reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Urlop na żądanie > Czy można zażądać dwóch dni pod rząd urlopu na żądanie

Czy można zażądać dwóch dni pod rząd urlopu na żądanie

Pracownik ma co roku prawo do 4 dni urlopu na żądanie. Pracodawca co do zasady nie może mu odmówić takiego urlopu. Jednak, czy pracownik może dowolnie wykorzystać swój urlop na żądanie i zażądać dwóch lub większej liczby dni urlopu na żądanie.

Zobacz -> Urlop na żądanie - jak go zgłosić zgodnie z przepisami

Ile dni urlopu na żądanie w ciągu roku

Pracownik ma prawo do 4 dni urlopu na żądanie w ciągu roku. Nie ma znaczenia, czy pracownik ma prawo do 20 czy 26 dni urlopu wypoczynkowego. Urlop na żądanie nie jest dodatkowym urlopem wypoczynkowym, który by zwiększał liczbę pulę dni urlopu wypoczynkowego.

W przypadku, kiedy pracownik nie wykorzysta ani jednego dnia urlopu na żądanie w ciągu roku lub wykorzysta tylko część z 4 dni przysługującego mu urlop, nie może liczyć na to, że dni te przejdą na rok następny. W odniesieniu do urlop na żądanie nie ma mowy o zaległym urlopie.

Jak zażądać więcej niż jednego dnia urlopu na żądanie

Jak wspominano wyżej pracownik ma prawo do 4 dni urlopu na żądanie. Pracownik może żądać udzielenia urlopu na żądanie w całości w wymiarze 4 dni, bądź też udzielenia tylko jego części.

Polecany produkt: Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami

Pan Jacek zgłosił swojemu pracodawcy, że chce wybrać dwa dni urlop na żądanie. Pracodawca musi mu takiego urlopu udzielić.

W jaki sposób pracownik powinien zgłosić swój urlop na żądanie? Kodeks pracy nie wskazuje w jakiej formie ma nastąpić żądanie urlopu. Przyjmuje się więc, że nie jest konieczna forma pisemna. Co nie zmienia faktu, iż pracownik może z takiej formy skorzystać. Ponadto pracownik może zażądać udzielenia mu urlop na żądanie ustnie, za pomocą telefonu, faksu, poczty elektronicznej  lub nawet SMS. Ważne, aby w jego oświadczeniu znalazło się wyraźne żądanie udzielenia mu urlopu. Pracownik musi zgłosić żądanie urlopu najpóźniej przed rozpoczęciem wykorzystania go, czyli przed rozpoczęciem pracy. Tylko takie zgłoszenie jest skuteczne i pozwala pracodawcy wprowadzić zmiany, które pozwolą na prawidłowe funkcjonowanie zakładu pracy pomimo nagłej nieobecności pracownika. Zgłoszenie w ciągu trwania dnia roboczego jest niedopuszczalne.

Forum Kadry

W przypadku, kiedy pracownik wziął jeden dzień urlop na żądanie i następnego dnia oraz kolejnego dnia również chce skorzystać z urlopu na żądanie, nie musi codziennie składać wniosku o urlop. Może od razu złożyć wniosek o udzielenie mu 3 dni urlop na żądanie.

Pracodawca musi uwzględnić wniosek o urlop na żądanie zgłoszony przez pracownika. Jedynie, zaistnieje wcześniej nie przewidziana, ważna potrzeba obecności pracownika w zakładzie pracy, pracodawca będzie mógł sprzeciwić się wykorzystaniu urlopu na żądanie.

Czy trzeba składać wniosek urlopowy przy urlopie na żądanie

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jobs Plus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama