reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Ułatwienia w zakresie stosowania prawa pracy

Ułatwienia w zakresie stosowania prawa pracy

Pracodawca może żądać badania stanu trzeźwości pracownika. Badanie przeprowadza upoważniony organ powołany do ochrony porządku publicznego, np. policja.

Niektóre ze zmian prawa wprowadzone w ostatnim czasie do polskiego porządku prawnego mają duże znaczenie dla pracodawców. Nowelizacje zostały przeprowadzone m.in. ustawami z 16 września 2011 r. o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców oraz z 25 marca 2011 r. o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców. Ich celem jest zmniejszenie biurokracji i ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej. Część zmian w prawie wprowadzonych tymi ustawami ma bezpośredni wpływ na pracodawców i pracowników.

Niewykorzystany urlop wypoczynkowy

Zbliża się sezon urlopowy i dlatego warto upewnić się, w jakim terminie pracownik powinien wykorzystać zaległy urlop wypoczynkowy. Otóż od początku tego roku obowiązuje znowelizowany art. 168 k.p. Zmiana została wprowadzona ustawą o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców. Obecnie wspomniany przepis stanowi, że urlopu niewykorzystanego w terminie ustalonym zgodnie z art. 163 k.p. należy pracownikowi udzielić najpóźniej do 30 września następnego roku kalendarzowego. Powyższa zasada nie dotyczy urlopu na żądanie udzielanego zgodnie z art. 1672 k.p.

Wraz z wejściem w życie zmienionego przepisu pojawiły się wątpliwości związane z jego interpretacją. Zastanawiano się, czy urlop zaległy za 2011 r. powinien być udzielony do końca marca czy do końca września 2012 r. Państwowa Inspekcja Pracy w odpowiedzi na te wątpliwości stwierdziła, że ustawa o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców nie zawiera przepisów przejściowych, które dawałyby podstawę do stosowania po 31 grudnia 2011 r. przepisu art. 168 k.p. w dotychczasowym brzmieniu. W związku z powyższym należy przyjąć, że urlop niewykorzystany do końca 2011 r. powinien zostać udzielony pracownikowi najpóźniej do 30 września 2012 r.

Przykład

Jadwiga R. jest zatrudniona w przedsiębiorstwie X. W 2011 r. wykorzystała 15 dni urlopu wypoczynkowego z przysługujących jej 20 dni. Do 30 września 2012 r. pracodawca powinien jej udzielić zaległego urlopu w wymiarze 5 dni. Niezależnie od zaległego urlopu za 2011 r. pracownicy przysługuje urlop za 2012 r.

Obiekty budowlane

Pracodawcy łatwiej jest budować lub przebudować obiekty, w których mają znajdować się pomieszczenia pracy. Wynika to stąd, że od początku roku nie ma obowiązku uzyskiwania pozytywnej opinii rzeczoznawców bhp w stosunku do projektów, na podstawie których będzie wykonywana budowa lub przebudowa takiego obiektu budowlanego (lub jego części). Pracodawca jest zobowiązany zapewniać, aby budowa lub przebudowa obiektu budowlanego, w którym przewiduje się pomieszczenia pracy, była wykonywana na podstawie projektów uwzględniających wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy (art. 213 § 1 k.p.).

Należy przy tym pamiętać, że karze grzywny od 1000 zł do 30 000 zł podlega ten, kto wbrew obowiązkowi nie zapewnia, aby budowa lub przebudowa obiektu budowlanego albo jego części, w których przewiduje się pomieszczenia pracy, była wykonywana na podstawie projektów uwzględniających wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy. Stanowi o tym art. 283 § 2 pkt 2 k.p.

Oświadczenie zamiast zaświadczenia

W pewnych sytuacjach pracodawcy mają prawo żądać od kandydatów do pracy przedstawienia zaświadczenia o niekaralności. Pojawia się wówczas wątpliwość, czy wystarczające może być oświadczenie kandydata o niekaralności? Całe to zamieszanie wynika ze zmian przepisów wprowadzonych przez ustawę o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców. Ustawa ta zmieniła m.in. art. 220 ustawy z 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (DzU z 2000 r. nr 98, poz. 1071 ze zm.). Stanowi on, że organ administracji publicznej nie może żądać zaświadczenia ani oświadczenia na potwierdzenie faktów lub stanu prawnego, jeżeli znane są one organowi z urzędu bądź możliwe są do ustalenia przez organ.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Tarcza antykryzysowa 2.0 – pakiet osłonowy dla firm w zestawieniu tabelarycznym (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Beata Sadowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama