Zmiany w urlopach w 2012 roku Vademecum
REKLAMA
REKLAMA
Wydłużone urlopy dla rodziców
Więcej dodatkowego urlopu macierzyńskiego
REKLAMA
Prawo do dodatkowego urlopu przysługuje pracownicy-matce, która korzystała z urlopu macierzyńskiego oraz pracownikowi-ojcu wychowującemu dziecko, który korzystał z urlopu macierzyńskiego.
Prawo do dodatkowego urlopu macierzyńskiego, który wykorzystywany może być tylko bezpośrednio po podstawowym urlopie macierzyńskim, zostało wprowadzone od 1 stycznia 2010 roku. Dodatkowy urlop macierzyński z każdym rokiem będzie wydłużany, aż do 2014 roku, kiedy osiągnie zakładany wymiar 6 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka lub 8 tygodni w przypadkach urodzenia większej liczby dzieci. W 2012 roku dodatkowy macierzyński został ponownie wydłużony i do końca 2013 roku będzie przysługiwał w wymiarze do 4 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka oraz do 6 tygodni w razie urodzenia większej liczby dzieci. Przy udzielaniu dodatkowego urlopu tydzień urlopu odpowiada 7 dniom kalendarzowym.
Dodatkowy urlop macierzyński udzielany jest na wniosek pracownika, składany w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu.
Pracownik uprawniony do dodatkowego urlopu macierzyńskiego ma możliwość łączyć korzystanie z tego urlopu z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego urlopu w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy. W takim przypadku dodatkowy urlop jest udzielany na pozostałą część dobowego wymiaru czasu pracy. Pracownik, który chce łączyć urlop z wykonywaniem pracy we wniosku o urlop powinien wskazywać wymiar czasu pracy oraz okres, przez który zamierza łączyć korzystanie z dodatkowego urlopu macierzyńskiego z wykonywaniem pracy.
Zobacz także: Od 2012 roku dłuższy dodatkowy urlop macierzyński
Dodatkowy urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego
Osoby, które adoptowały dzieci mogą liczyć na dłuższy dodatkowy urlop macierzyński. Od 1 stycznia 2012 roku dodatkowy urlop na warunkach urlop macierzyńskiego wynosi:
- do 4 tygodni w razie przyjęcia jednego dziecka,
- do 6 tygodni w razie przyjęcia więcej niż jednego dziecka,
- do 2 tygodni w razie przyjęcia dziecka do 7 roku życia lub do 10 roku życia.
Dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego udzielany jest na pisemny wniosek pracownika, składany w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika.
Dłuższy urlop macierzyński
Po dniu 1 stycznia 2010 roku urlop macierzyński składa się z dwóch: podstawowej i dodatkowej. Część podstawowa przysługuje pracownikowi od dnia porodu, zaś dodatkowy urlop macierzyński wykorzystywany jest bezpośrednio po urlopie podstawowym. W związku z tym, że wymiar dodatkowego urlopu macierzyńskiego uległ wydłużeniu w 2012 roku, wydłużeniu uległ tym samym ogólny wymiar urlopu, który pracownik może spędzić z dzieckiem, po jego narodzinach.
Ojcowie o tydzień dłużej na urlopie ojcowskim
Od 2012 roku wymiar urlopu ojcowskiego osiągnął swój zamierzony wymiar 2 tygodni. W latach 2010 – 2011 urlop ojcowski przysługiwał w wymiarze 1 tygodnia.
Prawo do urlopu ojcowskiego może wykorzystać tylko pracownik-ojciec wychowujący dziecko lub ojciec, który adoptował dziecko. Urlop ojcowski udzielany jest na wniosek pracownika. Pracownik musi złożyć wniosek w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu. Pracodawca ma obowiązek uwzględnić wniosek pracownika.
Więcej czasu na wykorzystanie zaległego urlopu wypoczynkowego
Pracownik ma prawo do 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego w ciągu roku. Termin wykorzystania urlopu przez pracownika ustalany jest w planie urlopu, a w przypadku, kiedy pracodawca nie musi ustalać plan urlopu, termin urlopu wypoczynkowego pracodawca ustala w porozumieniu z pracownikami. W przypadku, kiedy pracownik z różnych przyczyn nie mógł wykorzystać urlopu w terminie i nie wykorzystał go w danym rok kalendarzowym, przepisy przewidują, że pracownik ma prawo do wykorzystania zaległego urlopu w następnym roku. Dotychczas pracownik miał możliwość wykorzystać zaległy urlop do końca pierwszego kwartału roku następnego, czyli do 31 marca. Od 2012 roku okres na wykorzystanie zaległego urlopu wypoczynkowego został wydłużony do końca września.
Zobacz także: Jak najlepiej wykorzystać urlop wypoczynkowy w 2012 roku
Podstawa prawna: Kodeks pracy
Ustawa z dnia 16 września 2011 roku o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców (Dz. U. z 2011 r. Nr 232, poz. 1378)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat