| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Macierzyński > Zmiany w urlopach w 2012 roku Vademecum

Zmiany w urlopach w 2012 roku Vademecum

Rok 2012 to rok, w którym zmianom uległy urlopy przysługujące pracownikom. Do pierwszej grupy zmian zaliczymy wydłużenie urlopów przysługujących pracownikom w związku z rodzicielstwem, do drugiej zaś zaliczymy wydłużenie okresu w którym należy wykorzystać zaległy urlop wypoczynkowy.

Wydłużone urlopy dla rodziców

Więcej dodatkowego urlopu macierzyńskiego

Prawo do dodatkowego urlopu przysługuje pracownicy-matce, która korzystała z urlopu macierzyńskiego oraz pracownikowi-ojcu wychowującemu dziecko, który korzystał z urlopu macierzyńskiego.

Prawo do dodatkowego urlopu macierzyńskiego, który wykorzystywany może być tylko bezpośrednio po podstawowym urlopie macierzyńskim, zostało wprowadzone od 1 stycznia 2010 roku. Dodatkowy urlop macierzyński z każdym rokiem będzie wydłużany, aż do 2014 roku, kiedy osiągnie zakładany wymiar 6 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka lub 8 tygodni w przypadkach urodzenia większej liczby dzieci. W 2012 roku dodatkowy macierzyński został ponownie wydłużony i do końca 2013 roku będzie przysługiwał w wymiarze do 4 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka oraz do 6 tygodni w razie urodzenia większej liczby dzieci. Przy udzielaniu dodatkowego urlopu tydzień urlopu odpowiada 7 dniom kalendarzowym.

Dodatkowy urlop macierzyński udzielany jest na wniosek pracownika, składany w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu.

Pracownik uprawniony do dodatkowego urlopu macierzyńskiego ma możliwość łączyć ko­rzystanie z tego urlopu z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego urlopu w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy. W takim przypadku dodatkowy urlop jest udzielany na pozostałą część dobowego wymiaru czasu pracy. Pracownik, który chce łączyć urlop z wykonywaniem pracy we wniosku o urlop powinien wskazywać wymiar czasu pracy oraz okres, przez który zamierza łączyć korzystanie z dodatkowego urlopu macierzyńskiego z wykonywaniem pracy.

Zobacz także: Od 2012 roku dłuższy dodatkowy urlop macierzyński

Dodatkowy urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego

Osoby, które adoptowały dzieci mogą liczyć na dłuższy dodatkowy urlop macierzyński. Od 1 stycznia 2012 roku dodatkowy urlop na warunkach urlop macierzyńskiego wynosi:

  • do 4 tygodni w razie przyjęcia jednego dziecka,
  • do 6 tygodni w razie przyjęcia więcej niż jednego dziecka,
  • do 2 tygodni w razie przyjęcia dziecka do 7 roku życia lub do 10 roku życia.

Dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego udzielany jest na pisemny wniosek pracownika, składany w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika.

Dłuższy urlop macierzyński

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Dawid Tomaszewski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »