REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy można zażądać dwóch dni pod rząd urlopu na żądanie

Ewa Ryś
Czy można zażądać dwóch dni pod rząd urlopu na żądanie. /Fot. Fotolia
Czy można zażądać dwóch dni pod rząd urlopu na żądanie. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pracownik ma co roku prawo do 4 dni urlopu na żądanie. Pracodawca co do zasady nie może mu odmówić takiego urlopu. Jednak, czy pracownik może dowolnie wykorzystać swój urlop na żądanie i zażądać dwóch lub większej liczby dni urlopu na żądanie.

Zobacz -> Urlop na żądanie - jak go zgłosić zgodnie z przepisami

Autopromocja

Ile dni urlopu na żądanie w ciągu roku

Pracownik ma prawo do 4 dni urlopu na żądanie w ciągu roku. Nie ma znaczenia, czy pracownik ma prawo do 20 czy 26 dni urlopu wypoczynkowego. Urlop na żądanie nie jest dodatkowym urlopem wypoczynkowym, który by zwiększał liczbę pulę dni urlopu wypoczynkowego.

W przypadku, kiedy pracownik nie wykorzysta ani jednego dnia urlopu na żądanie w ciągu roku lub wykorzysta tylko część z 4 dni przysługującego mu urlop, nie może liczyć na to, że dni te przejdą na rok następny. W odniesieniu do urlop na żądanie nie ma mowy o zaległym urlopie.

Jak zażądać więcej niż jednego dnia urlopu na żądanie

Jak wspominano wyżej pracownik ma prawo do 4 dni urlopu na żądanie. Pracownik może żądać udzielenia urlopu na żądanie w całości w wymiarze 4 dni, bądź też udzielenia tylko jego części.

Polecany produkt: Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pan Jacek zgłosił swojemu pracodawcy, że chce wybrać dwa dni urlop na żądanie. Pracodawca musi mu takiego urlopu udzielić.

W jaki sposób pracownik powinien zgłosić swój urlop na żądanie? Kodeks pracy nie wskazuje w jakiej formie ma nastąpić żądanie urlopu. Przyjmuje się więc, że nie jest konieczna forma pisemna. Co nie zmienia faktu, iż pracownik może z takiej formy skorzystać. Ponadto pracownik może zażądać udzielenia mu urlop na żądanie ustnie, za pomocą telefonu, faksu, poczty elektronicznej  lub nawet SMS. Ważne, aby w jego oświadczeniu znalazło się wyraźne żądanie udzielenia mu urlopu. Pracownik musi zgłosić żądanie urlopu najpóźniej przed rozpoczęciem wykorzystania go, czyli przed rozpoczęciem pracy. Tylko takie zgłoszenie jest skuteczne i pozwala pracodawcy wprowadzić zmiany, które pozwolą na prawidłowe funkcjonowanie zakładu pracy pomimo nagłej nieobecności pracownika. Zgłoszenie w ciągu trwania dnia roboczego jest niedopuszczalne.

Forum Kadry

W przypadku, kiedy pracownik wziął jeden dzień urlop na żądanie i następnego dnia oraz kolejnego dnia również chce skorzystać z urlopu na żądanie, nie musi codziennie składać wniosku o urlop. Może od razu złożyć wniosek o udzielenie mu 3 dni urlop na żądanie.

Pracodawca musi uwzględnić wniosek o urlop na żądanie zgłoszony przez pracownika. Jedynie, zaistnieje wcześniej nie przewidziana, ważna potrzeba obecności pracownika w zakładzie pracy, pracodawca będzie mógł sprzeciwić się wykorzystaniu urlopu na żądanie.

Czy trzeba składać wniosek urlopowy przy urlopie na żądanie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Okazjonalna praca zdalna. Pracodawca nie zapewni narzędzi pracy ani nie poniesie kosztów

  Okazjonalna praca zdalna może być wykonywana na wniosek pracownika. Przepisy regulują ten rodzaj pracy zdalnej w sposób specyficzny. W szczególności zakres obowiązków, jakie obciążają pracodawcę jest węższy niż w pozostałych przypadkach pracy zdalnej. 

  Czas pracy pracowników zarządzających zakładem pracy - bez wynagrodzenia i dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych. Czy zawsze?

  Czas pracy pracowników zarządzających zakładem pracy w pewnych aspektach jest inaczej regulowany przez Kodeks pracy. Pracownikom tym nie przysługuje prawo do rekompensaty za pracę w godzinach nadliczbowych. Są jednak sytuacje, gdy pracownik zarządzający taką rekompensatę otrzyma.

  4-dniowy tydzień pracy - badanie opinii polskich pracodawców

  4-dniowy tydzień pracy dla niektórych pracodawców jest niewykonalny ze względu na specyfikę branży. Sprawdź, którzy pracodawcy rozważają 4-dniowy tydzień pracy dla swoich pracowników.

  PFRON dofinansuje nawet 85% ceny zakupu samochodu. Masz pytania? Zadzwoń do PFRON!

  Od 1 marca 2024 r. od godz. 10.00 można składać wnioski o dofinansowanie ze środków PFRON do ceny zakupu samochodu osobowego. Pracownicy PFRON udzielą odpowiedzi na pytania zainteresowanych. Przedstawiamy listę numerów telefonów do Oddziałów PFRON.

  REKLAMA

  Wyższe emerytury, renty, dodatki z KRUS już od 1 marca 2024 r.

  Już od jutra, 1 marca 2024 roku, emerytury i renty z KRUS będą wyższe. Podwyżka dotknie również takich świadczeń KRUS: najniższa emerytura, emerytura matczyna, świadczenie dla sołtysa, świadczenia uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, świadczenia wyrównawcze dla działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych oraz dodatki do emerytur np. dodatek pielęgnacyjny.

  Ponad 15160 tys. osób pracowało w Polsce we wrześniu 2023 r. GUS podał dane

  Według stanu na ostatni dzień września 2023 r. 15160,3 tys. osób pracowało w gospodarce narodowej. Było to o 58,1 tys. osób więcej niż w sierpniu 2023 r. Średnia wieku pracujących wyniosła – jak w poprzednich miesiącach – 42,6 roku, a mediana wieku – 42,0 lata. Dane dotyczące średniej wieku i mediany wieku pracujących były podobne dla kobiet jak i mężczyzn. Główny Urząd Statystyczny opublikował raport dotyczący sytuacji na rynku pracy we wrześniu 2023 r. 

  Bezrobocie będzie wzrastać tylko sezonowo. Wskaźnik Rynku Pracy poszedł w górę

  Wskaźnik Rynku Pracy wzrósł w lutym 2024 r. do 67,7 pkt. z 67,5 pkt. w stosunku do stycznia. Wskaźnik ten informuje, jak wielkość bezrobocia będzie zmieniała się w przyszłości. Stopa bezrobocia wzrosła w styczniu 2024 r. do 5,4 proc., miesiąc wcześniej była o 0,3 pkt. proc. niższa. Zdaniem ekspertów Biura Inwestycji i Ekonomicznych Cykli wzrost bezrobocia ma charakter sezonowy.

  Od 1 marca 2024 r. wynagrodzenie pracowników młodocianych wyniesie od 527,83 zł do 754,04 zł

  Od 1 marca 2024 r. wzrasta wynagrodzenie pracowników młodocianych odbywających naukę zawodu oraz przyuczanych do wykonywania określonej pracy. Wysokość ich wynagrodzenia wyniesie od 527,83 zł do 754,04 zł.

  REKLAMA

  Uwaga! 3065,16 zł – tyle od 1 marca 2024 r. pracodawca wpłaci co miesiąc na PFRON za pracownika

  Od 1 marca 2024 r. wzrasta wysokość miesięcznej wpłaty na PFRON. Pracodawcy wpłacą 3065,16 zł składki za pracownika.

  Niezależni konsultanci cenią sobie możliwość wyboru miejsca pracy i stawkę godzinową. Na brak ofert pracy nie narzekają

  Aż 80 proc. niezależnych konsultantów nie jest skłonnych zrezygnować ze swojej niezależności na poczet zatrudnienia w pełnym wymiarze godzinowym, również w czasach niepewności gospodarczej i wysokich stóp procentowych.

  REKLAMA