reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Wypoczynkowy > Wykorzystanie zaległego urlopu w 2012

Wykorzystanie zaległego urlopu w 2012

Pracodawca jest obowiązany udzielić pracownikowi urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo. Dotychczas pracownik miał obowiązek wykorzystania zaległego urlopu do końca marca. Po zmianach w kodeksie pracy pracownik może wykorzystać zaległy urlop do końca września.

Urlop dla pracownika

Pracownikowi przysługuje urlop w ilości 20 lub 26 dni w zależności od stażu pracy. Urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem pracy.

Kto i kiedy nabywa prawo do urlopu?

Pracownik, który podjął pracę po raz pierwszy w danym roku kalendarzowym, uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy. Wymiar tak naliczanego urlopu wynosi 1/12 wymiaru urlopu przysługującemu mu po przepracowaniu roku.

Zobacz: Potrącenie z ekwiwalentu za niewykorzystany urlop

Zaległy urlop 2012

Wykorzystanie zaległego urlopu przez pracownika do 30 września jest korzyścią zarówno dla pracownika jak i dla jego pracodawcy. Poprzednio obowiązujący, krótki termin wykorzystania urlopu nie wpływał na pracowników entuzjastycznie, ponieważ wypadał w I kwartale roku a duża część pracowników woli odpoczywać latem niż zimą. Z drugiej zaś strony pracodawca narażony był na popełnienie wykroczenia przeciwko prawom pracownika, jeśli pracownik nie wykorzystał zaległego urlopu w terminie. Obecnie wydłużony czas realizacji zaległego urlopu to rozwiązanie pożądane u pracowników. Mogą oni w ten sposób połączyć przysługujący im bieżący urlop z zaległym i wykorzystać go do końca września, czyli w okresie wiosennym lub wakacyjnym.

Kodeks pracy nie przewiduje przesunięcia terminu wykorzystania zaległego urlopu. Termin ten jest ostateczny i upływa z dniem 30 września każdego roku. Aby pracodawca nie został narażony na popełnienie wykroczenia przeciwko prawom pracownika, zobowiązany jest udzielić urlopu do 30 września. Pracownik nie musi wykorzystać całego zaległego urlop u do dnia 30 września, wystarczy, że rozpocznie urlop przed tym terminem.

Wynagrodzenie w okresie trwania urlopu wypoczynkowego

Zgodnie z kodeksem pracy za czas urlopu pracownikowi przysługuje takie samo wynagrodzenie jakie by otrzymał będąc w pracy.

Zobacz serwis: Urlopy

Podstawa prawna: Kodeks pracy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sergiusz Felbur

Prawnik, specjalista ds. produktów prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama