Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu wynagrodzenie urlopowe. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące wynagrodzenie urlopowe.
Aktualizacja: 03.07.2020
Od 1 maja 2020 r. obniżyliśmy naszym pracownikom wynagrodzenia i wymiar czasu pracy na podstawie art. 15g tzw. tarczy antykryzysowej. Jak obliczyć wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy przysługujące pracownikom? Czy składniki zmienne nadal powinniśmy uwzględniać z okresu ostatnich 3 miesięcy (dodatki za pracę nadliczbową, za noc i premię regulaminową)? »
Zaległy urlop – jak poinformować pracownika o obowiązku jego wykorzystania
Aktualizacja: 15.07.2019
Mogłoby się wydawać, że spośród wszystkich próśb oraz zadań, jakie przedsiębiorca kieruje do swoich pracowników, obowiązek wykorzystania dni urlopowych jest najłatwiejszy do wyegzekwowania. Nic bardziej mylnego. Wielu pracowników trudno namówić na wzięcie wolnego, co w przypadku niewykorzystania zaległego urlopu grozi pracodawcy poważnymi konsekwencjami prawnymi. Urlop zaległy - dowiedz się, jak poinformować pracownika o obowiązku jego wykorzystania. »
Czy premie i nagrody należy uwzględnić w podstawie ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy
Aktualizacja: 31.05.2019
W razie wątpliwości czy premie i nagrody wliczać czy nie do wynagrodzenia urlopowego czy ekwiwalentu za urlop, konieczna jest szczegółowa analiza, jakie elementy przeważają w danym świadczeniu, czy typowe dla premii czy dla nagrody. »
Wynagrodzenie urlopowe i ekwiwalent za urlop nauczyciela - zmiany w 2018 r.
Aktualizacja: 18.06.2018
Od 22 marca 2018 r. obowiązują nowe zasady ustalania wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy oraz za ekwiwalent pieniężny nauczycieli. »
Jak obliczyć wynagrodzenie za urlop na początku zatrudnienia
Aktualizacja: 05.02.2018
Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Jak zatem krok po kroku obliczyć wynagrodzenie urlopowe, jeżeli pracownik korzysta z urlopu na początku zatrudnienia? »
Wynagrodzenie za czas urlopu wypoczynkowego
Aktualizacja: 31.08.2017
Wyliczenie wynagrodzenia za czas urlopu i wyjaśnienie pracownikowi, dlaczego otrzymane w tym miesiącu wynagrodzenie różni się od wynagrodzenia otrzymywanego dotychczas, potrafi przyprawić o ból głowy niejednego pracodawcę i/lub osoby odpowiedzialne u pracodawcy za naliczanie wynagrodzeń. Przyczyną są głównie nieprecyzyjne i nieadekwatne do zmieniającego się rynku pracy, przepisy prawa pracy w tym zakresie. Pojawia się bowiem dużo wątpliwości odnośnie składników, które powinny być wliczane do podstawy wynagrodzenia. »
Jak obliczyć ekwiwalent pieniężny dla pracownika tymczasowego w 2017 r.
Aktualizacja: 16.11.2017
Od 1 czerwca 2017 r. zmieniły się zasady obliczania wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy i ekwiwalent za ten urlop dla pracownika tymczasowego. Jak krok po kroku obliczyć ekwiwalent urlopowy i wynagrodzenie urlopowe? »
Wynagrodzenie urlopowe przy ustalaniu podstawy zasiłku
Aktualizacja: 16.02.2017
Urlop wypoczynkowy przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku, jest traktowany jak czas przepracowany. Oznacza to, że jeżeli w którymś z 12 miesięcy poprzedzających miesiąc powstania niezdolności do pracy pracownik przebywał na urlopie wypoczynkowym, za który otrzymał wynagrodzenie urlopowe, to oprócz wynagrodzenia za pracę do podstawy wymiaru zasiłku należy doliczyć wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy. »
Wczasy pod gruszą a świadczenie urlopowe
Aktualizacja: 25.07.2016
Okres urlopowy zintensyfikowany w Polsce w okresie letnim sprzyja zainteresowaniu i pytaniom o możliwość dofinansowania przez pracodawcę urlopu wypoczynkowego. Często pracownicy posługują się określeniem „wczasów pod gruszą”, rzadziej świadczeniem urlopowym. Nie mniej jednak są to dwa różne terminy. »
Jak rozliczyć świadczenie urlopowe dla niepełnoetatowca
Aktualizacja: 15.07.2016
Świadczenie urlopowe dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru zatrudnienia. Jak dokonać obliczeń i sporządzić listę płac dla świadczenia urlopowego? »
Premia uznaniowa w wynagrodzeniu urlopowym
Aktualizacja: 10.12.2015
Elementem decydującym o tym, czy premie uznaniowe (właściwie nagrody) zawarte w regulaminach wynagradzania, układach zbiorowych należy uwzględniać przy wyliczaniu wynagrodzenia urlopowego i ekwiwalentu jest przede wszystkim kwestia, czy pracownik ma prawo żądać ich wypłaty, czy zależą one tylko i wyłącznie od uznania pracodawcy. »
Zasady ustalania wysokości wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego
Aktualizacja: 13.08.2014
Zgodnie z przepisami prawa pracy, za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Jakie są zasady ustalania wysokości wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego? »
Jak wyliczyć wynagrodzenie urlopowe?
Aktualizacja: 05.08.2014
W trakcie urlopu wypoczynkowego pracownik nie wykonuje pracy, ale pomimo tego otrzymuje wynagrodzenie. Jak wylicza się wynagrodzenie urlopowe? Które składniki wynagrodzenia należy uwzględnić przy obliczaniu wynagrodzenia urlopowego? »
Wynagrodzenie urlopowe nauczycieli
Aktualizacja: 14.07.2014
Nauczycielom, podobnie jak pozostałym pracownikom, za czas urlopu wypoczynkowego przysługuje wynagrodzenie. Jak oblicza się wynagrodzenie urlopowe nauczycieli? Które składniki wynagrodzenia należy uwzględnić przy obliczaniu wynagrodzenia urlopowego nauczycieli? »
Podstawa wynagrodzenia urlopowego w przypadku nieobecności pracownika
Aktualizacja: 14.07.2014
Co do zasady za czas urlopu wypoczynkowego pracownikowi przysługuje wynagrodzenie w wysokości, w jakiej pracownik otrzymałby je, gdyby w tym czasie pracował. W przypadku zmiennych składników wynagrodzenia, należy zaś za podstawę wynagrodzenia urlopowego przyjąć wynagrodzenie otrzymywane przez pracownika w ciągu 3 miesięcy poprzedzających urlop wypoczynkowy. Co w sytuacji, gdy w okresie poprzedzającym udzielenie urlopu wypoczynkowego pracownik przez długi czas był nieobecny w pracy z powodu choroby? »
Czy pracodawca musi informować o COVID–19 u pracownika?
Asystentka prawnika w E-Kancelaria Grupa Prawno-Finansowa sp. z o.o.
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »