązek udzielić mu urlopu w wyższym wymiarze?

REKLAMA