REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zmiany w urlopach w 2012 roku Vademecum

Ewa Ryś
urlop macierzyński, dodatkowy urlop macierzyński, urlop ojcowski, zaległy urlop wypoczynkowy Fot. Fotolia
urlop macierzyński, dodatkowy urlop macierzyński, urlop ojcowski, zaległy urlop wypoczynkowy Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rok 2012 to rok, w którym zmianom uległy urlopy przysługujące pracownikom. Do pierwszej grupy zmian zaliczymy wydłużenie urlopów przysługujących pracownikom w związku z rodzicielstwem, do drugiej zaś zaliczymy wydłużenie okresu w którym należy wykorzystać zaległy urlop wypoczynkowy.

Wydłużone urlopy dla rodziców

Więcej dodatkowego urlopu macierzyńskiego

Autopromocja

Prawo do dodatkowego urlopu przysługuje pracownicy-matce, która korzystała z urlopu macierzyńskiego oraz pracownikowi-ojcu wychowującemu dziecko, który korzystał z urlopu macierzyńskiego.

Prawo do dodatkowego urlopu macierzyńskiego, który wykorzystywany może być tylko bezpośrednio po podstawowym urlopie macierzyńskim, zostało wprowadzone od 1 stycznia 2010 roku. Dodatkowy urlop macierzyński z każdym rokiem będzie wydłużany, aż do 2014 roku, kiedy osiągnie zakładany wymiar 6 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka lub 8 tygodni w przypadkach urodzenia większej liczby dzieci. W 2012 roku dodatkowy macierzyński został ponownie wydłużony i do końca 2013 roku będzie przysługiwał w wymiarze do 4 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka oraz do 6 tygodni w razie urodzenia większej liczby dzieci. Przy udzielaniu dodatkowego urlopu tydzień urlopu odpowiada 7 dniom kalendarzowym.

Dodatkowy urlop macierzyński udzielany jest na wniosek pracownika, składany w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu.

Pracownik uprawniony do dodatkowego urlopu macierzyńskiego ma możliwość łączyć ko­rzystanie z tego urlopu z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego urlopu w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy. W takim przypadku dodatkowy urlop jest udzielany na pozostałą część dobowego wymiaru czasu pracy. Pracownik, który chce łączyć urlop z wykonywaniem pracy we wniosku o urlop powinien wskazywać wymiar czasu pracy oraz okres, przez który zamierza łączyć korzystanie z dodatkowego urlopu macierzyńskiego z wykonywaniem pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Od 2012 roku dłuższy dodatkowy urlop macierzyński

Dodatkowy urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego

Osoby, które adoptowały dzieci mogą liczyć na dłuższy dodatkowy urlop macierzyński. Od 1 stycznia 2012 roku dodatkowy urlop na warunkach urlop macierzyńskiego wynosi:

 • do 4 tygodni w razie przyjęcia jednego dziecka,
 • do 6 tygodni w razie przyjęcia więcej niż jednego dziecka,
 • do 2 tygodni w razie przyjęcia dziecka do 7 roku życia lub do 10 roku życia.

Dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego udzielany jest na pisemny wniosek pracownika, składany w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika.

Dłuższy urlop macierzyński

Po dniu 1 stycznia 2010 roku urlop macierzyński składa się z dwóch: podstawowej i dodatkowej. Część podstawowa przysługuje pracownikowi od dnia porodu, zaś dodatkowy urlop macierzyński wykorzystywany jest bezpośrednio po urlopie podstawowym. W związku z tym, że wymiar dodatkowego urlopu macierzyńskiego uległ wydłużeniu w 2012 roku, wydłużeniu uległ tym samym ogólny wymiar urlopu, który pracownik może spędzić z dzieckiem, po jego narodzinach.

Ojcowie o tydzień dłużej na urlopie ojcowskim

Od 2012 roku wymiar urlopu ojcowskiego osiągnął swój zamierzony wymiar 2 tygodni. W latach 2010 – 2011 urlop ojcowski przysługiwał w wymiarze 1 tygodnia.

Prawo do urlopu ojcowskiego może wykorzystać tylko pracownik-ojciec wychowujący dziecko lub ojciec, który adoptował dziecko. Urlop ojcowski udzielany jest na wniosek pracownika. Pracownik musi złożyć wniosek w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu. Pracodawca ma obowiązek uwzględnić wniosek pracownika.

Więcej czasu na wykorzystanie zaległego urlopu wypoczynkowego

Pracownik ma prawo do 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego w ciągu roku. Termin wykorzystania urlopu przez pracownika ustalany jest w planie urlopu, a w przypadku, kiedy pracodawca nie musi ustalać plan urlopu, termin urlopu wypoczynkowego pracodawca ustala w porozumieniu z pracownikami. W przypadku, kiedy pracownik z różnych przyczyn nie mógł wykorzystać urlopu w terminie i nie wykorzystał go w danym rok kalendarzowym, przepisy przewidują, że pracownik ma prawo do wykorzystania zaległego urlopu w następnym roku. Dotychczas pracownik miał możliwość wykorzystać zaległy urlop do końca pierwszego kwartału roku następnego, czyli do 31 marca. Od 2012 roku okres na wykorzystanie zaległego urlopu wypoczynkowego został wydłużony do końca września.

Zobacz także: Jak najlepiej wykorzystać urlop wypoczynkowy w 2012 roku

Podstawa prawna: Kodeks pracy

Ustawa z dnia 16 września 2011 roku o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców (Dz. U. z 2011 r. Nr 232, poz. 1378)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zmiana umowy o zarządzanie PPK a uzgodnienie ze stroną społeczną

  Nie zawsze zmiana umowy o zarządzanie PPK powinna być uzgodniona ze stroną społeczną. Kiedy można od tego odstąpić? Poznaj wyjątki.

  Umowy pracowników będą rejestrowane. A co z prawem do prywatności i ochroną danych?

  Umowy pracowników będą rejestrowane w CRU, a co z prawem do prywatności, co z prawem do ochrony danych osobowych, co z prawem do godności pracowników? W opozycji do tego stoją przepisy dot. prawa dostępu do informacji publicznej w zakresie sektora finansów publicznych. Ważniejsze jest dobro ogółu czy jednostki?

  Co z rentą socjalną w 2024? Czy będzie 4242 zł a od 1 lipca 4300 zł?

  Projekt ustawy o zmianie renty socjalnej ma tylko dwa artykuły a wciąż nie został uchwalony. Premier zapowiadał pilne prace, a nawet nie było jeszcze drugiego czytania. Osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie czekają na podwyżkę świadczenia. Renta socjalna - czy będzie podniesiona do kwoty minimalnego wynagrodzenia? Co to jest renta socjalna? Komu przysługuje prawo do renty socjalnej? 

  Przetwarzanie danych osobowych dotyczących zdrowia [45 tys. kary dla Kancelarii]

  45 tys. zł kary dla spółki, która docierała do osób poszkodowanych głównie w wypadkach komunikacyjnych, by nawiązać z nimi współpracę w zakresie reprezentowania ich m.in. przed towarzystwami ubezpieczeniowymi, w sprawach sądowych  w celu uzyskania na ich rzecz odszkodowań, zadośćuczynienia i rent, a także zwrotu kosztów leczenia i rehabilitacji. Informacje o potencjalnych klientach uzyskiwała na podstawie m.in. wiadomości prasowych, publikacji internetowych, w tym treści dostępnych w mediach społecznościowych, a także informacji przekazywanych lub rozpowszechnianych przez organizacje zajmujące się działalnością dobroczynną. Podczas spotkania przedstawiciel Kancelarii PIONIER odbierał ustną zgodę na przetwarzanie danych osobowych do czasu ewentualnego zawarcia umowy z tymi osobami o świadczenie usług. Sprawa trafiła do WSA, ale ten oddalił skargę Kancelarii na deczję PUODO.

  REKLAMA

  Rozwiązanie umowy o pracę: Obowiązek pracodawcy konsultacji zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę. Wzór zawiadomienia organizacji związkowej

  Pracodawca musi zawiadomić reprezentującą pracownika organizację związkową o zamiarze wypowiedzenia mu umowy o pracę. Zawiadomienie składa się na piśmie, podając w nim przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy.

  Nowelizacja kodeksu pracy: W 2025 r. pracodawcy będą prowadzili nowy rejestr prac i pracowników je wykonujących [Dyrektywa z 2022 r.]

  Nowelizacja Kodeksu pracy: zmiana artykułu 222 o ochronie pracowników przed szkodliwymi czynnikami. 

  Uprawnienia rodzicielskie: Przerwy na karmienie dziecka piersią - jak długo pracownica może korzystać z przerw na karmienie, wzór wniosku o przerwę

  Przerwy na karmienie piersią są zwolnieniem od pracy. Przerwy wliczane są do czasu pracy - pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia. 

  Komunikaty ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. Niedostępne wnioski w PUE ZUS

  ZUS informuje o ograniczeniach w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. W PUE ZUS będą niedostępne niektóre wnioski.

  REKLAMA

  W którym miesiącu najkorzystniej przejść na emeryturę w 2024 r.? Zbliża się ten termin

  Złożenie wniosku o emeryturę jest możliwe w razie osiągnięciu wieku emerytalnego - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Przed złożeniem takiego wniosku warto jednak zastanowić się, czy to jest właściwy moment. Jest bowiem kilka czynników, które decydują o wysokości świadczenia.

  ZUS: Przekazano więcej formularzy RUD, ale zgłoszono mniej umów o dzieło

  1,2 mln formularzy RUD przekazano do ZUS i zgłoszono na nich 1,6 mln umów o dzieło - ZUS podał dane za 2023 r.

  REKLAMA